SME
Nedeľa, 28. máj, 2023 | Meniny má Viliam

Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov

V mimoriadne fotogenickom prostredí čaká 5 zaujímavých farebných dediniek.

(Zdroj: Dimitry Anikin, Unsplash.com)

To, že je Taliansko jedna z najbohatších krajín Európy ak spočítame jej kultúrne, historické či prírodné bohatstvá zrejme netreba veľmi zdôrazňovať. Objavíte tu však aj miesta, ktoré spĺňajú všetky tri atribúty a vtedy viete, že ste narazili na skutočný drahokam.

Ten na severe Talianska ležiaci na brehu Ligúrskej riviéry má meno Cinque Terre a patrí k najobľúbenejším miestam celej krajiny. Čo si tu pozrieť a ako si týchto „Päť zemí“ užiť?

Ligúrska oblasť známa ako Cinque Terre je miestom, kde nezažijete len jedno jediné prekvapenie, ale tých prekvapení bude rovno päť. Nie nadarmo ukrýva číslovku päť v názve, pretože tu na vás v neskutočne fotogenickom prostredí čaká 5 zaujímavých, farebných dediniek.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

3 perly Talianska: Cinque Terre, Florencia a Pisa za 4 dni so slovenským sprievodcom.

Každá je svojská, iná, unikátna, no iba ak budú držať spolu, budú predstavovať Cinque Terre, miesto zapísané v svetovom dedičstve UNESCO. Ak sa chcete vydať do rozprávkového sveta, najlepším východzím bodom je pobrežné mesto La Spezia, slávne prímorské mesto, ktoré bolo kedysi domovom talianskej námornej flotily. Práve odtiaľto to máte do národného parku najbližšie.

O to je Cinque Terre unikátnejšie, že sa tu medzi dedinkami nebudete prepravovať ani autom ani autobusom, ale len po vlastných alebo vlakom, ktorý je najdokonalejším spôsobom dopravy.

Najkrajšia pláž

Najväčšia dedinka spomedzi všetkých piatich svetov je Monterosso al Mare. Je najznámejšou v okolí a leží učupená medzi skalami tak, aby do seba dokázala vtiahnuť aj širokú pláž. Nie nadarmo sa práve o nej hovorí ako o najkrajšej pláži celej oblasti Cinque Terre a ak sa plánujete okúpať, poznačte si práve toto miesto.

Tým, že je Monterosso al Mare akousi spádovou oblasťou, je aj najnavštevovanejším miestom pobrežia a tak tu počas sezóny pocítite závan turizmu. Prináša však so sebou aj život, o ktorom by sa v dedinke pred storočím nikomu nesnívalo. V jeho úzkych, kamenných uličkách môžete pohľadať starý kláštor, ruiny janovského hradu a na pobreží, priamo na skalách sa stretnete s obrovskou sochou Neptúna, vládcu okolitých aj vzdialených morí.

Večer sa z Monterossa vytratí denný život a podmaní si ho lenivý pokoj, pretkaný reštauráciami, podnikmi a príjemnými vôňami. Málokto tu odolá tanieru plnému morských príšer a poháru lokálneho, bieleho vína. Ak patríte medzi aktívnych ľudí, tak miestna pláž dokonca ponúka aj požičovňu člnkov a tak si môžete výhľady na mestečko a okolie vychutnať aj takto netradične z morských vĺn.

Tradície s malebnosťou

Elegantná Vernazza, učupená na skalnatom výbežku na dosah ligúrskych vĺn, si dodnes zachovala ráz malého mestečka, kde ešte cítiť tradičný závan strácajúceho sa života. Vernazzu si zamilujete hneď ako ju z diaľky zbadáte a ešte viac si vás podmaní akonáhle sa ocitnete v jej uličkách. Zastal tu čas. Prestal existovať, utopil sa vo vlnách a máte pocit, že ste za pár krokov prepadli o niekoľko storočí.

Mnohí stavajú Vernazzu na piedestál ako najkrajšiu dedinku celého Cinque Terre. Niečo na tom bude. Vernazza má jediný, skutočný prístav pobrežia a hoci má aj dve maličké pláže, radšej sa túlajte uličkami. Koniec výbežku zdobí kamenná veža Belforte z pevnosti z 11. storočia. Oplatí sa prísť až k nej, vojsť dnu a užiť si panoramatický pohľad na okolitú krásu. Veža je symbolom mestečka a žiadna panoráma sa nezaobíde bez nej.

Pri potulkách sa ocitnete aj v tieni dvoch stredovekých kostolov, no ešte viac vás dostanú farebné domčeky, nábrežie a prístav. V ňom sa pohupuje niekoľko drevených člnov s ktorými sa dodnes vyráža na more za rybami a vy odtiaľto nechcete odísť.

Ak sa chcete do mestečka prejsť vyšliapanými chodníčkami z Monterossy, zaberie vám to hodinku a pol, no môžete si byť istí, že na túto malebnú prechádzku nezabudnete. Vedie sem samozrejme aj lokálny vláčik a ak nemáte toľko času, je to skvelá alternatíva.

Najvyššie mestečko

Malé mestečko Corniglia ukryté v tretej z piatich zátok patrí medzi najmenej známe poklady pobrežia Cinque Terre. Je to spôsobené aj tým, že ako jediná sa nenachádza priamo na dotyk s morom a treba si k nej vyšliapať takmer štyri stovky schodov, ktoré domáci nazývajú familiárne Lardarina.

Ľudia ju kedysi dávno vybudovali na terasách zvažujúcich sa k moru a dnes je dokonca najvyššie položeným mestečkom celej oblasti, pretože leží v nadmorskej výške cca 200 - 220 mnm. Corniglia je starobylé miesto plná farebných domov, ktorej dominuje kostol sv. Petra zo 14. storočia a jejho slávu dokonca podčiarkol aj známy literát Giovanni Boccacio, ktorý ho spomenul vo svojom vrcholnom diele Dekameron.

Cestu do centra lemujú vinice rozutekané po svahu a tak ani v uličkách nie je problém nájsť zaujímavé a kvalitné víno ku ktorým si dajte skvelé ančovičky. Ak nie ste veľmi hladní, no maškrtní, tak vašu túžbu po sladkom zaženie vynikajúca zmrzlina s príchuťou miestneho medu.

Corniglia tak rázom ukáže, že ak jej dá niekto šancu, tak mu rada prezradí svoje tajomstvá. Aj k mestečku patrí dvojica malých pláží, ale majú horšiu dostupnosť a jedna z nich dokonca patrí nudistom. Dáte si povedať?

Najfotogenickejšie miesto

Poznáte názov mestečka Manarola? Možno nie, ale verte, že ak ste videli nejaké fotky z pobrežia Cinque Terre, tak ste s najväčšou pravdepodobnosťou videli práve jej skalu ozdobenú „nalepenými“ farebnými domčekmi. Ležia učupené jeden vedľa druhého, vytvárajú niekoľko poschodovú, farebnú mozaiku žijúcu na skale pod ktorou kotví hŕstka malých lodičiek.

Tento pohľad sa vám nezunuje, vypáli sa vám do mysle a budete ho vidieť aj keď už budete dávno doma. Manarola má svoju silu a neskutočnú atmosféru. Leží v štvrtej zátoke v poradí, hneď vedľa Corniglie, no je tak nesmierne odlišná. Je najstarším mestečkom na pobreží a vďaka svojej izolácii od ostatných sa tu za stáročia vytvoril špecifický, manarolský dialekt a svoje meno má podľa obrovského, dreveného kolesa v centre.

Medzi najdôležitejšie stavby mestečka patrí kostol San Lorenzo zo 14. storočia, no nepohrdnete ani ruinami starej pevnosti. Manarola je dodnes známa svojou rybárskou tradíciou a tá je tu stále veľmi živá.

Väčšina ľudí je s morom prepletená a ak ochutnávate čerstvé ryby v Monterosse či Vernazze, môžete si byť takmer istí, že ich vylovili rybári z Manaroly. Aj preto odporúčame, aby ste si vychutnali práve tu v miestnych podnikoch grilované ryby alebo dary mora. Robia ich tu famózne a podávajú sa k ním pravé vína z pobrežia Cinque Terre. Lokálnejšie a autentickejšie to už jednoducho byť nemôže. Západy slnka sú v týchto končinách čarovné a dokonca sa Manarola preslávila aj svojimi vianočnými tradíciami a výzdobou.

Zlatý klinec

Najlepšie na koniec? Aj takto by sa dalo pár písmenami charakterizovať mestečko Riomaggiore, najjužnejšie zo všetkých sídel v Cinque Terre. Jeho poloha je viac, než nádherná, pretože sa rozlieva zo zelených pahorkov posiatych vinicami až nadol na dosah pobrežia s vôňou mora.

Je to najpríjemnejšie mestečko spomedzi všetkých a medzi návštevníkmi je natoľko obľúbené, že mnohí sa túžia ubytovať priamo tu medzi farebnými domčekmi. Práve pastelové farby robia z Riomaggiore fotogenické miesto ovenčené superlatívmi. Mestečko pretína hlavná ulica Via Colombo, kde pulzuje život a kde nájdete aj viacero skvelých reštaurácii.

V Riomaggiore môžete len tak oddychovať v úzkych uličkách, túlať sa pobrežím alebo objavovať najznámejšiu cestičku celého Cinque Terre známu aj ako Cestu lásky, teda Via dell´Amore. Spája Manarolu s Riomaggiore a výhľady na drsné, skalnaté pobrežie a na more patria k najkrajším, aké v oblasti nájdete. Dnes ju musia opraviť a podľa prác by sa chodník mal znovu v celej kilometrovej dĺžke otvoriť v roku 2021.

Aj samotné mestečko však ukrýva zaujímavosti a medzi tými najznámejšími je nepochybne stredoveká pevnosť Castello di Riomaggiore z 13. storočia, ktorý kedysi chránil zátoku pred pirátmi, kostol San Giovanni Battista alebo oratórium Santa Maria Assunta staré viac, než štyri stovky rokov.

Zamilujete si aj miestnu gastronómiu a ochutnajte akékoľvek cestoviny aké nájdete pod názvom „Pasta alla Genovese“ s dokonalým janovským pestom z bazalky, píniových orieškov, cesnaku, olív, soli a syrov Pecorino a Parmigiano-Reggiano. Zapite ich lokálnym, dezertným vínom Sciacchetrá a práve ste našli svoj kúsok raja. Naozaj odtiaľto musíte odísť preč?

Koľko stojí zlá obuv?

Nedávno sa slávna oblasť Cinque Terre zviditeľnila takmer na celom svete vďaka novým, tvrdým pravidlám, ktoré tu musia návštevníci kvôli bezpečnosti dodržiavať. Čím viac ľudí objavuje krásy piatich svetov, tým viac úrazov museli riešiť miestni záchranári, pretože pri trekovaní mnohí precenia svoje sily, alebo zídu z oficiálnych chodníkov a vydajú sa hľadať cestu na vlastnú päsť. V Cinque Terre sa treba držať oficiálnych cestičiek a sami uvidíte, že vďaka ním sa dokážete tohto miesta skvelo nabažiť.

Problémom v Cinque Terre sa stala obuv, keďže turisti sa často na treky vydávali v jednoduchých sandáloch, šľapkách či žabkách (flip-flopoch), ktoré do tohto terénu skutočne nie sú vhodnou obuvou.

Situácia už bola natoľko vážna, až sa miestni predstavitelia rozhodli pokutovať každého, koho v oblasti pri trekovaní prichytia v nesprávnej obuvi. Za takúto obuv vám hrozia pokuty od 50 až do 2500 eur, a tak si veľmi dobre rozmyslite, či vám to stojí za to.

Ako cestovať po Cinque Terre?

Ako ste sa už dočítali, tak vlastným autom (možnosť tu je, ale nikto ju neodporúča, lebo si ju neužijete) alebo autobusom sa do Cinque Terre nedostanete a aj preto má táto oblasť nádych autenticity. Najbližšími letiskami je Pisa a Florencia, odkiaľ viete prísť do mesta La Spezia a to si zvoľte za svoj počiatočný bod tohto krásneho dobrodružstva. Môžete sa do mestečiek dostať aj loďou, najmä z prístavov akými je Janov, Portofino alebo Porto Venere.

Najkrajším spoznávaním Cinque Terre sú cestičky pretkávajúce jednotlivé mestečká, ktorými sa do nich dalo dostať odjakživa. Potrebujete na to dostatok času, pretože podľa tempa vám môže cesta z Riomaggiore do Monterosso al Mare trvať minimálne 6 - 7 hodín. Nepočítame v tom však zastávky a čas v nich strávený.

Výsledok z toho, že zdoláte Cinque Terre po vlastných však bude unikátnym zážitkom. Netreba sa však báť, že túto oblasť musíte spoznávať len po vlastných, pretože najlepším spôsobom prepravy je vlak spájajúci všetkých päť mestečiek.

Presuny medzi jednotlivými stanicami trvajú vždy len pár minút a tak viete zo svojho dňa vyťažiť skutočné maximum. Počítajte s tým, že 1-denný vlakový lístok vás podľa sezóny vyjde na cca 13 – 16 eur, 2-denný na 23 – 29 eur. Ak chcete trekovať, prípadne využiť jeden z eko-busov, tak celodenný lístok vyjde na cca 7,50 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 3. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 4. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 6. Plánujete si dokonalú rodinnú dovolenku?
 7. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 8. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami
 1. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
 2. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 4. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
 5. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 6. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 7. 7 dôvodov, že investícia do bezpečnostných dverí sa vypláca
 8. Dualisti o praxi: Sme súčasťou všetkých procesov
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 645
 2. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 8 108
 3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 7 734
 4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 085
 5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 942
 6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 4 050
 7. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 3 107
 8. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 463
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
 2. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
 3. Ľuboš Vodička: Kostoly za hradbami: Dlhá
 4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Vasiľov
 5. Vladimír Benčík: Rím - Tajomstvá Vatikánskych múzeí (1. časť)
 6. Alena Miklošová: Road Trip: Z Miami na Key West
 7. Iveta Bakitová: Laponsko - výlet za polárnou žiarou
 8. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Čachtice
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 181
 2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 690
 3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 274
 4. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 24 781
 5. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 21 978
 6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 11 981
 7. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 7 231
 8. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 010
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťZatvoriť reklamu