SME
Streda, 1. február, 2023 | Meniny má Tatiana

Ako stráviť 48 hodín v Lisabone?

Stačí 48 hodín, aby ste zistili, že Lisabon má neuveriteľný šarm.

(Zdroj: Martha Domingues de Gouveia)

Portugalský Lisabon nemusí patriť medzi najznámejšie hlavné mestá Európy a určite nie je ani najnavštevovanejšie, no presne preto by vás malo zlákať. Stačí 48 hodín na to, aby ste zistili, že patrí medzi najpríťažlivejšie a ak sa bavíme o atmosfére, tak ho prekoná máloktoré iné mesto. Ako si užiť Lisabon za 48 hodín? Vyberte sa do mesta s nami!

Ráno v kultovej kaviarni

Pred tým, než sa vyberiete spoznávať pamiatky a ochutnávať atmosféru Lisabonu by ste mali začať deň dokonalými raňajkami. Život v rannom Lisabone sa lenivo prevaľuje a tak sa nechajte zlákať aj vy na príjemné posedenie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Máte na výber z desiatok rôznych miest, kde si dať svoju rannú kávu, koláčik či niečo iné, no ak chcete skutočne štýlové miesto, tak potom si poznačte kaviarničku menom Confeitaria Nacional, ktorá slúži svojmu účelu už od roku 1829. Tradícia sa tu mieša so súčasnosťou a ak chcete k raňajkám príbeh, toto je to miesto. Dajte si tu typický koláč Bolo Rei s kandizovaným ovocím, kávu, prečítajte si ranné noviny či knihu a hneď viete, že tento deň už bude len lepší a lepší.

Ak sa ocitnete ráno v štvrti Rossio, nesklame vás ani kaviareň Café Nicola so svojim art deco dizajnom a jednou z najlepších káv v meste.

Dopoludnie na hlavnom bulvári

Zostaňte v srdci mesta, kde sa rozlieva štvrť zvaná Rossio s námestím Praca Dom Pedro IV. Týmito miestami sa tiahne aj dôležitý bulvár Rua Augusta a na ňom objavíte viacero obchodíkov, reštaurácii či podnikov. Okolo obeda je tu už celkom živo a tak môžete sledovať nielen život mesta, ale zároveň sa pozrieť na niekoľko príjemných zákutí.

Národné divadlo Dona Maria II. je miestom stretnutí a ak si k tomu pripočítame kostol São Domingo, tak zistíte, že sa vám pamäťová karta na fotoaparáte akosi rýchlo zapĺňa.

Kráčajte až na samotný koniec bulváru a ocitnete sa pod Víťazným oblúkom. Svet za ním sa otvorí do príjemného nábrežia, kde si sadnite na lavičku a splyniete a pulzujúcim námestím Commercio.

Kedysi práve tu stál portugalský Kráľovský palác, no zemetrasenie, ktoré v 1755 zmenilo dejiny mesta ho celkom pohltilo. Nájdete tu aj informačnú kanceláriu a ak potrebujete mapku mesta či niekoľko ďalších zaujímavostí, zastavte sa tu. Môžete si tu kúpiť aj turistickú kartu Lisboa Card, s ktorou máte vstup do viac než 80 múzeí či pamiatok Lisabonu zdarma či so zaujímavou zľavou. Zadarmo máte aj verejnú dopravu po meste. Lisboa Card stojí na 24 hodín 19 € a na 48 hodín 32 €.

Prečítajte si tiež: Dlhé pláže a pestrofarebné domy. Lisabon sa vám zapáči Čítajte 

Popoludnie v Alfame

Pred tým, než nasadnete na kultovú, žltú, vŕzgajúcu električku, tak sa zastavte na obed. Lisabon ťaží zo svojej prímorskej polohy a z dotykov Atlantického oceánu a tak je skvelým miestom na ochutnávanie rýb či morských plodov. Ulica Rua das Portas de Santo Antão je čerstvými úlovkami preslávená. Okrem grilovaných rýb či kreviet na všetky spôsoby je zaujímavým, lokálnym jedlom sušená, nasolená treska Bacalhau. Skúsite?

Na okraji námestia Praça de Figueira so sochou kráľa Joaa I. naskočte na lisabonskú legendu, električku číslo 28. Určite bude preplnená, tak si dávajte pozor na vreckárov, ale neodviezť sa električkou kým ste v Lisabone by bol veľký hriech.

Električky jazdia po Lisabone už viac než 80 rokov a hoci sú pomalé, ide tu o zážitok. Odvezte sa do štvrte Alfama. Cestou uvidíte nádhernú Katedrálu Sé z 12.

storočia. Za ňou sa električka začne škriabať hore na pahorok, kde vystúpite na námestí Portas do Sol. Tu začínajú romantické výhľady nielen na mohutnú rieku Tejo, ale aj na spleť farebných fasád domčekov pozliepaných do romantického labyrintu.

TIP: Električky premávajú od 6:30 do 22:30. Ak chcete sedieť a vychutnať si jazdu, skúste nastúpiť na staniciach Martim Moniz alebo Campo Ourique. Jedna (single) jazda električkou stojí 2,90 €, no tu sa oplatí investovať pokojne aj do 1-dňového lístku za 6,30 € (ak teda nemáte Lisboa Card) a môžete si tak užiť pokojne aj jazdu električkou po celej jej dĺžke a niekoľko krát vystúpiť.

Práve podvečer je tu krásne a môžete si vychutnať prechádzku miestami, kde pohľadáte streetart, čarovné zákutia vyplnené obkladačkami azulejos alebo dokonca typické fado, ktoré v sebe nesie dušu Portugalska. Skvelým spojením je fado a večera a práve tu v Alfame nájdete všetko pod jednou strechou.

Skúste to v podniku Parreirinha (Beco Espírito Santo 1, pondelok zatvorené) alebo v Clube de Fado (Rua S. João Praça 86-94). Počítajte, že večer s Fadom vás môže vyjsť na cca 35-40 €.

Večer s chuťou čerešní

Z podvečernej či večernej Alfamy sa vráťte buď peši alebo opäť žltou električkou nazad do centra do oblasti Rossio. Na Lisabon už padla tma, bary ožili a nočný život sa môže roztočiť.

Neďaleko kostola São Domingo na vás čaká kultové miesto, bar Ginjinha (Largo São Domingos 8., otvorené od 9:00 – 22:00. Jeden pohárik vás vyjde na 1,40 €). Prezradí ho zástup ľudí čakajúcich na svoj čerešňový likér a hlúčiky debatujúcich priateľov stojacich všade naokolo. Interiér vás zavedie do 19. storočia a môžete si byť istí, že pri jednom poháriku likéru nezostane.

2. deň

Ráno s Pasteis de Nata

Druhý lisabonský deň začnite v známej štvrti Belém. Z Cais do Sodré sa sem dostanete električkou alebo autobusom len za niekoľko minút. Belém je nabitý pamiatkami, no jedným z najväčších ťahákov je stará cukráreň Antiga Confeitaria de Belém z roku 1837.

Raňajky na tomto mieste budú patriť medzi najväčšie gastronomické zážitky, pretože tu ochutnáte najlepší Pasteis de Nata (koláčik z lístkového cesta naplnený krémom a posypaným škoricou) vo svojom živote. Za jeden kus Pasteis de Nata zaplatíte 1,05 €.

Nájdete ich po celom Portugalsku (ale aj v ázijskom Macao), no len tu ich robia tak dobré, že ich za viac než 170 rokov nikto neprekonal. Vojdite dnu a pri pulte si objednajte radšej hneď dva či viac kusov, sadnite si a sledujte ruch okolo seba či nahliadnite cez sklo na proces výroby. Recept neuvidíte, ten sa nachádza v trezore a je prísne stráženým tajomstvom. Tak čo, koľko koláčikov ste si napokon dali?

Dopoludnie v Beléme

Byť tu v Beléme a vynechať miestne pamiatky by bola chyba. Na malom priestore sa ich tu predvádza hneď niekoľko a mnohé patria dokonca medzi najznámejšie v celom Lisabone. Strávte tu pokojne celé dopoludnie.

Len pár desiatok metrov od belémskych koláčikov sa dvíha kláštor Mosteiro dos Jeronimos. Nechal ho postaviť kráľ Manuel I. na oslavu toho, že Vasco da Gama objavil v roku 1498 námornú cestu do Indie. Okrem toho, že je kláštor v UNESCO nájdete tu aj hrobku svetoznámeho objaviteľa či nádhernú výzdobu rozlievajúci sa interiérom. Strávite tu hodinku a ani nebudete vedieť ako rýchlo prešla.

Odskočte si na nábrežie a spravte pár záberov na lisabonský symbol v podobe Belémskej veže (Torre de Belém) zo 16. storočia. Dnu je malé múzeum, ale najzaujímavejší je výhľad z veže. Uvidíte nielen most, ktorý kopíruje slávny Golden Gate, ale aj sochu Krista podobajúcu sa na Rio de Janiero.

O pár stoviek metro vás prekvapí Pamätník moreplavcov, kde nájdete podobizne najslávnejších moreplavcov od Fernaa Magalhaesa, Vasca da Gamu až po Dioga Caa. Belém je totiž akoby synonymom pre námorníkov a svoje príbehy skrýva dodnes.

Obed a poludnie v Martim Moniz

Z Belému sa vráťte do centra mesta do oblasti námestia Martim Moniz. Patrí medzi najzaujímavejšie štvrte Lisabonu a rozhodne sa mu nedá uprieť multikulturalizmus.

Okrem toho, že je Martim Moniz oblasťou plnou lákavých uličiek, pouličných predavačov, trhovísk, nájdete tu aj suveníry, príjemné posedenie a široký výber reštaurácii s portugalskou stopou od brazílskych po africké podniky.

Ochutnajte kura na portugalsko-africký spôsob s perfektnou pikantnou omáčkou a splyňte s davom pri prehrabovaní sa starožitnosťami, knihami či iných drobností. Martim Moniz je o atmosfére.

Tu predávajú indické samosy, vedľa belgické pivo, oproti stojí čínske bistro a na rohu ulice sa otáča turecký kebab. Svet v kocke. Na námestí nazrite na trendový market Mercado de Fusão alebo si vypočujte pouličných muzikantov.

Večer s panorámou Lisabonu

Podvečer si naplánujte návštevu železného výťahu Elevador de Santa Justa, ktorý ponúka panoramatický pohľad na centrálny Lisabon. Architektom ikonickej stavby bol Raul Mésnier, žiak samotného Gustava Eiffela. Výťah vás za chvíľku vyvezie nahor a o pár schodov vyššie vám už Lisabon leží pod nohami. Západ slnka je tu hore krásnym zážitkom a tak si to skúste načasovať tak, aby ste ho stihli práve tu.

Napokon zlezte nadol a objavte svet úzkych uličiek rozlezených na pahorku v štvrti Chiado. Nájdete ju v okolí kláštornej ruiny Convento do Carmo, ktorá sa nespamätala z ničivého zemetrasenia. Chiado je miesto, kde budete chcieť tráviť večeru. Je tu pokoj, lenivá atmosféra a dobré jedlo. Čo viac?

Príjemným miestom s portugalskou kuchyňou je Café Lisboa, no ak si chcete dopriať zážitok pre všetky zmysly a máte chuť na niečo luxusnejšie, tak skúste A Taberna da Rua das Flores, pripomínajúcu typickú portugalskú tavernu s modernými nápadmi.

Nočný bonus

Ak ani po celom dni chodenia a spoznávania Lisabonu nemáte chuť odpočívať a máte zálusk na niektorý z nočných klubov, vyberte sa do štvrte Cais do Sodré, kde ich nájdete hneď niekoľko. Sabotage Club je plný rockovej hudby, Lux Fragíl (podľa mnohých najlepší klub v meste) zase otvára náruč milovníkom elektroniky a Rive Rouge poteší svojim výberom koktejlov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. O najlepšie komunikujúcich značkách rozhodne aj verejnosť
 2. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 3. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 6. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 7. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 8. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 2. O najlepšie komunikujúcich značkách rozhodne aj verejnosť
 3. Ako možno získať prídavky na dieťa v Nemecku?
 4. Kupujete balenú vodu? Vypočítajte si, koľko za ňu ročne miniete!
 5. Táto váha berie vaše chudnutie vážne: Kalórie počíta za vás!
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 7. Svalovice sa netreba obávať
 8. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 11 943
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 7 251
 3. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 213
 4. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 2 086
 5. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 1 564
 6. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 1 464
 7. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 154
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 107
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Lubo Repka: Dostali sa plavebné spoločnosti z krízy?
 2. Soňa Kallová: Pri pobreží Indického oceánu, Keňa
 3. Ladislav Kucharik: India 3 dôležitý hrob a pevnosť
 4. Lubo Repka: Helikoptérou na El Mirador v Guatemale
 5. Lubo Repka: Tikal - najslávnejšie mesto Mayov v Guatemale
 6. Miroslav Galovič: Zimný Londýn. Part 02 - Uličné pojazdné veterány (s bonusom od Harryho Pottera) a dva moderné kúsky.
 7. Martin Majzlan: NP Serengeti – Nekonečné pláne, divoká zver a drkotajúce zuby
 8. Peter Chovanec: Hory a jurty Kirgizska
 1. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 9 759
 2. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 5 814
 3. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 5 061
 4. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 694
 5. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 3 754
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 565
 7. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 356
 8. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 232
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťZatvoriť reklamu