SME
Nedeľa, 1. august, 2021 | Meniny má BožidaraKrížovkyKrížovky

Vysnívaná dovolenka na Maldivách za tisícku na hlavu. Ako na to? (Cestopis)

Hanka a Jožo Orgonášovci strávili týždeň na Maldivách a prezradili, ako dovolenku naplánovali a pripravili sa na ňu.

(Zdroj: Zdroj: Instagram Cestujemespolu)

Cestopisy čitateľov. Prečítajte si cestopisy od čitateľov a blogerov, ktoré zverejňujeme v ich pôvodnej forme s drobnými jazykovými úpravami.

Seychelly, Maurícius, Maldivy – pre mnohých synonymá nedostupnosti, luxusu a vysnívanej dovolenkovej destinácie. Rovnako to bolo aj v našich hlavách. My sme navyše snívali o tom priezračnom oceáne a nekonečných bielych plážach.

Toto všetko viete zažiť aj vy za cenu, ktorá nás (veľmi milo) prekvapila – 1083 eur na osobu za týždňový pobyt vrátane leteniek, ubytovania, stravy, lokálnej dopravy speedboatmi, SIM karty a dokonca s potápaním na úžasných koralových útesoch. Ukážeme vám, ako na to.

Loading

...

Presne takto pred rokom sme sa vydali na Maldivy. Ako rezervovať ubytovanie a ako sa sem prepraviť? Aké su na Maldivách ceny? Ako to funguje s moslimskými pravidlami a kde sa dá a nedá platiť kartou?

Podrobný návod si môžete prečítať na našom blogu a autentické zábery z Maldív si pozrite na našom Instagrame. V najbližších riadkoch vám však ukážeme, že za tisícku môžete mať exkluzívnu dovolenku, o ktorej ste doteraz len snívali. A nie, žiadne výdavky sme neskryli.

Loading

...

Slováci nepotrebujú na vstup do Maldív víza. Napriek tomu, že majú Maldivy viaceré letiská, vo väčšine prípadov sa prilieta do hlavného mesta Male. Maldivy sa skladajú z ostrovov (je ich viac ako tisíc), ktoré sa združujú do atolov (tých je 26).

Loading

...

Základom je ubytovanie, resp. výber ostrova. Pokúste sa vybrať si ostrov, ktorý bude v rozumnej vzdialenosti od Male (rádovo v desiatkach kilometrov). Tieto vzdialenosti sa dajú prekonať buď lodnou „mestskou“ hromadnou dopravou, alebo speedboatmi, ktoré vám zorganizujú z vášho ubytovania.

Na dlhšie vzdialenosti je potrebné využiť hydroplán, a to je vcelku slušný výdavok navyše. Otvorte booking.com alebo airbnb.com a na mape pozerajte práve v tomto okolí ubytovanie, ktoré sa vám bude najviac pozdávať.

Loading

...

Ubytovanie sa na Maldivách delí v zásade do dvoch kategórií:

 • Luxusné rezorty (väčšinou 4* a 5*), ktoré majú často vlastné uzavreté ostrovy, bohužiaľ sú cenovo stále uletené a pre našinca nedostupné – nájdete aj také, ktoré pýtajú tisíc a viac eur za noc ubytovania.
 • Dostupnejšie penzióny a ubytovania u domácich (guesthouses) – tieto sa otvorili svetu iba nedávno. Vôbec sa však nemusíte obávať, že pôjde o nejakú chatrč. Bežný guesthouse je na úrovni 3* až 4* hotela.

Loading

...

A práve kombinácia lokálnych guesthousov na maličkých ostrovoch vám dopraje atmosféru, po ktorej túžite. Pár stovák domácich obyvateľov, ostrovček uprostred nádherne tyrkysového oceánu obklopeného korálmi a okolo celého ostrova múkovo biele pláže. V sezóne sú ceny guesthousov na úrovni 25 - 50 eur za osobu a noc, mimo sezóny klesajú na polovicu.

A potom je predsa ešte jeden typ ubytovania. Hotely na stredne veľkých ostrovoch (ten na rozdiel od menšieho prejdete celý nie za 15, ale za 30 minút), ktoré sú zväčša priamo na (súkromnej) pláži, avšak hotelu nepatrí celý ostrov. Tieto nájdete v kategórii od 3* do 5*, taký 4* hotel vrátane raňajok stojí niekde medzi 60 - 120 eur na osobu a noc.

Loading

...

My sme vyskúšali kombináciu guesthousu na ostrove Thoddoo na 3 dni a neskôr sme sa presunuli na ostrov Huraa do 4* hotela. Celkovo nás ubytovanie stálo 780 eur na týždeň na dve osoby.

K cene ubytovania je potrebné pripočítať presun speedboatmi z Male na ostrov(y) a späť. My sme za všetky štyri presuny platili 133 eur. Toto vám zabezpečia priamo domáci, radi komunikujú cez WhatsApp.

Po prílete v Male vás za príletovou halou bude čakať domáci, ktorý vás nasmeruje na správny speedboat. Ešte pred nalodením si rozhodne kúpte lokálnu SIM kartu. Hneď vľavo po vykročení z príletovej haly objavíte obchodíky oboch operátorov. Je jedno, ktorého si vyberiete, obaja poskytujú 4G pokrytie takmer všade a rýchlosti internetového pripojenia boli často lepšie ako na Slovensku. 3 GB dátový balík na týždeň stojí 16 USD vrátane SIM karty.

Loading

...

Okej, ubytovanie by bolo a teraz už len letenku. Ceny leteniek sa pohybujú medzi 400 až 900 eurami na osobu v závislosti od mesiaca, v ktorom cestujete. Odlety sú bežne z Viedne, Prahy aj Budapešti, nájdete aj z Košíc. Letí sa s jedným prestupom (Doha, Dubaj, Instanbul) a prilieta sa na Male.

Loading

...

Samozrejme, treba počítať aj s výdavkami na stravu. Zvyčajne sú v cene ubytovania výdatné raňajky, all inclusive systém nie je okrem rezortov veľmi typický.

Na každom, aj tom najmenšom ostrovčeku nájdete potraviny a tovar s rôznym sortimentom. Ceny sú veľmi podobné tým slovenským, niektoré veci sú lacnejšie (exotické ovocie), niektoré drahšie (čokolády, nanuky). Na Maldivách nezoženiete okrem uzavretých rezortov žiaden alkohol, ani pivo. A neodporúčame sa ich ani pokúšať doniesť do krajiny, pri prílete poctivo batožiny kontrolujú.

Prilietate totiž do moslimskej krajiny, ktorá sa síce otvára turizmu čoraz viac, ale je správne rešpektovať domácu kultúru. Rovnako je to aj na plážach, na ktorých sú iba niektoré časti vyhradené ako „bikini beach“, tu však domácich veľmi nestretnete.

Loading

...

Ceny v reštauráciách závisia od vášho komfortu. V 4* hoteli stojí obed alebo večera medzi 15 - 30 dolármi na osobu, v lokálnej domácej reštaurácii za hlavné jedlo a skvelú ovocnú šťavu zaplatíte okolo 5 dolárov.

Poriadna večera u domácich (predjedlo, hlavné jedlo, ovocná šťava, dezert, káva) nestojí viac ako 15 dolárov. Inak, lokálna mena je rufiyaa (Rf), má hodnotu približne 1 EUR = 18 Rf a 1 USD = 15 Rf, avšak doláre sú akceptované ako mena prakticky všade, euro sporadickejšie.

Ak sa dočítate v niektorých médiách o tom, aký je problém zameniť zvyšné rufiyaa-e späť za eurá či doláre – áno, kedysi to tak bolo, od roku 2018 je to už úplne jednoduché. Dajte si však pozor, aby ste mali dostatok hotovosti, bankomaty sú iba na Male a na väčších ostrovoch.

Ubytovanie a aktivity je však možné vo väčšine prípadov pohodlne platiť platobnými kartami. Často vám ale pripočítajú 3 - 6% ako kartový poplatok navyše (nemajú ho už započítaný v cene tak, ako sme zvyknutí v Európe), oznámia vám to vopred. Takže hotovosť (pár stoviek dolárov) vezmite iba na jedlo, pitie a drobnosti, za ktoré nám bolo ľúto platiť zbytočne kartový poplatok.

Loading

...

Maldivy majú perfektné a takmer konštantné klimatické podmienky po celý rok, len monzúnové dažde delia ročné obdobia na obdobie sucha a dažďov. Avšak aj domáci nám potvrdili, že obdobie dažďov neznamená, že prší neustále celý týždeň, práve naopak. Môže spŕchnuť iba hodinku za deň, ale môže vám ukrojiť aj niekoľko dní.

Najideálnejším časom na návštevu Maldív je obdobie od decembra do apríla, kedy však aj ceny stúpajú s množstvom cestovateľov. Maj a jún necestujte, tu je najväčšia pravdepodobnosť zrážok. Od júla do novembra je obdobie, kedy nie sú Maldivy tak vyhľadávané, no napriek tomu dokážu cestovateľom ponúknuť svoju krásu na plno.

My sme cestovali v januári, teda v čase najvyššej sezóny a musíme povedať, že najmä na menšom ostrove to bola totálna pohoda a pláž sme mali 90% času iba pre seba. Male je trocha preľudnené, odtiaľ čím skôr speedboatom preč (ale taký domáci trh s rybami rozhodne stojí za to!).

Loading

...

Priemerná denná teplota vzduchu počas roka je 31 °C a vody 27 °C, takže ideálne na všetky vodné športy – šnorchlovanie, potápanie, jazdenie na vodných skútroch, kajakovanie. My sme neodolali a keďže máme obaja potápačské licencie, vydali sme sa na jeden ponor (80 eur na osobu) ku krásnym korálom. Podmorský život je ešte úžasnejší a pestrejší ako ten na povrchu, dokonca sme mali bonus v podobe stretnutia s menším žralokom.

Loading

...

Sľúbili sme vám, že vás zoberieme na Maldivy za tisícku. Vyložíme teda karty na stôl a povieme vám úplne presne rozpis všetkého, čo sme na dovolenke na Maldivách minuli (náklady sú vždy na 2 osoby):

 • spiatočné letenky z Viedne do Male – 899 eur
 • ubytovanie na guesthouse na ostrove Thoddoo a v 4* hoteli na ostrove Huraa – 780 eur
 • jedlo, nápoje mimo ubytovania, drobné nákupy – 187 eur
 • doprava speedboatmi – 133 eur
 • SIM karta s dátovým pripojením – 13 eur
 • šnorchlovanie – 0 eur
 • potápanie – 154 eur

Spolu je to 2166 eur na dve osoby, teda presne 1083 eur za týždňovú mega dovolenku na Maldivách vrátane všetkého, čo sme k tomu potrebovali. Veríme, že tých 83 eur navyše nad limit nám odpustíte. A z týchto cien viete stále ešte ušetriť – čím bližší ostrov zvolíte, tým nižšiu cenu za speedboat budete platiť. Rovnako si nemusíte dopriať aktivity (potápanie).

Loading

...

A čo nezabudnúť zobrať so sebou? Repelent, opaľovací krém (fakt silný faktor), slnečné okuliare, pokrývku hlavy, surferské tričko (voda je tak príjemná, že sme v nej trávili dlhé hodiny, takže sa ľahko môžete spláliť), svietidlo (na večerné prechádzky po menších ostrovoch), knihu, foťák a cestovné poistenie.

Priatelia, krásnu dovolenku na Maldivách vám prajeme. My sa bez okolkov priznávame, že tak oddýchnutí, ako práve z Maldív, sme už dávno z nejakého výletu neprišli.

Loading

...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 2. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 3. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 4. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 5. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 8. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 10. Lenivý brunch s Muchom
 1. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 2. Košická štvrť je súčasťou odpadového experimentu.
 3. Kúpa vozidla cez inzerát či od malého predajcu je rizikovejšia
 4. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 5. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 6. Nepodceňujte rozmiestnenie zásuviek a vypínačov
 7. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 8. Slováci čoraz viac nakupujú pivo vo vratných fľašiach
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 5 082
 2. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 4 266
 3. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 4 228
 4. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 3 662
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 471
 6. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 332
 7. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 317
 8. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 269
 9. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 3 182
 10. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 3 139
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu