SME
Piatok, 21. január, 2022 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Helsinki a Petrohrad: Vyberte sa za krásami severu

Severná Európa nie je len o krásach prírody. Spoznajte čarovné Helsinki na brehu Baltského mora a ruský Petrohrad s viac ako 300 palácmi.

Chrám preliatej krvi je jedným zo symbolov PetrohraduChrám preliatej krvi je jedným zo symbolov Petrohradu (Zdroj: Tomáš Kubuš)

Myslíte si, že severná Európa je len o kráse prírody, fjordoch, jazerách či nekonečných lesoch? Fínske Helsinki či ruský Petrohrad vás veľmi radi presvedčia o opaku, ba čo viac, predvedú sa vám tak, že na ne nebudete vedieť zabudnúť.

Helsinki svojim lenivým životom na brehu Baltského mora a Petrohrad vás zvedie palácmi, kanálmi a očarujúcou atmosférou. Dcéra Baltu a Benátky severu čakajú!

Helsinki sú neobjaveným pokladom

Helsinki, hlavné mesto Fínska, nepatria medzi najnavštevovanejšie európske destinácie a aj toto je jeden z faktov, prečo by ste mali pouvažovať nad tým, prečo sa sem vybrať čo najskôr.

V dnešnom svete rozbehnutého turizmu to platí dvojnásobne. Žiadne tlačenice, čakanie na pamiatky, preplnené ulice či námestia. Nie nie, nič také v Helsinkách nezažijete. Namiesto toho sa vám Helsinki odvďačia príjemnou, až lenivou atmosférou, pohodou a oddychom.

Najrušnejším miestom je prístav a nábrežie rozlievajúce sa na brehu Baltského mora. Práve ono sem kedysi prinášalo lode a s nimi bohatstvo, a preto sa o Helsinkách často hovorí ako o „dcére Baltu“. Dnes tu kotvia výletné lode, ale aj menšie lode premávajúce na pravidelných linkách na ostrov Suomenlinna či do iných, vzdialenejších cieľov.

Z námestia Kuappatorri, ktoré zaplnili predajcovia suvenírov, vlnených svetrov s laponskými vzormi, rukavíc či iných drobnosti je to len pár krokov ku krytej tržnici. Dnu krásne rozvoniava jedlo a v čase obeda by ste nemali byť nikde inde, len tu. Dáte si údené makrely alebo sardinky? Grilované či marinované kúsky lososa?

Nikdy ste neverili, že toľko rôznych jedál s lososom sa dá pripraviť. Ak radi ochutnávate, potom je jasnou voľbou Muikkukukko, miestna špecialita, ktorá predstavuje ryby zapečené v domácom chlebe.

A ak aj nie ste fanúšikmi rýb, tak v ponuke je aj chutné sobie mäso.

Miestni tržnicu milujú a vy si ju zamilujete tiež. Najedení sa vyberte do centra mesta. Neleží vôbec ďaleko a keď vidíte na obzore pahorok s ortodoxnou Uspenskou katedrálou, viete, že už nie ste ďaleko.

Panorámu Helsínk zdobí už od konca 19.storočia a vo svojom vnútri ponúka pôsobivý pohľad na najkrajší interiér pravoslávneho svätostánku v meste.

Za prekvapeniami hlavného mesta

Srdce Helsínk bije na monumentálnom Senátnom námestí. Kto by čakal chladný a neosobný priestor, typický pre severské krajiny, bol by sklamaný. Senátne námestie lemuje niekoľko krásnych fasád a všetky oči sa upierajú na schodisko z ktorého vyrástol obrovský, snehobiely Chrám sv. Mikuláša.

Nenesie meno obľúbeného svätca, ale ruského cára, pretože to bol on, kto sa na stavbe finančne podieľal a prepletal tak fínsko-ruské priateľstvo.

Námestie je od 18. storočia miestom stretnutí a takmer vždy, keď sa v Helsinkách niečo dialo, odohrávalo sa to priamo tu. Z jednej strany ho stráži Knižnica, z druhej fínsky Senát so sídlom premiéra a jeho stred obsadila socha ruského cára Alexandra II.

Naokolo sa rozutekali kaviarničky, podniky či reštaurácie a keď vás unaví história mesta, viete, že nebude dlho trvať a pri voňavej káve si oddýchnete.

Helsinki tu nekončia, ešte majú niekoľko tromfov. Ak ste počuli o kostole vytesanom v skale, tak stačí pár minút z námestia a odrazu stojíte priamo pred nim. Dajte pozor, inak si pahorok medzi domami a ulicami ani nevšimnete. Obíďte ho, vojdite dnu a budete žasnúť nad týmto geniálnym nápadom.

Skalný kostol Temppeliaukion je dnes pýchou hlavného mesta a hoci ho otvorili len v roku 1969, patrí k najobľúbenejším miestam. Drevené lavice, jednoduchý oltár a dokonalá akustika, ktorej dáva vyniknúť symfónia fínskeho dvorného skladateľa Jeana Sibelia (aj jeho pamätník pripomínajúci varhany nájdete v neďalekom parku).

Hlavná tepna mesta Aleksanterinkatu je stvorená na nakupovanie. Sem tam ňou prejde stará, vŕzgajúca električka, no inak na vás budú útočiť výklady svetových značiek či zaujímavé reštaurácie. Tu sa rozhodne dajú minúť peniaze, tak pozor, aby ste tu nestrávili všetok váš čas. Ešte na vás predsa čaká niekoľko múzeí, ktoré si Helsinki pripravili.

Symbióza s prírodou

Fínsko vždy bolo a vždy bude o symbióze s prírodou, a preto ani Helsinki nemôže byť výnimkou. Hoci sú hlavným mestom, tak v sebe ukrývajú niekoľko oblastí, kde si môžete zašportovať alebo si len posedieť na brehu jedného z tisícok fínskych jazier. Krajina tisícich jazier nie je nič dlžná svojej povesti.

Na prahu centra sa dvíha 72-metrov vysoká veža Olympijského areálu, kde si spomeňte na Emila Zátopka a jeho zlaté medaily, ktoré si odniesol z pamätných hier v roku 1952. Unikátne miesto. Socha fínskeho bežca Paava Nurmiho by sa najradšej rozbehla a vy budete mať rovnaký pocit, keď zistíte, že viete vyjsť hore na vežu a užiť si dokonalú panorámu mesta. Helsinki budete mať ako na dlani.

Domy, vysoké veže, kupoly kostolov, ale aj záliv Baltského mora s trajektami. Na opačnej strane sa krajina vystiera do prírody a oči skáču po jazere Töölönlahti.

Vinie sa okolo neho cestička posiata starými drevnými domami. Málokedy tu stretnete turistu a skôr natrafíte na domácich či labute a kačice. Tu sa dá krásne oddýchnuť na chvíľku od ulíc mesta, no ich volanie skôr či neskôr príde a opäť sa ocitnete vo víre helsinského diania. A tak to má byť.

Najkrajšie mesto Európy

Počuli ste už o Petrohrade, ako sa jeho meno skloňuje v spojitosti s najkrajším mestom Európy? Ak ste tu neboli, neveríte, no presvedčte sa na vlastné oči a uvidíte koľko pravdy sa v tejto jednoduchej vete skrýva. Petrohrad v sebe skrýva sen.

Sen Petra Veľkého vybudovať mesto od nuly, ktoré mu bude závidieť celý svet. Dnes by sme ho nazvali slovíčkom vizionár, pretože jeho mesto na rieke Neva chodí obdivovať skutočne každý, kto môže.

Petrohrad je krásny a okázalý. Akoby ste vzali to najkrajšie z Paríža či Moskvy, pomiešali to do seba a rozložili na nábreží niekoľkých kanálov. Každá ulica, zákutie či námestie v centre hrá unikátnosťou a núti vás objavovať ich zas a znovu.

Túžili ste niekedy stáť na Palácovom nádvorí a hľadieť na slávnu Ermitáž? Teraz sa to splní. Zimný palác príťažlivej zelenej farby akoby nemal konca kraja.

Práve sem mal smerovať slávny výstrel z neďalekej Aurory počas Veľkej októbrovej revolúcie a dnes víta tisíce návštevníkov denne, aby im ukázal svoje poklady.

Práve tu, za fasádou niekdajšieho Zimného paláca, sa totiž ukrývajú unikáty Ermitáže. Bohaté komnaty, luxusné sály, súkromné miestnosti, obrazy, vzácne reliéfy, sochy, to všetko a ešte viac vás na toto miesto priková pokojne aj na niekoľko hodín.

Námestím sa prejdú kone, imitátor Petra Veľkého sa snaží zarobiť pár rubľov a turisti si fotia stĺp vztýčený po porážke Napoleona. Odtiaľto je to už len pár metrov na Nevský prospekt, tepnu mesta.

Potulky starým Petrohradom

Každá metropola má svoju tepnu prinášajúcu život a Petrohrad nie je výnimkou. Nevský prospekt, dlhý 4,7 kilometra, pretína mesto a ak po ňom začnete kráčať, uvidíte nielen pamiatky, krásne fasády, paláce či kostoly, ale aj petrohradský život.

Žije sa tu vo dne i v noci a miešajú sa tu všetci návštevníci. Každý krok akoby ukázal iný príbeh. Tu sedával Puškin, v paláci za Zeleným mostom vymysleli Stroganov, v tejto štvrti sa odohrával Zločin a Trest nezabudnuteľného Dostojevského a nechýbajú ani šijacie stroje Singer.

Ak by sa vám zdalo, že vám každá druhá budova pripomína palác, nie je to len zdanie, pretože v Petrohrade ich nájdete viac než 300. Na konci Gribojedovho kanála sa vyníma jedna z najkrajších petrohradských stavieb.

Chrám preliatej krvi na prvý pohľad pripomína moskovskú ikonu v podobe Vasiľa Blaženého, ale tento je rafinovanejší. Cibuľovité kupole sa zrkadlia na vodnej hladine a jeho interiér patrí k najkrajším v meste.

Preliata krv v jeho mene patrila ruskému cárovi Alexandrovi II, ktorú tu prišiel pri atentáte o život.

Ak hľadáte v meste najkrajšie svätostánky, tak potom priamo na Nevskom prospekte vám do očí udrie monumentálna Kazanská katedrála pripomínajúca vatikánsky Chrám sv. Petra.

Skôr či neskôr si však všimnete obrovskú kupolu, a tá vás pritiahne ako magnet. Patrí obrovskému Chrámu sv. Izáka, patróna samotného Petra Veľkého. Na svete niet väčšieho ortodoxného chrámu než práve tento, a tak hľadíte na unikát. Za pekného počasia sa oplatí vyliezť hore na kupolu a užiť si pohľad na celé mesto pod nohami.

Z Petrohradu neodíďte bez toho, aby ste si spravili fotku so slávnym Medeným jazdcom. Predstavuje Petra Veľkého, ale mestu ho darovala Katarína Veľká a nesmrteľným ho spravil Puškin vo svojej básni. Ani miestni často neodolajú pohľadu na svoju obľúbenú sochu.

Benátky severu

Petrohrad nemá svoju prezývku „Benátky severu“ len tak pre nič za nič. Okrem mohutnej rieky Nevy sa mestom kľukatí sieť kanálov cez Mojku a Fontanku. Nie je to klam, ale z vody je Petrohrad ešte krajší, vznešenejší a práve pri tomto pohľade si toto miesto zamilujete.

Sadnete si na palubu lode, vezmete pohárik ruského šampanského a necháte, aby sa pred vami Petrohrad predvádzal. Palácové fasády striedajú cibuľovité kupole chrámov, medzi ne sa vtesnajú parky, mosty a rôzne obchody. Tam, v dome číslo 12, žil Puškin a tu v Letnej záhrade trávil čas Peter Veľký. Sedíte a pritom akoby ste čítali knihu o meste.

Menšie, útle kanále sa napokon spoja v mohutnej rieke Neva. Na nej kotví Aurora, ktorej výstrel zmenil dejiny sveta.

Na brehu Nevy objavíte aj Petropavlovskú pevnosť s katedrálou sv. Petra a Pavla. Aj ona patrí medzi symboly mesta a nedá sa jej vyhnúť. Zašpicatenú vežu katedrály vidno vďaka zlatej farby z mnohých miest. Na jej vrchole stojí zlatý anjel, no nechýbalo veľa a mohol tu stáť obrovský Stalin. Nie všetky nápady sa však premenia na skutočnosť. Vojdite na nádvorie a obklopí vás atmosféra starého miesta. Bolo to tu, kde v roku 1703 začal Peter Veľký stavať svoje mesto a dnes v katedrále spočíva jeho hrobka obletovaná návštevníkmi, ktorí vzdajú hold aj kaplnke Romanovcov, poslednej cárskej dynastie.

Večer sa vráťte na Nevský prospekt a vychutnajte si Petrohrad inými dúškami. Skvelým borščom, pelemenmi, či slávnym Stroganovom a nezabudnite na pohárik miestnej vodky. Kde inde chutí tak dobre ako tu?

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mecom ide na zelenú
 2. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty
 3. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 4. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 6. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 7. Marrákeš je červená perla Maroka
 8. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 9. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 10. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 1. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 2. Ekologicky sa zeleniť je časom overený hit
 3. Pripomíname dôležitý dátum –31. januára 2022
 4. Vysoká spotreba vody? Môže to byť nepovšimnutý únik vody
 5. 7 predsavzatí, ktoré pomôžu nielen vám
 6. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 7. Medzi kritické ochorenia pribudli autizmus, celiakia či malária
 8. Poisťovne pod značkou Union prichádzajú na prvú pobočku pošty
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 10. Garmin predstavil dlho očakávanú radu športových hodiniek
 1. Predplatné SME.sk len za 29 eur 6 813
 2. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 5 915
 3. Marrákeš je červená perla Maroka 5 417
 4. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 4 799
 5. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 3 551
 6. Cukrovkári a covid-19 2 646
 7. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 458
 8. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 411
 9. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 2 323
 10. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 1 670
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Tatranský ľadový dóm - katedrála sv. Jakuba v Santiagu de Compostela.
 2. Michal Kassaj: Okolo Neusiedler See na Favoritoch
 3. Vladimír Benčík: Arménsko - navštívime 7-tisíc rokov staré rytiny na Uchtasare, už ich neuvidíte
 4. Tereza Krajčová: Holandsko: Krajina kakaa a všadeprítomných bicyklov (Amsterdam – Zaanse Schans – Den Haag – Rotterdam)
 5. Martin Majzlan: Kok Boru – Najtvrdší kolektívny šport na svete
 6. Pavel Dvořák: Wuhan by ste mali chcieť navštíviť
 7. Martin Majzlan: Altyn Arashan - Horúce pramene v nebesiach
 8. Aleš Tvrdý: Cestovné poistenie počas pandémie
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 13 908
 2. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 5 672
 3. Pavel Macko: Vodka a cigary? 5 399
 4. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 318
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 273
 6. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 4 043
 7. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 3 385
 8. Tomáš Harustiak: Biblický Exodus Izraelitov z Egypta sa nikdy neodohral 2 439
 1. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 3. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 4. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 5. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 6. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 7. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 8. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
Skryť Zatvoriť reklamu