SME
Sobota, 1. apríl, 2023 | Meniny má Hugo

Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach

Nepotrebujete k tomu ani tučný bankový účet.

Monako, Azúrové pobrežie Francúzska (Zdroj: Canva.com)

Stačí pár momentov, prechádzka promenádou v Cannes, pohľad na Monte Carlo či posedenie na raňajšej káve neďaleko mora v Nice a viete, že tá atmosféra sa vám odrazu vpíja pod kožu. Ako si užiť trojicu známych miest?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nice a jeho lákavá promenáda

Francúzske mesto Nice sa stalo symbolom celého Azúrového pobrežia, ale aj spôsobu bohémskeho života, ktorý v jeho uliciach či na slávnej promenáde pulzuje.

Niet divu, že patrí medzi najznámejšie miesta krajiny a práve Nice je snom mnohých dovolenkárov putujúcich očarujúcou riviérou na juhovýchode Francúzska.

Nice ožíva ráno a hoci ešte promenáda zíva prázdnotou, prvé kroky v prebudenom meste by ste mali nasmerovať k miestnym trhoviskám. V pondelok sú síce takmer všetky zatvorené, ale po iné dni tu nájdete obchodníkov pokojne aj ráno o siedmej.

Kultové trhovisko na námestí Place Saint-Francois je preplnené najčerstvejším rybami a prakticky všetkým jedlým, čo viete vyloviť zo Stredozemného mora.

Mušle, ustrice, krevety, kalamáre, ryby, menšie i väčšie, všetko čerstvé a priamo pred vami vám všetko pripravia.

Ak máte chuť prejsť sa medzi ovocím, zeleninou alebo kvetmi, zamierte na Cours Saleya, kde trhovisko existuje už od roku 1897 a jeho duša tu poletuje dodnes. Ak prídete neskôr, môžete sa tu dokonca najesť aj tradičných a chutných jedál.

Malé kaviarničky v starom meste, neďaleko morského pobrežia sú krásnym ranným rituálom, kde si pri káve, croissante, novinách či knihe chvíľku posedíte.

Ani nie tak kvôli káve, ale skôr kvôli atmosfére týchto miest, ktoré vám doma budú tak chýbať. Preto nevynechajte ani jednu možnosť na to, aby ste takto prežili ráno.

Mesto ožilo a teraz je ten správny moment vydať sa na slávnu promenádu Promenade des Anglais dlhú 7 kilometrov. Ak vás zarazí jej meno poznačené Angličanmi, tak máte pravdu, pretože práve oni jej vtisli svoje meno.

V 19. storočí bolo totiž Nice mimoriadne obľúbené britskou aristokraciou, ktorá tu trávila svoje letá. Možno aj preto dnes promenádu volajú domáci skrátene len „La Prom“ a tento názov sa aj vám ľahšie zafixuje.

Je to očarujúce miesto. Z jednej strany cítite slanú chuť mora, vlnky obmývajúce pobrežie a na strane druhej sa nad hlavou dvíhajú vysoké palmy za ktorými stoja staré fasády domov. Stretnete tu celé mesto.

Cyklistov, korčuliarov, bežcov, tých čo sa prišli len poprechádzať, tých čo hľadajú miesto na pláži a do toho aj predavači, turisti a skrátka každý, kto sa v meste ocitol skôr či neskôr skončí na promenáde. Krásna, azúrová farba zátoky pri správnom svetle dokonca pripomína Karibik.

Potulky uličkami Nice

Kráčajte až kým natrafíte na ikonický hotel Negresco. Neprehliadnete ho, jeho kupola je sfarbená na jemnej ružovej farby a nechýba tu ani francúzska trikolóra vejúca vo vetre.

Otvorili ho 1913 a tak ho overil nielen čas, ale aj smotánka, ktorá sa v ňom v priebehu storočia zišla. Jeho štýl Art Deco sa stal kultovým a krajšiu stavbu v podobnom štýle už v Nice nehľadajte.

Francúzske mesto neskrýva v sebe len promenádu a jej život, ale kto by rád videl aj pamiatky, na toho tu čaká staré mesto. Námestie nesie meno talianskeho hrdinu Garibaldiho a málokto tuší, že sa narodil práve tu.

Medzi najkrajšie miesta, ktoré na vás v Nice čakajú patrí aj bazilika Notre Dame de Nice. Je najväčšia v celom meste a stojí na svojom mieste už viac než 150 rokov. Jemne sa ponáša na Notre Dame v Paríži vďaka svojim dvom zvoniciam.

Ešte významnejší svätostánok nájdete v podobe katedrály Sainte-Réparte zo 17. storočia. Možno nezaujme výzorom, ale história k nej bola celkom milosrdná.

Zatúlajte sa napokon ešte aj na námestie Place du Palais s palácom Rusca a ak nemáte dosť, počká si v starom Nice na vás aj neoklasicistická kaplnka Saint Sépulcre. Neobíďte ani námestie Place Massena, ktorému dominuje Fontaine du Soleil so sochou gréckeho boha Apolóna.

Oddávajte sa mestu a zatúlajte sa len tak bez mapy, bez plánu do jeho uličiek, ktoré sa vám odmenia za vašu ochotu spoznávať krásnymi zákutiami.

Ulice, často ozdobené kvetmi, sa začínajú podvečer plniť, dotvoria ich malé podniky, kaviarničky či bary a to je ten správny čas sadnúť si na podvečerný drink alebo pohár francúzskeho vína. Napokon si ešte sadnite na pláž a vychutnajte si záver dňa. Už cítite, prečo je Nice tak populárnym miestom?

Najkrajší výhľad na Monako

Monako patrí bez pochýb k najznámejším miestam Európy. Ak sa vysloví jeho meno, predstavíme si luxus, povzdychneme si, že je to príliš drahé na to, aby sme sa tam pozreli, ale skutočnosť je niekde úplne inde.

Ak máte tisíce eur na rozhadzovanie, môžete ich tu minúť a ak sa chcete len pozrieť, nadýchnuť jeho lesku, tak vôbec nemusíte peniaze rozhadzovať.

Z Nice to sem do Monaka nie je vôbec ďaleko a moderný vlak vás sem vezme za menej než polhodinu!

Začnite s prehliadkou v okolí Oceánografického múzea (za lístok v sezóne zaplatíte cca 16 €, mimo sezóny o pár eur menej). Jeho dlhoročným riaditeľom bol Jacques-Yves Cousteau a dnu nájdete všetko čo sa týka oceánov, morí či vody. Pre deti je to jedno z najfantastickejších miest Monaka. Príďte ráno a predbehnete dav.

Neďaleko odtiaľto pokračuje cestička k slávnej Katedrále sv. Mikuláša, ktorá tu má svoje korene od 13. storočia, no výzor dalo svätostánku až 19. storočie.

Nazrite dnu a pohľadajte hrobky panovníka Rainiera III. a jeho manželky, známej americkej herečky Grace Kelly. Aj dnes tu nájdete položené čerstvé kvety, pretože si ľudia panovníka s manželkou vážia. Stál predsa na čele krajiny 55 rokov.

Uličky a schodiská stúpajú nahor k rozľahlému námestiu, na ktoré vrhá tieň niekoľko bielych veží Kniežacieho paláca.

Práve za jeho múrmi bije srdce celého kniežatstva, pretože práve odtiaľto od roku 1297 vládne rodina Grimaldi nad malým kúskom zeme.

Príchod na námestie si načasujte tak, aby ste tu boli pred dvanástou, pretože každý deň o 11:55 môžete na vlastné oči vidieť divadlo s výmenou čestnej stráže.

Hovorí sa, že najkrajší pohľad na malú krajinu vtesnanú na francúzske pobrežie je z Kniežacieho paláca.

Honosné jachty odpočívajú v prístave, výškové budovy sa štverajú do nebies a domy s vilami sa rozbiehajú do strmého kopca. To je pravé Monako, lákavé, príťažlivé, potiahnuté zlatou fóliou pod ktorou sa stretávajú významné osobnosti, najlepší športovci a svetoví štátnici.

Monako s pozlátkou luxusu

K prístavnej štvrti La Condamine vedie spleť hlavných ulíc lemovaných butikmi renomovaných značiek, drahými reštauráciami, ale aj obyčajnými predajňami suvenírov či realitných agentúr.

La Condamine je jedna z viacerých štvrtí, ktoré držia kniežatstvo pokope, no nepochybne patrí k najznámejším a najfotogenickejším.

Prístav je doslova posiaty menšími aj väčšími jachtami, ktoré tu zakotvili ich bohatí majitelia. Niektoré vyzerajú skôr ako luxusné hotely než dopravné prostriedky.

Stačí zdolať niekoľko výškových metrov a neviditeľná hranica La Condamine skončila, aby sme sa ocitli v slávnom Monte Carle. Priamo pod slávnym kasínom sa rozprestiera botanická záhrada plná stromov a kvetov.

Všetko je krásne upravené, nablýskané, tak ako sa na Monte Carlo patrí. Kasíno ako symbol luxusu kniežatstva navrhol Charles Garnier, architekt ktorý sa podpísal aj pod budovu Opery v Paríži.

Otvorili ho už v roku 1856 a určite nečakali, že sa sem kvôli nemu bude schádzať celosvetová smotánka.

Kto by sa chcel pozrieť dnu musí mať na pamäti, že ho v obyčajnom turistickom oblečení ochrankári nepustia a musí sa na túto príležitosť vhodne obliecť.

Parkovisko pred kasínom pripomína autosalón vyplnený najnovšími modelmi Ferrari, Rolls Royce alebo Lamborghini. Kúsok odtiaľto je dokonca slávna zákruta okruhu F1.

Prechádzka Monako zdá sa, nikdy nebude monotónna. Vráťte sa napokon k prístavu a tu si odpočiňte.

Výhľadom na jachty alebo na Stredozemné more, ktoré končí v nedohľadne. Nájdete tu malú, kamennú pláž takmer bez turistov alebo sa posaďte do niektorého z barov a verte, že tu neskrachujete.

Podmanivé Cannes

Trojlístok slávnych miest Azúrového pobrežia uzatvára umelecké mesto Cannes. So svojimi necelými 80-tisíc obyvateľmi to bude príjemná zmena oproti Nice aj Monaku a ešte viac ucítite jeho príjemnú a lenivú atmosféru. Nič odtiaľto nie je ďaleko a letisko v Nice leží len cca 25 kilometrov od mesta.

Cannes ponúka spleť pamiatok, prímorského ducha a užívanie si života. Vyberte sa najprv do jeho uličiek a zastavte sa na trhovisku Marché Forville.

Je príjemne začať práve tu, pretože tu nájdete oku lahodiace stánky, ochutnáte dokonalé olivy, nasýtite sa vône byliniek alebo zahryznete niečo malé pod zub z provensálskych surovín.

To všetko preto, aby ste sa nabili energiou a mohli sa vydať do staručkej štvrti La Suquet na kopci nad mestom.

Nájdete tu kamenné uličky, starobylé zákutia a perfektný výhľad na starý prístav pretkaný jachtami. Ak chcete najdokonalejšiu atmosféru privstaňte si a príďte sem na východ slnka, alebo naopak, na jeho západ.

Tu hore na pahorku objavíte aj zabudnutú pevnosť, kde kedysi žili mnísi a tiež kamenný chrám Notre Dame d´Esperance z 15. storočia.

Patrí medzi najstaršie pamiatky mesta a stačí jediný pohľad na jeho kamenné telo a budete tomu veriť. Túlanie sa týmito končinami ukáže aj trochu iný pohľad na Cannes, ktorý preslávili len filmové oslavy, festivaly a bohémsky život. Bez týchto častí, by však pohľad na mesto nebol ucelený a preto je krásne byť tu.

Po stopách filmov

Nazad v meste treba vykročiť na slávnu promenádu. Kým Nice má svoju „anglickú promenádu“, tu v Cannes budete kráčať po promenáde „De la Croisette“. Je dlhá „len“ 2 kilometre, ale zažijete na nej slávny obraz mesta, aký poznajú aj mnohé celebrity z filmového priemyslu.

Leží tu aj najznámejšia budova Cannes, teda Festivalový palác, kde sa koná známy filmový festival. Vtedy je Cannes v žiari reflektorov. V jeho blízkosti pohľadajte na zemi odtlačky rúk slávnych hercov a možno nájdete aj svojho obľúbenca.

Promenádu lemujú najokázalejšie hotely mesta a tak sa tu postupne vystriedajú nielen Carlton, ale aj JW Marriot, Majestic a perla Art Deco v podobe hotela Martinez.

Máte chuť na závan luxusu či drink so štýlom? Sadnite si do hociktorého zo spomenutých hotelov a budete mať krásny zážitok, ktorý sa akosi sem do Cannes hodí.

Oddýchnutí nazrite ešte do známej, nákupnej ulice Rue d´Antibes posiatej butikmi. Aj keby ste neplánovali nič kúpiť, stále je zaujímavé prechádzať sa týmito miestami.

Napokon na sklonku dňa sa namočte do mora. Vyberte si buď mestskú pláž Plage du Midi, alebo sa pozrite kúsok za centrum mesta a skončíte na pláži Palm Beach.

Na Azúrovej riviére tak viete spojiť všetko od kultúry, cez trhoviská, butiky, kaviarničky, promenády až po kúpanie sa v príjemnom mori a luxusného pozlátka. Stačí si len vybrať a začať si užívať svoj francúzsky sen.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu