Štokholm 15. januára (TASR) - Laponská dedina Jukkasjärvi vo Švédsku leží 200 kilometrov za polárnym kruhom. Zimy sú tam dlhé, studené a len s minimom slnečného svitu, takže bežného turistu skôr odpudzujú, ako lákajú. Ale aj napriek tomu práve v týchto zdanlivo "nepríťažlivých" končinách vyrastá rok čo rok skutočne unikátna turistická atrakcia, ktorá v zime láka návštevníkov zo všetkých kútov sveta - a tou je ľadový hotel.
Základy dnešného ľadového hotelového komplexu položila v roku 1989 skupina nadšencov, ktorá priamo na zamrznutej rieke Torne postavila typické eskimácke iglu. Vo vnútri iglu s rozmermi 60 metrov štvorcových našla útočisko galéria umenia a časť návštevníkov tejto galérie tam dokonca prespala.
Nasledovali ďalšie podobné, spočiatku náhodné a neskôr presne cielené akcie, a odtiaľ bol už len krôčik ku vzniku dnešného, pravdepodobne najväčšiemu a jedinému hotela zo snehu a ľadu.
Celý komplex má 60 miestností vrátane ľadovej recepcie, baru, kina s ľadovým premietacím plátnom - či skôr s vertikálnym premietacím klziskom - a ľadového kostola. Zaberá plochu s rozlohou 4000 metrov štvorcových a tvorí ho asi 3000 ton ľadu a 30.000 metrov štvorcových snehu.
Hotel sa začína stavať koncom októbra a prvých hostí víta zvyčajne v polovici decembra. Len počas vlaňajšej zimnej sezóny tam prenocovalo 11.000 ľudí a ďalších 33.000 sa na hotel prišlo aspoň pozrieť.
A hoci je vonku neraz až mínus 40 stupňov Celzia, teplota vo vnútri sa pohybuje od mínus štyri do mínus deväť stupňov - mení sa podľa počasia a počtu hostí. Zážitky z ľadového kráľovstva umocňuje umelecká výzdoba zo snehu a ľadu, ktorú, tak ako všetko ostatné, nakoniec vždy rozpustí aprílové slnko.
Nemyslite si však, že hostia spia rovno na ľade - postele sú podložené drevenými doskami a nocľažníkov chránia pred zamrznutím aj sobie kože a špeciálne spacie vaky. Pokrývka hlavy však ani v noci neuškodí a dobre padne aj ranná sauna a teplý nápoj. Aj napriek relatívne vysokým cenám nemá toto zariadenie núdzu o hostí. Švédi však nechcú kapacitu hotela príliš zvyšovať, aby nestratil nádych výnimočnosti.
Nezabudnuteľným zážitkom na celý život však nie je len nocľah na ľadovej posteli, ale pre zaľúbené páriky aj svadba v ľadovom kostole. Ťažko povedať, prečo budúci manželia z celého sveta túžia po tom, aby si "áno" povedali práve tam, faktom však je, že na svadbu v nezvyčajnom kostole v Jukkasjärvi sa momentálne čaká poriadne dlho. Sezónna kapacita je podľa tamojšieho farára obmedzená na 125 svadieb, ktoré sa konajú medzi Štedrým večerom a Veľkou nocou.
Doslova explózia záujmu o uzavretie manželstva ďaleko na severe začala po odvysielaní záberov zo svadby, ktorá sa konala na Nový rok 2000. Svadobný obrad nebýva dlhý, aby novomanželia i hostia nezamrzli. Z rovnakého dôvodu si treba dáva pozor aj na slzy. Teplota v kostole sa totiž pohybuje od mínus desať do mínus pätnásť stupňov Celzia. No aj napriek tomu ešte žiadni novomanželia pri prvom bozku k sebe neprimrzli. Zrejme ich hreje skutočná láska, a hoci im navonok drkocú zuby, v srdciach majú teplo ako na Bahamách.