Bukurešť 16. januára (TASR) - V hlavnom meste Rumunska, v Bukurešti, žije podľa odhadov na ulici až tisíc bezprizorných detí. Mnohé z nich "bývajú" v podzemných v kanáloch a šachtách odpadových a parovodných systémov. Korene tohto problému treba hľadať ešte v politike bývalého komunistického diktátora Nicolae Ceaušesca, ktorý sníval o Veľkom Rumunsku s 30 miliónmi obyvateľov, a preto zakázal kontrolu pôrodnosti.
Tlak medzinárodného spoločenstva i snaha rumunskej vlády o zlepšenie podmienok týchto detí sa zatiaľ skôr míňajú účinkom. Jedna z dobročinných organizácií sa napríklad snaží zlepšiť údel malých bezdomovcov pomocou cirkusovej terapie.
Detské oddelenie bukureštskej nemocnice sa otriasa smiechom, navštívil ho totiž cirkus. Ešte pred niekoľkými rokmi však žili títo klauni a žongléri na ulici. Patrili k zanedbaným, opusteným a zneužívaným deťom. Dobročinná organizácia Parada im pomáha vziať život znovu do rúk, 23-ročná Corina je jedným z takých detí: "Keď sa nalíčim, zabudnem na všetky problémy. Sústredím sa na svoj výkon, na to, aby som deťom na tvári vyčarila úsmev. Je to také prevtelenie."
Pred ôsmimi rokmi žila Corina, ktorú matka opustila, na ulici. Život 13-ročného dievčaťa bol plný hrozných zážitkov, ale potom jej doňho vstúpila Parada. Corina sa naučila žonglovať a s cirkusom prešla krížom-krážom Francúzsko a Taliansko. Dnes pomáha organizácii Parada s inými deťmi a keď má voľno, nájdete ju najskôr v univerzitnej knižnici, pretože študuje právo.
"Žiadne dievča na ulici neunikne znásilneniu, ale nechcem si to pripomínať. Keď som žila v kanáloch, ani vo sne mi nenapadlo, že raz budem študovať na univerzite," vraví Corina.
Ako nesplniteľný sen to pripadá i tým, ktorí doteraz žijú na ulici. Sociálny pracovník Emil Serb a skupina ľudí z Parady deťom večer roznášajú polievku, lieky a nádej na novú budúcnosť. Pri prvej fáze kontaktu sa snažia pracovníci Parady odhadnúť, ktoré deti sú ochotné začať nový život. Je to veľmi ťažké.
"Musíte postupovať krok za krokom, vybudovať si k nim vzťah a potom zisťovať, kto z nich sa z toho vôbec dokáže dostať. Nie všetci sú totiž ochotní opätovne sa začleniť do spoločnosti."
Pre tých, ktorí by to chceli skúsiť, je stredisko Parada otvorené päť dní v týždni. Deti sa ta môžu zase vrátiť do školských lavíc, ktoré väčšina z nich nie vlastnou vinou zanedbala. Parada im pomáha zaistiť aj bývanie a zdravotnú starostlivosť, ale pre obnovu dôvery a komunikácie stále využíva predovšetkým cirkusové umenie. Paradu založil pred šiestimi rokmi francúzsky klaun Milud Ukili. Dnes v nej však učia mladších adeptov cirkusové triky bývalé deti ulice. Zmyslom nácviku žonglovania a kúzelníckych trikov nie je nič iné než to, aby deti znovu dvihli hlavu.
Vďaka Parade dnes môžu niektoré z detí, ako napríklad študentka práv Corina, snívať sny o šťastí. "Mojím najväčším snom je mať dom, rodinu a deti. Chcem dokázať svoje mame, že zo mňa nebude to, čo vždy vravela - teda prostitútka - a že aj keď ste odkázaní sami na seba, môžete normálne žiť."