SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Ostrov Ischia sa stáva TOP európskou letnou destináciou

Do 31.12. vám k zakúpenému zájazdu na Ischiu pridáme výlet po ostrove zadarmo.

Ostrov IschiaOstrov Ischia (Zdroj: dovolenka.sme.sk)

Taliansko je pre dovolenkára či cestovateľa nevyčerpateľná studnica nápadov, miest či výletných cieľov. Ak ste už objavili pevninu, čo tak vybrať sa na ostrov? Nenápadná Ischia je z roka na rok obľúbenejším miestom a nadišiel čas, aby ste si tento výnimočný ostrov zaradili k svojim plánom.

Ischia Ischia (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Neapolský záliv, ktorý svojím prísnym pohľadom stráži všemocný Vezuv zahalený v oblakoch v sebe ukrýva viacero lákavých ostrovov. Najznámejším je možno Capri, ale ak hľadáte ostrov s najväčším množstvo zaujímavostí, tak potom je Ischia jasnou voľbou. Je najväčším spomedzi všetkých ostrovov zálivu, hoci má len necelých 50 km2. Do nich však vtesnala krásu, zážitky, pamiatky aj krásne pláže. Ideálna destinácia.

Ostrov je tak malý, že ho môžete doslova prejsť pešo krížom krážom. Z východu na západ meria totiž len 10 kilometrov a zo severu na juh je to ešte o tri kilometre menej. Pripočítajme si k tomu 34 kilometrov skvelých a unikátnych pláží a výlet sa môže začať.

1. Termálne kúpele a wellness

Jedným z dôvodov, prečo si o Ischii šepká takmer celá Európa je, že na malom ostrove sa sústredilo množstvo termálnych prameňov s priaznivými účinkami. Je to dedičstvo sopečného pôvodu ostrova, ktoré umožnilo vznik hneď niekoľkým kúpeľným centrám.

Kúpeľná turistika je tiež hlavným zameraním ekonomiky ostrova. Množstvo hotelov má priamo v názve zahrnuté slovo „Therme“, čo naznačuje, že hotel má vlastné kúpele alebo wellness centrum s vlastným prameňom.

Termálne pramene Sorgeto Termálne pramene Sorgeto (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Jednou z najväčších atrakcií na Ischii sú prírodné horúce pramene. Najznámejšie sú pramene Sorgeto, neďaleko mestečka Panza. Vulkanická činnosť zohrieva sériu skalných bazénov, pričom každý má trochu inú teplotu. Pramene ústia do tichej malej zátoky a celé miesto je prístupné pešo. Ďalšie známe prírodné pramene sú Nitrody alebo Cavascura.

S vulkanickým pôvodom ostrova súvisia aj horúce pary na pláži Le Fumarole pri meste San´t Angelo. Pláž sa nachádza nad sopečnou nádržou a horúce pary prestupujú pieskom na pláži, ktorý zohrievajú.

V najhorúcejšom mieste dosahuje až teplotu 150 °C. Miestni obyvatelia pláž dokonca využívajú na varenie kurčiat a tradičných jedál. Piesok na pláži je teplý a suchý a pobyt na tomto mieste sa využíva ako liečivá sauna pre mnoho ochorení.

2. Termálne parky a záhrady

Park Poseidon Park Poseidon (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Termálne parky na Ischii sú v podstate termálne kúpaliská s niekoľkými bazénmi s rôznymi teplotami vody. Sú situované v blízkosti vlastného zdroja termálneho prameňa a lemované príjemnými záhradami s parkovou úpravou. Každý z nich ponúka aj nejakú atrakciu.

Napríklad Park Poseidon má prírodnú jaskyňu pôsobiacu ako sauna. Park Negombo má vyše 30 metrový bazén s morskou vodou. Park Casamicciola má až 10 bazénov a nachádza sa najbližšie k hlavnému mestu ostrova Ischia Porto. Vstup do parkov je spoplatnený a pre návštevníkov sú pripravené veľmi kvalitné služby.

Unikátnou záhradou je aj La Mortella Gardens v meste Forio známa spojením tropických záhrad a hudby. Na najvyššej úrovni záhrad je grécke divadlo v prírode, kde celé leto prebiehajú koncerty.

3. Čo si na Ischii pozrieť?

Aj napriek tomu, že Ischa je malým ostrovom, skrýva viacero zaujímavostí, ktoré nadchnú každého milovníka histórie či pamiatok.

Súvisiaci článok Tipy od sprievodkyne: Ako si užiť dovolenku na nádhernej Ischii? Čítajte 

Aragónsky hrad v prístave Ischia Porto je najznámejšou a najzaujímavejšou historickou pamiatkou na celého ostrova. Stal sa tak známym, že ho dokonca mnohí považujú za ikonu Ischie.

Už v 5. storočí pred Kristom na skale, kde stojí súčasný hrad postavili prvú pevnosť a tradícia sa na seba nabaľovala ako storočia, až sa čas zastavil v stredoveku, ktorý dal pevnosti dnešný vzhľad. Ovládla ho mocná Aragónska kráľovská rodina a tak si ho pretvorili na svoj obraz. V roku 1441 prebehla najvýznamnejšia udalosť a hrad bol s ostrovom spojený kamenným mostom. Hradný areál má krásnu citadelu a pôsobivé Múzeum mučenia.

Aragónsky hrad Aragónsky hrad (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Ischia je aj ostrovom záhrad a nájdete ich tu hneď niekoľko. Medzi tie najkrajšie patrí záhrada vo Villa Ravino a v La Mortella. V La Mortelle, teda vo vile vedľa záhrady žil britský skladateľ William Walton a tak dostala záhrada anglický nádych. Môžete sa v nej poprechádzať a užiť si pohľady na prímorské mestečko Forio.

Záhrady vo Villa Ravino nadchnú milovníkov kaktusov, no dušu pohladia aj staré olivovníky, citrónovníky či pomarančovníky. Celá záhrada je dielom miestneho Signora Pepina, ktorý sa jej venuje viac, než 45 rokov.

Záhrada La Mortella Záhrada La Mortella (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Jeden z najfotogenickejších kostolov Ischie nájdete na mieste zvanom Soccorso. Stojac na vysokom výbežku sa stal symbolom návratov domov, pretože už z diaľky ho videli námorníci a vedeli, že budú čoskoro so svojimi rodinami. Kedysi sem chodili námorníci ďakovať za ochranu na mori a za to, že prečkali búrky. Kúsok od kostola objavíte aj mestečko Forio, jedno z najpríjemnejších prekvapení Ischie.

4. Turistika na Ischii

Turistika a prechádzky v prírode sú na Ischii veľmi populárne a samozrejmosťou sú rôzne náročné a dobre značené trasy. Medzi najvyhľadávanejšie trasy patrí chodník na najvyššiu horu ostrova, vrch Epomeo s nadmorskou výškou 789 metrov. Trasa je pomerne náročná so strmými úsekmi, vedie cez zalesnené svahy a vinohrady. Na vrchole však čaká krásna vyhliadka na okolité zátoky a príjemná reštaurácia s barom.

Zaujímavá turistická trasa vedie aj cez gaštanový les Bosco Falanga, kde okrem tisícok stromov a pokoja objavíte aj kamenné domčeky či obľúbený kostol Santa Maria al Monte.

Výhľad z mestečka Sant´Angelo na zátoku Maronti Výhľad z mestečka Sant´Angelo na zátoku Maronti (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Jeden z najkrajších výhľadov na ostrove zažijete pri pohľade na zátoku Maronti. Zastavte sa malebnom a pitoresknom mestečku Sant´Angelo a vyrazte odtiaľto na prechádzku. Okolo vás je príroda, kráčajte do kopca a hoci sa niekomu bude zdať strmý, nenechajte sa odradiť, pretože to bude stáť za to. Keď sa pokocháte výhľadom, objavíte cestičku, ktorá vedie priamo nadol k pláži na ktorej sa môžete osviežiť.

5. Pláže

Ischia sa môže popýšiť krásnymi a príjemnými piesočnými plážami. K pôsobivým mestským plážam patrí napríklad San Francesco Beach v meste Forio, kde vidno arabský vplyv na miestnej architektúre.

Pláž Cartaromana je považovaná za jednu s najlepším výhľadom, ponúka totiž tie najlepšie miesta na fotografovania hradu Aragonese.

Najväčšou a najznámejšou je pláž Maronti, ktorá je dlhá asi 3 km a začína v Sant´ Angelo. Obľúbená je aj pre krásne skalné formácie, ktoré dodávajú miestu veľmi romantickú atmosféru. Nie je nič jednoduchšie ako vybrať sa na prechádzku v okolí pláže a užiť si fantastické výhľady.

Rodiny s deťmi obľubujú zátoku Baia di San Montano medzi horou Zico a Zaro, s pokojnými plytkými vodami, ktorú sú prirodzené veľmi teplé. Pláž sa nachádza v obci Lacco Anemo, dobre prístupná autom aj autobusom a turisti tu nájdu dobré vybavenie aj pre vodné športy.

Medzi obľúbené pláže patrí aj Litoranea so svojim zlatým pieskom a pozvoľným vstupom do vody. Je to príjemná mestská pláž v zátoke, ktorú obkolesuje malebné mestečko s prístavom Lacco Ameno.

6. Ako chutí Ischia?

Ischia je súčasťou Talianska, ba dokonca južného Talianska, a to samo o sebe ju katapultuje do výšin gastronomického spoznávania. Nemôžete sa tu najesť zle, ale ak chcete ochutnávať niečo, čo je skutočne tradičné a lokálne, tak potom musíte skúsiť Coniglio all´Ischitana, králika na bielom víne v omáčke s rajčín. Kedysi bola Ischia plná králikov a domáci si ich vychutnávali radšej, než ryby alebo dary mora.

Ochutnajte predsa len aj dary mora, pretože ste na ostrove a tak nemôžu byť čerstvejšie a chutnejšie. Nájdete tu výber mušlí na víne, s cestovinami (bez toho, aby ste skúsili linguine s mušľami neodíďte), špagetami, ale nepohrdnite ani chobotnicami, kalamármi alebo morským ježkom.

Kampánia je v Taliansku známa pre svoju mozzarela buffala a nájdete ju aj tu na ostrove. V kombinácii s olivovým olejom, chrumkavou bruschettou, rajčinami a bylinkami objavíte nové chuťové poháriky. Ako dezert vyskúšajte rumový koláčik s citrónovým likérom alebo taralli s príchuťou mandlí. Po skvelom jedle je na čase vybrať sa na ďalšiu prechádzku po ostrove.

7. Vínne trasy

Ak nie je turistika v horách pre každého, Ischia ponúka riešenie a tým je populárna vínna turistika, ktorá sa prepletá s ochutnávkami miestnych, lahodných vín.

História vína je tu na ostrove hlboko zakorenené a domáci víno poznali už za starovekých Rimanov, kedy všetci Ischiu volali Enaria. Na takejto tradícii sa už rozhodne dá postaviť vínna cesta, nemyslíte? Najtypickejšou odrodou pre ostrov je biele víno Biancolella, ktoré rastie exkluzívne na Ischii.

Rôzne vinohradnícke zájazdy ponúkajú možnosť spoznať výrobcov vína ako napríklad Casa d'Ambra, najznámejší vinár na Ischii s históriou od roku 1888. K ďalším patria napríklad vinice Cenatiempo alebo Pietratorcia.

Ak vás talianska Ischia zaujala, tak sa poponáhľajte, pretože ak si do 31. 12. kúpite zájazd, dostanete k nemu fakultatívny výlet po ostrove zdarma. Tomu sa povie geniálny vianočný darček, nemyslíte?

Užite si dokonalý pobyt na Ischii, za výhodnú cenu

Ponúkame tipy na overené hotely na Ischii.

Park Hotel Terme Mediterraneo 3*+

Park Hotel Terme Mediterraneo 3*+ Park Hotel Terme Mediterraneo 3*+ (zdroj: dovolenka.sme.sk)

San Leonard Hotel 4*

San Leonard Hotel 4* San Leonard Hotel 4* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Hotel La Ginestra 3*

Hotel La Ginestra 3* Hotel La Ginestra 3* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Hotel Il Gattopardo Terme & Beauty Farm 4*

Hotel Il Gattopardo Terme & Beauty Farm 4* Hotel Il Gattopardo Terme & Beauty Farm 4* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Hygge ako životný štýl
 2. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 5. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 6. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 7. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 8. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 9. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 10. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 33 237
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 31 973
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 731
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 174
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 10 059
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 570
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 894
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 832
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 533
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 693
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu