SME
Nedeľa, 24. september, 2023 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

Dvojitá dávka exotiky: Čo vás čaká na Maldivách a Srí Lanke?

Zažite dve ostrovné krajiny plné kontrastov počas jednej cesty.

(Zdroj: Serey Kim, unsplash.com)

Maldivy, rozkladajúce sa na 26 atoloch a tisíckach menších ostrovov, ponúkajú dychberúce pláže, ktoré majú nálepku tých najkrajších na svete.

Rozlohou neveľká Srí Lanka zasa skrýva rozsiahle národné parky a kultúrne bohatstvo, ktoré sa zachováva už po stáročia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počas jednej cesty objavíte zaujímavé kontrasty, ktoré prináša kombinácia dvoch ostrovných krajín v Indickom oceáne.

Spoznávanie rozmanitých krás Srí Lanky

Po prenocovaní a krátkom spoznávaní hlavného mesta Kolombo sa začína dobrodružstvom naprieč ostrovom. Prvá zastávka je Pinnawala, kde bol v roku 1975 vybudovaný sirotinec pre opustené slony a ich mláďatá. Turisti sú najviac zvedaví na kŕmenie slonov, ktoré prebieha každý deň dvakrát: ráno od 09:15 do 09:45 a poobede od 14:15 do 14:45. Po výdatnom jedle môžete pozorovať, ako sa slony kúpajú v neďalekej rieke.

Hlavnou atrakciou tohto dňa je výstup na skalu Sigiriya s pozostatkami Kráľovského paláca. Po vražde svojho otca si skalu vybral kráľ Kashyapa ako najviac neprístupné miesto na postavenie svojho paláca. Skrýval sa tu pred bratom, dedičom trónu, ktorý sa snažil s pomocou armády pomstiť.

Ďalší deň je venovaný návšteve jaskynného komplexu chrámov v Dambulle. Pred vstupom do komplexu vás privíta 30-metrová socha Budhu.

Srí Lanka je známa používaním výrazných korenín, ktoré si môžete zakúpiť cestou z Dambully počas krátkej návštevy Spicy Garden v Matale. Pokračujeme do bývalého kultúrneho centra ostrova, mesta Kandy, kde sa nachádza posvätný Chrám Budhovho zubu. Vraví sa, že v chráme je naozaj uložený posvätný Budhov zub. Chrám leží na brehu jazera Kandy.

Ďalší deň je venovaný presunu do národného parku Nuwara Eliya, ale cestou je v pláne zastávka v Botanickej záhrade Peradeniya s viac ako 4000 druhmi vzácnych stromov. Už počas presunu pocítite značné ochladenie. Nuwara Eliya patrí k najchladnejším miestam na Srí Lanke. Prezriete si okolité čajovníkové plantáže, kde miestni ručne zbierajú čajové lístky.

Program ďalšieho dňa je presun z Nuwara Eliya jednou z najkrajších železničných trás vlakom do oblasti Ella, odkiaľ sa vydáte do Národného parku Yala. Užijete si safari, počas ktorého budete pozorovať stáda slonov, leopardy, jelene, krokodíly v ich prirodzenom prostredí.

Yala je poslednou zastávkou vo vnútrozemí pred presunom na juh ostrova do bývalého hlavného prístavu ostrova, mesta Galle. Jeho centrum je opevnené hradbami, ktoré po svojej vláde zanechali Portugalci. Stopu v Galle nechali aj Holanďania, ktorým Srí Lanka patrila neskôr.

Juh ostrova je lemovaný krásnymi plážami. Priamo pri jednej z nich budete ubytovaný.

Bohatý program na voľné dni na Maldivách

Objavovanie fascinujúceho podmorského sveta je vyhľadávanou aktivitou na Maldivách. Niet sa čomu čudovať. Vody obmývajúce Maldivy sú domovom pre 180 druhov koralov, takmer 150 druhov krabov, viac ako tisíc druhov rýb, veľryby, delfíny a morské korytnačky.

Príležitostí na šnorchlovanie a potápanie je v okolí jednotlivých atolov neúrekom. Ak ste ešte potápanie neskúšali, Maldivy so svojou priezračnou vodou sú ideálnou destináciou pre začiatočníkov.

Súvisiaci článok Potápanie na Maldivách: Objavte podmorský svet prekypujúci životom Čítajte 

Ozajstné Maldivy spoznáte pri návšteve hlavného mesta Male, kde sa naplno prejavuje miestne náboženstvo islam. Mesto je tomu prispôsobené a v porovnaní s dovolenkovými destináciami si zachováva konzervatívnosť, preto sa treba prispôsobiť a rešpektovať miestne pravidlá. Autentickú atmosféru okúsite, ak sa rozhodnete zdržať a vyskúšať si pomalé cestovanie. Spoznávanie odlišných kultúr a opustenie vašej zóny komfortu patria k výhodám práce v zahraničí popri pomalom cestovaní.

Navštíviť môžete miestne mešity, Národné múzeum a nevynechajte ani tradičný rybí trh. Miestne reštaurácie z rýb predávaných na trhu pripravujú rôzne špeciality maldivskej kuchyne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu