Po prehliadke najvýznamnejších diel renesančných umelcov si sadáme na terasu a vychutnávame teplý chlieb s cestovinami.
Po romantickej prechádzke vo vinohradoch si doprajeme červené víno. Neskôr zájdeme k azúrovému pobrežiu, ktoré obklopujú farebné domčeky zasadené medzi skalami.
Máte radi pohodu, uvoľnenosť a temperament? Vitajte v Toskánsku.
S manželkou v poslednej dobe uprednostňujeme výlety bez cestovných kancelárií. Tentoraz robíme výnimku či skôr kompromis. Kupujeme si obojsmernú letenku do Bologne a ubytovanie nechávame na odborníkov z dovolenka.sme.sk.
Dve noci vo Florencii, tri v regióne Chianti, štyri pri mori vo Forte dei Marmi a noc v Bologni. Lepšie by sme to ani sami nenaplánovali.
Futbal, foccacia i florentský syndróm
Dva týždne pred odletom si požičiavame auto cez Europcar. Viaceré negatívne recenzie nás neodradili a ani sa nepotvrdili. Dôležité je nezabudnúť si kreditnú kartu.
Auto sme si požičali na celých jedenásť dní. Je to pohodlnejšie a cenovo porovnateľné s verejnou dopravou. Prvou zastávkou bola Florencia. A cieľom futbalový zápas Fiorentiny.
Do mesta prichádzame hodinu a pol pred začiatkom. Zrazu v spätnom zrkadle vidíme množstvo skútrov, na ktorých sa fanúšikovia vo fialových dresoch hromadne presúvajú na štadión. Popritom majú v rukách dymovnice.
Ešte lepšia atmosféra je na štadióne. Po zápase si dáme Foccaciu a s manželkou sa zhodneme, že sme v Taliansku.
Bojíte sa florentského syndrómu? Dávajte si pozor, vo Florencii môžete byť zdrvený estetičnom. Prehliadku začíname na námestí Duomo, pokračujeme k pevnosti Palazzo Vecchio, z ktorej je znamenitý výhľad na Florenciu. Námestie Piazza della Signoria nás privedie k najslávnejšiemu mostu Ponte Vecchio.

Keď sme unavení, ľahneme si na rozohriatu zem pri Palazzo Pitti. Vedľa sú záhrady Boboli, ktoré sú však v pondelok zavreté. Od rieky Arno stúpame na Piazalle Michelangelo, odkiaľ je skvelý výhľad na mesto.

Ubytovanie v hoteli Palazzo Vecchio, v samotnom centre Florencie je úžasné. Pripravte sa, že si priplatíte za parkovanie i mestskú daň. Pri lahodnej káve s koláčom na raňajkách na to zabudnete.
Rustikálne Chianti a červená Siena
Z Florencie sa presúvame po diaľnici do Arezza. Auto necháme pod hradbami, kde sa nachádza parkovisko pre turistov. Do centra sa dostaneme netradične eskalátormi.
V meste sú malebné a kľukaté uličky, po ktorých chodíte len dvoma smermi – hore alebo dole. Rovina tu takmer neexistuje.

Zo stredovekého mestečka sa presúvame do kraja Chianti, známeho výrobou červeného vína. Do hotela, ktorý sa nachádza v malebnom prostredí prichádzame okolo štvrtej poobede.

Kde je recepčná? A kde sú hostia? Pozeráme sa na seba po zaparkovaní. Majiteľka prichádza po dvoch hodinách. Mala siestu. Aj toto je Taliansko. Za dlhé čakanie nám priniesla fľašu červeného vína. Ako inak Chianti.
Ubytovanie je v rustikálnom štýle. Podobne aj raňajky, kde nám pani domáca pripraví skvelú omeletu s prosciuttom a syrom.
Kdekoľvek sa v tomto regióne pohneme, dýcha to romantikou. Všade sú vinohrady, scenéria je nádherná. V dedinke Volpaia majú tie najlepšie lasagne bolognese s bruschettou.

Na ďalší deň si dávame od pamiatok oddych a vyrážame na pláž do Grosseta.
Neďaleko Chianti je fascinujúca Siena. Domy sú väčšinou v červenej farbe. Všetko sa sústredí okolo námestia Il Campo, ktoré je v tvare mušle. Hneď pri ňom je radnica, z ktorej je krásny výhľad na okolie.

Nasleduje výlet do San Girmignana, v ktorom je zachovaných štrnásť rodových veží. Okrem toho tu majú najlepšiu zmrzlinu na svete - Gelateria Dondoli.
Nájdeme ju jednoducho. Stojí pred ňou najväčší dav ľudí. Neodradí nás to, ide to rýchlo a pôžitok stál naozaj za to.

Pisa, Lucca i mesto kde žije Boccelli
Ďalší deň sa presúvame k moru. Cestou navštívime šikmú vežu v Pise a neďaleké mesto Lucca. Námestie zázrakov v Pise je skutočne zázračné. Na prvý pohľad zaujme šikmá veža, na druhý množstvo ľudí ako sa s ňou fotia.
Niektorí ju tlačia, aby nespadla, iní si ju dajú medzi palec a ukazovák, čím ukážu aká je v skutočnosti malá. Áno, pri fotografovaní sa medze nekladú.
Ak si dáte blízko námestia obed, počítajte s tým, že zaplatíte navyše za servis i lukratívne miesto. Nevadí, Papardelle s kančím ragú boli znamenité.
V Lucce sa oplatí pozrieť katedrálu San Martino, v ktorej je uchovaný vzácny krucifix, ktorého drevo vraj pochádza z olivovníka z hory, kde ukrižovali Krista. Tiež tu nájdete vyobrazeného Krista tmavej pleti.
A konečne prichádzame do Forte dei Marmi, kde nás privíta jedinečné stromoradie. Pri ubytovaní sa čudujeme, či je to naozaj trojhviezdičkový hotel. Luxusná recepcia i izba so súkromnou terasou.
Večer ideme na prechádzku k moru. Sledujeme ľudí, ženy majú oblečené večerné šaty, muži sú v oblekoch. Naokolo sú obchody s luxusnými značkami.
Pri pohári vína zisťujeme, že je to miesto, kde chodia dovolenkovať bohatí Taliani. Sídlo tu má dokonca britská kráľovná a žije tu slávny tenorista Andrea Bocceli.
Farebné domčeky na skalách či arkády
Ráno na pláži namiesto ležadiel vidíme postele a namiesto slnečníkov zase altánky. Zisťujeme, že sme na päťkilometrovej súkromnej pláži. Na verejnú sa nám šliapať nechce, ale ani platiť 50 eur na deň za prenájom.
V septembri je už na pláži menej ľudí a napokon sa strácame v dave. Niekedy vás talianska nedochvíľnosť nahnevá, inokedy ich benevolencia poteší.

Po dni leňošenia sa vyberáme do Cinque Terre. Možno ste o ňom ešte nepočuli, ale zrejme ste ho už videli. Farebné domčeky, ktoré ležia na skalách sú častým obrazom vo filmoch i fotografiách.
Je to päť dediniek, do ktorých sa autom dostanete so značnou námahou. A preto volíme cestu vlakom, ktorá stojí 16 eur na osobu.

Vlaky chodia priemerne každých dvadsať minút. Auto necháme v meste La Spezzia. Je nedeľa, tak ušetríme na parkovaní. V dedinke Monterrosso al Mare sa okúpeme v tyrkysovom mori, vo Vernazze nájdeme množstvo barov i reštaurácií, ale typickú scenériu s farebnými domčekmi sú v Riomaggiore a Manarole.
Na ďalší deň oddych na pláži a nasleduje cesta do Bologne. Toto študentské mesto je typické svojimi arkádami. Pri veľkom teple vás ochladia, pri daždi zase schovajú. A vtedy sa najlepšie pod nimi vychutnáva tiramisu s espressom.

Nad Bolognou držia stráž dve stredoveké veže. Do vyššej vedie 498 schodov, po ktorých zažijete ďalší jedinečný výhľad. A úplne najlepšie na Bologni je, že za večeru pre dvoch aj s nápojmi a dezertom, zaplatíte 20 eur. Približne štyrikrát menej ako vo Forte dei Marmi.
Naplánujte si aj vy dovolenku v talianskom regióne Toskánsko. Pozrite si zájazdy do miest Bologna, Florencia či Pisa s letenkami a ubytovaním v 3* alebo 4* hoteloch.