SME
Utorok, 30. november, 2021 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov

V mimoriadne fotogenickom prostredí čaká 5 zaujímavých farebných dediniek.

(Zdroj: Dimitry Anikin, Unsplash.com)

To, že je Taliansko jedna z najbohatších krajín Európy ak spočítame jej kultúrne, historické či prírodné bohatstvá zrejme netreba veľmi zdôrazňovať. Objavíte tu však aj miesta, ktoré spĺňajú všetky tri atribúty a vtedy viete, že ste narazili na skutočný drahokam.

Ten na severe Talianska ležiaci na brehu Ligúrskej riviéry má meno Cinque Terre a patrí k najobľúbenejším miestam celej krajiny. Čo si tu pozrieť a ako si týchto „Päť zemí“ užiť?

Ligúrska oblasť známa ako Cinque Terre je miestom, kde nezažijete len jedno jediné prekvapenie, ale tých prekvapení bude rovno päť. Nie nadarmo ukrýva číslovku päť v názve, pretože tu na vás v neskutočne fotogenickom prostredí čaká 5 zaujímavých, farebných dediniek.

3 perly Talianska: Cinque Terre, Florencia a Pisa za 4 dni so slovenským sprievodcom.

Každá je svojská, iná, unikátna, no iba ak budú držať spolu, budú predstavovať Cinque Terre, miesto zapísané v svetovom dedičstve UNESCO. Ak sa chcete vydať do rozprávkového sveta, najlepším východzím bodom je pobrežné mesto La Spezia, slávne prímorské mesto, ktoré bolo kedysi domovom talianskej námornej flotily. Práve odtiaľto to máte do národného parku najbližšie.

O to je Cinque Terre unikátnejšie, že sa tu medzi dedinkami nebudete prepravovať ani autom ani autobusom, ale len po vlastných alebo vlakom, ktorý je najdokonalejším spôsobom dopravy.

Najkrajšia pláž

Najväčšia dedinka spomedzi všetkých piatich svetov je Monterosso al Mare. Je najznámejšou v okolí a leží učupená medzi skalami tak, aby do seba dokázala vtiahnuť aj širokú pláž. Nie nadarmo sa práve o nej hovorí ako o najkrajšej pláži celej oblasti Cinque Terre a ak sa plánujete okúpať, poznačte si práve toto miesto.

Tým, že je Monterosso al Mare akousi spádovou oblasťou, je aj najnavštevovanejším miestom pobrežia a tak tu počas sezóny pocítite závan turizmu. Prináša však so sebou aj život, o ktorom by sa v dedinke pred storočím nikomu nesnívalo. V jeho úzkych, kamenných uličkách môžete pohľadať starý kláštor, ruiny janovského hradu a na pobreží, priamo na skalách sa stretnete s obrovskou sochou Neptúna, vládcu okolitých aj vzdialených morí.

Večer sa z Monterossa vytratí denný život a podmaní si ho lenivý pokoj, pretkaný reštauráciami, podnikmi a príjemnými vôňami. Málokto tu odolá tanieru plnému morských príšer a poháru lokálneho, bieleho vína. Ak patríte medzi aktívnych ľudí, tak miestna pláž dokonca ponúka aj požičovňu člnkov a tak si môžete výhľady na mestečko a okolie vychutnať aj takto netradične z morských vĺn.

Tradície s malebnosťou

Elegantná Vernazza, učupená na skalnatom výbežku na dosah ligúrskych vĺn, si dodnes zachovala ráz malého mestečka, kde ešte cítiť tradičný závan strácajúceho sa života. Vernazzu si zamilujete hneď ako ju z diaľky zbadáte a ešte viac si vás podmaní akonáhle sa ocitnete v jej uličkách. Zastal tu čas. Prestal existovať, utopil sa vo vlnách a máte pocit, že ste za pár krokov prepadli o niekoľko storočí.

Mnohí stavajú Vernazzu na piedestál ako najkrajšiu dedinku celého Cinque Terre. Niečo na tom bude. Vernazza má jediný, skutočný prístav pobrežia a hoci má aj dve maličké pláže, radšej sa túlajte uličkami. Koniec výbežku zdobí kamenná veža Belforte z pevnosti z 11. storočia. Oplatí sa prísť až k nej, vojsť dnu a užiť si panoramatický pohľad na okolitú krásu. Veža je symbolom mestečka a žiadna panoráma sa nezaobíde bez nej.

Pri potulkách sa ocitnete aj v tieni dvoch stredovekých kostolov, no ešte viac vás dostanú farebné domčeky, nábrežie a prístav. V ňom sa pohupuje niekoľko drevených člnov s ktorými sa dodnes vyráža na more za rybami a vy odtiaľto nechcete odísť.

Ak sa chcete do mestečka prejsť vyšliapanými chodníčkami z Monterossy, zaberie vám to hodinku a pol, no môžete si byť istí, že na túto malebnú prechádzku nezabudnete. Vedie sem samozrejme aj lokálny vláčik a ak nemáte toľko času, je to skvelá alternatíva.

Najvyššie mestečko

Malé mestečko Corniglia ukryté v tretej z piatich zátok patrí medzi najmenej známe poklady pobrežia Cinque Terre. Je to spôsobené aj tým, že ako jediná sa nenachádza priamo na dotyk s morom a treba si k nej vyšliapať takmer štyri stovky schodov, ktoré domáci nazývajú familiárne Lardarina.

Ľudia ju kedysi dávno vybudovali na terasách zvažujúcich sa k moru a dnes je dokonca najvyššie položeným mestečkom celej oblasti, pretože leží v nadmorskej výške cca 200 - 220 mnm. Corniglia je starobylé miesto plná farebných domov, ktorej dominuje kostol sv. Petra zo 14. storočia a jejho slávu dokonca podčiarkol aj známy literát Giovanni Boccacio, ktorý ho spomenul vo svojom vrcholnom diele Dekameron.

Cestu do centra lemujú vinice rozutekané po svahu a tak ani v uličkách nie je problém nájsť zaujímavé a kvalitné víno ku ktorým si dajte skvelé ančovičky. Ak nie ste veľmi hladní, no maškrtní, tak vašu túžbu po sladkom zaženie vynikajúca zmrzlina s príchuťou miestneho medu.

Corniglia tak rázom ukáže, že ak jej dá niekto šancu, tak mu rada prezradí svoje tajomstvá. Aj k mestečku patrí dvojica malých pláží, ale majú horšiu dostupnosť a jedna z nich dokonca patrí nudistom. Dáte si povedať?

Najfotogenickejšie miesto

Poznáte názov mestečka Manarola? Možno nie, ale verte, že ak ste videli nejaké fotky z pobrežia Cinque Terre, tak ste s najväčšou pravdepodobnosťou videli práve jej skalu ozdobenú „nalepenými“ farebnými domčekmi. Ležia učupené jeden vedľa druhého, vytvárajú niekoľko poschodovú, farebnú mozaiku žijúcu na skale pod ktorou kotví hŕstka malých lodičiek.

Tento pohľad sa vám nezunuje, vypáli sa vám do mysle a budete ho vidieť aj keď už budete dávno doma. Manarola má svoju silu a neskutočnú atmosféru. Leží v štvrtej zátoke v poradí, hneď vedľa Corniglie, no je tak nesmierne odlišná. Je najstarším mestečkom na pobreží a vďaka svojej izolácii od ostatných sa tu za stáročia vytvoril špecifický, manarolský dialekt a svoje meno má podľa obrovského, dreveného kolesa v centre.

Medzi najdôležitejšie stavby mestečka patrí kostol San Lorenzo zo 14. storočia, no nepohrdnete ani ruinami starej pevnosti. Manarola je dodnes známa svojou rybárskou tradíciou a tá je tu stále veľmi živá.

Väčšina ľudí je s morom prepletená a ak ochutnávate čerstvé ryby v Monterosse či Vernazze, môžete si byť takmer istí, že ich vylovili rybári z Manaroly. Aj preto odporúčame, aby ste si vychutnali práve tu v miestnych podnikoch grilované ryby alebo dary mora. Robia ich tu famózne a podávajú sa k ním pravé vína z pobrežia Cinque Terre. Lokálnejšie a autentickejšie to už jednoducho byť nemôže. Západy slnka sú v týchto končinách čarovné a dokonca sa Manarola preslávila aj svojimi vianočnými tradíciami a výzdobou.

Zlatý klinec

Najlepšie na koniec? Aj takto by sa dalo pár písmenami charakterizovať mestečko Riomaggiore, najjužnejšie zo všetkých sídel v Cinque Terre. Jeho poloha je viac, než nádherná, pretože sa rozlieva zo zelených pahorkov posiatych vinicami až nadol na dosah pobrežia s vôňou mora.

Je to najpríjemnejšie mestečko spomedzi všetkých a medzi návštevníkmi je natoľko obľúbené, že mnohí sa túžia ubytovať priamo tu medzi farebnými domčekmi. Práve pastelové farby robia z Riomaggiore fotogenické miesto ovenčené superlatívmi. Mestečko pretína hlavná ulica Via Colombo, kde pulzuje život a kde nájdete aj viacero skvelých reštaurácii.

V Riomaggiore môžete len tak oddychovať v úzkych uličkách, túlať sa pobrežím alebo objavovať najznámejšiu cestičku celého Cinque Terre známu aj ako Cestu lásky, teda Via dell´Amore. Spája Manarolu s Riomaggiore a výhľady na drsné, skalnaté pobrežie a na more patria k najkrajším, aké v oblasti nájdete. Dnes ju musia opraviť a podľa prác by sa chodník mal znovu v celej kilometrovej dĺžke otvoriť v roku 2021.

Aj samotné mestečko však ukrýva zaujímavosti a medzi tými najznámejšími je nepochybne stredoveká pevnosť Castello di Riomaggiore z 13. storočia, ktorý kedysi chránil zátoku pred pirátmi, kostol San Giovanni Battista alebo oratórium Santa Maria Assunta staré viac, než štyri stovky rokov.

Zamilujete si aj miestnu gastronómiu a ochutnajte akékoľvek cestoviny aké nájdete pod názvom „Pasta alla Genovese“ s dokonalým janovským pestom z bazalky, píniových orieškov, cesnaku, olív, soli a syrov Pecorino a Parmigiano-Reggiano. Zapite ich lokálnym, dezertným vínom Sciacchetrá a práve ste našli svoj kúsok raja. Naozaj odtiaľto musíte odísť preč?

Koľko stojí zlá obuv?

Nedávno sa slávna oblasť Cinque Terre zviditeľnila takmer na celom svete vďaka novým, tvrdým pravidlám, ktoré tu musia návštevníci kvôli bezpečnosti dodržiavať. Čím viac ľudí objavuje krásy piatich svetov, tým viac úrazov museli riešiť miestni záchranári, pretože pri trekovaní mnohí precenia svoje sily, alebo zídu z oficiálnych chodníkov a vydajú sa hľadať cestu na vlastnú päsť. V Cinque Terre sa treba držať oficiálnych cestičiek a sami uvidíte, že vďaka ním sa dokážete tohto miesta skvelo nabažiť.

Problémom v Cinque Terre sa stala obuv, keďže turisti sa často na treky vydávali v jednoduchých sandáloch, šľapkách či žabkách (flip-flopoch), ktoré do tohto terénu skutočne nie sú vhodnou obuvou.

Situácia už bola natoľko vážna, až sa miestni predstavitelia rozhodli pokutovať každého, koho v oblasti pri trekovaní prichytia v nesprávnej obuvi. Za takúto obuv vám hrozia pokuty od 50 až do 2500 eur, a tak si veľmi dobre rozmyslite, či vám to stojí za to.

Ako cestovať po Cinque Terre?

Ako ste sa už dočítali, tak vlastným autom (možnosť tu je, ale nikto ju neodporúča, lebo si ju neužijete) alebo autobusom sa do Cinque Terre nedostanete a aj preto má táto oblasť nádych autenticity. Najbližšími letiskami je Pisa a Florencia, odkiaľ viete prísť do mesta La Spezia a to si zvoľte za svoj počiatočný bod tohto krásneho dobrodružstva. Môžete sa do mestečiek dostať aj loďou, najmä z prístavov akými je Janov, Portofino alebo Porto Venere.

Najkrajším spoznávaním Cinque Terre sú cestičky pretkávajúce jednotlivé mestečká, ktorými sa do nich dalo dostať odjakživa. Potrebujete na to dostatok času, pretože podľa tempa vám môže cesta z Riomaggiore do Monterosso al Mare trvať minimálne 6 - 7 hodín. Nepočítame v tom však zastávky a čas v nich strávený.

Výsledok z toho, že zdoláte Cinque Terre po vlastných však bude unikátnym zážitkom. Netreba sa však báť, že túto oblasť musíte spoznávať len po vlastných, pretože najlepším spôsobom prepravy je vlak spájajúci všetkých päť mestečiek.

Presuny medzi jednotlivými stanicami trvajú vždy len pár minút a tak viete zo svojho dňa vyťažiť skutočné maximum. Počítajte s tým, že 1-denný vlakový lístok vás podľa sezóny vyjde na cca 13 – 16 eur, 2-denný na 23 – 29 eur. Ak chcete trekovať, prípadne využiť jeden z eko-busov, tak celodenný lístok vyjde na cca 7,50 eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. BLoKK v Bratislave je pred dokončením, ponúka posledné apartmány
 2. Spoznajte protizápalové účinky Kypriny úzkolistej spod Tatier
 3. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 4. Študuj, čo ťa baví na Trenčianskej univerzite!
 5. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 6. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 7. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 8. Zaujímavé štúdium, skvelá práca aj plat. Vieš, kam ísť
 9. Chcete vedieť, kto fotí influencerky, celebrity a hviezdy?
 10. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 1. Tabaková mládež. Čo s ňou?
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 4. Spoznajte protizápalové účinky Kypriny úzkolistej spod Tatier
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch
 6. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 7. Magnetickej rezonancie sa nemusia obávať ani klaustrofobici
 8. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Recruitment allowance as an employment recruitment instrument
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 450
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 14 976
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 753
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 7 129
 5. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 5 884
 6. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 189
 7. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom 3 063
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 700
 9. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 029
 10. Ako predísť intímnym problémom? Vyvolať ich môže aj bežná vložka 1 817
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Blanka Ulaherová: Osem hodín v Salzburgu
 2. Martin Majzlan: Žuvanie a svieži dych na maldivský spôsob
 3. Ján Urda: Za kostolmi
 4. Ida Tittelová: Bella Venezia
 5. Soňa Fröhlichová: Švajčiarsky Pilatus (2132 m) – tajomná Dračia hora, opradená legendami a ako bonus slovenský personál
 6. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak aneb sedm pražských zastavení. Dnes páté, Olšanské hřbitovy (Memento Mori)
 7. Pavel Dvořák: Instantná polievka ako SYMBOL LUXUSU?
 8. Irena Šimuneková: Túlačky okolo Štrbských plies
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 10 680
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 416
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 726
 4. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 245
 5. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 919
 6. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 4 743
 7. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 4 447
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 167
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Zatvoriť reklamu