SME
Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

Cesta plná pokladov. Vyberte sa spoznávať Vietnam a Kambodžu

Nádherná príroda, výborné jedlo, chrámy aj turbulentná história.

Angkor Wat, najznámejší z chrámov v Kambodži pri meste Siem ReapAngkor Wat, najznámejší z chrámov v Kambodži pri meste Siem Reap (Zdroj: www.pixabay.com)

Región juhovýchodnej Ázie je nesmierne nabitý exotikou. Kamkoľvek sa pozriete nájdete niečo fascinujúce, niečo čo vás chytí za srdce a vy viete, že prísť sem bolo tým najlepším rozhodnutím. Vietnam je krajina, ktorá má všetko od nádhernej prírody, perfektného jedla, chrámov, atmosféry cez turbulentnú históriu. V spojení s Kambodžou dostanete však unikátnu cestu plnú pokladov, ktoré vyšperkuje slávny Angkor Wat. Ešte váhate?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uličky starého Hanoja

Žiadne vietnamské mesto sa nedá porovnať s Hanojom. Leží na severe krajiny na brehu Červenej rieky a vo svojich útrobách ukrýva fascinujúci svet starobylých uličiek či trhovísk, ktoré sa tu miešajú s vôňou vonných tyčiniek zapálených v nejednom chráme.

Prirátajme si do toho šarm, ošarpaných, koloniálnych budov, ktoré tu po sebe nechali Francúzi a dostanete tak unikátnu zmes, že sa odtiaľto nikomu nebude chcieť odchádzať.

Starý Hanoj sa rozlieva na brehu tajomného jazera Hoan Kiem, kde podľa legendy dodnes žije staručká korytnačka s legendárnym mečom. Tu cítiť ten pravý Hanoj.

Vykročte do ulíc a obkolesí vás chaos. Bicykle, motorky, autá, mikrobusy, ľudia s vozíkmi, bez vozíkov a tí všetci do seba zapadajú ako tá najdokonalejšia skladačka.

Len vám chvíľku trvá, zvyknúť si. Na ulici si predavači rozložili celé obchody, jedálne a stačí málo, aby ste sa ocitli na maličkej stoličke s miskou geniálnej polievky Pho v rukách. S paličkami bojujete s ryžovými rezancami a pred očami sa vám odohrávajú scény z dokumentárnych filmov.

Pri francúzskej katedrále Notre Dame je rušno vďaka kaviarničkám či miestnym pivárňam, no vráťte sa sem až večer. Cez deň stojí za to, pozrieť si pamiatky akými je Chrám literatúry, jeden z najstarších v meste, ktorý sa prepletá s menom Konfúcia a dodnes sa sem chodia modliť študenti pred a po skúškach.

Symbolom Hanoja je však aj „strýčko Ho“, teda Ho Či Minh, ktorý zmenil dejiny krajiny a dnes jeho telo spočíva v okázalom granitovom mauzóleu. Prichádzajú sem skupinky Vietnamcov, v tichu, v piete a kráčajú dnu, aby na pár sekúnd zazreli jeho tvár.

V zátoke drakov

Jedným z najkrajších miest celého Vietnamu je zátoka Ha Long východne od Hanoja. Vietnam je krajinou príbehov a legiend a draci v nich hrajú vždy prominentnú úlohu.

Ráno, keď sú ostrovčeky a vyčnievajúce skaly, ktorými je posiata čarovná zátoka ešte zahalené v jemnej hmle, tak by mnohí prisahali, že tu drakov stále vidia či počujú. Ha Long je raj.

Stačí nasadnúť na loďku a nechať sa viesť pomedzi bizarné skaliská trčiace z vody ako zuby. Dračie zuby.

Okolo vás sa plavia drevené loďky domácich, ktoré si premenili na malé trhoviská a predávajú vám papáju, mango, melón či iné tropické chuťovky. Napadlo by vás, že sa tu dá aj okúpať? Zátoky, ukrývajúce sa medzi skalami, vytvoria malé pláže a tie sú len pre vás.

Ha Long nie je len o sedení na loďke. Keď zakotvíte na brehu, môžete sa ponoriť do tajomného sveta jaskýň. Tých je tu niekoľko a stačí pár krokov a nebude sa vám chcieť veriť, že ste o nich ešte nepočuli. Sú obrovské, fascinujúce, nasvietené krikľavými farbami a tak vysoké, že by do nich ukryli aj najväčšie európske katedrály.

Večer sa turisti stratia a zátoku prikryje vše obsiahle ticho. Nad hlavou hviezdy, panorámu zaplnia siluety divokých skalísk a loďka sa jemne pohupuje v rytme vĺn. Naozaj je to čarovné miesto, nemyslíte?

Cisárske mesto

Ruch severného Vietnamu nechajte za sebou a nasadnite na vlak, ktorý vás prevezie o niekoľko stoviek kilometrov južnejšie. Vietnamské vlaky sú kvalitné a za oknom sledujete život bežných ľudí, dedinky, mestečká, ale aj ryžové políčka, ktoré akoby nemali konca kraja.

Hue nosí hrdo prezývku „cisárske mesto“, pretože dlhé roky práve ono bolo hlavným mestom celého Vietnamu. Dynastia Nguyen vládla odtiaľto a dodnes tu nájdete niekoľko stôp, ktoré stojí za to vidieť.

Zakázané mesto nemá len Peking, ale aj Hue a stačí vojsť za jeho hradby a ocitnete sa vo svete, ktorý už nemal existovať. Počas vietnamskej vojny stálo totiž Hue tesne pri demilitarizovanej zóne, a tak sa tu paradoxne odohrávalo najväčšie zlo.

Bomby zhltli takmer celé Zakázané mesto a čo nezničil človek to nahlodali silné dažde a vlhkosť. Aj napriek tomu je Hue krásnym miestom. Kráčate nádvoriami, kde mal prístup len cisár a ocitnete sa v chrámoch, pod kamennými bránami či v palácovými miestnostiach, kde kedysi žili desiatky konkubín.

Koho unaví história, ten znovu naberie sily na dračej loďke plaviac sa na Voňavej rieke až k pagode Thien Mu. Tá patrí k symbolom mesta. Vyníma sa na pahorku, hľadí pred seba a zvoláva pútnikov. Tiché, pokojné miesto prepletené s miestnym budhizmom, ktoré si zapamätáte.

Oddych na tichomorských plážach

Letovisko Nha Trang je akoby z inej krajiny. Stále je to ten fantastický Vietnam plný zážitkov, ale tu odrazu cítite vánok z Tichého oceánu. Ako exoticky to znie, však? Nha Trang v sebe má aj stopy koloniálnej architektúry, obrovský bazár plný tovaru od výmyslu sveta alebo vzácne Čamské veže staré niekoľko storočí s odkazom hinduizmu, no aj tak to každého ťahá na dlhokánske pláže, o ktoré sa rozbíjajú vlny Tichého oceánu.

Pláž v Nha Trangu lemuje promenáda, dvíhajú sa nad ňou palmy a miestami pripomína Rio de Janiero. Len bez kriminality. Spoločne s ostrovom Phu Quoc sa o Nha Trang hovorí, že sú tu najkrajšie pláže celej krajiny.

Ak vás už nebaví vylihovanie, stačí nasadnúť na loďku a pozrieť si okolité ostrovy, šnorchlovať v priezračnej vode alebo sa pozrieť ako žijú ľudia v plávajúcej dedinke.

Večer sa Nha Trang mení na kulinárske mesto, kde dostanete na čo si spomeniete. Grilované ryby, dary mora, homáre, výdatné polievky, ale aj špeciality medzinárodnej kuchyne. Hlas mora však neprestáva ani v noci a ráno viete, že vás opäť privíta.

Najmodernejšie miesto Vietnamu

Ho Či Minhove mesto na juhu Vietnamu je v ostrom protiklade so severným Hanojom. Nie je tomu dávno, kedy krajinu sužovala krutá vietnamská vojna, kde proti sebe bojovali Vietnamci na oboch stranách. Krajina sa však pozviechala, postavila na nohy a dnes sa počíta medzi rýchlo rastúce ekonomiky a ázijské tigre.

Nikde inde v krajine to nie je cítiť tak, ako práve v Ho Či Minhovom meste, bývalom Saigone. Jeho meno predstavovalo Orient so všetkým, čo si pod ním človek predstaví a dodnes rozbúcha srdce.

Už nie je hlavným mestom, ale vôbec mu to nevadí, pretože je najbohatším mestom. Rastie do výšky a dokonca tu nedávno otvorili najvyššiu budovu celého Vietnamu, supermodernú Landmark 81 s výškou 461 metrov, čím prekonala aj slávne „dvojičky“ z Kuala Lumpur.

Straťte sa na trhovisku Ben Thanh medzi jedlom, ovocím, zeleninou, ale aj oblečením či suvenírmi. Neďaleko odtiaľto zjedol svoje Pho Bo aj Bill Clinton. Dáte si ho aj vy? Ak sa vám podarí prejsť cez cestu, čo je v tomto meste dokonalým zážitkom, tak na vás čaká francúzska katedrála Notre Dame, najkrajšia v bývalej Indočíne.

Miestnu poštu projektoval dokonca samotný Gustave Eiffel a dodnes slúži svojmu účelu odkiaľ môžete poslať domov pohľadnice zo skvelej dovolenky. Podvečerná plavba po rieke Saigon a rušné bary v štvrti Pham Ngu Lao vás len utvrdia, že toto mesto má energiu, ktorá pulzuje 24 hodín denne.

Na brehu Mekongu

Stačí niekoľko hodín cesty a vietnamský Ho Či Minh sa vymení za kambodžské mesto Phnom Penh. Kedysi sa o ňom hovorilo ako o jednom z najkrajších koloniálnych miest Indočíny a svoj šarm si zachovalo hlavné mesto dodnes.

Kambodža je iná než Vietnam. Je chudobnejšia, no menej známa, a to z nej robí jedno krásne prekvapenie. Phnom Penh rozložil svoje domy na sútoku riek Tonle Sap a Mekong a tam, kde sa rieky spoja dnes leží príťažlivá promenáda, kam sa chodia prechádzať domáci. Kráčajú, hľadia na rieky alebo si sadnú na múrik a sledujú život naokolo seba. Očami zavadia o Kráľovský palác s portrétom kráľa.

Kambodžský kráľ Norodom je dnes jediným kráľom sveta, ktorý hovorí po česky, pretože študoval v Prahe. V paláci nahliadnite do trónnej sály aj do Striebornej pagody a za zvukov kmérskej hudby sa ocitnete v tradičnom, drevenom dome.

Phnom Penh má aj svoju smutnú tvár a tou je známe miesto s anonymným názvom S-21. Je mementom doby, kedy krajine vládol Pol Pot a jeho krutovláda zhltla viac, než milión ľudí. Prázdne cely, čiernobiele fotky, ticho, mrazivý pokoj a spomienky. To všetko zaplnilo S-21 dnes, aby sa nezabudlo.

Tuk tuky preháňajúce sa mestom vás vezmú na miesto, ktoré je dokonalým protipólom. Miestne trhovisko je oslavou života. Streetfood, sladkosti, polievky, kari, lok lak či ryba Amok v kokosovom mlieku a do toho exotické druhy ovocia aké ste ešte nevideli. Centrum Phnom Penhu zdobí niekoľko starých, francúzskych budov, ktoré sú už len pomyselnou čerešničkou na torte.

Magické chrámy

Div sveta? Aj tak by sa dal nazvať magický Angkor, ikona Kambodže. Leží len pár kilometrov od rušného mesta Siem Reap, kde skončí každý, kto sa sem vychystá.

Každú minútu kedy sa blížite k tomuto miestu sa tešíte viac a viac, pretože ste o ňom toľko počuli, sto krát ste ho videli na fotkách a len pár minút vás delí od toho, aby ste sa slávnych chrámov dotkli.

Tým najslávnejším je Angkor Wat. Obrovský chrámový komplex z 12. storočia, kde sa miešajú hinduistické vízie s budhistickými detailmi.

Pripomína posvätnú horu na ktorej sídlia bohovia a pohľad na Angkor Wat s jeho vežičkami je tak silný, že sa vám vypáli do mysle na dlhé roky. Vojdete dnu, obklopí vás prítmie a stáročné reliéfy plné mýtov a legiend.

Angkor nie je len tento jeden chrám, hoci je najznámejším. Angkor bolo kedysi obrovské mesto, v polovici 12. storočia dokonca najväčším na svete v ktorom žilo cez milión ľudí! Chrámový komplex Bayon si všimnete z diaľky.

Akoby na vás hľadeli stovky očí a nie je to len zdanie, pretože chrámové vežičky tvoria vytesané kamenné tváre s pokojným, budhistickým výrazom.

Pár stoviek metrov odtiaľto sa ukrýva chrám Ta Phrom. Neznáme meno? A keď sa povie Tomb Raider? Presne tu sa totiž natáčali niektoré scény kultového filmu, ktorý rozdúchal uhlíky záujmu o celý Angkor.

Dnes je Ta Phrom fascinujúcim miestom, kde človek pochopí, že príroda je oveľa silnejšia ako on. Obrovské korene stromov prerastajú starobylé chrámy a stáročia padajú na zem ako hŕba kamenia. Toto miesto je dokonalé. Takým je však celá táto cesta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 2. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 3. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 4. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 5. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 6. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 7. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 8. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 1. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí
 2. Na bezpečnom internete záleží
 3. Ako vyzerá inteligentný bytový dom? Tajomstvo je v technológiách
 4. Podporujme imunitu aj vysokočistým beta glukánom
 5. Môjobchod posilňuje svoju pozíciu v Košickom kraji
 6. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 8. O2 predstavilo novú generáciu O2 Paušálov
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 5 298
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 3 989
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 265
 4. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí 3 260
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 844
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model 704
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka 668
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 369
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Lubo Repka: Dostali sa plavebné spoločnosti z krízy?
 2. Soňa Kallová: Pri pobreží Indického oceánu, Keňa
 3. Lubo Repka: Helikoptérou na El Mirador v Guatemale
 4. Ladislav Kucharik: India 3 dôležitý hrob a pevnosť
 5. Lubo Repka: Tikal - najslávnejšie mesto Mayov v Guatemale
 6. Miroslav Galovič: Zimný Londýn. Part 02 - Uličné pojazdné veterány (s bonusom od Harryho Pottera) a dva moderné kúsky.
 7. Peter Chovanec: Hory a jurty Kirgizska
 8. Martin Majzlan: NP Serengeti – Nekonečné pláne, divoká zver a drkotajúce zuby
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 30 019
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 18 448
 3. Richard Sulík: Ako sme vyriešili najväčší problém tejto krajiny a teraz ponúkame reštart 9 410
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 6 947
 5. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 611
 6. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii 3 337
 7. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete 2 514
 8. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 2 490
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 5. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 8. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
SkryťZatvoriť reklamu