Porto vyžaruje kúzlo starého sveta zmiešané s modernosťou, ktorá uchváti každého cestovateľa. Úzke kľukaté uličky centra ukrývajú stáročnú architektúru, domy hýria farebnými dlaždicami azulejos a magnetickú príťažlivosť podčiarkujú neopakovateľné výhľady.
Mesto má v sebe niečo, čo spôsobuje okamžité iskrenie.

Ako súvisí Porto s Harrym Potterom?
To, že Porto je inšpiratívne mesto, potvrdzuje aj J.K.Rowlingová, autorka kníh o Harrym Potterovi. Žila tu v rokoch 1991 až 1993 a inšpiráciu našla v miestnom kníhkupectve Livraria Lello, kde často chodila.
Lonely Planet ho označil za najkrajšie kníhkupectvo na svete. Nájsť ho je jednoduché - dlhý rad sa tiahne od vchodu s neogotickou fasádou, ktorá na prvý pohľad vystupuje z radu domov, celou ulicou. Drevené police siahajúce až k stropu, ktorý pôsobí dojmom detailne opracovaného dreva. Interiéru dominujú ikonické schody, ktoré vás dovedú na prvé poschodie. Budova kníhkupectva, ako ju poznáme dnes, stojí od roku 1906, no knihy sa tu predávali už od roku 1881.

Portské nie je len víno, je to dedičstvo
Portugalsko produkuje víno tisícky rokov a už od 12. storočia bolo významnou vývoznou komoditou. Portské sa objavuje o 500 rokov neskôr. Táto súčasť kultúrneho dedičstva je považovaná za umenie, ktoré sa odovzdáva z generácie na generáciu.
Portské víno sa vyrába výlučne v regióne Douro asi sto kilometrov severne od Porta, kde jedinečné terroir a klíma poskytujú ideálne podmienky pre pestovanie pôvodných odrôd hrozna použitých pri jeho výrobe. Proces výroby je špecifický pridaním neutrálneho hroznového destilátu do vína. Zastavenie kvasenia zachová prirodzenú sladkosť. Určite sa vyberte na výlet loďou do tejto oblasti.

Jeho dedičstvo a remeselné umenie sa oslavuje v pivniciach Vila Nova de Gaia na druhom brehu rieky. Je tak miestom s najvyššou koncentráciou alkoholu na meter štvorcový na svete. Ochutnávka portského je v Porte niečo ako návšteva Kolosea v Ríme - nemôžete ju vynechať.
Portské je síce označované ako víno, no pozor, keď budete sa budete chcieť schuti napiť z pohára. Proces jeho fermentácie je o pár dní kratší ako u bežných vín a pridáva sa do neho hroznový destilát, aby sa fermentácia zastavila. Vo víne je tak zachovaného viac cukru a je silnejšie, zvyčajne má 19 až 22 % alkoholu. Môžete si ho vychutnať ako dekadentné dezertné víno alebo sofistikovaný aperitív, hlboká chuť portského vína po sušenom ovocí, karamelu a korení z neho robí obľúbený základ v miestnych aj svetových vinárskych kultúrach.
Porto a jeho mosty
Keď si zadáte do vyhľadávania Porto, prvá fotka, ktorá sa vám ukáže bude s najväčšou pravdepodobnosťou záber na most Ponte Dom Luís I. Nie náhodou jeho konštrukcia pripomína slávnu parížsku Eiffelovku.
S pôvodným návrhom mostu prišiel Gustave Eiffel, no most mal mať iba jedno podlažie. Porto sa viac a viac zaľudňovalo, preto bol projekt zamietnutý a vyhlásená súťaž na dvojpodlažný most. Projekt napokon získal Théophile Seyrig, Eiffelov žiak.
85 metrov vysoký most bol dokončený v roku 1886, po jeho spodnej časti premávajú autá a po vrchnej zasa metro. Most je nielen ikonickou stavbou mesta, ale poskytuje nádherný výhľad na staré centrum Porta a vínne pivnice Vila Nova de Gaia.
Okrem najslávnejšieho mostu spája brehy rieky Douro ďalších 5 mostov, ktoré odporúčam objavovať z paluby lode. Plavby štartujú z Ribeiry a stoja približne 15 eur. V cene je zvyčajne aj ochutnávka vína.

Francesinha a iné špeciality
Porto má okrem vína ďalšiu pýchu - sendvič francesinha. Na prvý pohľad nevyzerá veľmi vábne, no dajte tejto lahôdke šancu. Tiež by ste mali byť veľmi hladní, pretože zjesť celú porciu je naozaj boj aj pre veľkých mužov.
Sendvič vymyslel Daniel David Silva v čase, keď žil vo Francúzsku. Vraj preto, aby aj portugalské ženy boli také príťažlivé ako Francúzsky.
Jedlo pozostáva zo sendvičového chleba, medzi ktorým je hovädzí steak, kúsky klobásy, šunka a veľa syru. Tajomstvo je však v omáčke, ktorá sa s jedlom podáva.
Tak, ako celé Portugalsko, aj v Porte nájdete skvelé morské plody a jedlá z rýb. Tradičná je treska (bacalhau) na rôzne spôsoby alebo sardinky (sardinhas). Za lokálnymi produktami sa vyberte na niektorý z trhov.
Najznámejší je Mercado do Bolhão, v ďalších častiach mesta Mercado Bom Succeso alebo pri návšteve pivníc vo Vila Nova de Gaia si zájdite do Mercado Beira Rio.

Len tak sa túlať mestom
Prechádzka Portom je najlepší spôsob, ako nasať povestnú atmosféru mesta. Preverí tiež vašu fyzickú kondíciu, čo padne po porcii francesinhe viac než vhod.
Napríklad taký výstup na 75-metrovú vežu Torre dos Clérigos bude odmenený krásnymi výhľadmi na celé mesto.
Určite si pozrite vlakovú stanicu São Bento. Jej interiér je zdobený kachličkami azulejos, na ktorých sú maľby dôležitých udalostí z portugalskej histórie. Maliarovi toto dielo trvalo 11 rokov.

Cesta zo stanice vás dovedie k masívnej katedrále Sé, ktorá dala meno aj starej štvrti mesta s kľukatými uličkami. Z katedrály uvidíte most Ponte Dom Luís I., ktorý vás dovedie na opačnú stranu rieky do Vila Nova de Gaia.
Ak máte chuť oddýchnuť si a užívať výhľady, sadnite si do záhrad Jardim do Morro hneď za mostom. Záhrad a parkov je v Porte niekoľko, odporúčam určite Parque das Virtudes a Jardins do Palácio de Cristal.
Ak sa rozhodnete od katedrály vydať opačným smerom a preskúmať uličky centra mesta, dovedú vás až na živé nábrežie Ribeira s množstvom reštaurácii.
Vzdialenejšia od centra je časť Foz, a najmä obľúbené samostatné mesto Matosinhos, kde si dáte skvelé ryby, nadýchate sa morského vzduchu a nachytáte slnečné lúče na pieskovej pláži.
Spoznajte zákutia Porta aj so slovenským sprievodcom
- Porto s návštevou údolia Douro a ochutnávkou portského od 799 eur
- Ak máte chuť vidieť z Portugalska viac, skombinujte návštevu Porta s Lisabonom
- Kompletná ponuka okruhov Portugalskom s rôznymi zastávkami tu >>