SME

Ázijská kuchyňa a tie najlepšie jedlá, ktoré sa oplatí ochutnať

Ázijská gastronómia je plná farieb, chutí a často aj zážitkov.

Ázijská kuchyňa je rozmanitý gastronomický zážitokÁzijská kuchyňa je rozmanitý gastronomický zážitok (Zdroj: Sharon Chen)

Máloktorý kontinent je tak bohatý a rozmanitý na jedlo ako práve Ázia. Kamkoľvek sa tu vyberiete, očarí vás miestna gastronómia plná farieb, chutí a často aj zážitkov.

Cestujete do Thajska, Vietnamu, na Bali či do Japonska? Pozrite sa na tie najlepšie jedlá, ktoré sa oplatí ochutnať.

1. Pad Thai (Thajsko)

Thajská kuchyňa je preslávená takmer po celom svete a takmer sa nenájde človek, ktorý by do Thajska prišiel, ochutnal miestne jedlá a nechutilo by mi tu. Najznámejším a často aj najlepším thajským jedlom je Pad Thai.

Rezance sú kráľom miestneho streetfoodu, ale výborne ich pripravia aj v príjemnej reštaurácii kdekoľvek v Thajsku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pad Thai je dokonalý vo svojej jednoduchosti. Predstavte si rozpálený wok do ktorého sa vhodia ryžové rezance, sójová, rybacia a tamarindová omáčka, štipka kokosového cukru, čerstvé fazuľové výhonky, jarná cibuľka a podľa chuti aj mäso či krevety. Nechýba tu ani vajce, pár kvapiek limetky, arašidy alebo čili.

Aj keby sa mohlo zdať, že budete na svoje jedlo podľa počtu ingrediencií čakať pridlho, opak je pravdou a svoj Pad Thai máte pred sebou za niekoľko minút. Stačí prvé sústo a vy viete, že ste ochutnali kúsok povestného thajského raja.

2. Satay (Indonézia)

Rozpálený gril, vôňa dreveného uhlia, grilovaného mäsa a atmosféra rušnej ulice. Aj takto by sa dalo zhrnúť obľúbené jedlo Satay, ktoré je pôvodom z Indonézie.

Mnohí si ho zamilujú počas svojej dovolenky na exotickom ostrovnom Bali, kde ho nájdete vo všetkých kútoch ostrova.

Malé kúsky mäsa, najčastejšie kuracieho, sa namarinujú v zmesi z kurkumy a sójovej omáčky a počas servírovania ich dostanete s omáčkou z arašidových orieškov.

Čistá exotika. Čína, Thajsko či Malajzia si radi Satay prisvojujú ako jedlo, ktoré vymysleli práve oni, ale tým skutočným domovom je práve indonézsky ostrov Jáva. Aspoň raz satay ochutnajte a uvidíte, že nezostane len pri prvej skúsenosti.

3. Nasi Lemak (Malajzia)

Malajzia je fantastická krajina, kde sa miešajú národností či náboženstvá, a tak tu nájdete takmer všetko. Dokonale sa to odráža v miestnej gastronómii a hoci tá malajská nie je svetoznáma ako čínska, thajská či vietnamská, budeme o nej počúvať čoraz častejšie. Jedno z najzaujímavejších jedál, ktoré tu môžete dostať patrí Nasi Lemak.

Za exotickým názvom sa ukrýva neodmysliteľný kopec ryže, ku ktorému dostanete kúsky kuracieho mäsa (alebo iného) v kokosovej omáčke, vajce, uhorky, ančovičky, arašidy a pikantnú omáčku sambal. Spleť chutí, ktoré sa tu prelínajú presne vystihujú Malajziu, a preto sa Nasi Lemak považuje za národné jedlo tejto ázijskej krajiny.

4. Kung Pao (Čína)

Kung Pao? Najbežnejšie čínske jedlo, ktoré každý pozná a ochutnal ho? Ochutnali ste niekedy naozaj pravé Kung Pao pripravované v Číne?

Ak áno, viete, že je to iné jedlo než to, na aké sme zvyknutí z našich končín. Kung Pao patrí k najobľúbenejším jedlám čínskej kuchyne a ak si môžete vybrať, vyberte si určite jeho sečuánsku, teda pikantnú verziu.

Tým najdôležitejším zaklínadlom je kvalitné kuracie mäso a niekoľko omáčok, ktorými miestna kuchyňa disponuje. K nim kusy nahrubo nasekanej zeleniny, čili papričky a kešu oriešky. Vychutnajte si ho, len pozor, po návrate domov vám už európske verzie tohto jedla chutiť nebudú.

5. Amok (Kambodža)

Kambodžská alebo ak chceme, kmérska kuchyňa patrí medzi tie menej známe, no neznamená to, že by nemali čo ponúknuť. Práve naopak. Má niekoľko dobre strážených tajomstiev a o to viac poteší a prekvapí keď sedíte v Phnom Penhu či v Siem Reape v podniku a ochutnávate ju.

Medzi najchutnejšie kmérske jedlá patrí Amok, miestna ryba v kokosovej omáčke s kari, ktorá sa najčastejšie podáva zabalená v banánovom liste. Môžete ju dokonca nájsť aj vo verzii, kedy predstavuje polievku, no nech si vyberiete akúkoľvek, máte istotu, že budete maximálne spokojní.

K tomu fľaška oroseného miestneho piva Angkor alebo Cambodia a ostanú vám spomienky na pekný večer.

6. Pho Bo (Vietnam)

Z vietnamskej polievky Pho sa stala dnes žijúca legenda. Podľa mnohých je to najlepšia polievka celého ázijského kontinentu a možno ani nie sú ďaleko od pravdy. Má mnoho tvárí, no práve verzia s názvom Pho Bo je tou najchutnejšou a najobľúbenejšou.

Vo Vietname ju dostanete takmer všade, v každom meste, na každom trhovisku, či na juhu či na severe, keď bol Vietnam rozdelený, tak Pho ľudí spájalo a spája dodnes.

Prečítajte si tiež: Objavte Vietnam: Týchto deväť miest sa vám zapáči Čítajte 

Pho Bo predstavuje silný vývar, v ktorom sa objavia tradičné vietnamské bylinky, ryžové rezance a tenučké plátky hovädzieho mäsa (Bo). Do jednej ruky paličky, do druhej lyžička, pár kvapiek limetky, prípadne čili omáčka a ste ako Vietnamec. Najlepšie chutí Pho Bo v malých, rodinných podnikoch na ulici, kde sedíte na maličkých, plastových stoličkách a okolo vás sa odvíja ruch a život mesta.

7. Suši (Japonsko)

Môže suši prekvapiť? Môže! Ak sa povie Japonsko, toto je určite prvé jedlo, ktoré vás pri tejto krajine napadne a je to dobre. Aj pri suši platí, že v jednoduchosti je krása, pretože potrebujete najmä dve dôležité ingrediencie, a teda kvalitnú ryžu a maximálne čerstvé ryby alebo dary mora

. Samozrejme suši dnes existuje v mnohých variáciách a niekde už žiadne mäso nepotrebujete, ale predsa len čerstvý tuniak či losos chutí o mnoho lepšie. Pod názvom suši nájdete niekoľko jedál, ktoré sa na prvý pohľad ani nepodobajú, ale každé má svoje vlastné meno a víziu.

Niektoré sú okrúhle, iné podlhovasté, sú kúsky ktoré sú dokonale zabalené v sušených riasach, no aj tie, ktoré vyzerajú, že len na seba naukladali suroviny. Neodíďte z Japonska bez toho, aby ste si tradičné, originálne a super čerstvé suši vyskúšali na vlastnej koži.

8. Tom Yum (Thajsko)

Ak je Pad Thai pre Thajsko voľbou číslo jedna, milovníci polievok by toto tvrdenie vedeli vyvážiť známym Tom Yumom. Žiadna iná thajská polievka nie je tak známa ako práve Tom Yum a denne sa jej v Thajsku zje určite niekoľko tisícok litrov.

O thajskej kuchyni sa hovorí, že je pikantná, pre niekoho až príliš. Kým pri Pad Thai toto tvrdenie nie je stopercentné, tak Tom Yum už naozaj každého presvedčí, že je to obrovská pravda.

Tom Yum má niekoľko variácií a sami sa môžete rozhodnúť, či ho chcete bez mäsa, s kuracím mäsom, rybami či darmi mora. Každá jedna verzia má čosi do seba.

Okrem toho sa v nej vyvarí kvôli chuti koreň galangalu (podobný zázvoru), citrónová tráva, kafírove listy a samozrejme čili. Veľa čili. Ak milujete pálivé jedlá, vypýtajte si Tom Yum tak ako ho jedia Thajčania. Ale pozor, my sme vás varovali.

9. Kura v sójovej omáčke (Singapur)

Kura v sójovej omáčke môže znieť nudne, ale nie pokiaľ ho ochutnáte v niektorom stánku či v podniku v čínskej štvrti priamo v Singapure. V Singapure cítiť veľmi silne čínsku kultúru a práve toto jedlo patrí medzi najodporúčanejšie, aké tu môžete dostať.

Kúsky nasekaného kuracieho mäsa sa ponoria do sójovej omáčky, ktorú si každý kuchár pripravuje doma sám podľa vlastného receptu. Podáva sa k nemu najčastejšie ryža, no výborne chutia aj s ryžovými rezancami.

Toto jedlo tak preslávilo Singapur, že dnes ho môže každý ochutnať aj v reštaurácii u Hawkera Chana, ktorá dokonca obdržala Michelinovu hviezdu. Čo poviete, nestojí za to naobedovať sa v Singapure u Michelina a minúť pritom menej ako za obedné menu na Slovensku?

10. Gado Gado (Bali, Indonézia)

Neznámy, no chytľavý názov Gado Gado v sebe ukrýva jedno z tradičných a typických indonézskych jedál. Podobne ako pri satay, aj tu zohrávajú svoju úlohu arašidy, teda lepšie povedané arašidová omáčka, ktorá tvorí základ celého jedla.

Do nej sa pridajú kúsky varenej zeleniny, vajcia, tofu a nikto by nemal zabudnúť Gado Gado napokon ozdobiť aj obľúbenými krekrami Krupuk. K jedlu už nepotrebujete žiadnu ryžu a môžete sa do neho pustiť. Nájdete ho nielen na ulici ako streetfood, ale aj v podnikoch či reštauráciách, čo len dokazuje jeho obľúbenosť.

11. Ramen (Japonsko)

Nielen Thajsko či Vietnam sú krajiny s perfektnými polievkami, ale za polievkou Ramen sa oplatí cestovať aj do krajiny vychádzajúceho slnka. Niektorí sa sporia, že ju vymysleli v Číne, ale Japonci ju majú za svoju a dnes patrí k symbolom japonskej gastronómie.

Je veľmi výdatnou s kvalitným vývarom, do ktorého pridajú rezance, mäso, vajce a napokon plejádu ďalších ingrediencií od rias, sójovej omáčky, miso či hríbov. Každá japonská oblasť má vlastné predstavy o ramene, a tak ho môžete ochutnať sto krát a vždy nájdete iný. Ďalšie z jedál, ktorého sa nikdy neprejete.

12. Som Tam (Thajsko)

Ak by ste si v Ázii mali vybrať len jeden jediný šalát, siahnite po thajskom šaláte Som Tam. Možno vás prekvapí, že je z papáje, ale hoci my poznáme papáju len sladkú ako ovocie, tu v Thajsku sa používa aj papája, zelená či nezrelá a tá je zeleninou.

Nastrúhaná zelená papája sa premieša s rajčinami, fazuľkou, arašidmi a rybacou omáčkou a výsledok je na svete.

Prečítajte si tiež: Ostrovy v Thajsku, ktoré možno nepoznáte Čítajte 

Nie obyčajný, ale taký, že sami Thajčania zaraďujú Som Tam medzi najobľúbenejšie jedlá v krajine. Ak milujete čili, nechajte si Som Tam pripraviť priamo na ulici, kde vám za pár minút v obrovskom drevenom mažiari spravia to najlepšie čo v šalátovom odvetví viete ochutnať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 155
  2. Každý piaty zomrie 8 906
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 775
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 808
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 801
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 853
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 211
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 070
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 715
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 663
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 770
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 158
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 218
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 569
  1. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  2. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu