SME

Dva svety kontrastov: Tajuplný Černobyľ a moderný Kyjev

Čím to je, že práve na miestach akým je Kyjev či Černobyľ sa ukrýva toľko príťažlivosti a fascinácie.

(Zdroj: dovolenka.sme.sk)

Ukrajina je spomedzi našich susedov akosi najviac opomínaná, hoci ak sa sem raz vyberiete, budete vedieť, že sa to zmení a budete sa túžiť vrátiť.

Čím to je, že práve na miestach akým je Kyjev či Černobyľ sa ukrýva toľko príťažlivosti a fascinácie.

Pozrite sa spoločne s nami do týchto dvoch svetov, ktoré kontrastujú tak veľmi ako sa len dá. Moderný a lákavý Kyjev verzus tajuplný a magický Černobyľ so svojim príbehom. Nemusíte si vyberať čomu dať prednosť, obe čakajú na vás.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ráno na Chreščatyku

Ukrajinský Kyjev je nielen hlavným mestom nášho východného suseda, no spoločne s Ľvovom patrí medzi najkrajšie a najkultúrnejšie mestá celej Ukrajiny. Je krásny, ak sem prídete hoci len tak na bezcieľne potulky.

Rovnako si ho užijete aj keď sa túlate za pamiatkami a spoznávate ich príbehy stratené v toku storočí.

Kyjev dá každému presne to, čo hľadá. Ako to však Kyjev vie? Nepýtajte sa, on neprezradí svoje tajomstvá, ale podíďte k nemu a uvidíte akú má moc.

Centrum mesta s Námestím nezávislosti alebo teda Majdanom ako vošiel do dejín v posledných rokoch, ožíva pomerne skoro.

Prvé stánky s rozvoniavajúcou kávou, pekárničky, malé obchodíky aj prvé podniky už čakajú na raňajky a hlavná tepna Kyjeva menom Chreščatyk sa vylieva zo svojho koryta, aby každého pohltila.

Najrušnejšie rána nájdete na Besarabskom rynku, krytej tržnici, ktorá ešte dýcha akousi starou, nostalgickou atmosférou a kde zoženiete všetko čo sa urodí v ukrajinskej zemi a ešte mnoho ďalšieho.

Chreščatyk spája snáď všetkých ľudí od biznismenov v oblekoch náhliacich sa s telefónmi v rukách cez študentov, študentky v priliehavých, krátkych sukniach, cez staručké bábušky ovešané desiatimi taškami kráčajúcimi predať niekoľko kvetov a zarobiť za hrsť hrivien.

Ráno pulzuje bežným životom a večer sa mení na luxusný bulvár po ktorom sa korzuje celé mesto. Sadnite si na raňajky a dobre vám padne tvarohový sirnik, sladké blinčeky s džemom, medom či jogurtom a pohárom čaju.

Za kyjevskými pamiatkami

Centrum Kyjeva je unikátne prešpikované pozoruhodnými pamiatkami a ich spoznávanie je skvelé začať na námestí so sochou Bohdana Chmelnického.

Tu sa ukrýva koncentrovaná krása mesta, pretože na jednej strane sa dvíha zelené telo Katedrály sv. Sofie a pár desiatok metrov na opačnej strane na vás čaká modrá zvonica Katedrála sv. Michala.

Obe tu stoja pár storočí a nikto sa nevie zhodnúť, ktorá z nich je krajšia. Sofiu nechal založiť ešte v 11. storočí Jaroslav Múdry a jej zelené kupoly sa stali jedným zo symbolov Kyjeva.

Michal prišiel na svet o storočie neskôr a jeho dominantou je vysoká zvonica. Michal však počas tvrdých rokoch stalinizmu prišiel v 1936 o život a museli ho Kyjevu vrátiť až v poslednom roku 20. storočia.

Kyjev bol bez sv. Michala akýsi prázdny, no dnes je už všetko našťastie v poriadku. V Kyjeve akoby bolo úplne jedno ktorým smerom sa človek vyberie, pretože vždy po krátkej dobe natrafí na zaujímavé pamiatky.

Raz sú to Zlaté vráta, inokedy monumentálny pamätník svätej Oľgy, neoklasicistické priečelie červenej Kyjevskej univerzity alebo Chrám sv. Vladimíra.

Ten nájdete na bulváre pomenovanom po Tarasovi Ševčenkovi, spisovateľovi, ktorý sa stal jedným zo symbolov Ukrajiny a jeho pomníky nájdete snáď v každom väčšom ukrajinskom meste.

Chrám z 19. storočia je iný ako ostatné v meste a prezradí ho jeho prenikavo žltá fasáda s dvomi vežami.

Neobyzantské telo je fotogenické, a to si ešte niekoľko záberov nechajte na interiér vyplnený freskami a mozaikami. Dnes tu sídli kyjevská patriarchálna cirkev a tak patrí k najdôležitejším v meste.

Čas obeda sa neúprosne blíži a to je ten správny čas sadnúť si do jednej z tradičných ukrajinských reštaurácii. Byť v Kyjeve a neochutnávať typické jedlá by bol hriech.

Na zahriatie pravý, ukrajinský boršč, miska pelmenov plnených mletým mäsom či varenikov a k tomu kvas alebo sto gram vodky. Dobrú chuť.

Od tajomných jaskýň po Montmartre

Najznámejším a určite aj najtajomnejším miestom celého Kyjeva je komplex kláštorov, ktorý dnes poznáme ako Kyjevskopečorskú Lavru. Dostanete sa sem pohodlne kyjevským metrom alebo peši cez príjemný park s výhľadom na mohutnú rieku Dneper.

Kyjevské metro patrí ku kultovým miestam a tak ho určite neobíďte, pretože mnohé stanice sú ako malé umelecké galérie.

Vstupným bodom do Kyjevskopečorskej Lavry sa stane kostol Svätej Trojice. Vďaka svojim priechodom slúži ako brána.

Prví mnísi stavali jaskynné kláštory a svätyne už od roku 1051 a niektoré z nich sa skrývajú v podzemí dodnes. Je neuveriteľné koľko nádherných stavieb dokázali postaviť jednu vedľa druhej, aby nimi zaplnili celý rozľahlý areál.

Nad Lavrou stojí 96 metrov vysoká zvonica, ktorá bola v čase svojej konštrukcie v polovici 18. storočia najvyššou vežou sveta. Pod ňou sa krčí prezdobený Uspenský chrám a dnu prúdi zástup žien v čiernych šatách so šatkami na vlasoch.

Medzi najvyhľadávanejšie miesta Lavry patria kláštory s tajomnými jaskyňami. Mnohí pútnici ich navštevujú z viacerých kútov krajiny, pretože veria, že im mnísi prinesú šťastie.

Dnu vedie séria schodov a kto si so sebou nevezme tenkú, zapálenú sviečku s vôňou medu, ten sa ľahko v labyrinte tmavých chodieb stratí.

Po stenách visia ikony a pri presklených truhlách svätých mníchov sa modlia ľudia. Miestami máte zimomriavky, no odnesiete si odtiaľto nezabudnuteľný zážitok. Aby Kyjev nadstavil odlišnú tvár, zavedie vás do miestnej štvrte, ktorej prischla lichotivá prezývka „kyjevský Montmartre“.

Tiché uličky s výstavnými fasádami vedú k Chrámu sv. Andreja stojacemu na vŕšku. Pod chrámom sa dláždená, kamenná ulica stáča nadol a jej telom sa rozliala krásna tržnica Andrijevskij Spusk plná suvenírov či starožitností. Milujú ju nielen domáci, ale aj turisti.

Majú tu matriošky, spomienky na sovietsku éru, čiapky, uniformy, platne s ukrajinskými šansónmi, ale aj magnetky, šatky alebo dokonca portrét fúzatého Stalina.

Andrijevskij Spusk so štvrťou Podil je pre svoju umeleckú atmosféru vyhľadávaným miestom. Stojí tu niekoľko múzeí, kaviarničiek, podnikov odkiaľ sa ozýva hudba a svoj dom tu mal aj spisovateľ Michail Bulgakov. Skutočná umelecká duša mesta.

Nezabudnuteľný výlet do histórie

Ak sa ocitnete v Kyjeve, tak verte, že čoraz populárnejším výletom je návšteva Černobyľu.

Ľudí z celého sveta sem priťahuje tá tajomnosť, tragédia aj nešťastie a je to niečo čo sa nedá vysvetliť, pretože to treba zažiť.

Černobyľ má príbeh a práve ten dokáže prilákať nejedného cestovateľa. Nevynechajte Černobyľ a poskladajte si tak v hlave mozaiku neslávnych udalostí.

Mesto duchov zvané Pripiať leží len 110 kilometrov od ukrajinského hlavného mesta a tak ste tu raz dva. Tá zmena a kontrast je šokujúci.

Kyjev plný farieb, života a ľudí a Pripiať naplnený tichom, tragickým pokojom a sivou farbou. Nie vždy tomu tak bolo, pretože aj Pripiať mal svoj zlatý vek.

Keď sa ho rozhodli postaviť v roku 1970, tak sa sníval sen o modernom, živom meste, kde bude žiť cez 50 000 obyvateľov. Nie všetky sny vyjdú podľa predstáv a tak sa stalo, že sa tu život zasekol. Čo zasekol, on sa stratil, zľakol sa a už sa nikdy nevrátil.

Kto vie akoby Pripiať vyzeral dnes, nebyť osudného aprílového dňa v roku 1986, kedy sa prehrial štvrtý reaktor atómovej elektrárne Černobyľ a nastal výbuch, ktorý prepisoval dejiny ľudstva.

Dnes tu už po rokoch nehrozí žiadne nebezpečenstvo, ak samozrejme dodržiavate inštrukcie svojich sprievodcov a môžete nahliadnuť do sveta, ktorý zdá sa nemal už existovať.

Opusteným mestom

Cestovanie v čase. Aj tak by sa dala zhrnúť jednou vetou návšteva Černobyľu. Pri návšteve vám sprievodca plasticky v hlave vymodeluje svet pred nehodou. Bez kontextu by ste kráčali ako slepý či hluchý, no takto získate nový rozmer.

Pozriete sa na dozimeter, staré fotografie, minulosť verzus súčasnosť a veľa vecí sa naučíte ešte pred tým, než sa reálne ocitnete v opustených uliciach „mesta duchov“.

Pripiať je unikátnym miestom. Nič také ste totiž nemali kde vidieť ani nič podobné zažiť. Toto robí z Černobyľu tak fascinujúce miesto. Pripiať je prikrytý vše obsiahlym tichom.

Kráčate prázdnymi ulicami, no môžete nahliadnuť aj dovnútra opustených budov. Rozhádzané hračky, nábytok, šaty, drobnosti či fotografie. Akoby si len niekto odbehol a každú chvíľku sa má vrátiť. V kuchyni sa povaľujú konzervy, v detskej izbe bábiky a na stole stále stojí riad.

Prázdna plaváreň bez vody je plná olupujúcich sa obkladačiek a škola už roky nepozná detský smiech. Len tabule, obrazy, nápisy na stenách a zažltnuté knihy sovietskych učebníc, ktoré sa pozvoľna strácajú.

Medzi obrovské zážitky patrí aj návšteva niekdajšieho zábavného parku s ikonickým ruským kolom. Iba 5 dní chýbalo k tomu, aby sa po prvý krát spustilo. Dnes si pomaličky hrdzavie, no stalo sa symbolom.

Návšteva Černobyľu by nebola kompletná, ak by ste na vlastné oči nevideli aj slávnu elektráreň, kde celý tragický príbeh miesta začal. Pre istotou si na dozimetre skontrolujete či radiácia nepresahuje povolené hodnoty a sledujete jej nový kryt. O tomto budete doma rozprávať.

Ruský ďateľ

Medzi unikátne miesta však nepatrí len Černobyľ, ale aj radar zvaný Duga. Možno vám jeho názov na začiatku nepovie takmer nič, ale keď spomenieme, že sa jedná o jeden z najväčších radarov Sovietskeho zväzu, možno sa už kontrolka rozsvieti.

Sovieti na ňom roky pracovali a toto monštrum pracovalo od roku 1976 až do 1989, kedy sa už pomaličky, ale isto začína Sovietsky Zväz rozpadať a trieštiť.

Ohromný radar vidno už z diaľky. Bodaj by nie, keď len po dĺžke meria takmer pol kilometra a siaha do výšky okolo 135-150 metrov.

Jeho miesto si nevybrali náhodne, pretože práve Černobyľ mal radaru dodávať životodarnú energiu a mal sa tak stať ušami aj očami Sovietov, ktorí túžili vedieť o každej vypálenej rakete.

Projekt Dugy v sebe zhltol 14-tisíc ton ocele a jeho výstavba sa vyšplhala do nepredstaviteľných 7 miliárd rubľov. Černobyľská elektráreň bola o polovicu lacnejšia. Spustenie radaru sa však preplietlo s veľkým fiaskom, kedy sa super tajný radar sám začal ozývať a do sveta vypúšťal pravidelné ťukanie. Získal prezývku „ruský ďateľ“ a vošiel do histórie.

Dnes už nie je tajným projektom a tak sa sem viete dostať pri návšteve Černobyľu.

Poznávací zájazd plný kontrastov a mrazivých príbehov

  • termíny od marca do júla
  • 4 dni v Kyjeve spojené s návštevou Černobylu a mesta Pripiať
  • spiatočné letenky z Bratislavy
  • ubytovanie v 4* hoteli Ukrajina priamo na Majdane s raňajkami
  • pozrite si detaily zájazdu >>

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 520
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 835
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 942
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 840
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 5 108
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 742
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 722
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 752
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 500
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 272
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 442
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 670
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 407
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 148
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 4 560
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
SkryťZatvoriť reklamu