SME

Cestujete na Balkán? Ochutnajte tieto miestne špeciality

Vriaci kotol národov, náboženstiev a kultúr sa nepodpísal len na unikátnych pamiatkach či stavbách, ale aj v miestnej balkánskej kuchyni.

Bulharské jedlo gjuveč Bulharské jedlo gjuveč (Zdroj: Tomáš Kubuš)

Balkán je pre našinca magnetom. Nielen, že je blízko, pár stoviek kilometrov, ale hovorí sa, že je to najbližšia exotika. Vriaci kotol národov, náboženstiev a kultúr sa nepodpísal len na unikátnych pamiatkach či stavbách, ale aj v miestnej kuchyni. Tá balkánska je tak rozmanitá, že sa sem oplatí cestovať len za jedlom. Ak sa vyberiete na vlastné balkánske putovanie, nechajte sa rozmaznať týmito špecialitami.

1. Gjuveč, Bulharsko

Pri návšteve Bulharska určite nevynechajte jedlo zvané Gjuveč (niekedy aj Guveč). Tak, ako je Balkán kotlom plným národov, tak je Gjuveč jedlo plné rozmanitej zeleniny od cibule, zemiakov, hrachu, mrkvy, rajčín či baklažánov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Každý kuchár má vlastný recept, presný pomer a aby mal Gjuveč ten správny náboj, prihodia k nemu ešte kúsky mäsa. Obľúbená je najmä jahňacina, ale za pokus stojí aj s hovädzím mäsom. Svoje meno dostalo jedlo podľa tradičnej hlinenej nádoby v ktorej sa všetko niekoľko hodín dusí. Určite nezostanete len pri jednom pokuse a to je dobre, pretože ho vždy budete mať trochu iný.

Naplánujte si svoju dovolenku v Bulharsku. 5 overených hotelov s termínmi počas celej sezóny >>

2. Burek, Čierna Hora

Jedno zo synoným pre Balkán by mohlo byť aj slovíčko „Burek“. Ide o typické a tradičné pečivo z prekladaného, tenučkého cesta, ktoré sa naplní zmesou bieleho syru alebo mletého, často jahňacieho mäsa. Ak sa ráno prejdete ktorýmkoľvek mestom a sadnete si do pekárne na čerstvý Burek rozvoniavajúci okolím, tak ste práve našli tie najfantastickejšie raňajky Balkánu, aké si len viete predstaviť. Toto jedlo nájdete aj v Bosne a Hercegovine, Albánsku či Kosove. Výborné chutí aj so slaným, jogurtovým nápojom (Ajran).

SkryťVypnúť reklamu

3. Tavče Gravče, Macedónsko

Za tajomným a pomerne neznámym názvom sa skrýva národné jedlo čoraz obľúbenejšieho Macedónska. Pri jeho vymýšľaní si povedali, že v jednoduchosti je krása, a tak Tavče Gravče predstavuje zapekanú fazuľu, ktorú doplnia o cibuľku s paprikou, aby vytvorili dokonalú omáčku.

Podáva sa tradične v hlinenej, podlhovastej miske, s čerstvými, chrumkavými kúskami chleba a ak si k jedlu vychutnáte aj pohár macedónskeho vína, nebudete to ľutovať. Výborné Tavče Gravče nájdete v Ohride na brehu slávneho Ohridského jazera, odkiaľ to máte len na skok do Albánska.

4. Čevapi / Čevapčiči, Chorvátsko

Aj napriek tomu, že vám môže prísť Čevabčiči ako známe jedlo, nespravte chybu, že ho neochutnáte. Práve tu na Balkáne vzniklo, a tak ho nikde nenájdete lepšie. Dokonalé čevabčiči si vychutnajte v Chorvátsku, kde ho nájdete takmer v každom meste či mestečku. Je to rýchle a chutné jedlo, ktoré zasýti a zachutí.

SkryťVypnúť reklamu

Mleté (najčastejšie) jahňacie mäso sa príjemne nakorení a zo zmesi sa vytvarujú mäsové valčeky, ktoré sa ugrilujú na drevenom uhlí. Keď sa pripravujú, budete ich vôňu cítiť aj na niekoľko desiatok metrov. Doma k nim podávame horčicu s cibuľou, ale tu na Balkáne dostanete tradičný ajvar vyrobený z červenej papriky (a čili) alebo čerstvý chlieb.

Obľúbená destinácia slovenských dovolenkárov je už pripravená na novú sezónu. Pozrite sa, akú ponuku hotelov a apartmánov si Chorvátsko pripravilo >>

5. Tave Kosi, Albánsko

Albánska kuchyňa nie je v našich končinách veľmi známa, a tak môžete čakať niekoľko skutočne chutných prekvapení. Ak chcete skúsiť národné jedlo tejto krajiny, tak si z jedálneho lístku vyberte jedlo zvané „Tave Kosi“. Mieša sa v ňom geniálne spojenie lahodných ingrediencií, akými je chutné jahňacie mäso (môže byť aj kuracie, ale už to nie je originál), jogurt, vajcia a maslo. Príjemnú chuť jedla zvýrazní aj cesnak, prípadne voňavé oregano.

SkryťVypnúť reklamu

Miestni často toto jedlo volajú aj Tave Elbassani, podľa mesta v centrálnom Albánsku, kde mala táto špecialita kedysi dávno vzniknúť. Ak sa vám pošťastí ochutnať toto jedlo v malom rodinnom podniku, máte vyhrané. Aj Albánci svoje Tave Kosi milujú a dokážu sa hodiny hádať o tom, ktorá rodina ho robí najlepšie na svete.

Albánsko má okrem jedlá nádhernú prírodu a krásne pláže. Pozrite si našu ponuku hotelov >>

6. Caci, Bulharsko

Obľúbeným bulharským pouličným jedlom sú maličké rybičky zvané Caci, ktoré nájdete v ktoromkoľvek prímorskom mestečku či letovisku. Caci (niekedy aj Tzatzi) sú šproty vylovené z oblasti Čierneho mora. Tie sa osmažia na panvici v cestíčku a môžu sa podávať do niekoľkých minút. Pred tým, ako sa do nich pustíte, si ich pokvapkáte citrónom, posolíte a zistíte, že majú vynikajúcu chuť a že miznú vo vás rýchlejšie, než ste si pôvodne mysleli. Výborné sa hodia k vychladenému pivu počas horúceho dňa a k poobednému posedeniu pri mori.

SkryťVypnúť reklamu

7. Brodet, Chorvátsko

Aký by to bol pobyt pri mori bez toho, aby ste si aspoň raz posedeli na chutnej, čerstvej rybe? Najčastejšie siahneme po grilovanej rybe, ale ak chcete z chorvátskej kuchyne vytĺcť niečo viac, čo by ste povedali na Brodet, dusenú rybu v hustej omáčke, ktorá sa pripravuje spoločne s kúskami ryby v jednom hrnci.

Pripravuje sa niekoľko hodín a aby bol Brodet tradiční, miestni do neho prihodia niekoľko druhov rýb či dokonca dary mora. Toto jedlo pochádza pôvodne z chorvátskej Dalmácie, no nájdete ho aj v iných častiach krajiny, aby ste si ho mohli vychutnať. Najčastejšie sa podáva s Palentou, chorvátskou verziou obľúbenej talianskej Polenty.

Načítavam video...

8. Japrak, Čierna Hora

Medzi zaujímavé jedlá, na ktoré narazíte v Čiernej Hore, patrí aj Japrak. Pôvodom je z oblasti Turecka, ale keď Osmani brázdili pred stáročiami územie dnešného Balkánu, svoje recepty si vzali so sebou a hoci tieto miesta opustili, kuchyňa tu zapustila korene.

SkryťVypnúť reklamu

Ak si objednáte Japrak, pripravte sa na plnené vínne listy. Tie sa natrhajú čerstvé a naplnia sa zmesou mletého mäsa, korenín a ryže. Všetko sa to dôkladne zabalí, podusí a môže sa podávať. Vo svojej podstate ide o veľmi jednoduché jedlo, no patrí do výkladnej skrine Čiernej Hory a tak by bola škoda, neochutnať ho na mieste, kde ho vedia robiť skutočne dobre.

Čierna Hora je stále neprebádaná, naplánujte si dovolenku na krásnych plážach bez davov ľudí >>

9. Šopský šalát, Bulharsko

Aj vám napadne, prečo by sa mal šalát ocitnúť medzi najchutnejšími jedlami celej oblasti? Ak rozmýšľate podobne, zrejme ste ešte nikdy neochutnali typický, bulharský Šopský šalát priamo v Bulharsku. Šalát vám tu pripravia takmer kdekoľvek z čerstvej zeleniny, medzi ktorou nesmie chýbať uhorka, rajčina, paprika a cibuľa. Napokon sa do neho pridajú kúsky vynikajúceho bulharského syru (podobný ako feta). Niekedy sa prihodia syrové kocky, inokedy sa nastrúha. Práve tento druh syra premení „obyčajný“ šalát na hotový zázrak a vy si ho budete objednávať v Bulharsku ku každému jednému jedlu.

SkryťVypnúť reklamu

10. Ražnjiči, Bosna a Hercegovina

Balkán miluje mäso vo všetkých podobách, a hoci sa s ním veľmi často stretnete v mletej forme (čevabčiči, pljeskavica, kernadže), tak ho tu samozrejme nájdete aj nasekané na kúsky. V Bosne a Hercegovine si určite sadnite na grilované Ražnjiči, teda marinované kúsky jahňacieho či kuracieho mäsa, ktoré sa opeká napichnuté na ražni. Získa si vás nielen vôňou, ale aj šťavnatým mäsom. Podáva sa tradične so zeleninovými šalátmi a čerstvým chlebom do ktorého si v prípade potreby môžete hotové ražnjiči zabaliť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 659
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 573
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 093
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 148
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 671
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 630
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 755
  6. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 184
  7. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 119
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 745
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu