SME
Streda, 28. september, 2022 | Meniny má Václav

Marseille a Provensálsko: zaujímavé miesta v kraji levandúľ

Príťažlivý kút južného Francúzska je nasiaknutý vôňou levandúľ, mieša sa v ňom história so súčasnosťou a život je okorenený skvelým jedlom.

Kláštor Sénanque má nádherné levadulové poliaKláštor Sénanque má nádherné levadulové polia

Kto by sa aspoň raz za život nezasníval, že by sa ocitol na pár dní či týždňov vo francúzskom Provensálsku? Príťažlivý kút južného Francúzska je nasiaknutý vôňou levandúľ, mieša sa v ňom história so súčasnosťou v zabudnutých mestečkách a život je tu okorenený skvelým jedlom.

Čo viac si človek želá na svojej dovolenke? Čo si pozrieť a vychutnať v tomto lákavom regióne?

Chutný začiatok v Marseille

Nikdy nebolo jednoduchšie dostať sa do francúzskeho Marseille ako práve dnes. Vďaka tomu sa Marseille premení na dokonalý bod k spoznávaniu nielen samotného mesta, ale aj celého Provensálska. A to už stojí za to, nie?

Prečítajte si tiež: Ako stráviť jeden deň v Marseille Čítajte 

Marseille to je spleť niekoľkých svetov. Barokové fasády čnejúce nad uličkami plnými života, prístav so svojimi príbehmi, ktoré tu začali písať už pred vyše 2500 rokmi a ktorým sa do mesta dostávalo bohatstvo, či v neposlednom rade stredoveká pevnosť Saint-Jean nasiaknutá atmosférou Stredomoria.

Vedeli ste, že práve v tomto meste vymysleli slávnu provensálsku polievku bujabézu? More bolo všade naokolo, a tak o čerstvé suroviny nebola núdza. Tradičná bujabéza musí mať minimálne tri druhy rýb, mušle, dary mora a podáva sa s omáčkou rouille s dokonalým olivovým olejom a šafranom. Traduje sa, že je taká stará ako Marseille, a preto neodíďte odtiaľto, kým ju neochutnáte.

S jej chuťou na jazyku sa vám bude príjemne túlať v tieni slávnej baziliky Notre Damme na pahorku nad mestom, odkiaľ si užijete panoramatický výhľad. Nabažení výhľadom zbehnete do starého mesta La Panier, kde vás obklopia pestré farby, nakúpite si tradičné mydlá a už teraz túžite vidieť z Provensálska viac.

Provensálsko nasiaknuté históriou

Avignon

Aké mestá vás okrem Marseille napadnú, ak sa povie Provensálsko? Určite je medzi prvými odpoveďami slávny Avignon, mesto pápežov.

V 14. storočí sa totiž pápež Klement V. rozhodol presťahovať pápežský stolec sem, do provensálskeho mesta, a tak sa začali písať jeho veľké dejiny. Trvalo to len pár desaťročí, no duch historického a významného miesta tu zostal dodnes.

Pápežský palác na brehu rieky patrí medzi najkrajšie stavby južného Francúzska a preto si našiel cestu aj do zoznamu UNESCO. Vo vnútri budete ohromení prepychom 14.storočia. Vonku v meste možno započujete tóny slávnej piesne „Na avignonskom moste...“ a ochutnajte aj miestne sušené ovocie, ktoré turisti kupujú na kilá.

Aix-en-Provence

Za najtradičnejšie mesto Provensálska sa považuje právom Aix-en-Provence. Má prezývku „mesto fontán“. Stačí len pár metrov starým mestom a pochopíte prečo. Tie najkrajšie nájdete na promenáde Cours Mirabeu.

V porovnaní s Marseille je Aix bohatšie, útulnejšie a strávite tu viac času. Farebné domy, aleje plné stromov a stredoveká architektúra, na to všetko si spomeniete, keď budete doma. V jeho uličkách sa mieša umenie Cézanna s kvetinovými trhoviskami a oddychom v parku, kde miestni hrajú petanque.

Arles

Hoci sa to mnohým nemusí zdať, Provensálsko je známe aj pre svoje dedičstvo starovekých Rimanov. Leží tu niekoľko unikátnych miest a ak máte čo i len trochu radi históriu, tak tieto miesta nesmú chýbať vo vašom itinerári.

Arles založili Rimania ešte v 1.storočí pred Kristom na ruinách staršieho mesta a dnes je jeho meno synonymom pre obrovský amfiteáter, ktorý položí na lopatky aj známejší amfiteáter z Verony. Je dokonale zachovalý, no nájdete tu aj menšie divadlo či staroveké kúpele.

Orange

Za najkrajším rímskym divadlom Provensálska treba ísť o kúsok ďalej do Orange. Je zapísané v UNESCO a jeho divadlo pre 7000 ľudí dodnes fascinuje návštevníka. Málokde na svete nájdeme podobné. Počas leta si v ňom dokonca môžete vychutnať koncert alebo starovekú drámu, komédiu či tragédiu.

Glanum

Po spoločnej fotke s triumfálnym oblúkom cisára Tibéria pokračujte do mesta Glanum, kde sa miešajú keltské a rímske vplyvy. Nebude tu veľa turistov, a tak si staroveké monumenty naplno vychutnáte. Tými najznámejšími sú okázalé mauzóleum a oblúk starý viac než 2000 rokov.

Nimes

Ak stále nemáte dosť, pár kilometrov za hranicami Provensálska leží mesto Nimes plné rímskych pamiatok, ale aj slávny akvadukt Pont du Gard.

Po stopách levandúľ

Počuli ste už o levanduľových cestách? Nájdete ich tu niekoľko a presne po nich sa môžete v Provensálsku vydať, aby ste sa nabažili týchto krásnych a fotogenických kvetov.

Požičajte si auto, aby ste mohli objavovať aj neturistické zákutia a sen o levanduľových poliach je na dosah.

Ich sezóna je od polovice júna do polovice augusta. V tomto období sa krajina premení na jednu nádhernú, voňavú lúku, z ktorej nebudete chcieť odísť.

Jedno z najkrajších a kultových levanduľových miest je kláštor Sénanque neďaleko dediny menom Gordes. Kláštor z 12. storočia je sám o sebe skvelou pamiatkou a keď k nemu pripočítate lány fialových kvetov, tak ste našli kúsok voňavého raja. Levandule tu už tradične sadia mnísi. Príďte sem skoro ráno, pred deviatou, aby ste mali miesto bez davov turistov.

Nevynechajte ani mestečko Salut, ktoré sa označuje za hlavné mesto levandúľ. V jeho okolí nájdete snáď desiatky farebných políčok rozutekaných do okolitých dediniek.

Tu sa však o turistov potkýnať nebudete a všetko bude len pre vás. Jedno z najfotogenickejších miest nájdete v oblasti Valensole. Tu nebudete veriť vlastným očiam, že sa nepozeráte na namaľované plátno. Skúste sa dotknúť levandulúľ, len tie vás presvedčia, že sú naozaj skutočné.

S vôňou mora

Provensálsko leží na brehu Stredozemného mora. Na svoje prídu aj milovníci malých prímorských mestečiek, ktorými sa prevaľuje príjemná atmosféra.

Tým najznámejším je určite Saint-Tropez. Jeho meno sa nám spája s nesmrteľnými žandármi, no ukrýva v sebe o mnoho viac.

Kedysi rybárska dedinka, kde sa život točil okolo ranného úlovku sa premenila na luxusné mesto, kde si každý nájde niečo pre seba. Prístav plný drahých jácht, reštaurácie, podniky, ale aj labyrint starých uličiek v La Ponche.

Zájdite si na typický rybí trh Halle aux Poissons, v múzeu L´Annonciade sa pokochajte vzácnou zbierkou impresionistov a napokon na seba nechajte padať slnečné lúče na niektorej z okolitých pláží. Veď koniec koncov Saint-Tropez patrí medzi najslnečnejšie mestá celej Francúzskej riviéry.

Opakom Saint-Tropez je mestečko Cassis. Leží len 20 kilometrov od Marseille, no nájdete tu iný svet. V prístave sa pohupujú drevené rybárske člny a hradba domov s farebnými okenicami lákajú na prechádzky bez cieľa.

Čas tu nehrá rolu a aj preto dostalo Cassis prezývku „mesto umelcov“, pretože sa sem mnohí presťahovali a z tých známejších tu pôsobil maliar Matisse. Pri káve na promenáde sami pochopíte, prečo. Cassis je o podmanivej atmosfére.

Krása provensálskej prírody

Aj pre milovníkov prírody má Provensálsko v rukáve niekoľko tromfov. Požičané auto sa vám na dovolenke skutočne zíde, pretože sa ním dostanete aj na miesta, kam by vás verejná doprava nepriniesla.

Medzi TOP miesta regiónu patrí kaňon Verdon. Rieka Verdon, ktorá mu pred miliónmi rokov vdýchla život tu má tak tyrkysovú farbu až máte pocit, že ste sa ocitli na karibskom ostrove.

Chýbajú len palmy a kokosové orechy, ale tie dokonalo nahradia výhľady do hlbokej prázdnoty a krása skalných útvarov. Kaňon má úctyhodných 21 kilometrov a patrí k najhlbším v Európe, pretože najväčšia hĺbka je tu takmer 700 metrov.

Medzi Marseille a spomínaným mestečkom Cassis natrafíte na francúzsky prírodný zázrak v podobe nádherných vápencových skál obmývaných morom na mieste zvanom Calanques.

Pre ich jedinečnosť sú dnes súčasťou národného parku a ak máte dobrodružného ducha na kajakoch viete pohľadať opustené, panenské pláže len pre vás.

Unikátnym miestom je aj park Camargue, kde môžete stretnúť vznešené, biele kone z Camarque, ale aj čriedy vzácnych pelikánov či dokonca 400 druhov vtákov.

Lepšie miesto na pozorovanie prírody v Provensálsku nenájdete.

Provensálsko je o malých mestečkách

Tu v južnom Francúzsku nájdete všetko. Veľké, rušné mestá, historické monumenty, krásne pláže, no ten skutočný a zaujímavý život, ktorý sa za posledné roky veľmi nezmenil objavíte v malých, často zabudnutých provensálskych mestečkách, ktorých je tu neúrekom. Aké si vybrať?

Les Baux-de-Provence stojí na kopci a svojimi starými, kamennými domami pripomína stratené mesto. Môžete tu cestovať v čase, pretože z okolia stále dýcha 12. či 13. storočie.

Uličky vás privedú k pevnosti, citadele a k románskemu kostolu Saint-Vincent. Počujete to ticho?

Umelecká dedinka Vence stojaca osamelo na kopci láka svojich návštevníkov na svoje zakonzervované staré mesto.

Vojdete dnu cez kamennú bránu Porte du Peyra a šarm starého centra na vás začína padať. Dláždené ulice mačacími hlavami, výklady starých obchodíkov, domáce víno aj vôňa koláčikov.

Aby toho nebolo málo, v katedrále Notre Dame de la Nativité z 12. storočia objavíte Chagallove dielo Mojžišovej mozaiky. Na prahu starého mesta v kaplnke Chapelle du Rosaire zasa prácu maliara Matissa.

Provensálsko často inšpiruje umelcov a tak sa vyberte do mestečka Saint-Rémy-de-Provence, ktoré inšpirovalo slávneho maliara Van Gogha natoľko, že tu prežil rok svojho života.

Ak chcete kráčať v jeho stopách, zastavte sa v kláštore pri nemocnici Saint-Paul de Mausole, kde navštívite jeho izbu a uvidíte niekoľko kópii diel, ktoré tu stvoril. Ak môžete naplánujte si návštevu mestečka na stredu, kedy sa tu koná tradičný, provensálsky trh.

Po Van Goghovi má Provensálsko pripraveného aj Pabla Picassa, no za tým musíte ísť do mestečka Mougins. Prežil tu niekoľko rokov a nechal tu výraznú stopu, ktorá vám vyrazí dych v kaplnke Notre Dame de Vie.

Nielen kvôli Picassovi sa sem oplatí merať cestu, ale aj kvôli miestnej gastronómii, ktorá je nasiaknutá tými najrozmanitejšími lokálnymi bylinkami.

Poslednou krásnou dedinkou s ocenením „najkrajšie dediny Francúzska“ je neznámy Seillans plný starých domov a úzkych ulíc. Jeho návštevu môžete príjemne spojiť aj s neďalekou dedinou Fayence. Ktorá z nich je krajšia? Sú veci, na ktoré sa odpovedať jednoducho nedá.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 3. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 4. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech
 5. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 6. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 7. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 8. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 1. Union prepláca všetky doplatky za lieky pre deti do 18 rokov
 2. Medzi prírodnými izoláciami vedie celulóza
 3. Zvyšky z vašej kuchyne môžu pomôcť v boji s klimatickou krízou
 4. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 5. Nie všetko sa deje na červenom koberci
 6. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 7. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech
 8. Rebríček úsporných ojazdených vozidiel
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 11 962
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 11 199
 3. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 637
 4. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 3 255
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 2 992
 6. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 2 659
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 567
 8. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike 2 367
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Veronika Michalčíková: Španielska Andalúzia (1): Arabská pevnosť, katolícka katedrála a gigantická koncentrácia skleníkov
 2. Ľuboš Vodička: Hrady české, moravské a sliezske: Bítov
 3. Aleš Tvrdý: Durban ma privítal "vo veľkom štýle"
 4. Nikoleta Čáková: Púť na koniec sveta II. (Finisterre Camino)
 5. Vladimír Benčík: Malta 1/3 – návšteva u „hadích kňazov“ s dlhými lebkami
 6. Blanka Ulaherová: Konečne opäť Bosna
 7. Martin Majzlan: Skaza a tragédia Aralského jazera
 8. Aleš Tvrdý: Vlakom po Európe
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 463
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 920
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 7 931
 4. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 546
 5. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 5 234
 6. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 437
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 2 936
 8. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, part II. 2 790
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťZatvoriť reklamu