SME
Piatok, 22. september, 2023 | Meniny má Móric

Praktický sprievodca španielskym pobrežím Costa del Sol

Costa del Sol ukáže, že v Andalúzii má dôležité slovo oddych, piesočná pláž a more.

Typické uličky v mestách a dedinách Costa del SolTypické uličky v mestách a dedinách Costa del Sol (Zdroj: www.pixabay.com)

Španielsko patrí k najrozmanitejším európskym krajinám, ktoré majú takpovediac „všetko“. Krásne hory, historické pamiatky, ostrovy, modernú architektúru, gastronómiu a desiatky až stovky kilometrov krásnych pláží. Ak hľadáte tie najzaujímavejšie a najznámejšie, tak skôr či neskôr skončíte na andalúzskom pobreží Costa del Sol.

Andalúzia sa nám najčastejšie spája s okázalými stavbami, historickými pamätníkmi v ktorých sa mieša orientálna vízia s európskymi predstavami, no Costa del Sol ukáže, že nie všetko v Andalúzii sa musí točiť okolo pamiatok a že dôležité slovo tu má aj oddych, piesočná pláž a more.

Costa del Sol: počasie a teplota mora

Španielska oblasť zvaná aj Costa del Sol sa vyznačuje veľmi príjemnou klímou takmer počas celého roku. Názov miesta znie v preklade „Slnečné pobrežie“ a tak je celkom jasné, aký typ počasia tu prevažuje. Miestni sú hrdí na to, že tu ročne zažívajú viac než 300 slnečných dní.

Ak sa chystáte prežiť na pobreží svoju dovolenku s kúpaním sa v mori, vyberte sa sem počas letných mesiacov, kedy sa priemerná teplota pohybuje medzi 30-35 °C a vzduch jemne ochladzuje typický miestny, morský vánok. Niekedy sa tu objaví aj teplý, suchý vietor z Andalúzie a vtedy nie je žiadnym prekvapením, ak ortuť teplomera vystúpi na 38-40 °C.

Jeseň je tiež mimoriadne príjemná a kým u nás už panuje sychravé počasie v pobrežnom letovisku Marbella nepadne teplota pod 20 °C.

Počas letnej sezóny tu na vás denne čaká v priemere 10-11 slnečných hodín.

Zrážky v letných mesiacoch veľmi nečakajte, pretože najdaždivejšie mesiace v roku sú od novembra do januára. Jar v znamení apríla či mája sú veľmi vhodné pre tých, ktorí neprišli len za slnkom a morským pobrežím, ale majú chuť podniknúť výlety aj do okolia či vydať sa na trek do hôr.

Priemerná teplota vody na pobreží je počas leta okolo 23-24 °C a počas skorej jesene klesne v priemere o jeden či dva stupne.

Letisko, cestovanie a doprava

Slnečné pobrežie Andalúzie má svoju vstupnú bránu v meste Malaga, kde leží aj medzinárodné letisko. Po Madride, Barcelone a Mallorke je štvrtým najväčším letiskom celého Španielska a vďaka jeho polohe na ňom pristane drvivá väčšina návštevníkov Andalúzie.

Ročne ním prejde viac než 12 miliónov cestujúcich. Letisko nesie meno Pabla Picassa, ale pre jeho polohu ho často nazývajú aj letisko „Costa del Sol“.

Dĺžka letu zo Slovenska či Viedne je priemerne 3 hodiny a 30 minút.

Letisko v Malage je pomerne jednoduché a tak sa v ňom ľahko zorientujete. Ak potrebujete vybrať peniaze v príletovej hale to nie je žiaden problém. Ak by ste si nevedeli poradiť, zapamätajte si španielske slovné spojenie „cajeros automaticos“ Počítajte však s tým, že za výber z bankomatu môžete platiť poplatok cca 1,5 – 2 %.

Výhodou je aj jeho poloha, pretože do centra Malagy je to z letiska len 8 kilometrov. Ak si chcete na letisku požičať auto, cena za deň sa pohybuje v priemere už od 25 - 35 euro. Skúste auto požičovňu Budget (Avis). Španielska Andalúzia má výhodu, že väčšina diaľnic nie je spoplatnených. Maximálna možná rýchlosť je 120 km/h, ale v mestách treba rátať s tým, že by ste nemali prekročiť 50 km/h.

Z letiska sa veľmi jednoducho dostanete do centra mesta verejnou dopravou. Autobus vás vyjde na cca 3 eurá a za vlak, ktorý vás odvezie k historickému centru zaplatíte v priemere ešte o euro menej.

Ak hľadáte zážitok, čo tak skúsiť rýchlovlak z Malagy do hlavného mesta Madridu? Trať dlhú 512 kilometrov preletí vlak AVE za 2 hodiny a 20 minút s priemernou rýchlosťou 220 km/h.

Najkrajšie pláže Costa del Sol

Španielske pobrežie Costa del Sol preslávilo nielen podmanivá atmosféra, ale aj desiatky pláži z pomedzi ktorých si každý vyberie presne to čo mu najlepšie vyhovuje. Z Manilvy do Nerjy sa kľukatí pobrežie Stredomorského mora v dĺžke 161 kilometrov.

Každá pláž má svoju vlastnú dušu a príbeh. Tie najprístupnejšie sú v tesnej blízkosti Malagy a tak sa už hodinku po pristáti môžete kúpať v morských vlnách. Spomedzi mestských pláži je najzaujímavejšou pláž Malagueta, ktorá sa nachádza v blízkosti starého mesta. Za zmienku stojí aj Pedregalejo. Okrem kúpania a slnenia ju ocenia aj gurmáni, pretože práve tu vzniklo legendárne miestne jedlo espeto de sardinas, teda kúsky grilovaných sardiniek.

Medzi najdokonalejšie pláže patrí Playa del Cañuelo. Ukrýva sa v blízkosti útesov Maro, neďaleko Gibraltárskeho prieplavu a ak by ste mali vidieť iba jednu jedinú pláž, toto bude ona. Zamiluje si ju každý, kto miluje pokoj a nepreplnené miesta. Dostať sa sem dá totiž jedine po polhodinovej, pešej prechádzke. Odmenou však bude jemne šedivá pláž s priezračnou vodou.

Najviac pláží sa nachádza na západnej strane Costa del Sol, pretože tu ležia tie najznámejšie pobrežné miesta ako Marbella, Torremolinos, Estepona, Manilva či Benalmadena. Medzi tými najkrajšími sa v rebríčkoch pravidelne objavujú pláže Malapesquera a Los Boliches.

Východná strana je divokejšia a pláže tu často dotvárajú kulisy s horami či zálivmi a útesmi. Tie najzaujímavejšie nájdete v regióne Axarquia.

Pláž Los Alamos Beach v Torremolinos priťahuje mládež hľadajúcu zábavu a nočný život. Nájdete tu niekoľko plážových klubov, ktoré „nikdy nespia“.

Jej pravým opakom je pláži Artola – Cabopino, kde zažijete dokonalý únik, ticho a pokoj od všetkého a všetkých. Pláže v oblasti Torrox sa považujú za miesto s najlepšou klímou v Európe.

Turisticky významné miesta

Hlavným centrom španielskeho pobrežia Costa del Sol je obľúbená Malaga, mesto Pabla Picassa či Antonia Banderasa. Malaga sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane vašou vstupnou bránou do andalúzskeho sveta.

V jej historickom centre sa prelína vznešenosť maurskej architektúry s orientálnymi prvkami, ktoré vyniknú najmä na známej pevnosti La Alcazaba (vstupné 2,10 €) z 11. storočia a renesančnými či stredovekými stavbami kostolov.

Tým najdôležitejším kresťanským svätostánkom mesta je katedrála Catedral de la Encarnacion (vstupné 5 €) stará necelých 500 rokov. Aj ona bola kedysi mešitou, no dnes sa na nej zaleskne kríž.

Uličky starej Malagy zaujmú aj barokovými palácmi, kostolmi, renesančnými priečeliami, sochami či fontánami. Akoby sa na každom kroku niečo zaujímavé dialo a atmosféru mesta podčiarknu aj rozvoniavajúce lokálne podniky.

Malaga sa považuje za gastronomické mesto. Odporúčame ochutnať grilované sardinky alebo „cazon“, rybu marinovanú v cesnaku a octe. Malaga očarí aj sladkým vínom Mosto. Najkrajší výhľad na mesto si užijete z už spomenutej pevnosti La Alcazaba.

Nielen, že priamo pod ňou sa zastavíte aj v ruinách rímskeho divadla (vstup zdarma), ktoré tu ležia z doby, kedy patrilo dnešné Španielsko pod rímsku provinciu Hispánia, ale ešte budete mať za odmenu celú Malagu ako na dlani.

Mnohí sa v Malage vydajú po stopách slávneho maliara Pabla Picassa. Ak aj vy patríte k obdivovateľom El Pablita, začnite v jeho rodnom dome na námestí Plaza Merced (2 €), kde na vás čaká niekoľko jeho malieb a osobných vecí. Až potom pokračujte do múzea v paláci Palacio de Buenavista (8 €) za majstrovými maľbami.

V Malage odporúčame tieto hotely:

Torremolinos leží len cca 13 kilometrov južne od Malagy, no ocitnete sa tu akoby v inom svete. Toto miesto je o užívaní si pobrežia a oddychu. Verili by ste, že sa tu skrýva viac než 300 reštaurácii?

Okrem toho je Torremolinos domovom najväčšieho vodného parku pobrežia Costa del Sol s názvom Aqualand. Otvorený je od mája do októbra.

Dospelý človek zaplatí 28 €, dieťa od 5-10 rokov 19 € a dieťa staré 3-4 roky 10 €. Objednajte si svoje lístky online a ušetríte niekoľko eur. Na svoje si tu tak prídu najmä rodiny s deťmi a keď sa tu dosýta vybláznia, čaká tu na nich vedľa stojaci Crocodile Park, kde sa naučíte všetko o svete krokodílov. Prechádzky po promenáde si zamilujete.

Overené hotely v Torremolinos:

Fuengirola patrí vďaka svojej polohe uprostred Costa del Sol medzi najpríjemnejšie a najobľúbenejšie letoviská. Kedysi ospalá rybárska dedinka sa dnes premenila na kozmopolitné, stredomorské centrum dovolenkového života.

Má 8 kilometrov pieskových pláží, priemernú letnú teplotu 30 stupňov a kto by chcel trochu aktívneho oddychu, na toho čaká maurská pevnosť Castillo Sohail (v pondelok zatvorená). Objavíte tu aj ruiny rímskej vily zo 4. storočia. Lákavá promenáda je centrom života a ožíva najmä podvečer, keď skončí siesta a ľudia sa vydajú na svoju obľúbenú činnosť, teda pozorovať život okolo seba.

Kvalitné hotely v letovisku Fuengirola:

Prímorská Marbella sa stala synonymom luxusu a dodnes si svoju povesť drží. Kedysi toto miesto lákalo horných desaťtisíc, ale dnes si tu svoj dovolenkový sen môže prežiť azda každý. Marbella leží na pol ceste medzi Malagou a Gibraltárom a neďaleko od mesta sa dvíhajú pahorky Sierra Blanca.

Láka predovšetkým na svoju atmosféru, pláže a sen o luxuse, ktorý sem priniesli ešte v 70. rokoch filmové či hudobné hviezdy. Marbella však ponúkne viac ako len piesok a more, pretože tu v starom meste nájdete spleť krivolakých uličiek prepletajúcich sa na Pomarančové námestie (Plaza de los Naranjos). V meste nájdete aj desať sôch Salvadora Dalího. Nájdete ich na promenáde Avenida del Mar. Najluxusnejšia časť Marbelly leží v okolí prístavu Puerto Banus.

V obľúbenej Marbelle odporúčame tieto hotely:

Čo vidieť na Costa del Sol?

Malé mestečko Mijas je neobjavená perla pobrežia. Neleží priamo na brehu mora ako mnohé iné, ale nachádza sa vo výške okolo 500 mnm a všade naokolo neho sa dvíhajú pahorky. Prekvapí svojou príjemnou klímou, ale aj uličkami starého mesta Mijas Pueblo a desiatkami snehobielych domov postavených do kopca. Pre milovníkov golfu je Mijas malým rajom na zemi so siedmymi hracími plochami a leží tu aj golfový rezort La Cala, ktorý je so svojimi 60 jamkami najväčším v celom Španielsku.

Dedinka Monda ležiaca cca 44 kilometrov od Malagy sedí na mieste, ktoré poznali už pred 2300 rokmi Rimania. Rozlieva sa na úpätí kopca a na jeho vrchole tróni stará pevnosť pretkaná maurskou históriou Al Mundat. Ak sa tu ocitnete poslednú nedeľu v marci, dostanete sa do víru tradičného stretnutia Dia de la Sopa Mondeňa, kedy sa servíruje typická miestna polievka pre každého návštevníka. Dostanete sa sem vlastným autom alebo lokálnym autobusom z Malagy či Marbelly.

Ojén je podobne ako Monda či Mijas vnútrozemským mestečkom s dvomi tisíckami obyvateľov krčiace sa medzi zelenými kopcami Sierra Blanca a Sierra Alpujata. Kedysi si tu poľovačky užíval kráľ Alfonso XIII a dnes je obľúbeným turistickým miestom, no bez zásahu masového turizmu. Neodíďte odtiaľto bez toho, aby ste ochutnali miestny preslávený, anízový likér s prezývkou „ojen“.

Mestečko Benahavis sa stalo synonymom pre gastroturizmus. Hovorí sa o ňom ako o mieste, kde nájdete najviac kvalitných reštaurácii v celom regióne a ľudia sem neváhajú kvôli jedlu cestovať desiatky kilometrov. Najväčším problémom mestečka je vybrať si do ktorej reštaurácie si sadnete a kde zaparkujete svoje auto. Medzi tie odporúčané podniky patrí Flor de Lis a Los Abanicos s tradičnými pochúťkami. A keď budete mať pocit, že potrebujete spáliť nabraté kalórie, môžete si zabehnúť k ruine starej pevnosti Torre Estoril.

Neznáma Benalmadena skrýva nejednom prekvapenie. Leží medzi letoviskami Torremolinos a Fuengirola a ani do Malagy to odtiaľto nie je vôbec ďaleko. Okrem kamennej, strážnej veže Quebrada a monumentu Castillo de Colomares postaveného na oslavu Krištofa Kolomba tu objavíte najväčšiu budhistickú stupu západnej Európy. Má 33 metrov a tento rok oslávi svoje 15.narodeniny.

(zdroj: dovolenka.sme.sk)
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

 1. Podpora systému je slabá, je to na jednotlivcoch
 2. Prišli na to, že odpad je cenný
 3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
 4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
 6. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
 7. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
 8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
 1. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
 2. Prišli na to, že odpad je cenný
 3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 5. Autocentrá AURES Holdings obslúžili už 3 milióny zákazníkov
 6. Príďte ochutnať ocenené destiláty
 7. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 8. Politici dobrovoľne posielajú slovenské ženy pod nôž
 1. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 806
 2. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 9 127
 3. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 8 280
 4. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 5 656
 5. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 217
 6. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 178
 7. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 608
 8. Veľké Karlovice: wellness oáza kúsok od hraníc 2 249
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Blanka Ulaherová: V Madride, tri minúty od Guerniky
 2. Matej Peluha: Podporuje svoje dieťa aby bol samovražedný atentátnik. Ako sme si sadli s Talibanom na čaj.
 3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Klin (III)
 4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Malé Zlievce
 5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami: Čakanovce - Galamba
 6. Andrej Šverha: Rakúske Alpy, láska na prvý pohľad
 7. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
 8. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 62 734
 2. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 38 523
 3. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 16 447
 4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 12 269
 5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 173
 6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 9 083
 7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 245
 8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 053
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťZatvoriť reklamu