Životné podmienky za väzenským múrom sú naozaj realistické. FOTO - ARCHÍV |
nky za väzenským múrom sú naozaj realistické.
Namrzený bachar prudko zavrie dvere cely, ktorá sa ponorí do tmy. Zrazu sa nakrátko rozsvieti a ticho prehluší hlas: "Postavte sa k stene! Ruky za chrbát!" V miestnosti, ktorej steny zdobia portréty Lenina a Stalina, sedí za stolom dôstojník KGB s buldodžím výrazom v tvári. "Čo ste robili v zakázanej vojenskej zóne?" vyštekne. Práve tak sa začína pobyt vo väzení Karoste v lotyšskom pobrežnom meste Liepaja.
Každý víkend tu strávi noc dvadsiatka ľudí. Jedna noc hrôzy, počas ktorej je niekedy len ťažko rozlíšiteľná hra a realita, vyjde na päť latov (okolo 300 korún). Pre zákazníkov je pripravená napríklad scéna popravy väzňa, ktorý sa pokúsil o útek, alebo návšteva spoločného hrobu, v ktorom je pochovaných 160 niekdajších väzňov, zabitých počas nemeckej okupácie Lotyšska medzi rokmi 1941 a 1944.
Väzenie prestalo slúžiť svojmu účelu v roku 1997. Obyvatelia mesta Liepaja založili o päť rokov neskôr výbor na jeho záchranu, na ktorého čele stál odborník na cestovný ruch. Skratka výboru v lotyštine je KGB.
Okrem nočného pobytu za mrežami ponúka KGB aj denné návštevy. V tomto prípade strávi klient vo väzení za dva laty (asi 100 korún) hodinu a pol. V cene je krátke zatvorenie do cely a tiež prechádzka po bývalej ošetrovni. Kto chce, môže si predplatiť nočné "uväznenie".
Noc v Karoste sa však neodporúča "citlivým osobám". Väzenie je totiž vlhké a jeho súčasťou sú napríklad "extrémne toalety" - štyri diery v zemi. Zohriať sa môžete jedine cvičením, spí sa na zablchavených doskách. Tí, ktorí neuposlúchnu rozkaz, sa dostanú na izolačku. "Opúšťate peklo" - nenechá nikoho na pochybách nápis nad dverami, ktorý tam kedysi zanechal skutočný väzeň.
Tridsaťdeväťročný Lotyš Jaunus Tammeaed rozpráva, že návšteva väzenia mu pripomína jeho službu v sovietskej armáde v 80. rokoch. "Necítim sa nijako ohrozený, takže zasa také realistické to tu nie je," hovorí. "Ale tí, čo tú dobu nezažili, si urobia aspoň predstavu".
Podľa predstaviteľky spoločnosti Lindy Engelmanovej je cieľom KGB zachovať kus histórie. "Sovietska éra bola pre nás bolestná, ale chceme z nej niečo uchovať, lebo v Lotyšsku je už celá jedna generácia, ktorá nevyrástla v sovietskom systéme," vysvetľuje. KGB údajne nemá o zákazníkov núdzu. Tento rok v lete boli podľa Engelmanovej všetky pobyty za mrežami vypredané. (čtk)