SME
Streda, 29. september, 2021 | Meniny má Michal, MichaelaKrížovkyKrížovky

Praktický sprievodca španielskym pobrežím Costa del Sol

Costa del Sol ukáže, že v Andalúzii má dôležité slovo oddych, piesočná pláž a more.

Typické uličky v mestách a dedinách Costa del SolTypické uličky v mestách a dedinách Costa del Sol (Zdroj: www.pixabay.com)

Španielsko patrí k najrozmanitejším európskym krajinám, ktoré majú takpovediac „všetko“. Krásne hory, historické pamiatky, ostrovy, modernú architektúru, gastronómiu a desiatky až stovky kilometrov krásnych pláží. Ak hľadáte tie najzaujímavejšie a najznámejšie, tak skôr či neskôr skončíte na andalúzskom pobreží Costa del Sol.

Andalúzia sa nám najčastejšie spája s okázalými stavbami, historickými pamätníkmi v ktorých sa mieša orientálna vízia s európskymi predstavami, no Costa del Sol ukáže, že nie všetko v Andalúzii sa musí točiť okolo pamiatok a že dôležité slovo tu má aj oddych, piesočná pláž a more.

Costa del Sol: počasie a teplota mora

Španielska oblasť zvaná aj Costa del Sol sa vyznačuje veľmi príjemnou klímou takmer počas celého roku. Názov miesta znie v preklade „Slnečné pobrežie“ a tak je celkom jasné, aký typ počasia tu prevažuje. Miestni sú hrdí na to, že tu ročne zažívajú viac než 300 slnečných dní.

Ak sa chystáte prežiť na pobreží svoju dovolenku s kúpaním sa v mori, vyberte sa sem počas letných mesiacov, kedy sa priemerná teplota pohybuje medzi 30-35 °C a vzduch jemne ochladzuje typický miestny, morský vánok. Niekedy sa tu objaví aj teplý, suchý vietor z Andalúzie a vtedy nie je žiadnym prekvapením, ak ortuť teplomera vystúpi na 38-40 °C.

Jeseň je tiež mimoriadne príjemná a kým u nás už panuje sychravé počasie v pobrežnom letovisku Marbella nepadne teplota pod 20 °C.

Počas letnej sezóny tu na vás denne čaká v priemere 10-11 slnečných hodín.

Zrážky v letných mesiacoch veľmi nečakajte, pretože najdaždivejšie mesiace v roku sú od novembra do januára. Jar v znamení apríla či mája sú veľmi vhodné pre tých, ktorí neprišli len za slnkom a morským pobrežím, ale majú chuť podniknúť výlety aj do okolia či vydať sa na trek do hôr.

Priemerná teplota vody na pobreží je počas leta okolo 23-24 °C a počas skorej jesene klesne v priemere o jeden či dva stupne.

Letisko, cestovanie a doprava

Slnečné pobrežie Andalúzie má svoju vstupnú bránu v meste Malaga, kde leží aj medzinárodné letisko. Po Madride, Barcelone a Mallorke je štvrtým najväčším letiskom celého Španielska a vďaka jeho polohe na ňom pristane drvivá väčšina návštevníkov Andalúzie.

Ročne ním prejde viac než 12 miliónov cestujúcich. Letisko nesie meno Pabla Picassa, ale pre jeho polohu ho často nazývajú aj letisko „Costa del Sol“.

Dĺžka letu zo Slovenska či Viedne je priemerne 3 hodiny a 30 minút.

Letisko v Malage je pomerne jednoduché a tak sa v ňom ľahko zorientujete. Ak potrebujete vybrať peniaze v príletovej hale to nie je žiaden problém. Ak by ste si nevedeli poradiť, zapamätajte si španielske slovné spojenie „cajeros automaticos“ Počítajte však s tým, že za výber z bankomatu môžete platiť poplatok cca 1,5 – 2 %.

Výhodou je aj jeho poloha, pretože do centra Malagy je to z letiska len 8 kilometrov. Ak si chcete na letisku požičať auto, cena za deň sa pohybuje v priemere už od 25 - 35 euro. Skúste auto požičovňu Budget (Avis). Španielska Andalúzia má výhodu, že väčšina diaľnic nie je spoplatnených. Maximálna možná rýchlosť je 120 km/h, ale v mestách treba rátať s tým, že by ste nemali prekročiť 50 km/h.

Z letiska sa veľmi jednoducho dostanete do centra mesta verejnou dopravou. Autobus vás vyjde na cca 3 eurá a za vlak, ktorý vás odvezie k historickému centru zaplatíte v priemere ešte o euro menej.

Ak hľadáte zážitok, čo tak skúsiť rýchlovlak z Malagy do hlavného mesta Madridu? Trať dlhú 512 kilometrov preletí vlak AVE za 2 hodiny a 20 minút s priemernou rýchlosťou 220 km/h.

Najkrajšie pláže Costa del Sol

Španielske pobrežie Costa del Sol preslávilo nielen podmanivá atmosféra, ale aj desiatky pláži z pomedzi ktorých si každý vyberie presne to čo mu najlepšie vyhovuje. Z Manilvy do Nerjy sa kľukatí pobrežie Stredomorského mora v dĺžke 161 kilometrov.

Každá pláž má svoju vlastnú dušu a príbeh. Tie najprístupnejšie sú v tesnej blízkosti Malagy a tak sa už hodinku po pristáti môžete kúpať v morských vlnách. Spomedzi mestských pláži je najzaujímavejšou pláž Malagueta, ktorá sa nachádza v blízkosti starého mesta. Za zmienku stojí aj Pedregalejo. Okrem kúpania a slnenia ju ocenia aj gurmáni, pretože práve tu vzniklo legendárne miestne jedlo espeto de sardinas, teda kúsky grilovaných sardiniek.

Medzi najdokonalejšie pláže patrí Playa del Cañuelo. Ukrýva sa v blízkosti útesov Maro, neďaleko Gibraltárskeho prieplavu a ak by ste mali vidieť iba jednu jedinú pláž, toto bude ona. Zamiluje si ju každý, kto miluje pokoj a nepreplnené miesta. Dostať sa sem dá totiž jedine po polhodinovej, pešej prechádzke. Odmenou však bude jemne šedivá pláž s priezračnou vodou.

Najviac pláží sa nachádza na západnej strane Costa del Sol, pretože tu ležia tie najznámejšie pobrežné miesta ako Marbella, Torremolinos, Estepona, Manilva či Benalmadena. Medzi tými najkrajšími sa v rebríčkoch pravidelne objavujú pláže Malapesquera a Los Boliches.

Východná strana je divokejšia a pláže tu často dotvárajú kulisy s horami či zálivmi a útesmi. Tie najzaujímavejšie nájdete v regióne Axarquia.

Pláž Los Alamos Beach v Torremolinos priťahuje mládež hľadajúcu zábavu a nočný život. Nájdete tu niekoľko plážových klubov, ktoré „nikdy nespia“.

Jej pravým opakom je pláži Artola – Cabopino, kde zažijete dokonalý únik, ticho a pokoj od všetkého a všetkých. Pláže v oblasti Torrox sa považujú za miesto s najlepšou klímou v Európe.

Turisticky významné miesta

Hlavným centrom španielskeho pobrežia Costa del Sol je obľúbená Malaga, mesto Pabla Picassa či Antonia Banderasa. Malaga sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane vašou vstupnou bránou do andalúzskeho sveta.

V jej historickom centre sa prelína vznešenosť maurskej architektúry s orientálnymi prvkami, ktoré vyniknú najmä na známej pevnosti La Alcazaba (vstupné 2,10 €) z 11. storočia a renesančnými či stredovekými stavbami kostolov.

Tým najdôležitejším kresťanským svätostánkom mesta je katedrála Catedral de la Encarnacion (vstupné 5 €) stará necelých 500 rokov. Aj ona bola kedysi mešitou, no dnes sa na nej zaleskne kríž.

Uličky starej Malagy zaujmú aj barokovými palácmi, kostolmi, renesančnými priečeliami, sochami či fontánami. Akoby sa na každom kroku niečo zaujímavé dialo a atmosféru mesta podčiarknu aj rozvoniavajúce lokálne podniky.

Malaga sa považuje za gastronomické mesto. Odporúčame ochutnať grilované sardinky alebo „cazon“, rybu marinovanú v cesnaku a octe. Malaga očarí aj sladkým vínom Mosto. Najkrajší výhľad na mesto si užijete z už spomenutej pevnosti La Alcazaba.

Nielen, že priamo pod ňou sa zastavíte aj v ruinách rímskeho divadla (vstup zdarma), ktoré tu ležia z doby, kedy patrilo dnešné Španielsko pod rímsku provinciu Hispánia, ale ešte budete mať za odmenu celú Malagu ako na dlani.

Mnohí sa v Malage vydajú po stopách slávneho maliara Pabla Picassa. Ak aj vy patríte k obdivovateľom El Pablita, začnite v jeho rodnom dome na námestí Plaza Merced (2 €), kde na vás čaká niekoľko jeho malieb a osobných vecí. Až potom pokračujte do múzea v paláci Palacio de Buenavista (8 €) za majstrovými maľbami.

V Malage odporúčame tieto hotely:

Torremolinos leží len cca 13 kilometrov južne od Malagy, no ocitnete sa tu akoby v inom svete. Toto miesto je o užívaní si pobrežia a oddychu. Verili by ste, že sa tu skrýva viac než 300 reštaurácii?

Okrem toho je Torremolinos domovom najväčšieho vodného parku pobrežia Costa del Sol s názvom Aqualand. Otvorený je od mája do októbra.

Dospelý človek zaplatí 28 €, dieťa od 5-10 rokov 19 € a dieťa staré 3-4 roky 10 €. Objednajte si svoje lístky online a ušetríte niekoľko eur. Na svoje si tu tak prídu najmä rodiny s deťmi a keď sa tu dosýta vybláznia, čaká tu na nich vedľa stojaci Crocodile Park, kde sa naučíte všetko o svete krokodílov. Prechádzky po promenáde si zamilujete.

Overené hotely v Torremolinos:

Fuengirola patrí vďaka svojej polohe uprostred Costa del Sol medzi najpríjemnejšie a najobľúbenejšie letoviská. Kedysi ospalá rybárska dedinka sa dnes premenila na kozmopolitné, stredomorské centrum dovolenkového života.

Má 8 kilometrov pieskových pláží, priemernú letnú teplotu 30 stupňov a kto by chcel trochu aktívneho oddychu, na toho čaká maurská pevnosť Castillo Sohail (v pondelok zatvorená). Objavíte tu aj ruiny rímskej vily zo 4. storočia. Lákavá promenáda je centrom života a ožíva najmä podvečer, keď skončí siesta a ľudia sa vydajú na svoju obľúbenú činnosť, teda pozorovať život okolo seba.

Kvalitné hotely v letovisku Fuengirola:

Prímorská Marbella sa stala synonymom luxusu a dodnes si svoju povesť drží. Kedysi toto miesto lákalo horných desaťtisíc, ale dnes si tu svoj dovolenkový sen môže prežiť azda každý. Marbella leží na pol ceste medzi Malagou a Gibraltárom a neďaleko od mesta sa dvíhajú pahorky Sierra Blanca.

Láka predovšetkým na svoju atmosféru, pláže a sen o luxuse, ktorý sem priniesli ešte v 70. rokoch filmové či hudobné hviezdy. Marbella však ponúkne viac ako len piesok a more, pretože tu v starom meste nájdete spleť krivolakých uličiek prepletajúcich sa na Pomarančové námestie (Plaza de los Naranjos). V meste nájdete aj desať sôch Salvadora Dalího. Nájdete ich na promenáde Avenida del Mar. Najluxusnejšia časť Marbelly leží v okolí prístavu Puerto Banus.

V obľúbenej Marbelle odporúčame tieto hotely:

Čo vidieť na Costa del Sol?

Malé mestečko Mijas je neobjavená perla pobrežia. Neleží priamo na brehu mora ako mnohé iné, ale nachádza sa vo výške okolo 500 mnm a všade naokolo neho sa dvíhajú pahorky. Prekvapí svojou príjemnou klímou, ale aj uličkami starého mesta Mijas Pueblo a desiatkami snehobielych domov postavených do kopca. Pre milovníkov golfu je Mijas malým rajom na zemi so siedmymi hracími plochami a leží tu aj golfový rezort La Cala, ktorý je so svojimi 60 jamkami najväčším v celom Španielsku.

Dedinka Monda ležiaca cca 44 kilometrov od Malagy sedí na mieste, ktoré poznali už pred 2300 rokmi Rimania. Rozlieva sa na úpätí kopca a na jeho vrchole tróni stará pevnosť pretkaná maurskou históriou Al Mundat. Ak sa tu ocitnete poslednú nedeľu v marci, dostanete sa do víru tradičného stretnutia Dia de la Sopa Mondeňa, kedy sa servíruje typická miestna polievka pre každého návštevníka. Dostanete sa sem vlastným autom alebo lokálnym autobusom z Malagy či Marbelly.

Ojén je podobne ako Monda či Mijas vnútrozemským mestečkom s dvomi tisíckami obyvateľov krčiace sa medzi zelenými kopcami Sierra Blanca a Sierra Alpujata. Kedysi si tu poľovačky užíval kráľ Alfonso XIII a dnes je obľúbeným turistickým miestom, no bez zásahu masového turizmu. Neodíďte odtiaľto bez toho, aby ste ochutnali miestny preslávený, anízový likér s prezývkou „ojen“.

Mestečko Benahavis sa stalo synonymom pre gastroturizmus. Hovorí sa o ňom ako o mieste, kde nájdete najviac kvalitných reštaurácii v celom regióne a ľudia sem neváhajú kvôli jedlu cestovať desiatky kilometrov. Najväčším problémom mestečka je vybrať si do ktorej reštaurácie si sadnete a kde zaparkujete svoje auto. Medzi tie odporúčané podniky patrí Flor de Lis a Los Abanicos s tradičnými pochúťkami. A keď budete mať pocit, že potrebujete spáliť nabraté kalórie, môžete si zabehnúť k ruine starej pevnosti Torre Estoril.

Neznáma Benalmadena skrýva nejednom prekvapenie. Leží medzi letoviskami Torremolinos a Fuengirola a ani do Malagy to odtiaľto nie je vôbec ďaleko. Okrem kamennej, strážnej veže Quebrada a monumentu Castillo de Colomares postaveného na oslavu Krištofa Kolomba tu objavíte najväčšiu budhistickú stupu západnej Európy. Má 33 metrov a tento rok oslávi svoje 15.narodeniny.

(zdroj: dovolenka.sme.sk)
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 2. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 3. Vydajte sa po stopách kvalitnej kávy
 4. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 5. Ako Dom odborov Istropolis pochoval Berchtoldov palác
 6. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 7. Slováci prepadli SENCORMÁNII a hľadajú najstarší spotrebič
 8. Znalec slovenského brandy
 9. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 10. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 1. Ako Dom odborov Istropolis pochoval Berchtoldov palác
 2. Hľadáte nové príležitosti v kariére? Nájdete ich v obchode
 3. Odomknite si celé SME.sk s predplatným Prémium
 4. U. S. Steel nie je len dymiaci komín
 5. Najviac škôd slovenskí šoféri hlásia v júni
 6. Proxenta získala ocenenie Developer roka
 7. HB Reavis postavil Bratislave novú autobusovú stanicu
 8. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 9. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 10. Prečo by sa elektrárne mali zaujímať o ekologické riešenia?
 1. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali 19 211
 2. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 9 137
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 983
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 170
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 5 687
 6. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 984
 7. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu 4 704
 8. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 4 642
 9. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 439
 10. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska 4 264
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Pavel Dvořák: Sú Číňania šťastnejší?
 2. Vladimír Benčík: Vietnam – viete že sa na vietnamskom trhu dá kúpiť láska i šťastie?
 3. Lubo Repka: Zakladajúce štáty USA – Massachusetts
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 16. - Kto objavil Antarktídu - Bransfield, Bellingshausen alebo Palmer?
 5. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne
 6. Alžbeta Szomolaiová: Zo Stratenej na Havraniu skalu
 7. Martin Majzlan: Kirgizsko - Z konského sedla až po pláže Issyk-Kul
 8. Blanka Ulaherová: Sobota v údolí Wachau - od Richarda Levie srdce až po šnicľu v žemli
 1. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 15 121
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 7 668
 3. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 6 852
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 285
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 671
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 5 095
 7. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 598
 8. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju! 4 195
 1. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 3. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 4. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
Skryť Zatvoriť reklamu