FOTO - TASR |
Na ploche 67 hektárov sa v súčasnosti nachádza približne 2500 druhov vzácnych cudzokrajných drevín, ktoré majú svoj pôvod v klimaticky odlišných častiach sveta.
"Novinkou je novovybudované rozárium. Začali sme ho budovať teraz na jar, keď sme vysadili 1200 ruží štyridsiatich kultivarov," povedal riaditeľ arboréta Juraj Kuba. Pozornosť návštevníkov v súčasnosti priťahujú najmä azalky a rododendrony, ktoré začínajú bohato kvitnúť. Spolu s vavrínovcami sú tieto dreviny zastúpené v mlyňanskom arboréte v najväčšom počte.
Arborétum založil v roku 1892 Štefan Ambrózy-Migazzi. K mlynianskemu veľkostatku získanému sobášom s Antóniou Migazziovou, prikúpil od tajnianskeho grófa Šimona Révaya dubovo - hrabový lesík vo Vieske. Práve tu začal realizovať svoj zámer. Podarilo sa mu sústrediť cudzokrajné dreviny a aklimatizovať ich na naše podmienky.
Dominantu chráneného areálu tvorí romantický kaštieľ z roku 1894 s charakteristickou vežou. Po dobudovaní kaštieľa sa začali robiť v jeho okolí veľké terénne úpravy. Systém terás vytvára vhodné podmienky pre svetlomilné a suchomilné rastliny.
Ambrózy arborétum opustil v roku 1914 a v sadovníckej úprave objektu pokračoval záhradník Jozef Mišák. Neskôr bolo vyhlásené za prírodnú rezerváciu a stalo sa samostatným vedeckým ústavom Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského. Po niekoľkých rokoch arborétum prebrala Slovenská akadémia vied, ktorá ho spravuje dodnes. (tasr)