SME
Nedeľa, 24. september, 2023 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

Španielsko láka spoznávať v každom ročnom období

Spája sa vám temperamentné Španielsko len s plážovou dovolenkou? Vydajte sa do krajiny za aktívnym oddychom.

(Zdroj: Florian Wehde, unsplash.com)

Spája sa vám temperamentne Španielsko len s letnou, plážovou dovolenkou? Chyba! Aj napriek tomu, že má táto krajina nekonečné a krásne pláže s pobrežím Costa del Sol, ukrýva v sebe viac než len piesok a more.

Vydajte sa do Španielska za aktívnym oddychom a zistite, že táto krajina má čo ponúknuť aj mimo hlavnej turistickej sezóny. Bienvenido!

Španielsko nie je len sangria, flamenco či zlatisté pláže, ale aj krásne miesta, kde sa mieša história so súčasnosťou a ktoré si viete dokonalo užiť pre ich podmanivú atmosféru. Môžete nahliadnuť do obľúbenej Andalúzie odkiaľ je to len na skok do exotického Maroka či Gibraltáru, no taktiež môžete kráčať ulicami Madridu a Barcelony a hľadať v nich miesta, ktoré ste vždy túžili vidieť na vlastné oči.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odmenou za cestu mimo letnej sezóny vám okrem zážitkov budú aj nepreplnené miesta a akási lenivejšia atmosféra, ktorej tak radi podľahnete.

Cez Andalúziu do Maroka?

Poloha Španielska má tú obrovskú výhodu, že to odtiaľto máte na skok hneď do niekoľkých krajín. Nerozmýšľali ste nad tým, že by ste jeho návštevu spojili aj s inou, menej známou exotikou? Medzi Madridom a marockým mestom Tangier nájdete množstvo zaujímavostí a tak si tu viete naplánovať cestu snov.

Začnite kráľovským Madridom a jeho uličkami plnými starých kostolíkov, katedrál či trhovísk, kde ochutnáte svoje prvé tapas a červené víno Rioja. Palác Escorial porozpráva príbehy španielskych kráľov a hneď po nich sa vyberte do Andalúzie.

Kto by nepoznal azda najslávnejší región Pyrenejského polostrova. Práve Andalúzia v sebe skrýva spomínaný temperament, skvelé jedlo, arabské dedičstvo a azda tie najkrajšie pamiatky.

Granada so svojou Alhambrou je perlou, ktorú obkolesujú pahorky Sierra Nevada. Má byť rajom na zemi a preto sa tu cítite ako v rozprávke Tisíc a jednej noci. Paláce, stĺpy, tajné zákutia, fontány čí záhrady, to všetko starostlivo ukryté za stredovekými hradbami. Dokonalý orientálny svet. Nezabudnite ochutnať paellu a pozrieť si flamenco.

Južne od Granady sa dvíha z mora zaujímavá skala. Všetko by nasvedčovalo, že sme stále v Španielsku, ale nie je to tak, pretože patrí pod britskú korunu. Reč je o Gibraltári, bizarnom kúsku zeme so zaujímavým príbehom. Na skale žijú opice, v uliciach nájdete puby, červené telefónne búdky, fish and chips a tmavé pivo. Kúsok za hranicou nabehne na semafore červená a to znamená, že pristáva lietadlo. Ako môže byť takýto malý kúsok sveta nabitý toľkými pamiatkami?

Prečítajte si tiež: Unikátny Gibraltár – južná brána do Európy Čítajte 

Pri spojení Španielska s Marokom si človek uvedomí rozmanitosť tohto sveta. Necelá hodinka plavby trajektom na africký kontinent a všetko na okolo sa zmení.

Mesto Tangier je plné príbehov o niekdajších pirátoch, o obchodníkoch aj o bonvivánoch. Trhovisko Zoco, starobylá kasba a uličky mediny, ktoré nemajú konca kraja. Marocký orient vonia po mätovom čaji, tadžíne na slivkách či grilovaných rybách.

Ak potrebujete kúpiť domov niekoľko drobností, miestne trhovisko ponúka všetko a určite neobíďte ani berberskú lekáreň či obchodíky s koreninami. Cesta z Madridu do Tangieru patrí k tým, na aké sa nezabúda.

Madrid a jeho lákadlá

Čo vám prvé napadne, ak sa povie Madrid? Bude to futbal? Mnohým sa spája jeho meno s bielym baletom, ale verte, že futbal a jeho príbeh je len zlomkom z toho, čo všetko v sebe hlavné mesto Španielska ukrýva.

Milovníci umenia a histórie si tu prídu na svoje vďaka všemožným galériám, múzeám či pamiatkam. Jednou z najznámejších stavieb hlavného mesta je Kráľovský palác v ktorom sa za barokovou fasádou ukrýva 2800 miestností od trónnej sály až po kráľovskú kuchyňu.

Neďaleko od paláca sa zastavíte pri Katedrále Nuestra Siňora de la Almudena. Oddeľuje ich od seba len námestia, no aj niekoľko storočí, pretože ju v 1518 navrhol postaviť kráľ Carlos I.

Túlajte sa ďalej a skôr či neskôr sa ocitnete na hlavnom námestí Plaza Mayor. Cestou vám padne do oka aj miestna tržnica Mercado a keď do nej vojdete, budete tu len vy a domáci. Aj toto sú výhody cestovania mimo sezónu. Plaza Mayor hrá aj v zime či na jar kaviarničkami, malými podnikmi, obchodmi a miestami, kde sa radi stretávajú domáci Madrileňos. Večer sa námestie okolo jazdeckej sochy rozsvieti a z podnikov sa ozýva typický, dynamický, španielsky ruch.

Ak má Barcelonu svoju Ramblu, Paríž svoj Champs-Elyssé, tak Madrid má svoj bulvár Gran Vía spájajúci dve námestia Plaza de Espaňa a Callé de Alcala. Všade naokolo vás je výstavná architektúra no choďte sem kvôli atmosfére.

Stále nemáte ruchu dosť? Nevadí! Madrid to vie predsa sám najlepšie. Slnečná brána alebo teda Puerta del Sol je azda najrušnejším miestom celého Madridu.

Vedeli ste, že symbolom mesta je strom madroňo? Dnes si však väčšiu pozornosť zaslúžia, ktoré každý rok odpočítavajú koniec starého roka. Madrid vás po chvíľke vyčerpá, ale potom ponúkne zbierku tapas, ktorá je nevyčerpateľná. Prežijete na nich aj týždne.

Milujete umenie? Prado je odpoveďou, ale pozor na stenách tu visí až 7000 originálnych diel. Ruch veľkomesta napokon vymeňte za kráľovský palác v El Escoriale, ktorý by veľmi rád konkuroval francúzskemu Versailles. Konkuruje? Poďte si to porovnať na vlastné oči.

Barcelona a Madrid? Sí!

Ak už raz letíte do Španielska, nenapadlo vám nepozrieť si len Barcelonu či Madrid, ale rovno obe slávne mestá Pyrenejského polostrova spojiť do jednej cesty? Tento nápad vôbec nie je na zahodenie. Práve naopak, pretože takto si budete môcť porovnať dvoch velikánov a na vlastné oči pocítite rozdiely medzi španielskou a katalánskou metropolou.

Obrovským rozdielom, kde Madrid ťahá za kratší koniec je Antionio Gaudí a jeho génius, ktorý je zakliaty v jeho dokonalých fasádach. V Barcelone sa viete vybrať po stopách jeho stavieb od domov až po čerešničku na torte v podobe Sagrade Famílie. Ikona Barcelony je miesto, ktoré jednoducho nesmiete vynechať. Mimo sezóny je aj slávna Rambla celkom príjemným bulvárom a nie len preplneným miestom s turistickými pascami.

Ak začnete takýto výlet v Madride, tak je to najlepšie, pretože postupne ako by zážitky gradovali. Tu sa prejdete okolo kráľovského paláca, tam si posedíte v katedrále alebo dokonca objavíte ruiny starovekého, egyptského chrámu v miestnom parku.

Barcelona zase rozpovie príbehy moreplavcov, architektov a olympijských hier. Tieto miesta sú tak rozdielne ako sa len dá, no spája ich tá neopísateľná príťažlivosť.

Medzi nimi premávajú mnohé autobusy, ale skutočným zážitkom je nasadnúť do španielskeho rýchlovlaku. Tie najrýchlejšie preletia túto trasu za necelé 3 hodinky.

Po madridských bulvároch bude barcelonský Montjuic ako balzam na dušu a futbalové srdce si príde na svoje na slávnom štadióne Nou Camp. Len vďaka tejto kombinácii budete môcť rozlúštiť starú otázku či je krajší Madrid alebo Barcelona a to rozhodne stojí za to!

Srdce Katalánska

Ak vám napadne jedno jediné miesto Španielska, aké by to bolo? Barcelona? Mnohí súhlasne pokývajú hlavou, pretože Barcelona je slávna, známa a vyhľadávaná metropola. Čo na tom, že je srdcom Katalánska a je na to hrdá, stále jej srdce bije aj pod španielskou vlajkou.

Prečítajte si tiež: Tipy od sprievodkyne: Spoznajte tajné zákutia Barcelony Čítajte 

Spraviť si prechádzku Barcelonou, spoznať jej námestia, slávnu Ramblu, zákutia historických štvrtí či športových udalostí je snom mnohých ľudí a v ktorom živote si budete plniť sny, ak nie v tomto? Na Las Ramblas sa rozložia artisti, umelci, tanečníci aj živé sochy a preto žiadna prechádzka týmto bulvárom nebude nudný či rovnaký.

Pohľadajte ticho a pokoj mesta v štvrti Barri Gotic s tradičnou barcelonskou architektúrou, no zároveň tu nájdete aj rušné námestie Placa Reial. Tu naokolo si sadnite do niektorej z cervecerias, teda do malej krčmičky, oddýchnite si pri miestnom pive, aby ste nabrali energiu preskúmať okázalú Katedrálu posiatu gotickými detailmi zo 14. storočia.

Aj tu už nájdete prvé z diel Antonia Gaudího, no medzi tie najkrajšie patria domy Casa Milá, Casa Calvet či Casa Battló zo začiatku 20. storočia, ktorý sa považuje za jednu z najbizarnejších stavieb Európy.

Ani jedna z troch spomínaných stavieb však nezatieni najgeniálnejšiu stavbu, ktorú po sebe zanechal Gaudí, pretože tou je Sagrada Familia. Stavia sa od roku 1882 a ešte ani zďaleka nie je všetko dokončené. Ťažšie by sme hľadali v Barcelone slávnejšiu ikonu. Mimo sezóny vás tu nečakajú fronty turistov a tak sa dostanete dnu o čosi ľahšie. Určite si toto nenechajte ujsť.

Čo by ste povedali na prestriedanie kulís? Dokonalý únik z mesta vám pripraví záhrada Jardins de Miramar alebo pahorok Montjuic, odkiaľ vám bude ležať Barcelona pri nohách. Odtiaľto sa veľmi ťažko odchádza, pretože by tu človek vydržal celý deň.

To by však potom neuvidel ani španielsku dedinku Poble Espanyol so svojimi typickými stavbami a nezašiel by človek ani do prístavu Port Vell. Zo stĺpa nad hlavou sa díva na mesto Kryštof Kolombus.

Až teraz je ten správny čas na chvíľku relaxovať na miestnej pláži Barceloneta a sledovať život naokolo alebo sa vybrať nakupovať na Passeig de Gracia s luxusnými značkami.

Barcelona má pre všetkých niečo a pre milovníkov futbalu drží ešte eso v rukáve. Môžete sa prejsť slávnym štadiónom Nou Camp s trávnikom, po ktorom behá Messi a iné hviezdy. Barcelona bude zážitkom na celý život.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

 1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
 3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
 4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
 6. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
 7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
 8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
 1. Hladinka smeruje do Košíc!
 2. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 3. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
 4. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
 5. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
 6. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
 7. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
 8. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
 1. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 586
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 9 944
 3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 345
 4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 3 831
 5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 606
 6. Hladinka smeruje do Košíc! 3 330
 7. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 233
 8. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 2 829
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Blanka Ulaherová: V Madride, tri minúty od Guerniky
 2. Matej Peluha: Podporuje svoje dieťa aby bol samovražedný atentátnik. Ako sme si sadli s Talibanom na čaj.
 3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Klin (III)
 4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Malé Zlievce
 5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami: Čakanovce - Galamba
 6. Andrej Šverha: Rakúske Alpy, láska na prvý pohľad
 7. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
 8. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 984
 2. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 28 828
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 23 157
 4. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 11 941
 5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 791
 6. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 410
 7. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 341
 8. Adriana Boysová: Kto mrzačí naše deti? 6 625
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťZatvoriť reklamu