SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Fascinujúce Japonsko: Tak odlišné a predsa tak lákavé

Nasajte atmosféru obrovského Tokia, odvezte sa šinkanzenom, pohlaďte očami zasneženú horu Fudži a objavujte staré Kyoto či modernú Osaku.

Ikonická hora FudžíIkonická hora Fudží (Zdroj: dovolenka.sme.sk)

Japonsko patrí medzi najfascinujúcejšie krajiny sveta. Čím to je, že hoci leží vo východnej Ázii, tak je to krajina tak odlišná od všetkých ostatných? Za stáročia si utvorili a zachovali vlastné zvyky, pravidlá a tie tu existujú dodnes.

Aj napriek úcte k tradíciám sa otvorili najmodernejšiemu svetu a preto je dnes Japonskou dokonalou fúziou starých a nových svetov. Nasajte atmosféru obrovského Tokia, odvezte sa šinkanzenom, pohlaďte očami zasneženú horu Fudži a objavujte staré Kyoto či modernú Osaku. Koľko prekvapení si Japonsko nachystalo?

Kam sa v Japonsku pozrieť, aby ste si pri svojej návšteve vytvorili dokonalú mozaiku? Namiešať modernosť, starobylé tradície, skvelú, vyhlásenú kuchyňu aj niekoľko zážitkov a spojiť ich do jedného nezabudnuteľného kokteilu. Vyberte sa v našich stopách po krajine „vychádzajúceho slnka“.

Super moderné Tokio

Kde inde začať spoznávanie moderného Japonska, než v jeho hlavnom meste Tokiu? Na svete sú desiatky miliónových miest, ale japonské Tokio je unikátne, pretože má tých miliónov o čosi viac. Jeden z údajov dokonca hovorí o tom, že so všetkými svojimi predmestiami a hustej sieti zástavby sa počet obyvateľov v jeho super metropole šplhá až k číslu 37 miliónov. Nepredstavujte si, to sa predstaviť ani nedá.

Tokio je unikátna zmes moderného mesta posiateho mrakodrapmi, najrušnejšími ulicami, tisíckami neónov, trhoviskami, ale aj starých tradícii a histórie. Kde začať? To je otázka!

Zahryznite sa do Tokia kdekoľvek, pretože toto mesto má neskutočnú atmosféru. Hneď ráno sa vyberte na trhovisko Toyosu, ktoré len pred nedávnom nahradilo preslávené Tsukiji. Nebudete veriť, čo všetko vedia Japonci vyloviť v okolitých vodách. Na svete by ste nenašli väčšie trhovisko s rybami ako to, kde sa práve nachádzate. Stavte sa, že tak veľké tuniaky ste v živote nevideli.

Je čas ponoriť sa hlbšie do mesta a aby ste sa tu mohli prepravovať, je treba naskočiť do super moderného, japonského metra. Prepravovať sa tu autobusmi či autami by zabralo hodiny, no metro vás privedie takmer úplne všade. Štvrť Šindžuku je posiata výškovými budovami a ráno je tu neskutočný zhon. Koľko sa nachádza v okolí kancelárii už nikto nespočíta, no má svoju atmosféru.

Kedysi tu stála výstavná štvrť s pevnosťou Edo, ale bomby 2. svetovej vojny veľkú časť Šindžuku zničili a na jej troskách vyrástla moderná štvrť, ktorá presiahla 21. storočie. Určite sa tu zastavte v budove radnice, ktorú prezývajú Tocho a navrhol ju architekt Kenzo Tange. Vďaka svojim dvom vežiam pripomína katedrálu a stala sa ikonou Šindžuku. Odvezte sa na jej vrchol a vychutnajte si panorámu tohto fantastického mesta.

Ak ste milovníci výhľadov, tak po radnici si určite nenechajte ujsť obrovitánsku vežu Tokyo Skytree. So svojimi 634 metrami je nielen najvyššou stavbou celého Japonska, ale stále tróni na druhej priečke vo svete. Prebehla ju len dubajská veža Burj Khalifa. Najmä podvečer, kedy Tokio pohlcuje tma je odtiaľto unikátny pohľad. Mesto pod vami je nekonečné.

Chrámy, komiksy a skvelé jedlo

Hoci má Tokio punc modernosti, kto chce, nájde tu aj závan starobylého sveta o ktorom si mnohí mysleli, že sa z Tokia vytratil. Za starými príbehmi treba prísť do štvrte Asakusa, kde objavíte staručký chrámový komplex Senso-ji.

Prvý chrám tu podľa legendy mal stáť už dokonca v 7. storočí a hoci prešiel mnohými stáročiami, tak ani ten dnešný nevyzerá zle. Krásna pagoda s piatimi poschodiami je tak zaujímavá, že sa stala symbolom starého Tokia. Ucítite tu vôňu vonných tyčiniek, ktoré zapaľujú miestni budhisti a zabudnete na to, že ste v meste, ktoré patrí k najmodernejším na svete. Senso-ji je dokonalý aj keď kvitnú sakury a celá scéna dostane priam magický nádych.

Chcete kontrast, ktorý vám privodí zimomriavky? Vyberte sa odtiaľto do štvrte Akihabara, ktorú prešpikovali obchody s elektronikou a ďalšími vychytávkami. Ak by ste mali pocit, že je okolo vás akosi veľa komiksových či iných bytostí, nie je to pocit. Akihabara je známa tým, že tu ožívajú japonské komiksy alebo anime. Mnohí sem prídu aj keď nie sú fanúšikovia, pretože je to skutočne unikátne vidieť.

Tokio však s unikátmi nekončí a vyberie zo zálohy aj svoju slávnu štvrť Ginza. Hovoria o nej ako o najluxusnejšej štvrti celého mesta a z cien v butikoch a obchodoch naokolo sa skutočne nejednému zatočí hlava.

Tu v Ginze sa viete aj neskutočne dobre najesť. Tokio má najviac michelinovských hviezd na svete a ak aj nesiahnete po nich, záruku skvelého a čerstvého jedla máte takmer všade. Ochutnajte konečne po prvýkrát v živote ako má chutiť pravé japonské suši alebo sa odmeňte slávnym kobe stejkom.

Po dobrom jedle sa len tak postavte na okraj obrovskej križovatky Šibuja, cez ktorú sa pri každej zelene premelie pokojne aj pár tisícok ľudí. Ako môže byť Tokio tak fascinujúce?

Pod ikonickou horou

Pulzujúce Tokio plné moderných štvrtí a mrakodrapov vás za niekoľko dní príjemné unaví a ak chcete opäť nabrať energiu, vyberte sa na výlet z veľkomesta.

Medzi skvelé výletné ciele patrí Hakone. V porovnaní s tokijskými miliónmi obyvateľov bude pôsobiť len ako malá dedinka či mestečko, kde je neskutočný pokoj. Hakone leží neďaleko ikonickej hory Fudži, ktoré svojim večne zasneženým vrcholkom hypnotizuje celé okolie a hľadí aj na samotné Tokio. Meria 3776 metrov a je najvyššou horou Japonska. Jej špička tajomne pretína oblaky a tie sa držia okolo jej tela, tak aby zdôraznili krásu hory. Hakone je balzam na dušu.

Prechádzky medzi stromami vás privedú až k brehu jazera Ashi, kde stojí „zapichnutá“ červená brána Tori a na jej hladine sa pohupuje niekoľko pirátskych lodí. Pohľad od jazera na Fudži bude patriť k najväčším zážitkom.

Obľúbenou kratochvíľou v Hakone sú aj horúce pramene za ktorými sem ľudia prichádzajú. Dáte sa nahovoriť aj vy? Pramene tu nevznikli náhodou, ale sú súčasťou vulkanického údolia. To preto tu cítite síru a v diaľke vidíte ako sa zo zeme dvíha biely dym. Miestnou špecialitou je kuro-tamago, slávne čierne vajce, ktoré sa nechá uvariť v horúcom prameni a podľa legendy vám predĺži život o 7 rokov. Nestojí to za pokus?

Šinkanzenom za zlatým chrámom a gejšami

Do Kyota, historického mesta južne od Tokia, vedie cesta dlhá cca 450 kilometrov. Je viacero spôsobov ako túto cestu absolvovať, no najväčším zážitkom je nasadnúť na slávny, rýchlovlak šinkanzen. Za 2 hodiny a 20 minút vystupujete v Kyote. Za meškanie sa tu považuje už niekoľko sekúnd, tak sa nemusíte báť svojho harmonogramu.

Kým Tokio láka na svoj futurizmus, Kyoto je nádherné miesto nasiaknuté japonskou históriou a tradíciami. Niet divu, že viacero jeho pamiatok je zapísaných v dedičstve UNESCO. Bomby 2. svetovej vojny ho uchránili a preto je dnes Kyoto obrovským súborom pamiatok. Napočítali by ste tu viac než 1600 budhistických chrámov a cez 400 šintoististických svätýň.

Najznámejším miestom celého Kyota je Zlatý pavilón zvaný Kinkakudži. Leží na brehu jazierka obklopený stromami a stojí tu už od 14. storočia. Spočiatku bol rezidenciou, no neskôr ho premenili na budhistický chrám a tým je dodnes. Svoje meno dostal podľa zafarbenia, ktoré nielen, že skutočne pripomína zlato, ale jeho poschodia sú ozdobené zlatými plieškami. Ťažko budete hľadať fotogenickejšie miesto.

Chrámový komplex Kiyomizu - Dera je ešte starší než Zlatý pavilón a leží východne od centra mesta v pahorku. Neďaleko neho je vodopád, ktorý mu prepožičal meno a vy tu načerpáte novú energiu v zlomku sekundy. Hlavnú budovu podopierajú stovky drevených stĺpov a vďaka tomu vyčnieva z krajiny, aby ukázala panorámu celého okolia.

Pred tým, než sa nadýchnete moderného Kyota, zastavte sa ešte v hrade Nidžó. Nepredstavujte si európske hrady, ale treba ich podfarbiť Ďalekým východom. Väčšina palácov, ktoré sa tu ukrývajú sú z dreva a ozdobené zlatými fóliami či dokonalými drevorezbami. Naokolo rastú sakury, ázijské slivky a miestna záhrada Ninomaru oslávi o niekoľko rokov svoje 400. výročie. Do paláca vedie okázalá brána, tak bohatá, aby každý pochopil akú moc majú miestni panovníci.

Celodenná návšteva pamiatok je za vami tak je podvečer na rade presun do živej štvrte menom Gion. Žiadne blikajúce neóny a zástupy ľudí, ale skôr príjemnú atmosféru, ktorá zláka na posedenie v tradičnej reštaurácii s obradom Kaiseki, niekoľko chodovým typickým jedlom. Ak máte niekde v Japonsku stretnúť gejšu, tak to bude práve tu v Kyote.

Nara a jej srnky

Historické mesto Nara ležiace približne hodinku cesty od Kyota bolo v 8. storočí hlavným mestom celého Japonska. Až potom prevzalo žezlo vlády spomínané Kyoto, no Nara nezaspala a žila ďalej až sa prepracovala do 21. storočia. Jej dušu však tvorí súbor starých pamiatok, ktoré pre svoju unikátnosť vzalo UNESCO pod svoje krídla.

Ak sa však v Japonsku povie Nara, mnohým nenapadnú chrámy, ale skôr prítulné srnky, ktoré tu žijú a ktoré sa stali symbolom celého mesta. Stretnete sa s nimi v okolí chrámov a nechýbajú ani pri tom najznámejšom, teda pri chráme Tódaidži. Podľa legendy sú totiž srnky či jelene v šintoizme poslovia bohov a preto si tu voľne žijú a zvykli si na turistov.

Chrám Tódaidži je najunikátnejší spomedzi všetkých svätýň v Nare. Patrí medzi najväčšie drevené stavby celého sveta a je jedným zo siedmych dôležitých chrámov, ktoré preslávili mesto. Pri túlaní sa areálom natrafíte na obrovské brány, ale aj na klenotnicu Šósóin. Tá stojí na koloch, aby v nej nenavlhli cennosti.

Dušou celého areálu je monumentálna socha sediaceho Budhu. Má takmer 15 metrov a japonský cisár o jej stavbe rozhodol ešte v 8. storočí, kedy krajinu sužovali prírodné ťažkosti. Práve Budha mal Japonsku pomôcť a zhltol takmer všetok bronz široko ďaleko, čo priviedlo krajinu takmer na pokraj bankrotu.

Ešte raz sa pred odchodom zastavte pri srnkách, no ponuka Nary nekončí. Ešte sa viete pozrieť do chrámu Kofukudži s krásnou pagodou alebo chrám Kasuga s množstvom bronzových lampiónov. Tu v Nare získate pocit, že môžete cestovať v čase.

Osaka plná zaujímavostí

Každé japonské mesto je niečím špecifické a kým Tokio to hrá na super modernú strunu, Kyoto zaujme svojimi tradíciami, tak Osaka sa považuje za hlavné obchodné centrum celej krajiny.

Osaka bola dlhé roky a stále je o obchode, ale netreba sa báť, že by sa všetko točilo len okolo jenov. Pýchou Osaky totiž nie sú vysvietené ulice posiate neónmi, ale Osacký hrad, najväčší svojho druhu v Japonsku. Je turistickým magnetom a nechajte sa pokojne k nemu pritiahnuť, pretože tu uvidíte ďalší kúsok mozaiky z krajiny vychádzajúceho slnka.

Zohral dôležitú úlohu v 16. storočí pri zjednocovaní Japonska, a preto je dnes symbolom. Ešte aj dnes tu nájdete kamenné múry, vodné priekopy, obrovské brány a kopec zelene. Nad hradbami a korunami stromov vyrastá niekoľko poschodová veža, ktorá tak skvostne kontrastuje s neďalekými mrakodrapmi.

V Osake nájdete dokonca aj najstarší chrám celého Japonska. Šitennodži postavili už v priebehu 6. storočia a jeho pagody so strieškami vyzerá akoby ju vystrihli z japonskej rozprávky. Neďaleko chrámu sa sem tam koná aj blší trh a ak hľadáte staré nádoby, keramiku či dokonca kimono, možno to všetko nájdete priamo tu.

Ponorte sa hlbšie do moderného centra a to sa vám odmení zážitkami v podobe osackej gastronómie. Hoci má Tokio obrovské množstvo ocenených reštaurácii, je to práve Osaka na ktorú mnohí ukážu prstom ako miesto s najchutnejšou kuchyňou. Morské potvory s rybami už ani nemôu byť čerstvejšie, no v Osake musíte ochutnať miestne špeciality akými sú okonomiyaki (miestne palacinky), takoyaki (guľôčky s rôznymi príchuťami) alebo kushikatsu (zelenina či mäso v cestíčku). S nadsádzkou sa hovorí, že ak má obyvateľ Osaky skrachovať, tak to bude kvôli jedlu.

Fanúšikov modernej, ba až avantgardnej architektúry poteší pohľad na mrakodrap Umeda Sky, ktorý nemá v meste páru. Môžete sa pozrieť aj na jeho vyhliadku a užiť si tak panorámu Osaky.

Večer je najlepším nápadom pobrať sa do časti Dontonbori, najpopulárnejšej osackej štvrte. Blikajúce neóny, reklamy, obchody, reštaurácie, bilboardy a do toho tisíce ľudí. Prechádzka okolo vodného kanála a zastávka na tradičný ramen bude dokonalým zážitkom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 2. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 3. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 4. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 5. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 6. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Hygge ako životný štýl
 10. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 43 489
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 24 913
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 15 592
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 231
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 790
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 705
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 501
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 427
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 389
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 260
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu