SME
Streda, 13. november, 2019 | Meniny má Stanislav

Kde nájdete najkrajšie pláže Turecka

Turecko má dokonalú polohu obklopenú niekoľkými morami. Vďaka tomu má až 7200 kilometrov pobrežia a cez 450 pláží s modrou vlajkou.

Najkrajšie pláže v TureckuNajkrajšie pláže v Turecku(Zdroj: www.pixabay.com)

Turecko, levitujúce medzi Európou a Áziou, je už roky mimoriadne obľúbenou dovolenkovou destináciou. Dovolenkárov sem neláka len orientálna kultúra, skvelé jedlo, bazárové uličky, ale aj turecké pláže, ktoré bez pochýb patria medzu najkrajšie pláže v regióne. Ktoré pláže v Turecku sú ako vystrihnuté z rozprávky či sna?

Turecku prisúdili sudičky dokonalú polohu obklopenú niekoľkými morami, a tak by ste v tejto krásnej krajine napočítali viac než 7200 kilometrov pobrežia. Mnohé sú na dosah k známym letoviskám akými je Bodrum, Alanya či Antalya a krajina sa môže dokonca popýšiť tým, že v sebe ukrýva cez 450 pláží s modrou vlajkou. Kam sa vydať za tými najkrajšími plážami Turecka?

1. Kleopatrina pláž, Alanya

Jednu z najznámejších a najkrajších pláží Turecka nájdete v obľúbenom letovisku Alanya na brehu Stredozemného mora. Mnohí ju považujú vôbec za najdokonalejšiu mestskú pláž krajiny a ak sa tu ocitnete, čakajte 2,5 kilometra dlhý pás jemného piesku s osviežujúcim morom.

Za chrbtom máte mesto a nad ním sa dvíhajú pahorky pohoria Taurus. Podľa legendy sem mala piesok priniesť samotná Kleopatra z egyptskej púšte, ale tento príbeh berte len ako malý bonus ku krásnemu miestu. Druhá, reálnejšia legenda hovorí o tom, že egyptská kráľovná sa tu počas svojho života zastavila a okúpala. Dnes je Kleopatra Beach ozdobená modrou vlajkou a je pomerne rušným miestom. Kto miluje vodné aktivity, vodné športy, ale aj oddych, ten si tu príde na svoje.

Ubytovanie, ktoré pri pláži odporúčame:

3* Kleopatra Beach

3* Kleopatra Beach3* Kleopatra Beach (zdroj: dovolenka.sme.sk)

3* Kleopatra Ramira Hotel

3* Kleopatra Ramira Hotel3* Kleopatra Ramira Hotel (zdroj: dovolenka.sme.sk)

2. Pláž Patara, Gelemis

Pokojná a menej známa pláž v Patare je úplným opakom Kleopatrinej pláže. Nájdete tu pokoj a neskutočnú, takmer až 18 kilometrov dlhú pláž, na ktorej si viete uchmatnúť veľký kus len a len pre seba. Práve tu na juhu Turecka na tzv. Tureckej riviére sa rozprestierajú tie najkrajšie pláže krajiny.

Patara má aj tú výhodu, že neďaleko od nej nájdete ruiny starovekého mesta a keď sa ho nabažíte, čaká na vás tyrkysová zátoka v ktorej dokonca niekedy môžete stretnúť aj vzácne karety či iné korytnačky.

3. Modrá lagúna, Ölüdeniz Beach, Mugla

Medzi výberom najkrajších tureckých pláži v žiadnom prípade nesmie chýbať dokonalá, prírodná, modrá lagúna Ölüdeniz. Ležiac na juhozápade krajiny patrí k najväčším ťahákom provincie Mugla a pre jej krásu ju spoznali tisíce ľudí. Ocitnete sa tu na mieste, kde sa takmer dotýka Egejské more so Stredozemným a jej ikonický, pieskový výbežok sa vám hlboko vryje do pamäti.

Okolité pobrežie posiate prenikavou zeleňou vám dokonca pripomenie exotické Thajsko. Ak milujete adrenalínové športy, tak toto miesto je rajom pre paragliding, pretože z vtáčej perspektívy vyzerá Ölüdeniz ako z rozprávky. Ani tu, podobne ako na Kleopatrinej pláže nechýba modrá vlajka za čistotu pláže.

Ubytovanie, ktoré odporúčame v blízkosti pláže:

4* Ölüdeniz Beach Resort

4* Ölüdeniz Beach Resort4* Ölüdeniz Beach Resort (zdroj: dovolenka.sme.sk)

5* SENTIDO Lykia Resort & Spa

5* SENTIDO Lykia Resort & Spa5* SENTIDO Lykia Resort & Spa (zdroj: dovolenka.sme.sk)

4. Pláž Konyaaltı, Antalya

Aj obľúbené turecké letovisko Antalya sa môže popýšiť krásnou a lákavou plážou, kde viete prežiť dokonalú, rodinnú dovolenku. Zlatý piesok lemuje pobrežie Stredozemného mora v dĺžke takmer siedmich kilometrov a atmosféru pláže dotvárajú aj kamenné pahorky pohoria Beydağları vytvárajúce dokonalú a fotogenickú hradbu.

Pláž je tu pomerne široká, tak sa nebudete musieť tlačiť a ak máte chuť sa podvečer prejsť promenádou a zastaviť sa v reštaurácii aj toto všetko Konyaaltı ponúkne. More, slnko a piesok, to je to čo vám Antalya naservíruje.

Pri pláži Konyaaltı odporúčame hotel 5* Sealife Family Resort.

5* Sealife Family Resort5* Sealife Family Resort (zdroj: dovolenka.sme.sk)

5. Ortakent Beach, Bodrum

Pláž Ortakent v obľúbenom letovisku Bodrum sa nemôže porovnávať s krásou vody či zátok v Cirali alebo v Patare, ale ak berieme atmosféru, tak pre mnohých je to jasná voľba. Ortakent je plážou, ktorá žije a tak tu stretnete ľudí, nájdete množstvo podnikov, reštaurácii či barov, príjemne sa tu okúpete. Táto pláže nie je o opustenosti, ale je jej pravým opakom a preto si našla svojich fanúšikov.

Pri pláži Ortakent odporúčame tieto hotely:

3* Sea Side Beach Club

3* Sea Side Beach Club3* Sea Side Beach Club (zdroj: dovolenka.sme.sk)

4* Lighthouse Beach

4* Lighthouse Beach4* Lighthouse Beach (zdroj: dovolenka.sme.sk)

6. Pláž Çıralı, Olympos

Medzi najstráženejšie poklady tureckého pobrežia patrí krásna, nedotknutá pláž Cirali na juhu krajiny neďaleko starobylého mestečka Olympos, ktorého ruiny nájdete roztrúsené v okolí. Ocitnete sa tu v starej Lýkii a neďaleko pláže dokonca láka aj tzv. Chiméra, skaly z ktorých šľahajú plamene ohňa. Pláž Cirali je zosobnený pokoj a nečakajte tu davy. Ráno tu môžete dokonca stretnúť aj korytnačky, ktoré si časti tejto pláže vybrali za miesta na kladenie svojich vajec a tak vás neprekvapí fakt, že Cirali je súčasť národného parku. Kúpanie je tu však perfektné a kto nepotrebuje k pláži mesto, ten odtiaľto nebude chcieť odísť.

7. Pláž Gümüşlük, Bodrum

Známe letovisko Bodrum na západe krajiny na brehu Egejského mora môže ponúknuť viacero krásnych pláží, ale jednou z najzaujímavejších bude tá neďaleko malej dedinky zvanej Gümüşlük. Leží len pár kilometrov od mesta, kde žije viac miestnych obyvateľov než turistov.Gümüşlük ponúka piesočnaté pláže premiešané s výbornými podnikmi na ochutnávanie grilovaných rýb aj darov mora. More je tu príjemné, vhodné pre každého a poloha pri Bodrume je skvelým lákadlom.

Prečítajte si tiež: Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? Čítajte 

8. Pláž Kaputaş, Kalkan

Pláž Kaputaş na ceste medzi Kalkanom a Kaşom sa právom radí medzi najkrajšie turecké pláže. Ak ste o nej dosiaľ nepočuli, tak si jej meno zapamätajte a zapíšte na svoj dovolenkový wishlist. V krásnej prírodnej zátoke na piesok naráža dokonalý záliv s tyrkysovou vodou a ďalej od brehu kotvia tradičné, turecké, drevené lode. Pohľad ako vystrihnutý z katalógu. Na pláže sa dostanete buď loďkou alebo zídete 187 schodov a dosiahnete piesok. Každý jeden bude stáť za tento malý kúsok raja, ktorý objavíte. Počas sezóny je tyrkysová zátoka veľmi obľúbeným výletným cieľom.

9. Pláž Iztuzu, Dalyan

V okolí Dalyanu nájdete ďalšiu z prírodných perál a tou je pláž Iztuzu, známa ako aj Korytnačia pláž. Ako sme už pár krát spomenuli aj vyššie, aj Iztuzu si obľúbili korytnačky, najmä karety a tak toto miesto premenili na národný park. To vám zaručí dokonalú čistotu pláže, ktorá má dokonca necelých 5 kilometrov a viete, že Stredozemné more tu nebude mať žiadnu chybičku. Na jednom mieste sa dokonca do neho vlieva aj rieka Dalyan so sladkou vodou a tak tu zažijete aj takéto nečakané splynutie. Pláž Iztuzu sa pýši aj tým, že patrí k najväčším eko-plážam celého Turecka.

10. Knidos, polostrov Datca

Málo známe mesto Knidos vyvažuje počet pláží na brehu Stredozemného mora a tak ukazuje, že aj Egejské more môže byť rozprávkové. Pláže v okolí Knidu ležia na výbežku, polostrove Datca, odkiaľ to nie je ďaleko do známeho Bodrumu. Len pár kilometrov odtiaľto dokonca nájdete aj grécke ostrovčeky ako Nikia, Tilos či Kos. Malé, tyrkysové zátoky s jemným pieskom a takmer žiadni turisti, to je devíza týchto oblastí vďaka ktorým si poviete, že ste spravili dobre, že ste merali cestu až sem. Ruiny starovekého mesta Knidos nad pahorku nad plážami je len príjemným spestrením.

11. Lara Beach, Antalya

Populárna Antalya v sebe neskrýva len pláž Konyaaltı, ale nájdete tu aj známu pláž Lara Beach, ktorú lemuje niekoľko 5-hviezdičkových hotelových komplexov. Piesok tu má krásne zafarbenie s prímesou hnedej farby a tak sa o nej hovorí ako o jednej z najväčších hnedých pláží krajiny. Toto miesto je plné superlatívov a každý tu nájde to, čo na svojej letnej dovolenke hľadá, pretože Lara Beach má v talóne viacero zaujímavostí.

Pri obľúbenej pláži Lara Beach odporúčame tieto hotely:

5* Trendy Hotel Lara

5* Trendy Hotel Lara5* Trendy Hotel Lara (zdroj: dovolenka.sme.sk)

5* Baia Lara Hotel

5* Baia Lara Hotel5* Baia Lara Hotel (zdroj: dovolenka.sme.sk)

5* Delphin BE Grand Resort

5* Delphin BE Grand Resort5* Delphin BE Grand Resort (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 prekvapivých vecí, ktoré menia náš svet a ani o tom nevieme
 2. Kedy sa vám jazda na LPG oplatí, ako servisovať a kde netankovať
 3. Denisa Fedáková: Štyridsiatka nie je vôbec prekážkou
 4. Ako efektívne doplniť železo? Odpovedá MUDr. Radovan Juríček
 5. Vysokoškolský bedeker: Na ktorú univerzitu poslať prihlášku?
 6. Darčeky sa dajú tento rok kúpiť výhodnejšie
 7. Obyčajné dáta sa dokážu premeniť na neobyčajné veci
 8. Nestarnú, ale dozrievajú
 9. Vykurujete plynom? Využite špeciálnu ponuku od ZSE
 10. VIVO! prišlo do Bratislavy
 1. Ako efektívne doplniť železo? Odpovedá MUDr. Radovan Juríček
 2. Vysokoškolský bedeker: Na ktorú univerzitu poslať prihlášku?
 3. Prezentácia zahraničných partnerských univerzít na EUBA
 4. Tatras guide: A fresh take on the stunning soul of Slovakia
 5. Nové palivo E10 zníži emisie v doprave
 6. Denisa Fedáková: Štyridsiatka nie je vôbec prekážkou
 7. Darčeky sa dajú tento rok kúpiť výhodnejšie
 8. 5 prekvapivých vecí, ktoré menia náš svet a ani o tom nevieme
 9. Raj prírodného snehu Aflenzer Bürgeralm v regióne HOCHsteiermark
 10. Na rozvoj turizmu v Košickom kraji je pripravených 840-tisíc eur
 1. 5 najúčinnejších tipov, ako sa zbaviť bolesti hlavy 14 089
 2. TOP pätnásť miest v Spojených arabských emirátoch 10 263
 3. Príbehy z raketovej základne, ktoré ste nikdy nemali počuť 9 743
 4. Pre prácu v banke sú nevyhnutné tri schopnosti. Máte ich? 7 698
 5. Nový Volkswagen Golf a jeho 7 zásadných noviniek 5 888
 6. Kedy sa vám jazda na LPG oplatí, ako servisovať a kde netankovať 5 638
 7. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 % 5 112
 8. Vykurujete plynom? Využite špeciálnu ponuku od ZSE 4 941
 9. VIVO! prišlo do Bratislavy 4 753
 10. Vyjadrením bohatstva nie sú peniaze, ale múdrosť 4 325