SME

Tri netradičné víkendové destinácie: Astana, Baku a Kyjev

Ak sa nechcete tlačiť s turistami, čo poviete na to, že by ste skúsili menej opozerané mestá?

Chrám Svätej Sofie v KyjeveChrám Svätej Sofie v Kyjeve (Zdroj: Michaela Struhárová)

Dnes už nie je žiaden problém zaletieť si na víkend či niekoľko dní takmer kamkoľvek na svete. Nemusíte však letieť k dátumovej hranici na to, aby ste zažili skvelé dobrodružstvo a miesto plné zážitkov. Ak sa nechcete tlačiť s turistami, čo poviete na to, že by ste skúsili menej opozerané mestá? Kazašská Astana, azerbajdžanské Baku či ukrajinský Kyjev predstavujú trojlístok miest, kde rozhodne stojí za to stráviť tu nielen víkend.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Moderná tvár Astany

Len päť hodín letu stačí na to, aby sa okolo vás zmenilo úplne všetko. Presne toľko trvá let do kazašskej Astany, modernej metropoly deviatej najväčšej krajiny sveta.

O Kazachstane sa stále akosi veľmi nehovorí a to je presne jeden z dôvodov, prečo v sebe stále skrýva punc autentického a nepoznaného miesta. Astana nie je žiadnou výnimkou. Málokto si ju vie predstaviť, ak tu v živote nebol a mnohým zostane v pamäti dlho aj po návrate. Všetko je tu na prvý pohľad akési nové, nablýskané, až luxusné a do oči udrie aj niekoľko unikátnych monumentov.

Astana má dnes v sebe dva svety. Ten prvý je starší, leží za riekou Išim a nesie v sebe výzor socialistického mesta, ten druhý stojí vďaka peniazom z ropy a zemného plynu a je výkladnou skriňou prezidenta Nazarbajeva. Bol to totiž on, kto sa rozhodol, že Almate vezme štatút hlavného mesta a presťahuje ho sem do nič nehovoriacej kazašskej stepi. Roky práce priniesli ovocie a dnes patrí Astana k najmodernejším mestám nielen Kazachstanu, ale aj celej strednej Ázie.

Prvé, čo by ste mali v Astane spraviť je vydať sa na hlavný bulvár mesta menom Nuržol. Spája obrovský stan Chan Šatyr na jednej strane s prezidentským palácom Ak Orda na strane druhej. Väčšina pamiatok je nastoknutá na tejto línii a tak vám to Astana takto pekne uľahčí. Všetko naokolo je čisté a upravené a vy sa pýtate, prečo to takto pekne nemôže byť aj doma. Sem tam stojí socha, potom dve, tu sú lavičky, tam hojdačky a cítiť tu príjemnú pohodu. Nad hlavou rastú prvé výškové budovy a každá má svoj vlastný výzor či príbeh.

Nechýba tu ani zeleň, len po čase si všimnete, že okolo vás akosi nie sú ľudia. Aj preto vnímajú mnohí Astanu ako umelý výtvor bez života, no toto tvrdenie je samozrejme prehnané. Najviac ľudí stretnete však paradoxne v starých štvrtiach či nákupných centrách.

Odrazu sa pred vami objaví symbol Astany, ikonická veža Bayterek. Pripomína stojan na vrchol ktorého položili zlatú loptu, ale v miestnej mytológii ide o zlaté vajce bájneho vtáka Samruka. Vrchné poschodie je vo výške 97-metrov, teda symbolizuje rok 1997, kedy sa Astana stala hlavným mestom Kazachstanu. Hore vás vezme výťah a pod vami sa odrazu objaví panoramatický pohľad na celé mesto. Tu zistíte, že vôbec nie je obrovské a že všade naokolo neho sa rozlieva nekonečná step.

Astana plná zážitkov

Okázalý prezidentský palác Ak Orda na konci bulváru Nuržol už ani nie je veľkým prekvapením po tom, ako kráčate v tieni bizarných, astanských monumentov. Vedľa neho však stojí krásna budova s rukopisom talianskeho architekta a v jej útrobách sa konajú koncerty či iné stretnutia.

Odrazu sa objaví riečka Išim a za ňou v parku si všimnete stáť pyramídu. Pretriete si oči, no ona tam stále je a nezmizne ani v momente, kedy sa k nej priblížite na dotyk ruky. Obrovská pyramída symbolizuje spájanie náboženstiev a konalo sa tu dokonca aj vzácne stretnutie mnohých náboženských predstaviteľov.

Ak ešte stále nie ste nabažení pamätihodnosťami, nevešajte hlavu. O pár stoviek metrov vás zamestná monumentálne Námestie nezávislosti. Na vrchole stĺpu Kazakh Eli sedí zlatý vták Samruk. Presne ten istý, ktorý položil vajce hore na Bayterek. Jeho rozprestreté krídla majú symbolizovať kazašskú prosperitu.

Prečítajte si tiež: Astana: Zmes kultúr uprostred kazašskej stepi Čítajte 

Kto sa chce dozvedieť čo to viac z histórie nomádskeho národa, toho na hodinku či dve zamestná obrovské múzeum a komu je prednejšia prechádzka jednou z najväčších mešít strednej Ázie, pre toho tu stojí Hazrat Sultan. Je najkrajšou mešitou v Kazachstane a spája islamskú tradíciu s modernými prvkami. Dnu kráčate kobercom, užívate si ticho a zo všetkých strán na vás útočia orientálne detaily.

V Astane na vás nečakajú len monumenty, ale aj kopec zaujímavých zážitkov. Chceli by ste sa ísť korčuľovať alebo plávať? Žiaden problém! Alebo si radšej ľahnete na pieskovú pláž? Práve takúto zaujímavosť ponúka Chan Šatyr, ikonické nákupné centrum vo forme stanu. Na vrchom poschodí nájdete unikátny vodný svet s bazénmi a s pieskom z Maldív.

Zrelaxovaní si sadnete na kazašský obed a ochutnávajte tradičné konské mäso v jedle zvanom Bešbarmak s hrubými cestovinami a cibuľovou omáčkou alebo si vezmite typický šašlík či ryžový plov, ktorý sa tu jedáva každý deň.

Večer, keď sa mesto rozsvieti sa oplatí skočiť na najvyššie ruské kolo Kazachstanu a užiť si farebnú panorámu mesta z výšky. Až potom sa opäť vrátiť k Baytereku a konečne okolo seba cítiť život, pretože sa sem mnohí domáci prišli prejsť alebo si len posedieť. Ešte dúšok kazašského koňaku na dobrú noc a odrazu je Astana vo vás.

Kaspický Orient v Baku

Baku, ležiace na brehu Kaspického mora, je nielen hlavným mestom kaukazského Azerbajdžanu, ale aj milým orientálnym miestom, kde sa viete stratiť v čase niekoľkých storočí.

Podobne ako Astana, aj Baku má viacero svetov, ale tieto sú vo väčšom protiklade, pretože ich oddeľuje nielen hradba, ale aj duch orientu. Baku je zmes supermodernej architektúry, dokonalých stavieb, nápadov, no je to aj svet úzkych uličiek, vytŕčajúcich balkónov, potulujúcich sa mačiek či čajovní, kde sa rozplynie čas ako cukor v čajovom poháriku.

Návštevníka vždy zláka práve ten druhý svet. Ten, aký doma nemá,a preto je staré mesto Baku najlepším miestom, kde začať spoznávanie. Vojdite za starobylú, kamennú bránu a nechajte sa unášať dláždenými uličkami.

Skôr či neskôr sa ocitnete v tieni vysokej Dievčenskej veže. Je symbolom Baku, ikonou krajiny a hoci ukrýva smutný príbeh dcéry, je to miesto, ktoré nikto neobíde. Séria schodov vedie nahor na vežu, odkiaľ vidno snáď všetko dôležité čo leží ukryté v starom meste. Tam vytŕčajú minarety neveľkých mešít, kamenné strechy starých karavanserájov aj vežičky panovníckeho paláca Širvanšáh. Za hradbami sa zaleskne hladina Kaspického mora a na pahorku za mestom veje azerbajdžanská vlajka nad večným ohňom za padlé obete. Dokonalá mozaika.

Staré Baku je nasiaknuté Orientom a cítiť ho tu v každej uličke. Sem tam pripomína sýrsky Damask, inokedy zase uzbeckú Bucharu. Tu predávajú koreniny, inde zase magnetky či výšivky, granátové jablká, staré, mosadzné taniere, bronzové kanvice, chlpaté kaukazské čiapky či nomádske koberce.

Nádvorie paláca Širvanšáh zdobí niekoľko stavieb, no spomedzi všetkých zaujme najviac panovnícka mešita s hrobkami. Je naplnená tichom a trepotom holubičích krídel. Zopár miestnych sa sem príde pomodliť, no inak je tu ticho. Staré Baku sa prepletá pomedzi ošarpané fasády budov a hoci sem tam medzi nimi vykukne moderný hotel, máte pocit, akoby ste cestovali v čase. Už si len sadnúť do karavanseraju Multan a pri kanvičke čaju si vychutnať miestne šašlíky z baranieho mäsa.

Baku mnohých tvárí

Vonku za hradbami Baku začína úplne iný svet. Ten v sebe zmiešal nádych socialistickej architektúry, pretože Azerbajdžan kedysi tiež patril medzi krajiny Sovietskeho zväzu, no pridal k nej aj supermoderné stavby, ktorými krajina prekvapuje svet.

Na nábreží Kaspiku sa tiahne dlhočizná, moderná promenáda pretkaná trávnikmi na ktorých trávia večer domáci spoločne čas. Neďaleko odtiaľto si viete v krásnej budove pripomínajúcej zrolovaný koberec pozrieť desiatky vzácnych kobercov a nad hlavou, na pahorku budete jedným okom sledovať tri moderné veže.

Symbolizujú plápolajúci oheň a v noci ich dokonca osvetlia tak, až máte pocit akoby horeli. Oheň bol stáročia v Azerbajdžane posvätným elementom. Kúsok od trojice veží leží pietne miesto posiate hrobmi tých, čo padli vo vojne v Náhornom Karabachu, no aj obete Červenej armády. Aj za nich horí večný oheň uložený v kamennom altánku.

Nemusíte prísť sem na pahorok kvôli nim, ale za panorámou celého Baku to rozhodne stojí. Nielenže uvidíte, ako sa záliv Kaspického mora zarezáva hlbšie, ako na ňom odpočíva niekoľko lodí, no všimnete si aj to ako moderné mesto hrozivo obkolesuje hradby starého Baku, ktoré je odrazu akési maličké. Dole sa odveziete štýlovou a vŕzgajúcou zubačkovou lanovkou a pozdĺž nábrežia sa dostanete k bývalému Domu Sovietov. Tu môžete objaviť ako vyzerá metro strácajúce sa pod zemou. Čakali by ste ho tu v Azerbajdžane?

Moderné Baku však ponúka aj závan európskych miest. Bulvár Nizami dýcha atmosférou Paríža. Luxusné obchodíky, podniky, bary, architektúra a príjemnosť tomuto priestoru dodávajú ľudia prechádzajúci sa kade tade. Toto by tu nečakal snáď nikto.

Ešte väčším prekvapením je námestie za Hodinovou vežou, ktoré lemujú reštaurácie, kde miestni aj turisti posedávajú na vychladenom pive či dokonca miestnom víne alebo koňaku. Baku tak nemusí byť len o zabudnutých príbehoch, ale má čo povedať aj dnes v 21. storočí.

Kyjev: Pod zlatými kupolami

Ukrajinský Kyjev býva niekedy označovaný za najbližšiu exotiku. Nie tú s tyrkysovým morom či palmami, ale ak si vezmeme ako je k nám blízko a ako ho stále veľa ľudí nepozná, tak je na tom čosi pravdy.

Mesto na rieke Dneper ma v sebe toľko zaujímavosti až sa vám z toho zatočí hlava. Nad strechami domov sa vypína niekoľko zlatých kupol a veží patriacich okázalému komplexu Kyjevskopečorskej Lavry. Ponorte sa do jeho tieňa a začnite tu prehliadku hlavného mesta. História tohto unikátneho miesta siaha až do 11. storočia, kedy sa dvaja pustovníci rozhodli, že na tomto mieste založia kláštorný komplex. Ten rástol a rástol až dnes patrí k TOP pamiatkam Kyjevu. Ak vás neprekvapí súbor kostolov či kláštorov, tak potom si Kyjevskopečorská Lavra pripraví prekvapenie v podobe podzemných jaskýň, kde pochovali niekoľko svätcov. Prítmie, vôňa medových sviečok a šepot vám rázom privedie zimomriavky.

Kláštory tu v Lavre nie sú jedinými v Kyjeve a dva krásne komplexy nájdete aj priamo v centre neďaleko námestia Bohdana Chmelnického. Z jednej strany ho lemuje kláštor Svätej Sofie a zo strany druhej Svätý Michal. Oba vznikali ešte v 11. storočí, oba prežili zaujímavé príbehy, no pritom sú rozdielne. Prejdite okolo vysokej zvonice patriacej Svätej Sofii a nazrite dnu do chrámu, kde na stenách čakajú krásne, starobylé fresky a ako náhle cez okno vojde dnu zväzok lúčov, mágia je na svete.

V blízkosti modrej stavby Svätého Michala sa potuluje niekoľko svadobčanov akoby svadba nebola platná, ak by nemali fotografiu práve odtiaľto. V neďalekom stánku si kúpte čerstvé bliny so syrom a hríbmi, sadnite si na ulicu a ucítite jej tep.

Vo víre života

Život v Kyjeve sa prelieva známou ulicou Chreščatyk spájajúci niekoľko zaujímavých budov od úradov cez kyjevskú radnicu až po desiatky obchodíkov a obľúbených kaviarní. Cez deň je plný ľudí, no ak si myslíte, že dosiahol svoje maximum, počkajte na podvečer a vtedy sa mení na obľúbené korzo plné párov, mladých ľudí, turistov, domácich, nakupujúcich aj tých, čo si len prišli vychutnať svoj drink s výhľadom na život. Ukrajinci milujú kvety, všade sú malé stánky s kyticami a takmer pri každom z nich niekto stojí, obzerá či nakupuje.

Je príjemne začať s Chreščatykom v útrobách Besarabskej tržnice, kde nájdete snáď všetko čo sa dá dopestovať v ukrajinskej zemi a napokon skončiť v srdci mesta, ktoré tu predstavuje Námestie Nezávislosti, známy Majdan. Otriasli ním revolúcie, tvorila sa tu moderná história Ukrajiny, no stále má povestný genius loci aký tu treba zažiť.

Živo nie je v Kyjeve len na uliciach, ale aj v metre. Byť tu a neodviesť sa ním je veľká chyba. Ide dokonca o najhlbšie metro sveta a stojac na eskalátore sem tam ani nevidieť ako hlboko sa ponoríte. Je to ako cestovanie v čase. Čo by ste povedali na obrovitánsku sochu Rodina Mat vysokú 62 metrov? Aj toto nájdete v Kyjeve. Stojí na vŕšku odkiaľ má dokonalý prehľad o meste pod ňou a Matka Národa je pripravená sa za svoj národ kedykoľvek pobiť. V rukách drží štít a mohutný meč.

Ak vás zaujíma čo to z vojnovej histórie, toto je dobré miesto pre vás. Čakajú tu bronzové súsošia, múzeum vojnovej techniky, ale aj dva tanky dotýkajúce sa hlavňami.

Podvečer sa vráťte do centra, prejdite okolo Zlatej brány a napokon si vychutnajte blší trh v okolí známeho Andrijevského uzvizu.

Prirovnávajú ho k parížskemu Montmartru a jeho dokonalý obraz doplní aj chrám Svätého Andreja s vôňou kadidla a ikonostázom od Rastrelliho. Večer si dáte pravý ukrajinský boršč, vareniki plnené zemiakmi či golubce v kapustnom liste, stakanček vodky a zasnívate sa nad tým, kam sa vydať ďalej. Čo poviete na Černobyľ? Ani ten odtiaľto nie je ďaleko.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 138
  2. Každý piaty zomrie 8 796
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 8 750
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 791
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 728
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 947
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 192
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 449
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 701
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 651
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 768
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 146
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 094
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 709
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu