SME
Utorok, 18. január, 2022 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Cesta plná pokladov. Vyberte sa spoznávať Vietnam a Kambodžu

Nádherná príroda, výborné jedlo, chrámy aj turbulentná história.

Angkor Wat, najznámejší z chrámov v Kambodži pri meste Siem ReapAngkor Wat, najznámejší z chrámov v Kambodži pri meste Siem Reap (Zdroj: www.pixabay.com)

Región juhovýchodnej Ázie je nesmierne nabitý exotikou. Kamkoľvek sa pozriete nájdete niečo fascinujúce, niečo čo vás chytí za srdce a vy viete, že prísť sem bolo tým najlepším rozhodnutím. Vietnam je krajina, ktorá má všetko od nádhernej prírody, perfektného jedla, chrámov, atmosféry cez turbulentnú históriu. V spojení s Kambodžou dostanete však unikátnu cestu plnú pokladov, ktoré vyšperkuje slávny Angkor Wat. Ešte váhate?

Uličky starého Hanoja

Žiadne vietnamské mesto sa nedá porovnať s Hanojom. Leží na severe krajiny na brehu Červenej rieky a vo svojich útrobách ukrýva fascinujúci svet starobylých uličiek či trhovísk, ktoré sa tu miešajú s vôňou vonných tyčiniek zapálených v nejednom chráme.

Prirátajme si do toho šarm, ošarpaných, koloniálnych budov, ktoré tu po sebe nechali Francúzi a dostanete tak unikátnu zmes, že sa odtiaľto nikomu nebude chcieť odchádzať.

Starý Hanoj sa rozlieva na brehu tajomného jazera Hoan Kiem, kde podľa legendy dodnes žije staručká korytnačka s legendárnym mečom. Tu cítiť ten pravý Hanoj.

Vykročte do ulíc a obkolesí vás chaos. Bicykle, motorky, autá, mikrobusy, ľudia s vozíkmi, bez vozíkov a tí všetci do seba zapadajú ako tá najdokonalejšia skladačka.

Len vám chvíľku trvá, zvyknúť si. Na ulici si predavači rozložili celé obchody, jedálne a stačí málo, aby ste sa ocitli na maličkej stoličke s miskou geniálnej polievky Pho v rukách. S paličkami bojujete s ryžovými rezancami a pred očami sa vám odohrávajú scény z dokumentárnych filmov.

Pri francúzskej katedrále Notre Dame je rušno vďaka kaviarničkám či miestnym pivárňam, no vráťte sa sem až večer. Cez deň stojí za to, pozrieť si pamiatky akými je Chrám literatúry, jeden z najstarších v meste, ktorý sa prepletá s menom Konfúcia a dodnes sa sem chodia modliť študenti pred a po skúškach.

Symbolom Hanoja je však aj „strýčko Ho“, teda Ho Či Minh, ktorý zmenil dejiny krajiny a dnes jeho telo spočíva v okázalom granitovom mauzóleu. Prichádzajú sem skupinky Vietnamcov, v tichu, v piete a kráčajú dnu, aby na pár sekúnd zazreli jeho tvár.

V zátoke drakov

Jedným z najkrajších miest celého Vietnamu je zátoka Ha Long východne od Hanoja. Vietnam je krajinou príbehov a legiend a draci v nich hrajú vždy prominentnú úlohu.

Ráno, keď sú ostrovčeky a vyčnievajúce skaly, ktorými je posiata čarovná zátoka ešte zahalené v jemnej hmle, tak by mnohí prisahali, že tu drakov stále vidia či počujú. Ha Long je raj.

Stačí nasadnúť na loďku a nechať sa viesť pomedzi bizarné skaliská trčiace z vody ako zuby. Dračie zuby.

Okolo vás sa plavia drevené loďky domácich, ktoré si premenili na malé trhoviská a predávajú vám papáju, mango, melón či iné tropické chuťovky. Napadlo by vás, že sa tu dá aj okúpať? Zátoky, ukrývajúce sa medzi skalami, vytvoria malé pláže a tie sú len pre vás.

Ha Long nie je len o sedení na loďke. Keď zakotvíte na brehu, môžete sa ponoriť do tajomného sveta jaskýň. Tých je tu niekoľko a stačí pár krokov a nebude sa vám chcieť veriť, že ste o nich ešte nepočuli. Sú obrovské, fascinujúce, nasvietené krikľavými farbami a tak vysoké, že by do nich ukryli aj najväčšie európske katedrály.

Večer sa turisti stratia a zátoku prikryje vše obsiahle ticho. Nad hlavou hviezdy, panorámu zaplnia siluety divokých skalísk a loďka sa jemne pohupuje v rytme vĺn. Naozaj je to čarovné miesto, nemyslíte?

Cisárske mesto

Ruch severného Vietnamu nechajte za sebou a nasadnite na vlak, ktorý vás prevezie o niekoľko stoviek kilometrov južnejšie. Vietnamské vlaky sú kvalitné a za oknom sledujete život bežných ľudí, dedinky, mestečká, ale aj ryžové políčka, ktoré akoby nemali konca kraja.

Hue nosí hrdo prezývku „cisárske mesto“, pretože dlhé roky práve ono bolo hlavným mestom celého Vietnamu. Dynastia Nguyen vládla odtiaľto a dodnes tu nájdete niekoľko stôp, ktoré stojí za to vidieť.

Zakázané mesto nemá len Peking, ale aj Hue a stačí vojsť za jeho hradby a ocitnete sa vo svete, ktorý už nemal existovať. Počas vietnamskej vojny stálo totiž Hue tesne pri demilitarizovanej zóne, a tak sa tu paradoxne odohrávalo najväčšie zlo.

Bomby zhltli takmer celé Zakázané mesto a čo nezničil človek to nahlodali silné dažde a vlhkosť. Aj napriek tomu je Hue krásnym miestom. Kráčate nádvoriami, kde mal prístup len cisár a ocitnete sa v chrámoch, pod kamennými bránami či v palácovými miestnostiach, kde kedysi žili desiatky konkubín.

Koho unaví história, ten znovu naberie sily na dračej loďke plaviac sa na Voňavej rieke až k pagode Thien Mu. Tá patrí k symbolom mesta. Vyníma sa na pahorku, hľadí pred seba a zvoláva pútnikov. Tiché, pokojné miesto prepletené s miestnym budhizmom, ktoré si zapamätáte.

Oddych na tichomorských plážach

Letovisko Nha Trang je akoby z inej krajiny. Stále je to ten fantastický Vietnam plný zážitkov, ale tu odrazu cítite vánok z Tichého oceánu. Ako exoticky to znie, však? Nha Trang v sebe má aj stopy koloniálnej architektúry, obrovský bazár plný tovaru od výmyslu sveta alebo vzácne Čamské veže staré niekoľko storočí s odkazom hinduizmu, no aj tak to každého ťahá na dlhokánske pláže, o ktoré sa rozbíjajú vlny Tichého oceánu.

Pláž v Nha Trangu lemuje promenáda, dvíhajú sa nad ňou palmy a miestami pripomína Rio de Janiero. Len bez kriminality. Spoločne s ostrovom Phu Quoc sa o Nha Trang hovorí, že sú tu najkrajšie pláže celej krajiny.

Ak vás už nebaví vylihovanie, stačí nasadnúť na loďku a pozrieť si okolité ostrovy, šnorchlovať v priezračnej vode alebo sa pozrieť ako žijú ľudia v plávajúcej dedinke.

Večer sa Nha Trang mení na kulinárske mesto, kde dostanete na čo si spomeniete. Grilované ryby, dary mora, homáre, výdatné polievky, ale aj špeciality medzinárodnej kuchyne. Hlas mora však neprestáva ani v noci a ráno viete, že vás opäť privíta.

Najmodernejšie miesto Vietnamu

Ho Či Minhove mesto na juhu Vietnamu je v ostrom protiklade so severným Hanojom. Nie je tomu dávno, kedy krajinu sužovala krutá vietnamská vojna, kde proti sebe bojovali Vietnamci na oboch stranách. Krajina sa však pozviechala, postavila na nohy a dnes sa počíta medzi rýchlo rastúce ekonomiky a ázijské tigre.

Nikde inde v krajine to nie je cítiť tak, ako práve v Ho Či Minhovom meste, bývalom Saigone. Jeho meno predstavovalo Orient so všetkým, čo si pod ním človek predstaví a dodnes rozbúcha srdce.

Už nie je hlavným mestom, ale vôbec mu to nevadí, pretože je najbohatším mestom. Rastie do výšky a dokonca tu nedávno otvorili najvyššiu budovu celého Vietnamu, supermodernú Landmark 81 s výškou 461 metrov, čím prekonala aj slávne „dvojičky“ z Kuala Lumpur.

Straťte sa na trhovisku Ben Thanh medzi jedlom, ovocím, zeleninou, ale aj oblečením či suvenírmi. Neďaleko odtiaľto zjedol svoje Pho Bo aj Bill Clinton. Dáte si ho aj vy? Ak sa vám podarí prejsť cez cestu, čo je v tomto meste dokonalým zážitkom, tak na vás čaká francúzska katedrála Notre Dame, najkrajšia v bývalej Indočíne.

Miestnu poštu projektoval dokonca samotný Gustave Eiffel a dodnes slúži svojmu účelu odkiaľ môžete poslať domov pohľadnice zo skvelej dovolenky. Podvečerná plavba po rieke Saigon a rušné bary v štvrti Pham Ngu Lao vás len utvrdia, že toto mesto má energiu, ktorá pulzuje 24 hodín denne.

Na brehu Mekongu

Stačí niekoľko hodín cesty a vietnamský Ho Či Minh sa vymení za kambodžské mesto Phnom Penh. Kedysi sa o ňom hovorilo ako o jednom z najkrajších koloniálnych miest Indočíny a svoj šarm si zachovalo hlavné mesto dodnes.

Kambodža je iná než Vietnam. Je chudobnejšia, no menej známa, a to z nej robí jedno krásne prekvapenie. Phnom Penh rozložil svoje domy na sútoku riek Tonle Sap a Mekong a tam, kde sa rieky spoja dnes leží príťažlivá promenáda, kam sa chodia prechádzať domáci. Kráčajú, hľadia na rieky alebo si sadnú na múrik a sledujú život naokolo seba. Očami zavadia o Kráľovský palác s portrétom kráľa.

Kambodžský kráľ Norodom je dnes jediným kráľom sveta, ktorý hovorí po česky, pretože študoval v Prahe. V paláci nahliadnite do trónnej sály aj do Striebornej pagody a za zvukov kmérskej hudby sa ocitnete v tradičnom, drevenom dome.

Phnom Penh má aj svoju smutnú tvár a tou je známe miesto s anonymným názvom S-21. Je mementom doby, kedy krajine vládol Pol Pot a jeho krutovláda zhltla viac, než milión ľudí. Prázdne cely, čiernobiele fotky, ticho, mrazivý pokoj a spomienky. To všetko zaplnilo S-21 dnes, aby sa nezabudlo.

Tuk tuky preháňajúce sa mestom vás vezmú na miesto, ktoré je dokonalým protipólom. Miestne trhovisko je oslavou života. Streetfood, sladkosti, polievky, kari, lok lak či ryba Amok v kokosovom mlieku a do toho exotické druhy ovocia aké ste ešte nevideli. Centrum Phnom Penhu zdobí niekoľko starých, francúzskych budov, ktoré sú už len pomyselnou čerešničkou na torte.

Magické chrámy

Div sveta? Aj tak by sa dal nazvať magický Angkor, ikona Kambodže. Leží len pár kilometrov od rušného mesta Siem Reap, kde skončí každý, kto sa sem vychystá.

Každú minútu kedy sa blížite k tomuto miestu sa tešíte viac a viac, pretože ste o ňom toľko počuli, sto krát ste ho videli na fotkách a len pár minút vás delí od toho, aby ste sa slávnych chrámov dotkli.

Tým najslávnejším je Angkor Wat. Obrovský chrámový komplex z 12. storočia, kde sa miešajú hinduistické vízie s budhistickými detailmi.

Pripomína posvätnú horu na ktorej sídlia bohovia a pohľad na Angkor Wat s jeho vežičkami je tak silný, že sa vám vypáli do mysle na dlhé roky. Vojdete dnu, obklopí vás prítmie a stáročné reliéfy plné mýtov a legiend.

Angkor nie je len tento jeden chrám, hoci je najznámejším. Angkor bolo kedysi obrovské mesto, v polovici 12. storočia dokonca najväčším na svete v ktorom žilo cez milión ľudí! Chrámový komplex Bayon si všimnete z diaľky.

Akoby na vás hľadeli stovky očí a nie je to len zdanie, pretože chrámové vežičky tvoria vytesané kamenné tváre s pokojným, budhistickým výrazom.

Pár stoviek metrov odtiaľto sa ukrýva chrám Ta Phrom. Neznáme meno? A keď sa povie Tomb Raider? Presne tu sa totiž natáčali niektoré scény kultového filmu, ktorý rozdúchal uhlíky záujmu o celý Angkor.

Dnes je Ta Phrom fascinujúcim miestom, kde človek pochopí, že príroda je oveľa silnejšia ako on. Obrovské korene stromov prerastajú starobylé chrámy a stáročia padajú na zem ako hŕba kamenia. Toto miesto je dokonalé. Takým je však celá táto cesta.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty
 2. Mecom ide na zelenú
 3. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 4. Marrákeš je červená perla Maroka
 5. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 6. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 7. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 8. Ochutnajte všetky slovenské chute a farby. Tu ich majú najviac
 9. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení
 10. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny
 1. Mecom ide na zelenú
 2. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 3. Marrákeš je červená perla Maroka
 4. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života
 5. Viac ako 30 000 € z Vianočnej lotérie BILLA poputuje na pomoc
 6. Projekt nórskych grantov „Decent work – dôstojná práca“
 7. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 8. PODCAST: Nárok pacienta na invalidný dôchodok a ŤZP
 9. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 10. Skleróza multiplex u detí: Kedy navštíviť lekára?
 1. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 5 492
 2. Marrákeš je červená perla Maroka 4 250
 3. Predplatné SME.sk len za 29 eur 3 561
 4. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 3 220
 5. Cukrovkári a covid-19 2 738
 6. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života 2 507
 7. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 295
 8. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu 1 425
 9. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení 1 210
 10. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 877
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Vladimír Benčík: Arménsko - navštívime 7-tisíc rokov staré rytiny na Uchtasare, už ich neuvidíte
 2. Michal Kassaj: Okolo Neusiedler See na Favoritoch
 3. Martin Majzlan: Kok Boru – Najtvrdší kolektívny šport na svete
 4. Tereza Krajčová: Holandsko: Krajina kakaa a všadeprítomných bicyklov (Amsterdam – Zaanse Schans – Den Haag – Rotterdam)
 5. Pavel Dvořák: Wuhan by ste mali chcieť navštíviť
 6. Aleš Tvrdý: Cestovné poistenie počas pandémie
 7. Martin Majzlan: Altyn Arashan - Horúce pramene v nebesiach
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia
 1. INEKO: Nové školské rebríčky s viacerými posunmi – na prvých miestach bratislavské GJH, SPŠ elektrotechnická v Prešove a po novom aj ZŠ Staničná, Košice 23 245
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 10 051
 3. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 5 637
 4. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 3 884
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 20. Veci sa balia, náhrady hľadajú a srdce ticho puká 3 791
 6. Inštitút strategických politík: Rokovania s Ruskom môžu rozhodnúť nielen o osude Ukrajiny ale aj celej východnej Európy 2 724
 7. Martin Pilnik: Takto vyzerá budúcnosť v predpisovaní liekov 2 558
 8. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 2 431
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 2. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 3. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 4. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 5. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 6. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 7. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
 8. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu tentokrát stoja na štúdii o sliepkach
Skryť Zatvoriť reklamu