SME

Exotická Gambia. Čo má spoločné so známejšími Kapverdami?

Vychádzajúca hviezda afrického turizmu konečne dostáva šancu ukázať svetu, koľko krásy sa v nej skrýva.

Pláž KololiPláž Kololi (Zdroj: dovolenka.sme.sk)

Čo si predstavíte ak sa povie Gambia? Nič? Nevešajte hlavu, nie ste jediní. Gambia je vychádzajúca hviezda afrického turizmu a konečne dostáva šancu ukázať svetu koľko krásy sa v nej skrýva.

Neďaleké Kapverdy sú obľúbené a presne to isté čaká aj Gambiu. Vyberte sa na exotickú dovolenku do západnej Afriky.

Prečo ísť na dovolenku práve do málo známej Gambie? Neďaleké Kapverdy sú predsa overenou destináciou s krásnymi plážami a hotelovými komplexmi.

Čo je také na Gambii, že práve ona chytá vietor do plachiet a štverá sa v rebríčku obľúbenosti medzi africkými krajinami?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Gambia patrí medzi najmenšie krajiny afrického kontinentu, no na svojej malej ploche (cca 10 380 km2) ukrýva toľko zaujímavostí, že ako náhle sa na ne pozriete, pochopíte, prečo hviezda Gambie letí vyššie a vyššie.

Čo má spoločné Gambia s Kapverdami a čím naopak dokáže ostrovné Kapverdy predčiť?

Gambia verzus Kapverdy

Gambia aj Kapverdy majú čosi spoločné a tým najväčším bodom je Atlantický oceán.

Kapverdy sú ostrovnou krajinou, takže Atlantik je všade naokolo a Gambia, vtesnaná do vnútra exotického Senegalu, sa dotýka s oceánom na jeho západe. Obe vám tak vedia sľúbiť krásne, nekonečné pláže, kde sa dokážete skvelo zrelaxovať.

Prečítajte si tiež: Kapverdy: Európa opäť objavila africký raj Čítajte 

Kapverdy sú dnes vnímané skôr pre človeka, ktorý hľadá oddych pri mori alebo miluje vodné športy od surfingu cez windsurfing až po kiteboard, ktoré tu prekvitajú vďaka neúnavnému a často silnému vetru.

Gambia je akčnejšia, dobrodružnejšia a ponúka aj kopec zaujímavých výletov nielen po mestách, ale aj do prírody za zvieratami, najmä opicami medzi ktorými vynikajú aj niektoré vzácne druhy ako guerézy.

Kým ostrovná krajina leží akoby na pomedzí Európy a Afriky, tak pevninská Gambia v sebe ukrýva afrického ducha a africkú živelnosť vpísanú do ľudí či trhovísk.

Na Kapverdoch zanechali kedysi svoje stopy Portugalci, v Gambii Briti a oba národy formovali aj dnešné dejiny týchto miest, no viac kultúry treba hľadať rozhodne v pevninskom štáte.

Prečítajte si tiež: Praktický sprievodca na Kapverdy Čítajte 

Gambia je zaujímavo zasadená do Senegalu a kým ten kolonizovali Francúzi, tak za jej hranice si netrúfli. Aj preto je Gambia iná ako zvyšok západnej Afriky.

Poodhaľte jej závoj tajomnosti a prežite svoju najexotickejšiu dovolenku.

Čo sa týka teplôt medzi oboma krajinami, Gambia je v priemere o cca 4 až 5 stupňov teplejšia, ale zaujímavosťou je, že teplota Atlantiku sa veľmi nelíši a v oboch krajinách sa pohybuje medzi 23 až 27 stupňami.

Obdobie dažďov je v Kapverdoch aj Gambii počas leta a najviac zrážok padne v júli a auguste.

Čo si v Gambii pozrieť?

Gambia je krajinou plnou prekvapení a kamkoľvek sa pohnete, tam na vás čaká niečo zaujímavé, neznáme a exotické. Začnite spoznávať krajinu v jeho hlavnom meste menom Banjul.

Nemá pamiatky ako Paríž, Rím či Istanbul, ale vytiahne tromfy v podobe koloniálnej architektúry, Kráľovskej mešity, alebo dokonca môžete sledovať ako rieka Gambia splýva s Atlantickým oceánom.

Neďaleká koloniálna, britská pevnosť Fort Bullen z 19. storočia nadchne milovníkov histórie a farebné, chaotické trhoviská akým je Albert Market zase tých, ktorí túžia spoznávať krajiny cez optiku domácich.

Gambia je aj o prírode a tak nevynechajte rezerváciu Abuko, ktorá sa stala číslom jedna v krajine a môžete tu v divočine stretnúť rôzne druhy opíc, antilopy či dokonca krokodíly. Zaujímavosťou je, že Abuko je dokonca najbližším tropickým lesom k európskemu kontinentu.

V parku s menom Blilo (len necelých 15 kilometrov od Banjulu) nájdete kolónie opíc a tiež viac než 100 druhov vtákov. Ak budete mať šťastie môžete tu stretnúť aj vzácne guerézy červené, ohrozené druhy opíc, ktoré patria medzi najstaršie na svete a práve Gambia a okolité krajiny sú ich domovom.

Ak máte slabosť na krokodíly, tak sa vyberte do parku Kachikally (neďaleko Bakau). Miestni si sem prichádzajú pre požehnanie a skúsiť to môžete aj vy.

Medzi obľúbené zastávky patrí aj neveľké mestečko Janjangbureh (známe aj ako Georgetown). Kedysi bolo centrom koloniálnej správy a jeho dejiny sa preplietli aj neslávnymi dejinami otroctva čierneho kontinentu.

Dnes tu okrem múzeí nájdete aj rezerváciu plnú vtákov, ktoré viete hľadať a pozorovať s profesionálnymi sprievodcami. Po stopách otroctva sa môžete vydať aj v dedinkách Albreda a Jufureh, ktoré ležia neďaleko Banjulu.

Milovníkov záhad nadchne Wassu a jeho kamenné stĺpy v centrálnom regióne Gambie. Mnohí veria, že práve Wassu je kráľovským pohrebiskom a mnohé kamenné stĺpy sú staré 1000 – 1250 rokov.

Sú pospájané do tajomných kruhových útvarov a dodnes si s nimi ani odborná ani laická verejnosť nevie dať rady. Miestne legendy však hovoria, že tí, ktorí kamenné stély vyrušia, budú prekliati a takýchto vecí sa Afriky vždy bála. Dnes je Wassu dokonca pod patronátom UNESCO.

Najživším mestom Gambie je Serrekunda s obrovským trhoviskom, ktoré je najväčším v krajine a kde viete nakúpiť najviac suvenírov či lokálnych výrobkov priamo od domácich.

Ak sa ocitnete v Serrekunde, tak nevynechajte zápas v miestnom wrestlingu. Je to šport číslo jedna a ľudia ho tu uctievajú takmer ako náboženstvo.

Gambia a pláže?

Africkú krajinu obdarovali sudičky Atlantickým pobrežím a tak sa práve vďaka nemu mohla stať hviezdou západoafrického turizmu, ktorá chce zosadiť z regionálneho trónu Kapverdy.

Našliapnuté na to Gambia má a o pár rokov to môže byť pravda. Oplatí sa teda cestovať do Gambie kvôli plážam? Ak milujete pláže bez davov ľudí, nekonečné pláže s exotickým zjavom ozdobené palmami, prípadne panenské, divoké pláže tak potom je tu odpoveďou jednoznačné áno.

Medzi najkrajšie pláže Gambie patrí pláž Kotu so svojim bielym pieskom, podnikmi, reštauráciami a skvelou vodou. Najpopulárnejšou plážou je Kololi, ktorá je dokonca známa aj svojim nočným životom. Party v Gambii? Práve tu takéto niečo môžete zažiť.

Z Kololi viete príjemnou 45-minútovou prechádzkou prejsť až na pláž Bijilo, kde sa stratí ruch Kololi a pláž ukáže svoju pokojnú tvár a ticho pretkané vlnami Atlantiku. Podobne ja na tom aj pláž Brufut.

Posiata pieskom, palmami, občasným podnikom a oddychom. Úplným opakom je miesto zvané Tanji, kde namiesto opustenej pláže nájdete kopec domácich, ktorí premenili pláž na trhovisko, kotvisko drevených lodičiek a uvidíte tu rybárov pri práci.

Skvelá africká dovolenka

Laik si o Gambii môže myslieť, že je to krajina bez infraštruktúry, hotelov či fungujúcich vecí, pretože ju hádže do jedného vreca s inými africkými krajinami.

Opak je tu pravdou a práve Gambia je už roky ostrovčekom stability na ktorej sa dá stavať turizmus.

Budete prekvapení službami a hotelmi, aké tu za posledné roky vyrástli. Ubytovanie tu nájdete vo forme domčekov, ako je napríklad Djeliba na známej Kololi Beach, no ak ste náročnejší, potom si pre vás Gambia pripravila hotelové komplexy za aké by sa nemuseli hanbiť ani mnohé iné, svetoznáme turistické destinácie ako Egypt čo Turecko.

Kým tam sa budete musieť o všetko deliť, tu v Gambii ešte zažijete ten závan toho krásneho cestovania bez davov.

V mnohých 4 či 5 hviezdičkových rezortoch nájdete dokonalé bazény, reštaurácie s lokálnym aj zahraničným jedlom, priamy prístup k plážam a niektoré rezorty prekvapia aj možnosťou zahrať si golf či zrelaxovať v hotelových kúpeľoch v hammame či pri masážach.

Viaceré hotely ležia približne 30 minút jazdy od letiska a tak ste po pristáti pomerne rýchlo vo vlastnej izbe.

Z Viedne priletia chartrové lety do Gambie za cca 6 - 7 hodín, pretože Banjul je z našej zemepisnej šírky vzdialený cca 5000 kilometrov.

Ktoré hotely odporúčame?

5* Kairaba Beach pri pláži Kololi

5* Kairaba Beach5* Kairaba Beach (zdroj: dovolenka.sme.sk)

4* Sunprime Tamala Beach, Banjul

4* Sunprime Tamala Beach4* Sunprime Tamala Beach (zdroj: dovolenkas.sme.sk)

4* Labranda Coral Beach, Serekunda

4* Labranda Coral Beach4* Labranda Coral Beach (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Tak čo, ešte stále si hovoríte, že Gambia nemá zmysel? Objavte neobjavené a vychutnajte si miesta o ktorých sa bude o pár rokov hovoriť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 463
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 595
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 082
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 158
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 681
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 634
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 758
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 123
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 10 805
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 7 818
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu