Staré Hory 16. januára (TASR) - Teplé počasie vo vyšších polohách spôsobené inverziou zapríčinilo, že už teraz si sovy začali ohlášaním sa obhajovať hniezdne teritóriá.
Potvrdzujú to, ako pre TASR uviedol pracovník Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách Miroslav Saniga, aktuálne podvečerné a nočné pozorovania vo Veľkej Fatre a v Starohorských vrchoch.
Netypicky už uprostred zimy je možno za večerného alebo ešte za ranného súmraku zo skalných lomov alebo skalných útvarov započuť tiahle húkanie "hú-hú" výra skalného (Bubo bubo). Ohlášanie sa tejto najväčšej európskej sovy sa pri priaznivých poveternostných podmienkach rozlieha až na vzdialenosť jedného kilometra.
V nižších polohách sa nocou ozýva podobné, ale tichšie volanie myšiarky ušatej (Asio otus). V lesných komplexoch sa už ohlášajú aj sovy lesné (Strix aluco), ktoré žijú aj vo väčších mestských parkoch, v okolí miest a dedín. V slovenských lesoch žije aj najmenšia európska sova - kuvik vrabčí (Glaucidium passerinum), ktorý je len o niečo väčší ako vrabec. Aj keď je to maličká sovička, pri obhajovaní svojho revíru je veľmi agresívna. Samec sa dokonca opováži zaútočiť aj na človeka - votrelca, ktorý ho vyprovokuje napodobňovaním jeho popiskovania.
Terajšie inverzné počasie spôsobuje, že v dolinách so severnou expozíciou je celodenný mráz, kým na vyššie situovaných hrebeňoch je o 10 až 15 stupňov teplejšie. To spôsobuje rozdielne správanie sa živočíšnych spoločenstiev v studených dolinách a na teplejších hrebeňoch. V chladných dolinách žijú zvieratá a vtáky typickým zimným spôsobom života aktivita lesných myší je nenápadná, vtáky zasa hľadajú po väčšiu časť dňa poživeň a nejavia zatiaľ "chuť spievať". Vo vyšších polohách už aj drobné lesné vtáky - sýkorky, kôrovníky, hýle, či králičky zlatohlavé - si začínajú pospevovať. Je to však len akýsi "náladový" spev, ktorým vyjadrujú príjemné pocity z teplejšieho počasia. Na ich "pravý" jarný spev si budeme musieť ešte niekoľko týždňov počkať.
*mb rč