Nie každá krajina je stopercentne bezpečná a ochorenia, ktoré sa na Slovensku nevyskutujú, sú v rôznych častiach sveta vysoko rizikové. Vakcína je teda rozumným preventívnym opatrením.

Ktoré vakcíny potrebujete?
Základom je konzultácia s odborníkmi. Tých nájdete na špecializovaných pracoviskách, predovšetkým na poliklinikách a ambulanciách, ktoré sa venujú cudzokrajným chorobám. Nikdy nezaškodí poradiť sa tiež so svojím praktickým lekárom.
Netýka sa to, samozrejme, len vás, ale aj rodinných príslušníkov, predovšetkým detí. V závislosti od veku sú totiž vo väčšom riziku nákazy než dospelí.
Na poradu s lekárom si rezervujte čas vopred, môže sa totiž stať, že požadovaná vakcína nebude k dispozícii, resp. ich budete musieť prijať viacero. Niektoré si zasa vyžadujú čas než zaúčinkujú.

Rovno si tiež skontrolujte platnosť základných očkovaní, ktoré ste absolvovali v minulosti. Týka sa to predovšetkým vakcíny proti tetanu, ktorú je potrebné u dospelých obnovovať každých 15 rokov.
Zároveň požiadajte o vydanie Medzinárodného očkovacieho preukazu. Určite je potrebné myslieť aj na to, že nie na všetky ochorenia existujú vakcíny, u lekára sa teda informujte aj o prevencii. Ide predovšetkým o opatrenia týkajúce sa hygienických návykov a správnej konzumácie potravín, vyhýbanie sa rizikovým miestam a podobne.
Najčastejšie očkovania pri ceste do zahraničia
Prevencia proti infekčným chorobám vo forme očkovania dokáže zabrániť nielen negatívnym zážitkom z ciest, ale aj ďalším zdravotným komplikáciám, ktoré ochorenia spôsobujú. Aké očkovania odporúčajú lekári zvážiť?
Besnota
Prenáša sa zo zvierat na ľudí (uhryznutím a slinami) a je mimoriadne nebezpečná. Doba od pohryznutia po prvé príznaky je jediný čas, kedy je možné chorobu liečiť. Po vypuknutí sa ochorenie takmer vždy končí smrťou. Vyskytuje sa po celom svete, ak teda cestujete do oblasti, kde je zaznamenaný zvýšený výskyt, vakcína je lekármi odporúčaná, nie však povinná.
Brušný týfus
Na Slovensku ide o pomerne zriedkavé ochorenie s minimálnym výskytom. V endemických oblastiach je však rozšírené, zdrojom nákazy sú predovšetkým znečistené jedlo a voda. Toto platí najmä pre chudobné krajiny Afriky, Ázie, Južnej a Strednej Ameriky. Pri ceste do exotických lokalít sa vakcína odporúča, ale nie je povinná.

Cholera
Nebezpečná hnačková infekčná choroba sa často vyskytuje predovšetkým v krajinách s nízkym hygienickým štandardom. Konkrétne sa jedná o štáty strednej a južnej Afriky, Blízkeho Východu, juhovýchodnej Ázie, Indiu a Čínu. Aj napriek jej výskytu v spomínaných regiónoch, očkovanie proti cholere nie je povinne vyžadované.
Chrípka
Patrí medzi najrozšírenejšie ochorenia na svete. Vakcína pred cestou do zahraničia nie je povinná, ale odporúčaná, predovšetkým pri pobyte v ázijských krajinách, kde sa vyskytuje aj tzv. vtáčia chrípka. Toto ochorenie sa často vyskytuje predovšetkým v zimných mesiacoch, na južnej pologuli je to však prevrátené a týka sa to našich letných mesiacov.
Japonská encefalitída
Názov môže pôsobiť zavádzajúco, nakoľko toto ochorenie sa vyskytuje takmer v celej Ázii, nielen v Japonsku. Obzvlášť rizikovými oblasťami sú vidiecke lokality s nízkym hygienickým štandardom (predovšetkým v období dažďov), predovšetkým v Bangladéši, Číne, Indii, Indonézii, Kambodži, Laose či Papui Novej Guinei. Vakcína nie je povinná, ale odporúča sa pri ceste do Ázie.
Meningokoková meningitída
Toto akútne infekčné ochorenie sa často objavuje v období sucha, a to predovšetkým v krajinách strednej Afriky (tzv. pás meningitídy), od západného pobrežia kontinentu až k brehu Indického oceánu a Červeného mora. Očkovanie nie je povinné, ale odporúčané – výnimku tvoria pútnici do Mekky, kde je vyžadované.
Záškrt
Diftéria je jednou z povinných vakcín na Slovensku, pre našinca je teda dôležité predovšetkým overiť si u seba jej platnosť. Vyskytuje sa vo všetkých rozvojových krajinách, najmä v štátoch bývalého Sovietskeho zväzu, v chudobných regiónoch Afriky a Ázie.
Žltačka typu A
Pomerne rozšírený zápal pečene je typický pre africké a ázijské krajiny, vyskytuje sa však aj v Strednej a Južnej Amerike, ale aj na Balkáne či v Rusku. Vakcína nie je povinná, ale odporúča sa pre ľudí, ktorí plánujú dlhodobý pobyt v krajine so zvýšeným rizikom výskytu. Predovšetkým v lokalitách, kde je slabý hygienický štandard.

Žltačka typu B
Podobne ako pre hepatitíde typu A, aj toto ochorenie sa vyskytuje najmä v regiónoch tretieho sveta a rozvojových krajinách – Afrika, Ázia, Blízky Východ, Južná a Stredná Amerika, tichomorské ostrovy. Ak v niektorej zo spomenutých lokalít plánujete dlhší pobyt, vakcína je odporúčaná (avšak nie povinná).
Žltá zimnica
Ďalšie mimoriadne nebezpečné ochorenie, s výskytom vo väčšom množstve rozvojových krajín. Očkovanie je povinné pre všetkých cestujúcich starších než jeden rok pri cestách do krajín, ktorých zoznam pravidelne aktualizuje Svetová zdravotnícka organizácia. Ide predovšetkým o africké štáty.
Niektoré krajiny však majú zavedenú povinnosť aj pre cestovateľov prichádzajúcich z rizikových oblastí. Pri príchode do týchto krajín musíte mať v Medzinárodnom očkovacom preukaze potvrdenie o platnej vakcíne.

Ako to je pri očkovaní detí?
Špecifickou skupinou pri očkovaní do zahraničia sú deti. V rámci platného očkovacieho kalendára sú povinné mať isté vakcíny, ktoré sú legislatívne ošetrené na území Slovenskej republiky. V ďalších krajinách Európskej únie je to do veľkej miery identické, nájdu sa však rozdiely.
Pri ceste do exotických krajín je potrebné držať sa zoznamu vakcín ako pri očkovaní dospelých. Je však nevyhnutné myslieť na to, že nie všetky deti môžu podstúpiť rovnakú vakcináciu. Isté očkovania sú dostupné až od určitého roku života. Povinné očkovania detí, aj vakcíny pri ceste do exotiky konzultujte s pediatrom.