Rím 17. januára TASR - Taliansko má k dispozícii nové lákadlo
pre turistov. Jedinečný pohľad do života priemerného Rimana zo
strednej vrstvy ponúka ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Rím 17. januára TASR - Taliansko má k dispozícii nové lákadlo pre turistov. Jedinečný pohľad do života priemerného Rimana zo strednej vrstvy ponúka dom z tretieho storočia preplnený nástennými maľbami a fontánami.
Obytný komplex s dvadsiatimi izbami, rímsky "case Romane al celio", objavili v roku 1887 pod Bazilikou sv. Jána a Pavla. Kvôli zrúteniu jedného nádvoria a plesni zožierajúcej vzácne fresky ho však museli zavrieť.
"Znovuotvorenie sídla umožní turistom vidieť druhú tvár rímskej histórie," povedal hlavný reštaurátor mesta Elio Paparatti. "Väčšina rímskych ruín, ako koloseum, sú imperiálne pamätníky alebo paláce. Tento dom ukazuje život inej spoločenskej triedy, predkov dnešnej strednej triedy."
Steny zdobili hrdzavočervenými a žltými freskami zobrazujúcimi nahých mládencov, amorov zberajúcich ovocie, vtáky, kozy a mytologické scény. Vo vnútornom nádvorí nazvanom "nymphaeum", kedysi s fontánami, sa nachádza freska s portrétom gréckej bohyne obklopenej amormi v člnoch plaviacich sa na zelenosivom mori.
Trojposchodová tehlová stavba obsahuje izby bez okien s klenbovými stropmi. Málo okien zabezpečovalo ochranu pred chladnými rímskymi zimami a sparnými letnými horúčavami.
"Case Romane" alebo rímsky dom postavili a obývali príslušníci vyššej strednej triedy. Mohli si dovoliť maľovať mozaiky a používať mramor, ale neboli dosť bohatí, pretože bývali blízko obchodov.
Predpokladá sa, že rímsky dom je miestom umučenia a pochovania svätých Jána a Pavla za vlády cisára Juliána v roku 363. Baziliku neskôr postavili na tomto mieste na ich počesť.