SME
Sobota, 31. júl, 2021 | Meniny má IgnácKrížovkyKrížovky

Španielsko láka spoznávať v každom ročnom období

Spája sa vám temperamentné Španielsko len s plážovou dovolenkou? Vydajte sa do krajiny za aktívnym oddychom.

(Zdroj: Florian Wehde, unsplash.com)

Spája sa vám temperamentne Španielsko len s letnou, plážovou dovolenkou? Chyba! Aj napriek tomu, že má táto krajina nekonečné a krásne pláže s pobrežím Costa del Sol, ukrýva v sebe viac než len piesok a more.

Vydajte sa do Španielska za aktívnym oddychom a zistite, že táto krajina má čo ponúknuť aj mimo hlavnej turistickej sezóny. Bienvenido!

Španielsko nie je len sangria, flamenco či zlatisté pláže, ale aj krásne miesta, kde sa mieša história so súčasnosťou a ktoré si viete dokonalo užiť pre ich podmanivú atmosféru. Môžete nahliadnuť do obľúbenej Andalúzie odkiaľ je to len na skok do exotického Maroka či Gibraltáru, no taktiež môžete kráčať ulicami Madridu a Barcelony a hľadať v nich miesta, ktoré ste vždy túžili vidieť na vlastné oči.

Odmenou za cestu mimo letnej sezóny vám okrem zážitkov budú aj nepreplnené miesta a akási lenivejšia atmosféra, ktorej tak radi podľahnete.

Cez Andalúziu do Maroka?

Poloha Španielska má tú obrovskú výhodu, že to odtiaľto máte na skok hneď do niekoľkých krajín. Nerozmýšľali ste nad tým, že by ste jeho návštevu spojili aj s inou, menej známou exotikou? Medzi Madridom a marockým mestom Tangier nájdete množstvo zaujímavostí a tak si tu viete naplánovať cestu snov.

Začnite kráľovským Madridom a jeho uličkami plnými starých kostolíkov, katedrál či trhovísk, kde ochutnáte svoje prvé tapas a červené víno Rioja. Palác Escorial porozpráva príbehy španielskych kráľov a hneď po nich sa vyberte do Andalúzie.

Kto by nepoznal azda najslávnejší región Pyrenejského polostrova. Práve Andalúzia v sebe skrýva spomínaný temperament, skvelé jedlo, arabské dedičstvo a azda tie najkrajšie pamiatky.

Granada so svojou Alhambrou je perlou, ktorú obkolesujú pahorky Sierra Nevada. Má byť rajom na zemi a preto sa tu cítite ako v rozprávke Tisíc a jednej noci. Paláce, stĺpy, tajné zákutia, fontány čí záhrady, to všetko starostlivo ukryté za stredovekými hradbami. Dokonalý orientálny svet. Nezabudnite ochutnať paellu a pozrieť si flamenco.

Južne od Granady sa dvíha z mora zaujímavá skala. Všetko by nasvedčovalo, že sme stále v Španielsku, ale nie je to tak, pretože patrí pod britskú korunu. Reč je o Gibraltári, bizarnom kúsku zeme so zaujímavým príbehom. Na skale žijú opice, v uliciach nájdete puby, červené telefónne búdky, fish and chips a tmavé pivo. Kúsok za hranicou nabehne na semafore červená a to znamená, že pristáva lietadlo. Ako môže byť takýto malý kúsok sveta nabitý toľkými pamiatkami?

Prečítajte si tiež: Unikátny Gibraltár – južná brána do Európy Čítajte 

Pri spojení Španielska s Marokom si človek uvedomí rozmanitosť tohto sveta. Necelá hodinka plavby trajektom na africký kontinent a všetko na okolo sa zmení.

Mesto Tangier je plné príbehov o niekdajších pirátoch, o obchodníkoch aj o bonvivánoch. Trhovisko Zoco, starobylá kasba a uličky mediny, ktoré nemajú konca kraja. Marocký orient vonia po mätovom čaji, tadžíne na slivkách či grilovaných rybách.

Ak potrebujete kúpiť domov niekoľko drobností, miestne trhovisko ponúka všetko a určite neobíďte ani berberskú lekáreň či obchodíky s koreninami. Cesta z Madridu do Tangieru patrí k tým, na aké sa nezabúda.

Madrid a jeho lákadlá

Čo vám prvé napadne, ak sa povie Madrid? Bude to futbal? Mnohým sa spája jeho meno s bielym baletom, ale verte, že futbal a jeho príbeh je len zlomkom z toho, čo všetko v sebe hlavné mesto Španielska ukrýva.

Milovníci umenia a histórie si tu prídu na svoje vďaka všemožným galériám, múzeám či pamiatkam. Jednou z najznámejších stavieb hlavného mesta je Kráľovský palác v ktorom sa za barokovou fasádou ukrýva 2800 miestností od trónnej sály až po kráľovskú kuchyňu.

Neďaleko od paláca sa zastavíte pri Katedrále Nuestra Siňora de la Almudena. Oddeľuje ich od seba len námestia, no aj niekoľko storočí, pretože ju v 1518 navrhol postaviť kráľ Carlos I.

Túlajte sa ďalej a skôr či neskôr sa ocitnete na hlavnom námestí Plaza Mayor. Cestou vám padne do oka aj miestna tržnica Mercado a keď do nej vojdete, budete tu len vy a domáci. Aj toto sú výhody cestovania mimo sezónu. Plaza Mayor hrá aj v zime či na jar kaviarničkami, malými podnikmi, obchodmi a miestami, kde sa radi stretávajú domáci Madrileňos. Večer sa námestie okolo jazdeckej sochy rozsvieti a z podnikov sa ozýva typický, dynamický, španielsky ruch.

Ak má Barcelonu svoju Ramblu, Paríž svoj Champs-Elyssé, tak Madrid má svoj bulvár Gran Vía spájajúci dve námestia Plaza de Espaňa a Callé de Alcala. Všade naokolo vás je výstavná architektúra no choďte sem kvôli atmosfére.

Stále nemáte ruchu dosť? Nevadí! Madrid to vie predsa sám najlepšie. Slnečná brána alebo teda Puerta del Sol je azda najrušnejším miestom celého Madridu.

Vedeli ste, že symbolom mesta je strom madroňo? Dnes si však väčšiu pozornosť zaslúžia, ktoré každý rok odpočítavajú koniec starého roka. Madrid vás po chvíľke vyčerpá, ale potom ponúkne zbierku tapas, ktorá je nevyčerpateľná. Prežijete na nich aj týždne.

Milujete umenie? Prado je odpoveďou, ale pozor na stenách tu visí až 7000 originálnych diel. Ruch veľkomesta napokon vymeňte za kráľovský palác v El Escoriale, ktorý by veľmi rád konkuroval francúzskemu Versailles. Konkuruje? Poďte si to porovnať na vlastné oči.

Barcelona a Madrid? Sí!

Ak už raz letíte do Španielska, nenapadlo vám nepozrieť si len Barcelonu či Madrid, ale rovno obe slávne mestá Pyrenejského polostrova spojiť do jednej cesty? Tento nápad vôbec nie je na zahodenie. Práve naopak, pretože takto si budete môcť porovnať dvoch velikánov a na vlastné oči pocítite rozdiely medzi španielskou a katalánskou metropolou.

Obrovským rozdielom, kde Madrid ťahá za kratší koniec je Antionio Gaudí a jeho génius, ktorý je zakliaty v jeho dokonalých fasádach. V Barcelone sa viete vybrať po stopách jeho stavieb od domov až po čerešničku na torte v podobe Sagrade Famílie. Ikona Barcelony je miesto, ktoré jednoducho nesmiete vynechať. Mimo sezóny je aj slávna Rambla celkom príjemným bulvárom a nie len preplneným miestom s turistickými pascami.

Ak začnete takýto výlet v Madride, tak je to najlepšie, pretože postupne ako by zážitky gradovali. Tu sa prejdete okolo kráľovského paláca, tam si posedíte v katedrále alebo dokonca objavíte ruiny starovekého, egyptského chrámu v miestnom parku.

Barcelona zase rozpovie príbehy moreplavcov, architektov a olympijských hier. Tieto miesta sú tak rozdielne ako sa len dá, no spája ich tá neopísateľná príťažlivosť.

Medzi nimi premávajú mnohé autobusy, ale skutočným zážitkom je nasadnúť do španielskeho rýchlovlaku. Tie najrýchlejšie preletia túto trasu za necelé 3 hodinky.

Po madridských bulvároch bude barcelonský Montjuic ako balzam na dušu a futbalové srdce si príde na svoje na slávnom štadióne Nou Camp. Len vďaka tejto kombinácii budete môcť rozlúštiť starú otázku či je krajší Madrid alebo Barcelona a to rozhodne stojí za to!

Srdce Katalánska

Ak vám napadne jedno jediné miesto Španielska, aké by to bolo? Barcelona? Mnohí súhlasne pokývajú hlavou, pretože Barcelona je slávna, známa a vyhľadávaná metropola. Čo na tom, že je srdcom Katalánska a je na to hrdá, stále jej srdce bije aj pod španielskou vlajkou.

Prečítajte si tiež: Tipy od sprievodkyne: Spoznajte tajné zákutia Barcelony Čítajte 

Spraviť si prechádzku Barcelonou, spoznať jej námestia, slávnu Ramblu, zákutia historických štvrtí či športových udalostí je snom mnohých ľudí a v ktorom živote si budete plniť sny, ak nie v tomto? Na Las Ramblas sa rozložia artisti, umelci, tanečníci aj živé sochy a preto žiadna prechádzka týmto bulvárom nebude nudný či rovnaký.

Pohľadajte ticho a pokoj mesta v štvrti Barri Gotic s tradičnou barcelonskou architektúrou, no zároveň tu nájdete aj rušné námestie Placa Reial. Tu naokolo si sadnite do niektorej z cervecerias, teda do malej krčmičky, oddýchnite si pri miestnom pive, aby ste nabrali energiu preskúmať okázalú Katedrálu posiatu gotickými detailmi zo 14. storočia.

Aj tu už nájdete prvé z diel Antonia Gaudího, no medzi tie najkrajšie patria domy Casa Milá, Casa Calvet či Casa Battló zo začiatku 20. storočia, ktorý sa považuje za jednu z najbizarnejších stavieb Európy.

Ani jedna z troch spomínaných stavieb však nezatieni najgeniálnejšiu stavbu, ktorú po sebe zanechal Gaudí, pretože tou je Sagrada Familia. Stavia sa od roku 1882 a ešte ani zďaleka nie je všetko dokončené. Ťažšie by sme hľadali v Barcelone slávnejšiu ikonu. Mimo sezóny vás tu nečakajú fronty turistov a tak sa dostanete dnu o čosi ľahšie. Určite si toto nenechajte ujsť.

Čo by ste povedali na prestriedanie kulís? Dokonalý únik z mesta vám pripraví záhrada Jardins de Miramar alebo pahorok Montjuic, odkiaľ vám bude ležať Barcelona pri nohách. Odtiaľto sa veľmi ťažko odchádza, pretože by tu človek vydržal celý deň.

To by však potom neuvidel ani španielsku dedinku Poble Espanyol so svojimi typickými stavbami a nezašiel by človek ani do prístavu Port Vell. Zo stĺpa nad hlavou sa díva na mesto Kryštof Kolombus.

Až teraz je ten správny čas na chvíľku relaxovať na miestnej pláži Barceloneta a sledovať život naokolo alebo sa vybrať nakupovať na Passeig de Gracia s luxusnými značkami.

Barcelona má pre všetkých niečo a pre milovníkov futbalu drží ešte eso v rukáve. Môžete sa prejsť slávnym štadiónom Nou Camp s trávnikom, po ktorom behá Messi a iné hviezdy. Barcelona bude zážitkom na celý život.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 2. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 3. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 4. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 5. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 8. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 10. Lenivý brunch s Muchom
 1. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 2. Košická štvrť je súčasťou odpadového experimentu.
 3. Kúpa vozidla cez inzerát či od malého predajcu je rizikovejšia
 4. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 5. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 6. Nepodceňujte rozmiestnenie zásuviek a vypínačov
 7. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 8. Slováci čoraz viac nakupujú pivo vo vratných fľašiach
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 5 060
 2. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 4 778
 3. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 3 969
 4. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 3 518
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 448
 6. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 339
 7. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 259
 8. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 3 168
 9. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 080
 10. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 2 982
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu