SME

Emiráty a Omán. Klenoty Arabského polostrova

Prejdite sa Emirátmi a napokon objavte nepoznaný Omán s jeho unikátnymi fjordmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Arabský polostrov je región, o ktorom počúvame čoraz častejšie. Pred niekoľkými rokmi to bol len vzdialený sen, no dnes tento čarovný kút zeme odkrýva svoj závoj a necháva návštevníkov, aby ho spoznali na vlastné oči.

Prejdite sa Emirátmi a napokon objavte nepoznaný Omán s jeho unikátnymi fjordmi. Počuli ste už o nich?

Dubaj má kúsok všetkého

Ak má Arabský polostrov symbol, tak ním je určite jedno jediné miesto, a tým je bez akýchkoľvek pochýb Dubaj.

Slávne meno, zázrak v púšti, symbol luxusu, mesto plné fantastických stavieb a pokojne by sme mohli hľadať aj ďalšie superlatívy na to, aby sme ho opísali.

Dubaj vždy rozpúta vášne pre svoj príbeh. Niekdajší prístav na brehu mora so zálivom, kde stáli palmové chatrče barasti a kde sa lovili perly sa vďaka rope a šikovnosti zmenil na mesto svetového významu po ktorom zatúži nejeden cestovateľ. Je skvelé začať svoju cestu arabským svetom práve tu.

Najväčším ťahákom je najvyššia budova sveta Burdž Khalifa v super modernej štvrti s obrovskou fontánou. Odrazu máte pocit, že ste v inom svete, ale na tento pocit si v Dubaji zvyknete.

Vylezte hore na vyhliadku a na ten pohľad ako sa z ničoho nič okolo vás rozprestierajú mrakodrapy a napokon okolitá púšť je niečo na čo nezabudnete.

Alebo by ste sa namočili do tyrkysovej vody na pláži s výhľadom na ikonický hotel Burdž al-Arab? Žiaden problém! Máloktorá pláž sveta má takúto kulisu.

Za dubajskou dušou

Dušou Dubaja však nie sú len futuristické stavby presahujúce 21. storočie, ale jeho duša poletuje v starých štvrtiach Deira a Bur Dubai. Spája ich záliv, ktorý križujú desiatky drevených lodičiek. Ak sa z Dubaja nestratia drevené abry, stále tu bude kus histórie.

Práve tu na brehoch zálivu sa rozlievajú arabské souky, teda tržnice prevoňané koreninami, bylinkami, čajom, šafranom, ale nájdete tu aj desiatky kilogramov zlata, pašmíny, hodvábne šatky, kadidlo či viacero dotieravých predavačov suvenírov.

Prečítajte si tiež: Oplatia sa nákupy v Dubaji? Čítajte 

Nasadnite na loďku, zatúlajte sa do pevnosti al-Fahidi, aby ste videli ten rozdiel pred ropou a po nej a napokon si na nábreží sadnite do jedného z podnikov na čaj, hummus či jahňacie biriyani.

Cítite ten závan Arábie? Keď na Dubaj padne tma, vráťte sa pod Burdž Khalifu na predstavenie spievajúcej fontány a v záplave svetiel sledujte ako Dubaj nikdy nespí.

Oddych v Ras al Khaimah

Aj napriek tomu, že pekné a zaujímavé pláže nájdete aj v Dubaji, vyberte sa o 100 kilometrov na východ do emirátu Ras al Khaimah.

Je jedným zo siedmych emirátov tvoriacich túto krajinu a každý z nich je niečím unikátny.

Ras al Khaimah ponúka krásne pláže, zátoky a výber veľmi slušných hotelov, kde sa dokonale zrelaxujete. Kúpanie v osviežujúcom Perzskom zálive viete poprekladať aj so štipkou kultúry či zaujímavosťami.

Prečítajte si tiež: Praktický sprievodca emirátom Ras Al Khaimah Čítajte 

V centre Ras al Khaimah totiž objavíte starú pevnosť, ktorá kedysi patrila vládnucej rodine a dnes je v nej milé múzeum plné starých artefaktov vďaka ktorým cestujete v čase.

Strážnik v dlhej galábiji vám otvorí všetky dvere a napokon si ešte posedíte na čaji na koberci.

Z veže máte celé mesto ako na dlani a keď sa už rozhliadnete, zídete do ulíc a o pár stoviek metrov skončíte na exotickom rybacom trhu.

Veľa turistov sem nezavíta, tak si môžete byť istí, že to nie je turistické divadlo, ale autentický arabský trh. Na pultoch sú ryby, malé, veľké, dary mora, krevety a do toho prichádzajú domáci, aby tu nakúpili ranné úlovky. Čerstvejšie to už nebude.

So skvelými fotkami sa vrátite na pláž a môžete si vybrať či si len oddýchnete, alebo sa oddáte vodným športom a iným aktivitám.

Ras al KhaimahRas al Khaimah (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Poznáte Musandam?

Výhodou návštevy týchto oblastí je aj to, že ak sa ocitnete v Ras al Khaimah, tak len pár desiatok kilometrov od vás leží Omán prevoňaný kadidlom.

Aby sme boli presnejší, južne od emirátov nájdeme Omán a východne, bližšie k Ras al Khaimah leží unikátna, málo známa, ománska enkláva menom Musandam. Počuli ste už o nej?

Ak nie, tak sa pripravte, pretože tento kúsok zeme patrí medzi najzaujímavejšie oblasti celého Arabského polostrovu.

Má len 1800 kilometrov štvorcových a zaberá severný výbežok polostrova, ktorý vybieha tak do Perzského zálivu, že je od neho Irán len pár desiatok kilometrov.

Musandam dnes nie je ani tak o histórii či kultúre, ale o prírode. Drsnej, krásnej, ománskej prírode, ktorá v týchto končinách vytvorila fjordy konkurujúce tým nórskym.

Ománskymi fjordmi

Omán a fjordy? Nie, naozaj nejde o preklep. Stačí tak málo, vyraziť do oblasti mestečka Khasab, nasadnúť na loďku a o zvyšok sa už postará okolie.

Khasab je ako mnohé iné ománske mestá, zdobí ho stará pevnosť zo 17. storočia v ktorej majú prsty Portugalci, zdobia ho stovky paliem a každý kto sem príde, skôr či neskôr skončí na jednej z drevených lodí.

Práve výlety do okolia sú najväčším magnetom. Staršie aj novšie tradičné lodičky zvané dhow brázdia okolité zátoky od rána do večera a nedajte sa dva krát prosiť, aby ste nasadli.

Azúrová vodná hladina kontrastuje s ostrými skaliskami pieskovej farby. Dvíhajú sa z mora, akoby im práve voda dávala život a ponárajú sa hlboko do krajiny.

Najkrajšie oblasti s fjordmi v okolí Khasabu ležia v Khor as Sham. Farebná loďka sa bude niekoľko hodín plaviť na miesta o ktorých vám doma nebudú veriť, že existujú.

Ománske fjordyOmánske fjordy (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Kým fjordy v Škandinávii vznikali pôsobením ľadovcov, tu v Arábii sa zrodili pôsobením tektonických dosiek a vrásnením. Niekde narobia takéto pohyby zemetrasenia, tu vytvorili dokonalý obrázok neznámej krajiny.

More plné delfínov

Fjord Khor as Sham sa stal v Ománe synonymom aj pre delfíny, ktoré sa bez prestávky naháňajú sem a tam.

Loďka ich priláka a odrazu vám robia spoločnosť. Skáču do vody, ponárajú sa a zase kde tu vynoria, vyskočia a máte pocit, že sa vám snažia pózovať a vy neviete, či máte radšej fotiť, alebo si vychutnávať tieto pohľady na vlastné oči.

Delfíny môžete vidieť v Ománe na viacerých miestach, ale tu v Khor as Shame máte takmer vždy istotu, že sa na vás šťastie nalepí. Alebo si s nimi skúsite zaplávať?

Počas niekoľko hodinovej plavby sa totiž dá aj šnorchlovať a v priezračnej vode, môžete sa ísť kúpať na jednu z pláží ukrytých medzi skalami kam sa inak ako loďkou nikdy nedostanete, no kto by sa nechcel namočiť, ten môže sŕkať čaj, kardamónovú kávu alebo niečo dobre vychladené priamo na palube loďky.

Zaujímavým miestom v oblasti je aj Telegraph Island, teda Telegrafický ostrov, kadiaľ viedol počas britskej éry telegrafický kábel medzi Londýnom a Indickým subkontinentom.

Dnes je to skôr perlička, no okolie ostrova je nádherné na kúpanie sa v krištáľovo čistých vlnách. Počkajte na západ slnka, kedy sediac na loďke sledujete ako sa všetko mení až sa fjordy ponoria do jemnej tmy. Hovorí sa, že z celého Ománu sú najkrajšie západy slnka práve v týchto končinách.

Rozdielne svety Emirátov a Ománu

Hoci sú Spojené arabské emiráty a Omán susednými krajinami, nemôžu byť rozdielnejšie. Omán je pre dobrodružnejšie povahy, pretože tu nájdete hory, kopce, údolia vyplnené hlinenými mestečkami či desiatky pevností.

Prečítajte si tiež: Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Ománe? Čítajte 

Omán je historickejšou krajinou ako Emiráty a preto, ak si k dovolenke radi prihodíte návštevu pamiatok, tu ich nájdete.

Nájdete tu aj krásne pláže, no tými sa vyrovnajú aj Emiráty najmä v oblastiach akými je Ras al Khaimah či Fujairah.

Ak si však dovolenku neviete predstaviť bez moderného sveta, mrakodrapov či nakupovania, tak potom sú pre vás jasnou voľbou Emiráty. Dubaj či Abu Dhabi sú svetom, kde nájdete nielen staré bazárové uličky, ale aj najznámejšie obchodné centrá Arabského polostrova.

Omán je drsnejší, rozprávkovejší, Emiráty jednoduchšie a otvorenejšie, no obe krajiny dokážu nesmierne nadchnúť. V Ománe vonia kadidlo, v Emirátoch nájdete kilogramy zlata.

Avšak pozor, unikátne fjordy má len Omán a jeho enkláva Musandam. Tak čo, už viete čo si vyberiete? Alebo si predsa len spojíte obe mieste na jednej ceste?

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 024
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 457
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 983
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 540
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 467
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 972
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 436
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 600
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 662
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 465
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 507
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 451
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 361
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 442
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu