SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Trinásť zaujímavostí o Moskve, ktoré ste netušili

Ruská metropola ukrýva tajomstvá, o ktorých mnohí návštevníci nemajú ani len najmenšie tušenie.

(Zdroj: Tomáš Kubuš)

Moskva je u nás notoricky známym miestom, o ktorom si mnohí myslia, že ho dokonale poznajú. Je to však skutočne tak?

Každé miesto a ruská metropola nie je výnimkou totiž v sebe ukrýva zaujímavosti či tajomstvá, o ktorých mnohí návštevníci nemajú ani len najmenšie tušenie.

1. Stalinov bunker

Vedeli ste, že ruská Moskva v sebe ukrýva bunker samotného Stalina? Kedysi išlo o tak tajné miesto, že o jeho existencii nevedeli ani obyvatelia Moskvy, no dnes sa situácia zmenila a môžete do neho nahliadnuť aj vy.

Stalin sa ho rozhodol postaviť v roku 1951, ale ako mnohí „stavitelia“ veľkých projektov, ani jemu nebolo dopriate, aby tu strávil čas alebo sa aspoň prešiel týmto obrím komplexom, ktorý vyrástol hlboko pod zemou v Taganke a nosil anonymné označenie Bunker 42. Pracovali tu stovky ľudí, no nikto z nich neprezradil, že útroby Moskvy ukrývajú podobné miesto.

Až do roku 1995 bola jeho existencia prísne utajená a dnes ho premenili na Múzeum studenej vojny. Nedáte si povedať?

2. Park padlých monumentov

Rozmýšľali ste niekedy, kam sa podeli všetky tie sochy Leninov, kosákov s kladivami, Marxov či iných sovietskych ikon po tom, ako sa rozpadol obrovský Sovietsky zväz?

Ruské mestá nimi boli doslova prešpikované a Moskva ako hlavné mesto ich nevedela ani spočítať. Odpoveď môžete nájsť na ulici Krymskiy Val, kde leží netradičný a takmer neznámy Park padlých monumentov.

Objavíte tu sochy Leninov, Stalinove busty, zabudnuté sochy, Felixa Deržinského, ale aj emblémy Sovietskeho zväzu, ktoré poznal naspamäť každý od Užhorodu cez Dušanbe až po Kamčatku.

3. Moskovské metro je vlastným svetom

Kým mnohé iné svetové metropoly majú svoje metro najmä na odľahčenie dopravy a aby presunuli ľudí z bodu A do bodu B, metro tu v Moskve má vlastný život, vlastné tajomstvá a príbehy.

Je to dokonalý svet o ktorom by sa dali točiť filmy či písať knihy. Prvýkrát sa nápad s moskovským metrom objavuje už koncom 19. storočia, ale prvé stanice otvorili až v roku 1935. Od vtedy funguje nepretržite až do dnešného dňa.

Len jeden jediný deň bolo metro mimo prevádzku a tým dňom bol 16. október 1941, kedy boli Nemci príliš blízko Moskvy a z bezpečnostných dôvodov ho radšej odstavili. Počas 2. svetovej vojny jeho stanice fungovali ako kryty a v moskovskom metre sa tak narodilo dokonca 217 detí.

Dnes má už viac než 200 staníc a denne prepraví cca 7 miliónov ľudí. Nielen tých, pretože sa dokonca zistilo, že aj niekoľko moskovských psov vie využívať stanice metra a pohodlne sa odviezť až do cieľa.

4. Najväčší zvon sveta

Slávny moskovský Kremeľ ukrýva za svojimi hradbami nejednu zaujímavosť, no kým mnohých fascinujú kostoly, cibuľovité kupoly či história cárov, ktorí kráčali týmito priestormi, tak medzi najväčšie zaujímavosti patrí obrovitánsky zvon položený na zemi z ktorého sa odštiepil niekoľko tonový kus.

Všetci ho volajú zvon Cár Kolokol a jeho váha prekračuje 200 ton, čo z neho robí najväčší zvon celého sveta.

Dokončili ho v roku 1737 a zrejme ho po odliatí príliš rýchlo schladili, a tak praskol.

Nikto nikdy nepočul jeho hlas, no stal sa symbolom ruskej Moskvy spoločne s vedľa stojacim delom Cár Puška z ktorého sa zrejme nikdy nevstrelilo. História môže mať aj bizarné podoby.

5. Opitý medveď aj Bulgakov

Keby mohli steny známeho domu Spaso rozprávať, boli by to príbehy, ktoré by nemali konca kraja. Vilu si ešte v roku 1913 nechal postaviť textilný magnát Nikoľaj Vtorov, ale o 20 rokov sa stala hlavnou rezidenciou amerického ambasádora v Sovietskom zväze.

Práve tu sa v roku 1935 konala opulentná party, ktorá vošla do dejín. Ambasádor Bullitt dal za úlohu všetkým naokolo pripraviť oslavu, akú ešte nikto nikdy na svete nezažil.

Do rezidencie priniesli brezové stromy, z moskovskej ZOO si požičali desiatky rôznych vtákov, ktoré neskôr uleteli, horské kozy a dokonca aj medveďa. Ten sa stal neslávne známym symbolom celej oslavy, pretože sa napokon opil zo šampanského.

Party sa zúčastnil aj spisovateľ Bulgakov, ktorý niektoré epizódy zvečnil vo svojom diele Majster a Margaréta.

Prečítajte si tiež: Hektická Moskva, ktorá nikdy nespí Čítajte 

6. Moskva v Moskve

Zamysleli ste sa niekedy odkiaľ vôbec vzala Moskva svoje meno? Hoci má Rusko niekoľko obrovských a slávnych riek, tak práve Moskva patrí medzi tie najdôležitejšie.

Práve táto 503 kilometrov dlhá rieka sa totiž kľukatí aj hlavným mestom a bola to ona, kto mu dal jej meno, ktoré dnes pozná celý svet. Dodnes je pre Moskovčanov aj zdrojom pitnej vody, pretože sa zbiera v piatich rôznych zásobníkoch.

7. Najkratšia ulica mesta

Ak sa spomenú moskovské ulice, tak takmer vždy sa v mysli vynorí slávny Arbat či Leninský prospekt.

Najdlhšia ulica Moskvy je Varšavská ulica s úctyhodnou dĺžkou 21 kilometrov, ale vedeli ste, že najkratšia ulica hlavného mesta má len 48 metrov?

Jej meno je Venetsianov a nájdete na nej len dva domy. Je pomerne nová, pretože vznikla len v roku 1920, ale dodnes je zapísaná v moskovských zaujímavostiach.

8. Prvý pes vo vesmíre

Pamätník pre prvého človeka vo vesmíre? Samozrejme, že si Moskva takýmto spôsobom nenechala ujsť poctu Gagarinovi, ale to je známy fakt. Mnohých však možno prekvapí, že na moskovských uliciach nájdete aj monument pre slávnu Lajku.

Vedeli ste, že ju najprv nazvali Kučierka a až potom sa zaužívalo jej menom Lajka? Ruskí vedci ju vypustili do vesmíru v 1957, no trvalo viac než 50 rokov, kým sa dočkala svojej sochy.

Od roku 2008 stojí na monumente pripomínajúcej raketu s vystretou rukou a ak ju chcete vidieť, musíte prísť na ulicu Petrovsko-Razumovskaju aleju.

Prečítajte si tiež: Šesť dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Ruska Čítajte 

9. Stáť vo zápche? Kdeže!

Doprava v Moskve vie byť katastrofálna a kým sa my doma sťažujeme na zápchy, tak Moskovčania na tie svoje už zrejme nemajú ani slovo. Pri horšom dni tu viete stráviť aj zopár hodín denne a preto sa mnohí bohatí Moskovčania rozhodli vyriešiť túto situáciu svojsky.

Niektorí si najímajú falošné ambulancie, aby sa s pustenými majákmi vedeli prepraviť z bodu A do bodu B za čas, o akom by sa im inak ani nesnívalo.

10. Kostol, palác či bazén?

Ikonický Chrám Krista Spasiteľa dnes zdobí panorámu Moskvy natoľko, že ho takmer nikto neobíde.

Leží na brehu rieky Moskvy a neďaleko odtiaľto sa dvíhajú múry Kremľa. Ak by ste si pozerali archívne fotografie zo sovietskej éry, jeho siluetu by ste tu nenašli. Ako to, keď ešte v roku 1883 bol najväčším ortodoxným kostolom Ruska?

Sovieti sa v roku 1931 rozhodli, že ho vyhodia do vzduchu a mal sa tu realizovať obrovský, monumentálny projekt ktorému dal Stalin zelenú a o niekoľko rokov tu mal vyrásť 415-metrov vysoký Palác Sovietov, pričom posledných sto metrov bude patriť najväčšej soche Lenina akú kedy tento svet videl.

Vojna, málo financií aj podmáčaný terén tento megalomanský projekt, ktorý mal byť vyšší než newyorský Empire State Building, prerušili, no základy už boli vykopané.

Chruščov sa rozhodol, že dieru premení na najväčší bazén sveta. Až v roku 2000 sa opäť nad Moskvou zaleskli jeho zlaté kupoly.

11. Koľko stojí Lenin?

Kremeľ alebo Červené námestie s chrámom Vasila Blaženého? Takto môže často znieť otázka ohľadom najznámejšieho moskovského miesta. Mnohí by oponovali a spomenuli by Leninovo mauzóleum.

Práve ono do mesta už roky láka turistov a hoci sa časy nekončiacich zástupov ľudí čakajúcich dnu skončil, stále sa pred ním tvoria fronty. Koľko však stojí udržiavanie večne živého Lenina pri „živote“?

Ruskí vedci vypočítali, že jeho údržba sa ročne vyšplhá na cca 13 miliónov rubľov (cca 166 000 eur) a počas sovietskej éry sa o jeho zabalzamované telo staralo 200 ľudí. Po jeho smrti vystavili telo, no dav ľudí bol tak obrovský, že sa na 55. deň rozhodli, že jeho telo zanechajú aj ďalším generáciám a tak ho môžete vidieť dodnes.

Vedeli ste však, že z Moskvy prichádzajú experti pravidelne aj do vietnamského Hanoja pozrieť sa na stav Ho Či Minha? Ten, podobne ako Lenin, spočíva v mauzóleu a čaká svojich návštevníkov.

12. Kilometre za hamburgerom

Tipli by ste si, akú reštauráciu v Moskve sprevádzal najväčší ošiaľ? Aj napriek zvláštnym vzťahom medzi USA a Ruskom sa v roku 1990 otvoril prvý McDonald´s v najväčšej krajine sveta.

Inde by otvorenie podniku s rýchlym občerstvením prešlo takmer bez zmienku, ale tu išlo takmer o svetovú udalosť a na jeho otvorení sa v chladný januárový deň stretlo cca 30 000 ľudí.

Na hamburger tu čakali zástupy dlhé niekoľko kilometrov a nebolo problémom čakať 6 hodín, aby ste sa dostali dnu. Pri otvorení sa spustil ošiaľ a dokonca Boris Jeľcin patril medzi prvých stravníkov. Ak chcete vidieť toto slávne miesto, tak ho stále nájdete otvorené na Puškinovom námestí.

13. Moskva slzám neverí

Kto by nepoznal kultový sovietsky film „Moskva slzám neverí“? Natočili ho v roku 1979, o dva roky na to vyhral Oscara za najlepší cudzojazyčný film a stal sa najslávnejším ruským filmom svojej doby.

Mnohí veria, že s Moskvou a slzami prišiel až tento film, ale pravda je niekde úplne inde. Táto veta siaha niekoľko storočí nazad, kedy bola Moskva najsilnejším hráčom v okolí a mnohé mestá či oblasti jej museli odovzdávať pravidelné dane.

Každoročne nariekali, prosili, aby im poplatky odpustili či aspoň odložili o niekoľko mesiacov, ale Moskva a jej cár sa nedali obmäkčiť a neverili ich slzám. Dnes toto slovné spojenie dostalo krídla a používa sa pomerne často.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 4. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 6. Prehľad a automatizácia
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 4. Trenčín potrebuje nový impulz!
 5. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 6. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 15 846
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 14 956
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 12 098
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 675
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 4 339
 6. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 4 124
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 3 039
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 473
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Erika Kladna: Australský outback
 2. Blanka Ulaherová: Konečne opäť Bosna
 3. Vladimír Benčík: Malta 1/3 – návšteva u „hadích kňazov“ s dlhými lebkami
 4. Martin Majzlan: Skaza a tragédia Aralského jazera
 5. Aleš Tvrdý: Vlakom po Európe
 6. Ján Komrska: Hora Harvard, Kolorádo
 7. Soňa Fröhlichová: Na švajčiarskej hore Mont Fort servírujú syrové fondue vo výške 3300 metrov nad morom
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 44. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 2/3 - Skaza lode Karluk, 1913 - 1914
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 129 913
 2. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 13 712
 3. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 9 135
 4. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 8 836
 5. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 8 157
 6. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 5 711
 7. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 4 939
 8. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 3 836
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťZatvoriť reklamu