SME
Streda, 7. jún, 2023 | Meniny má Róbert

Hodnotenie profesionála: Dovolenka na Seycheloch

Ako hodnotí profesionálka hotely, služby a aktivity v dovolenkovom raji?

SeychelySeychely

Súostrovie neďaleko Madagaskaru je povestné luxusom a rozprávkovými plážami. Janka z portálu dovolenka.sme.sk absolvovala niekoľkodňovú cestu po Seychelských ostrovoch a podelila sa s nami o svoje dojmy.

Ako sa jej páčili hotely, ktoré aktivity ju zaujali najviac a čo odporúča pred cestou na Seychely?

Janka, aký na teba urobili Seychelly prvý dojem?

Mala som určitú predstavu z časopisov a dokumentov, ktoré som videla, ale zažiť niečo v priamom prenose sa tomu nemôže vyrovnať. Moje predstavy sa naplnili. Prvý dojem prekrásne pláže, bohatá zelená vegetácia, príjemná klíma a romantické miesta pri pohľade na krajinu z autobusu. Menila by som hneď!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aký bol let a transfer?

Tým, že sme leteli priamym letom s leteckou spoločnosťou Austrian Airlines a mali sme možnosť vyskúšať novinku pre dovolenkové lety triedu PREMIUM ECONOMY, bol let veľmi príjemný. Leteli sme v noci 9 hodín, a tak ani časový posun po pristátí nebol až tak náročný na organizmus. Je tu možnosť letieť aj s inými leteckými spoločnosťami z Viedne, ale minimálne jednému prestupu sa nevyhnete.

Transfery do hotelov na hlavnom ostrove Mahe sú rozdelené podľa umiestnenia hotelov. Cestuje sa malými autobusmi do 15 osôb po kľukatých, úzkych cestách. Už tu sa začína dobrodružstvo.

Na ostatne ostrovy sú rôzne možnosti transferov, loďou alebo vnútorným letom domácich aeroliniek.

Treba počítať s obmedzením transferu na okolité ostrovy z dôvodu obmedzenia plavby lodí z prístavov.

Necítila si po príchode únavu z časového posunu?

Tým, že som letela cez noc a pricestovali ráno, tak mi 3-hodinový časový rozdiel vôbec nevadil. Len prvú noc mi trochu trvalo, kým som zaspala.

Ako si zvládala exotické podnebie?

Cestovala som vo februári, kedy v Európe boli mínusové hodnoty a tam nás čakalo príjemných 28 - 30 stupňov, ale bohužiaľ daždivo. Všetci sme si mysleli, že najlepšie obdobie na cestovanie je práve obdobie zimy v Európe, ale domáci nám odporúčali mesiac apríl.

Ako miestni vnímajú turistov?

Ostrov je výrazne zameraný na cestovný ruch, a tak podstatná časť obyvateľov pracuje práve v cestovnom ruchu. Aj najväčšia turistická organizácia Masonś Travel, ktorá sa o nás starala, pôsobí na Seychelloch skoro 40 rokov.

Zažila si kultúrny šok?

Kultúrny šok nie. Pre mňa bola úžasná vegetácia, zelená kam sa pozrieš. Mala som šok z cien potravín. Seychely sú drahá destinácia na život a za nákup potravín som zaplatila 2-násobok ako u nás doma. Vo všetkých hotelov ponúkajú prevažne polpenziu. Treba sa pripraviť, že samostatné stravovanie vás vyjde draho.

Nejem ryby, ale tu ryby predstavujú najprístupnejšiu a prirodzenú potravu pre turistov a domácich. Pre mňa muky, lebo v hoteloch podávali ryby na tisíc spôsobov, ale ja som ich nemohla jesť. To som potom zapojila fantáziu a kúzlila zo zbytku pestrej kuchyne.

V ktorých hoteloch si bola ubytovaná?

Carana Beach 4*

Hotel je zariadený v modernom creolskom štýle, čo pôsobilo dosť vzdušne. Bol to malý hotel, čo sa mi páčilo a bol to pre nás aj prvý kontakt s plážou na Seycheloch. Z hotela sme boli všetci nadšení.

Berjaya Beau Vallon Bay & Casino 3*

Jeden z obľúbených hotelov našich klientov. Treba brať do úvahy, že je to len 3* a neočakávať 5* hotel, ale pláž a kúpanie to vyrovnali. Bolo to super!

Coco de Mer & Black Parrot Suites 4*

Hotel sa nachádza na Prasline a jeho filozofiou je snaha byť v kontakte s klientami a priniesť klientom všetko, čo si želajú. Majú veľmi kvalitný hotelový servis a sprostredkujú vám pocit rodinného prostredia. Výhľad z hotela úchvatný.

Paradise Sun 4*+

Tento hotel je dosť obľúbený aj u slovenských klientov, kde izby (bungalovy) nie sú podľa môjho očakávania za cenu, akú hotel požaduje. Starší hotel ospravedlní pláž a plávanie v mori, ktoré boli výborné. Poloha hotela je najväčšie lákadlo pre tých, ktorí sa rozhodnú cestovať na ostrov Praslin.

Constance Lemuria Seychelles 5*

Hotel má jednu z prekrásnych pláží, kde vybudovali rezerváciu pre malé korytnačky. Pre milovníkov golfu je tento hotel ako stvorený. Má 18-jamkové ihrisko a úžasnú atmosféru. Hotel je vhodný pre rodiny s deťmi a každému ho vrelo odporúčam.

Indian Ocean Lodge 3*+

Jednoduchý hotel na krásnej pláži. Vhodné miesto na odpočinok pre nenáročných.

Six Sense Zil Pasyon

Hotel sa nachádza na samostatnom ostrove Felicite, kde ho postavili do scenérie ostrova. Očakávali sme niečo ohromujúce, ale popravde sme sa sklamali. Rozľahlý hotel bez osobnosti, služby v reštaurácii boli slabé a pláž nás nezaujala. Milé prekvapenie prišlo pri prehliadke prezidentskej vily s bazénom nad obývačkou.

Raffles Seychelles

Aj keď sme prišli do hotela za dažďa, musím povedať, že to bol jeden z hotelov, kde som bola spokojná so všetkým. Ranné prebudenie a výhľad z terasy bol úžasný zážitok. Výhľad z hotela určite uvidíte vo viacerých prezentáciách krajiny Seychely.

Hilton Seychelles Labriz 5*

Hotel sa nachádza na ostrove Silhoute, kam sa viete prepraviť loďou z ostrova Mahe z prístavu Obmre. Hotel spĺňal naozaj všetky predstavy o servise a ubytovaní a každému by som ho odporučila. Môžete sa vybrať na túru na druhú stranu ostrova alebo oddychovať na prekrásnej dlhej pláži. Vstup do mora je trochu kamenistý, a tak doporučujem obuť si topánky do vody.

The H Resort Beau Vallon Beach 5*

Hotel sa nachádza na pláži Beau Vallon a patrí medzi novšie hotely na Seycheloch. Rozsiahly komplex vybudovaný v krásnom prostredí. Hotel bol tento rok ocenený ako „ Seychelles' Leading Green Resort 2018“.

Constance Ephelia Seychelles 5*

Hotel je veľký rozdelený na dve časti s dvomi plážami. Izby a aj vily ma prekvapili. Odporučila by som ho hlavne pre rodiny s deťmi. Pozvoľný vstup do mora a výborná strava. Je vzdialenejší od mesta Victoria a transfer z letiska trvá cca 60 minút.

Kempinski Seychelles Resort - Baie Lazare

Jedna báseň. Strava veľmi špecifická a pre mňa bola najlepšia za doterajší pobyt. Jahňacie kotletky boli potešením pre môj gurmánsky jazýček. Raňajkový bufet zatiaľ ani jeden hotel neprekonal a príjemné prostredie hotelovej izby celkový dojem len umocnil.

Banyan Tree Seychelles

Hotel patrí k jedným z najstarších na ostrove, ale 800 m dlhá pláž každého prekvapí. Klienti sú s ním veľmi spokojní. Na mňa pôsobil trochu stroho, hlavne v spoločných priestoroch.

Maya Luxury Resort & Spa

Na tento hotel som bola veľmi zvedavá a plná očakávaní. Zostala som príjemne prekvapená. Hotel ponuka služby komorníka a služby sú zahrnuté v cene. Hotel bol na naj najvyššej úrovni a tak ho tak ľahko nič neprekoná. Izba a infinity pool s výhľadom na okolie boli plné romantiky. Sem sa tak vrátiť na svadobnú cestu. Sen.

Splnili služby tvoje očakávania?

Popravde, v prvom hoteli som bola sklamaná, ale pláž to vylepšila. Ostatné hotely ma prekvapili nielen izbami a plážami, ale aj službami. Niektoré boli nad očakávanie a tak sa mi spomienky pri ďalších pobytoch budú vracať.

Dúfam však, že ešte nájdem hotely vo svete, ktoré prekonajú moje dva najobľúbenejšie Maya Luxury Resort & Spa a Raffles Seychelles.

Mali ste počas pobytu naplánované aktivity, ktoré ťa zaujali?

Chceli sme vyskúšať čo najviac z ponuky, aby sme získali čo najlepší prehľad. Išli sme na ostrov La Digue, ktorý by mal vidieť každý návštevník Seychelských ostrovov. Odporúčam však využiť služby miestnych cestovných agentúr, ktoré sa vyznajú v spleti príchodov a odchodov lodí. Výlet spojený s bicyklom nebol môj najobľúbenejší, ale bol to najlepší spôsob presunu na prekrásne pláže. Pozerajú na vás z obrázkov propagačných materiálov po celom svete.

Predstavili nám domáce zvyky a výrobu predmetov z materiálov dostupných na ostrove. Perfektne strávený deň kombináciou športu, kúpania a poznávania inej kultúry.

Navštívili sme národný park Vallee de Mal, ktorý je zapísaný do zoznamu UNESCO a chráni endemickú flóru a faunu ostrova. Návštevníci tu nájdu známy symbol Seychelov, kokosový orech Coco de Meer. Miesto je prekrásne, len škoda, že nás počas našej návštevy zastihol hodinový lejak. Prešli sme to rýchlejšie ako sme plánovali. Poskakovali sme medzi kvapkami dažďa.

Celodenný výlet na Reef Safari je spojený so šnorchlovaním. Loď odvezie skoro 50 osôb a plavba z mesta Victoria k ostrovu trvá približne 45 minút. Na ostrove prestúpite do malej lode so skleneným dnom a tak suchou nohou môžete sledovať podmorský život. Kto sa ale vody nebál, tak si zašnorchloval a v priamom prenose videl život na koralovom útese. Loďou sme sa plavili ďalej k blízkemu ostrovu Moyenne Island, kde sme mali možnosť dotknúť sa veľkých korytnačiek a oddýchnuť si na pláži.

Obed v reštaurácii Le Jardin du Roi, kde je botanická záhrada, bol zaujímavý a dodatočný program miestnej fauny nám skrátil čas na čakanie na jedlo.

Čo odporúčaš vyskúšať ostatným?

Na prezentáciách o Seycheloch nám vždy odporúčali vyskúšať treking. To sme nestihli, lebo na všetko nám nevyšiel čas. Určite by to bol úžasný zážitok a tak si to nechám niekedy nabudúce. Snáď sa sem ešte vrátim.

Cestovanie po ostrovoch Mahe a Praslin autobusom bolo zaujímavé. Ak sa to dá, treba si pozrieť ostrovy Praslin a La Digue. Nemali by na vašom plánovacom zoznam miest chýbať.

Aké bolo jedlo?

Ako som už spomínala, v každom hoteli boli v ponuke ryby a morské živočíchy. Vrelo doporučujem. Všetko čerstvé a chutné. V Európe si také nikde nedáte. Používa sa dosť korenia curry a hlavné jedlo je kura s ryžou. V hoteloch je všade strava pestrá a výborná, hlavne keď organizujú creole večery.

Mala si možnosť ochutnať aj niečo typické z miestnej kuchyne?

Ja ani nie. Ryby nie sú moja šálka kávy, tak mi pripravili európsku stravu. Ryby na všetky spôsoby si tu vychutnáte.

Ktoré pláže ťa zaujali najviac?

Treba vedieť, že všetky pláže sú verejné, aj keď to je pláž pri hoteli. Na plážach nie sú vždy k dispozícii lehátka, pokiaľ neponúka službu priamo hotel. Tým, že sme spali každú noc v inom hoteli, tak vám odporúčam pláže, ktoré som osobne vyskúšala.

Najlepší zážitok som mala na pláži s krásnou scenériou na ostrove La Digue a na pláži pri hoteli Paradise Sun a Maya Luxury Resort & Spa. Prednosť majú piesočné pláže s veľkými kameňmi. Romantika.

Máš odporúčania, ktoré by sa pred cestou mohli hodiť?

Odporúčam zobrať si Kinedril na problémy s cestovaním na lodi a dosť dajú zabrať aj cesty s mnohými zákrutami. Opaľovací krém s vysokým faktorom je samozrejmosť a aj keď máte pocit, že je pod mrakom, natieranie je nekončiaci sa rituál. Nemali by vám chýbať ani topánky do vody.

Prekvapilo ťa na Seycheloch niečo?

Pri rozhovoroch s domácimi ma prekvapil pokoj, s akým si na ostrove nažívajú, aj keď je tu hromada turistov. Náklady na ich život sa tým zvýšili.

Dnes už viem, že Seychely sú destinácia bez all inclusive programov v hoteloch a plná penzia je maximum, čo vám ubytovacie zariadenia môžu ponúknuť. Osobne odporúčam polpenziu.

Veľakrát sa nám javia ponuky hotelov výhodné, len sa pripravte, že nákupy budú omnoho drahšie ako v Európe alebo na Slovensku.

Seychely sú bezpečná destinácia a každému môžem len odporučiť cestovanie do tejto destinácie. Ja na moju cestu na Seychely nikdy nezabudnem.

Janka, ďakujeme za rozhovor a tvoje zaujímavé tipy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 3. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 4. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 5. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 6. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo
 7. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
 8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 1. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
 2. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 3. Čo priznali rodičia?
 4. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 5. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
 6. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
 7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 14 028
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 878
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 676
 4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 9 183
 5. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 598
 6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 657
 7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 976
 8. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 946
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
 2. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
 3. Ľuboš Vodička: Kostoly za hradbami: Dlhá
 4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Vasiľov
 5. Vladimír Benčík: Rím - Tajomstvá Vatikánskych múzeí (1. časť)
 6. Alena Miklošová: Road Trip: Z Miami na Key West
 7. Iveta Bakitová: Laponsko - výlet za polárnou žiarou
 8. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Čachtice
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 36 565
 2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 13 934
 3. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 978
 4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 611
 5. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 774
 6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 6 825
 7. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 711
 8. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 564
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťZatvoriť reklamu