Azorské ostrovy sú vzdialeným, a u nás pomerne málo objaveným, dovolenkovým rajom. Hovoríme o deviatich vulkanických ostrovoch so subtropickým podnebím.
Azory uchvátia každého milovníka nespútanej prírody, vyznávača dobrodružných športov a aktivít, alebo ekologicky zmýšľajúcich turistov.
Až 95 percent územia ostrovov je tvorené prírodnými oblasťami, rezerváciami a rôznymi chránenými oblasťami. Ostrovy sú preslávené nádhernými výhľadmi a pôsobivou krajinou, plnou zelene, vody, kvetov a sopečných útvarov.

Prírodné krásy sú doplnené a pôsobivé rybárske dedinky a mestečká s čarovnou atmosférou, pamiatkami a gurmánskymi pochúťkami.
Ak pocestujete na Azorské ostrovy, tieto miesta si nenechajte ujsť.
Ponta Delgada

Ponta Delgada je hlavné a najväčšie mesto na Azoroch. Nachádza sa na ostrove São Miguel. Mestečko ponúka na obdiv niekoľko zaujímavých historických budov, vrátane pevnosti São Bras.
K obľúbeným atrakciám patrí okrem radnice múzeum Carlosa Machada, palác Santa Catarina a farský kostol São Sebastiano.
Vila Franca do Campo

Na juhu ostrova São Miguel leží malé mestečko, kedysi hlavné mesto súostrovia. V 16. storočí bolo mesto značne poškodené veľkým zemetrasením a množstvom obetí. To bol dôvod, prečo sa hlavným mestom stalo Ponta Delgada, západne od mestečka.
Okrem početných kostolov, kláštorov a pamätníkov tu možno vidieť veľmi zaujímavý a jedinečný maják Ponta Garca.
Asi kilometer od pobrežia sa oproti mestu nachádza malý ostrovček s veľmi zaujímavou geografiou s kráterom, ktoré sú veľmi typické pre všetky Azorské ostrovy. Je vyhlásený za prírodnú rezerváciu s endemickými rastlinnými druhmi.
Lagoa do Fogo

Prezývané aj „Ohnivé jazero“ je zaplavený kráter (kaldera) v centrálnej časti ostrova São Miguel a tvorí najväčšiu vodnú plochu na ostrovoch.
Jeho výnimočnosť spočíva aj v tom, že táto kaldera je najmladšia na Azoroch a posledná erupcia bola zaznamenaná v roku 1563.
Jazero aj jeho okolie je chránenou oblasťou s výskytom viacerých vzácnych endemických druhov živočíchov a rastlín.
Pozorovanie delfínov a veľrýb

Azorské ostrovy sú dobre známe vynikajúcimi podmienkami pre pozorovanie veľkých morských cicavcov. Miestne vody sú domovom mnohých vzácnych druhov, alebo tvoria významný bod v migračných trasách.
Možno tu zhliadnuť až 24 druhov veľrýb. Hoci lov veľrýb dávno zanikol, aj pozorovanie týchto majestátnych zvierat je prísne regulované kódexom, ktorý napríklad presne stanovuje, koľko lodí sa môže k nim priblížiť, alebo z ktorého smeru sa majú približovať.
Plavby za pozorovaním si môžete spojiť aj s obľúbeným šnorchlovaním pri pobreží. Teplota vody sa drží medzi 17 – 24 °C a má dobrú vzdialenosť viditeľnosti.
Mount Pico

Je najvyšším vrchom Azorov ako aj celého Portugalska. Nachádza sa na ostrove Pico. Mount Pico je stratovulkán s veľkým kráterom na vrchole. Kráter má priemer 500 metrov a hĺbku približne 30 metrov.
Na tomto zaujímavom kopci sa nachádza aj oblasť trvalého odplyňovania, čo sa prejavuje prúdmi vodnej pary s teplotou od 50 ° C do 75 °. Pre turistov sú k dispozícii turistické chodníky a nechýba ani trasa na samotný vrchol.
Zaujímavá dovolenka na Azoroch?
Pozrite si termíny poznávacieho zájazdu so slovenským sprievodcom >>>