
Pripravené v spolupráci so Združením
pre rozvoj a zviditeľnenie miest a obcí Slovenska
Práve touto listinou ich panovník Arpádovec, spolu s obyvateľmi ďalších obcí podliehajúcich Zvolenskému hradu, zaradil medzi dvorníkov - hradných Nitrianskeho hradu.
Dejiny Velčíc, obce v okrese Zlaté Moravce s 897 obyvateľmi, sú úzko späté s rodom Forgáčovcov, ktorému ako panstvo patrili. V 17. storočí boli dané do zálohy rodine Fánchy a od začiatku 18. storočia ich vlastnilo zlatomoravecké panstvo rodu Migazzi.
Ak by ste pátrali po pôvode názvu Velčíc, najprijateľnejšie je vysvetlenie spájajúce obec s vlkmi. Veď z roku 1720 sa zachovala pečať obce, na ktorej sú zobrazení práve dvaja vlci. Viacerí historici preto pripúšťajú možnosť, že meno obce súvisí s nejakou udalosťou spojenou s vlkom alebo vlkmi. Základom je teda slovo vlk či už vo vzťahu k zvieratám, alebo kmeňovým vodcom - starešinom s takýmto menom, ktorému osada alebo územie patrili. Vlci z historickej pečate z 18. storočia sú aj v súčasnom erbe obce.
Do dávnej histórie siaha aj začiatok výstavby velčického kostola zasväteného Najsvätejšej Trojici. Podľa výskumov bol vybudovaný pravdepodobne už na konci 13. storočia. Dvakrát ho poškodili požiare a postupne bol prestavovaný a rozširovaný až do dnešnej podoby. Zaujímavá je aj kaplnka sv. Kríža a Sedembolestnej Panny Márie, vybudovaná okolo roku 1740 pod blízkym vrchom Svinec, ktorá bola zrekonštruovaná v polovici minulého storočia. Jej vzácnou súčasťou je baroková socha Sedembolestnej panny Márie, vyhlásenej za kráľovnú Tríbečských hôr a relikviár sv. Kríža.
V tridsiatych rokoch 19. storočia bola nad Velčicami v hute založená skláreň a stopy po výrobe skla tu môžeme nájsť aj dnes. Dôležitou aktivitou tejto oblasti bolo v minulosti vinohradníctvo - záznam o pestovaní hrozna je už z roku 1386 a poľnohospodárstvo. Venujú sa mu i súčasní Velčičania.
Najväčším tromfom Velčíc je krásna príroda. Nad obcou je vybudovaná priehrada a zvieracia obora pre daniele. Obec leží v severnej časti Žitavskej pahorkatiny a jej okolie patrí medzi najvyhľadávanejšie hubárske miesta. V chotári obce sa nachádza chránená krajinná oblasť Ponitrie so skupinou starých dubov cédrových. Mohutné jedince z rodu Quercus cerris možno zaradiť medzi najstaršie na Slovensku a ich vek sa odhaduje na 200 až 300 rokov. Velčickým chotárom prechádzajú tri turistické chodníky, ktoré vás zavedú na Veľký Lysec, zrúcaninu hradu Jelenec i Čierny hrad. Na tunajšom území je veľa kremencových skalných útvarov vhodných ako cvičné horolezecké terény.