SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky
KOMERČNÝ OBSAH

Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny

Týždeň jarných prázdnin je ideálnym časom na spoločnú rodinnú dovolenku.

Kanárske ostrovyKanárske ostrovy (Zdroj: dovolenka.sme.sk)

Jarné prázdniny sú na Slovensku tradične plánované na celý týždeň, avšak pre rôzne kraje v rôznom dátume. Výhodou je, že k voľným dňom si môžeme pripočítať ďalšie 4 dni víkendov pred a po prázdninovom týždni.

Ak sa rozhodnete s deťmi cestovať a užiť si počas voľna zábavnú rodinnú dovolenku, môžete sa tešiť až na 11 výnimočných dní. Plánujte však podľa toho, v ktorom kraji chodia vaše ratolesti do školy.

Jarné prázdniny 2020 prebehnú v mesiacoch február až marec v nasledovných termínoch:

 • 17. február až 21. február 2020 - Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj
 • 24. február až 28. február 2020 - Banskobystrický, Žilinský a Trenčiansky kraj
 • 2. marec až 6. marec 2020 - Košický a Prešovský kraj

Neviete sa rozhodnúť, kam s deťmi počas prázdnin cestovať? Najlepšie je staviť na overené destinácie a hotely, ktoré určite nesklamú. Aby ste sa vyhli sklamaniu, vyberajte podľa záujmu detí a nezabudnite si naplánovať aj dovolenkový program. Zapojte do plánovania aj deti, spýtajte sa ich na ich predstavy. Tak si zaistíte, že rodinná dovolenka bude skutočne vynikajúcou pre každého člena rodiny.

Ak sa chcete nechať inšpirovať, máme tipy na vhodné destinácie. Okrem skvelého odpočinku ponúkajú aj rôzne možnosti zábavy a dobrodružstva.

Obľúbené dovolenkové destinácie

Marakéš

Marakéš zabaví aj deti. Marakéš zabaví aj deti. (zdroj: https://pixabay.com)

Jedným z najpôsobivejších miest Maroka je určite Marakéš s množstvom krásnych záhrad, ktoré sú vynikajúcou príležitosťou na rodinnú zábavu a oddych. Navyše aj historické centrum ponúka zážitky na niekoľko dní a na svoje si rozhodne prídu aj násťroční milovníci nakupovania a trhov. Objavovanie mesta bude zábavné aj na bicykloch, alebo si objednajte let balónom a pozorujte svet z vtáčej perspektívy.

Deti sa môžu vyšantiť v hotelových bazénoch a následne zahnať hlad lákavými miestnymi jedlami. Našim špeciálnym typom sú poznávacie zájazdy, ktoré sú obohatené o zaujímavé výlety do pohoria Atlas alebo slávneho mesta Casablanca.

Plavba Emiráty, Omán a Katar

Plavby sú atraktívnou a zábavnou dovolenkou pre každého. Plavby sú atraktívnou a zábavnou dovolenkou pre každého. (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Láka vás arabský svet? Precestujte až 3 krajiny na jeden šup. Plavby sú vynikajúcou možnosťou dovolenky, ktorá bude patriť do kategórie nezabudnuteľných zážitkov. Budete mať príležitosť spoznať naj mestá regiónu vrátane Abu Dhabi, Dubaj či Muscat.

Plaviť sa budete loďou Costa Diadema, ktorá je skvele vybavená pre rodiny s deťmi. Nebude vám chýbať detský alebo mládežnícky klub, športoviská ani wellness služby.

Egypt

Egypt Egypt (zdroj: Fynn Schmidt, unsplash.com)

Veľkým lákadlom Egypta je Červené more a vynikajúce podmienky na šnorchlovanie a ďalšie vodné športy. V Egypte možno počas jarných prázdnin očakávať suché slnečné počasie s teplotami okolo 24 – 29 °C. Pozor však na nočné teploty, ktoré bývajú dosť nízke, iba okolo 7 – 11 °C.

Egypt ponúka rôzne atrakcie pre rodinnú dovolenku. Pre deti môže byť vzrušujúca napríklad plavba po Níle alebo skúmanie pyramíd a múmií. Čarovné zážitky si možno doniesť aj z nakupovania typických suvenírov ako miniatúrne pyramídy, vyrezávané mačky alebo rôzne nádoby a obelisky.

Zdrojom netradičnej zábavy pre deti je rozhodne aj púšť a jej nekonečné piesočné duny. Vyskúšajte napríklad jazdu na ťavách či koňoch, alebo dáte prednosť motorizovaným dopravným prostriedkom?

Omán

V Ománe vás čaká púšť, hory aj more. V Ománe vás čaká púšť, hory aj more. (zdroj: Photo by Katerina Radvanska on Unsplash)

Omán je známy tým, že ponúka skutočne autentické zážitky z arabského sveta, bez výrazného narušenia moderným svetom, ako je to napríklad v susedných Spojených Arabských Emirátoch. Mestá v Ománe si stále zachovávajú svoje tradičné kúzlo a beduínske hodnoty budete nachádzať na každom kroku.

Pre rodinnú dovolenku je Omán ako stvorený, pretože ponúka veľkú variabilitu dobrodružstva od lákavých hôr, púští až po skvelé pobrežie v oblasti Salalah. Každý si určite nájde to svoje a spoločne strávený čas v Ománe bude nezabudnuteľným rodinným zážitkom.

Dominikánska republika

Dominikánska republika je explóziou farieb mora. Dominikánska republika je explóziou farieb mora. (zdroj: Obrázok od Régis NETTERSHEIM z Pixabay. )

Okrem naozaj báječných pláží, neskutočných farieb pobrežia a dokonalej pohody môžete v Dominikánskej republike objavovať spolu s deťmi oveľa viac. Nenechajte si ujsť slávne jaskyne v Parku Los Tres Ojos a určite nevynechjte návštevu Múzea trampolín v Santo Domingo.

Dobrodružstvo a zábavu určite nájdete v prírodnom zábavnom parku Scape Park, ktorý je dizajnovaný pre všetky vekové kategórie. Ak vás viac láka pobrežie, vodné športy sú tu pre vás. Vyskúšajte jazdu na katamaráne alebo si užívajte šnorchlovanie v úžasnom prostredí.

Spojené arabské emiráty

Aj v SAE nájdete rodinnú zábavu počas prázdnin. Aj v SAE nájdete rodinnú zábavu počas prázdnin. (zdroj: Photo by Lucy M on Unsplash)

Spojené Arabské Emiráty sú exotické a vzrušujúce pre dospelých aj pre deti. V SAE môžete zažiť vynikajúci pobyt s deťmi, atrakciami sa to tu iba tak hemží.

Do denného programu si môžete vyberať od aquaparkov až po rôzne zábavné parky a indoor ihriská. Nákupné centrá sú plné rôznych atrakcií, nechýba možnosť korčuľovania na ľade alebo zjazdovky s umelým snehom. Unikátne zážitky si možno doniesť aj z výletu do púšte.

Ak hľadáte rušnejšie alebo mestské destinácie, vhodnou voľbou môže byť Dubaj alebo Abu Dhabi. Ak si chcete vychutnať skôr pokoj a relax na pláži, Ras Al Khaimah je pre vás ako stvorený.

Gambia

Gambia Gambia (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Hľadáte pre vaše cestovanie niečo naozaj exotické? Čo takto Gambia, najmenšia krajina v Afrike. Je ideálnou krajinou pre rodiny s väčšími deťmi, kde môžete spojiť zábavu na pláži a objavovanie autentického vnútrozemia.

K miestnym atrakciám patria rôzne prírodné parky. Môžete sa vybrať na safari loďou do Národného parku Gambia river. Alebo sa prejsť v Kultúrnom lese Makasutu, ktoré pôsobí ako pamiatková rezervácia. Skutočné africké jeep safari s pozorovaním zebier a nosorožcov môžete zažiť v parku Fathala pri hraniciach Gambie so Senegalom.

Turecko

Turecko je plné zaujímavých zrúcanín. Turecko je plné zaujímavých zrúcanín. (zdroj: Obrázok od Jan Marczuk z Pixabay.)

O Turecku sa hovorí, že je jednou z najlepších destinácií pre rodiny s deťmi. Krajina ako taká je veľmi priateľská k deťom a samotní Turci sú rodinne založení. Hotely sú štandardne skvele vybavené aj pre malých návštevníkov a nechýbajú rôzne zariadenia a zábavné atrakcie.

More je počas jarných prázdnin pomerne chladné, ale miestne hotely majú vyhrievané vonkajšie alebo vnútorné bazény, ktoré vaše deti určite zabavia. Pre deti sú lákavé aj prieskumné výlety k početným historickým pevnostiam a zrúcaninám. Vnútrozemie Turecka ponúka navyše nádhernú krajinu na turistiku, zábavné výlety a outdoor aktivity. Objavujte rôzne zábavné parky, akváriá, parky divokej prírody alebo zaujímavé múzeá.

Maurícius

Aj Maurícius ponúka skvelú zábavu pre deti. Aj Maurícius ponúka skvelú zábavu pre deti. (zdroj: Vaughan McShane, Flickr.com)

Zaujímavou destináciou pre dovolenku s deťmi môže byť aj exotický Maurícius. Okrem zábavy na pláži si môžete užiť skutočné dobrodružstvá. Vyrazte napríklad do Detského zábavného parku na východnom pobreží a nebudete chcieť odísť. Nájdete tu dobrodružné chodníky, trampolíny, skákacie hrady, minizoo, skvelé ihrisko a ďalšie atrakcie.

Ak vás viac láka príroda, vašou doménou budú prírodné parky. Na severozápade nájdete miestne Akvárium a bohatý podmorský svet. Skvelý čas môžete stráviť v slávnom ebenovom lese Ebony alebo v Parku krokodílov a obrých korytnačiek. Za zmienku stojí aj Národná botanická záhrada, ale tu ponuka Maurícia pre zábavu detí nekončí.

Kapverdy

Kapverdy budú pre vás ako obrovské pieskovisko. Kapverdy budú pre vás ako obrovské pieskovisko. (zdroj: Obrázok od Steven Murphy z Pixabay )

Kapverdské ostrovy budú pre vás ako veľké pieskovisko s nekonečnými možnosťami stavania pieskových hradov. Slnečná destinácia je ideálna pre rodiny s deťmi. Jednoducho spomalíte a budete relaxovať.

Hotely sú dobre prispôsobené malým návštevníkom a na ostrovoch tiež môžete objaviť niekoľko zaujímavostí. Pevnosti, majáky a skalnaté úseky pobrežia sľubujú rôzne dobrodružstvá. Nevynechajte aj rezerváciu a liaheň obrých morských korytnačiek. Skvelý čas si budete môcť užiť v Botanickej a ZOO záhrade di Terra, ktorá sa pýši novou kaktusovou časťou. Ak budete na Boa Vista, zastavte sa preskúmať trosky stroskotanej lode Cabo Santa Maria.

Zanzibar

Zanzibar Zanzibar (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Jednou z exotických destinácií vhodných na príjemnú rodinnú dovolenku je aj Zanzibar. Jednoznačne tu nájdete skvelé pláže, letoviská a more ideálne na šnorchlovanie. Ale zábavu a dobrodružstvo objavíte aj na súši.

Pre deti je jednou z najlákavejších atrakcií Les Jozani, park s množstvom opíc, vtákov a motýľov. Jaskyňa Ngonga je nielen zaujímavá, ale je aj srdcom tradičného swahilského života. Unikátnym zážitkom je ranný trh Darajani v Zanzibare, ale ako rušný odraz miestneho každodenného života je vhodný skôr pre väčšie deti. Rozhodne všetky deti budú milovať obrie korytnačky, ktoré môžete vidieť na Ostrove väzenia. Niektoré sú staré viac ako 150 rokov.

Kanárske ostrovy

Kanárske ostrovy Kanárske ostrovy (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Jednou zo stálic dovolenkových destinácií ideálnych pre rodiny s deťmi sú jednoznačne Kanárske ostrovy. Majú skvelo prispôsobený cestovný ruch a môžete tu objavovať veľa atrakcií. Aj samotné výlety na susedné ostrovy sú dobrodružstvom s atraktívnym cestovaním trajektom.

Kanárske ostrovy sú známe množstvom skvelých zábavných a tematických parkov, nechýbajú aquaparky, zoo parky, safari parky, horolezecké steny alebo múzeá zamerané na deti. Môžete sa vydať na podmorský výlet alebo na pozorovanie delfínov a veľrýb. Nechýbajú potápačské školy s ponukou zaujímavých programov pre deti a začiatočníkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 20 246
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 194
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 9 958
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 951
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 948
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 122
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 613
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 503
 9. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 472
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 578
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu