SME
Streda, 7. jún, 2023 | Meniny má Róbert

Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny

Týždeň jarných prázdnin je ideálnym časom na spoločnú rodinnú dovolenku.

(Zdroj: dovolenka.sme.sk)

Jarné prázdniny sú na Slovensku tradične plánované na celý týždeň, avšak pre rôzne kraje v rôznom dátume. Výhodou je, že k voľným dňom si môžeme pripočítať ďalšie 4 dni víkendov pred a po prázdninovom týždni.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa rozhodnete s deťmi cestovať a užiť si počas voľna zábavnú rodinnú dovolenku, môžete sa tešiť až na deväť výnimočných dní.

Jarné prázdniny 2022 prebehnú v mesiacoch február až marec v nasledovných termínoch:

  • 21. február až 25. február 2022 - Košický a Prešovský kraj
  • 28. február až 4. marec 2022 - Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj
  • 7. marec až 11. marec 2022 -Banskobystrický, Žilinský a Trenčiansky kraj

Neviete sa rozhodnúť, kam s deťmi počas prázdnin cestovať? Najlepšie je staviť na overené destinácie a hotely, ktoré určite nesklamú. Aby ste sa vyhli sklamaniu, vyberajte podľa záujmu detí a nezabudnite si naplánovať aj dovolenkový program. Zapojte do plánovania aj deti, spýtajte sa ich na ich predstavy. Tak si zaistíte, že rodinná dovolenka bude skutočne vynikajúcou pre každého člena rodiny.

Ak sa chcete nechať inšpirovať, máme tipy na vhodné destinácie. Okrem skvelého odpočinku ponúkajú aj rôzne možnosti zábavy a dobrodružstva.

Obľúbené dovolenkové destinácie

Jordánsko

Mesto Aqaba v najjužnejšej časti Jordánska Mesto Aqaba v najjužnejšej časti Jordánska (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Jedným z najpôsobivejších miest Jordánska je určite historické mesto Petra. Úzke kaňony a chrámy vytesané do skál sú vynikajúcou príležitosťou na rodinné spoznávanie. Perfektný zážitok je aj púštne safari v najfarebnejšej púšti Wadi Rum.

Výhodou Jordánska sú až dve moria - Mŕtve more je svetový unikát a najnižšie položené miesto našej planéty. V jeho okolí sa nachádzajú kvalitné hotely, deti sa môžu vyšantiť v hotelových bazénoch a následne zahnať hlad lákavými miestnymi jedlami.

Najjužnejší cíp krajiny obmýva Červené more. V letovisku Aqaba nájdete rovnako kvalitnú ponuku hotelov a aj počas jarných prázdnin príjemnú teplotu mora na kúpanie či šnorchlovanie.

Poznávací zájazd ostrovom Srí Lanka

Sloní sirotinec Pinnawala Sloní sirotinec Pinnawala (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Srí Lanka je síce len o niečo väčšia než Slovensko, no kultúrna aj prírodná rozmanitosť ostrova je aj na tak malej ploche obdivuhodná. Počas poznávacieho zájazdu si užijete ruch a farby miest, ktoré sa spájajú s vývojom ostrova, bohaté chrámy s mimoriadnym duchovným i historickým významom.

Zažijete divokú prírodu, národné parky, rozsiahle čajovníkové plantáže, deťom sa bude páčiť návšteva slonieho sirotinca a kúpanie na plážach v južnej časti ostrova.

Egypt

Egypt Egypt (zdroj: Fynn Schmidt, unsplash.com)

Veľkým lákadlom Egypta je Červené more a vynikajúce podmienky na šnorchlovanie a ďalšie vodné športy. V Egypte možno počas jarných prázdnin očakávať suché slnečné počasie s teplotami okolo 24 – 29 °C. Pozor však na nočné teploty, ktoré bývajú dosť nízke, iba okolo 7 – 11 °C.

Egypt ponúka rôzne atrakcie pre rodinnú dovolenku. Pre deti môže byť vzrušujúca napríklad plavba po Níle alebo skúmanie pyramíd a múmií. Čarovné zážitky si možno doniesť aj z nakupovania typických suvenírov ako miniatúrne pyramídy, vyrezávané mačky alebo rôzne nádoby a obelisky.

Zdrojom netradičnej zábavy pre deti je rozhodne aj púšť a jej nekonečné piesočné duny. Vyskúšajte napríklad jazdu na ťavách či koňoch, alebo dáte prednosť motorizovaným dopravným prostriedkom?

Omán

V Ománe vás čaká púšť, hory aj more. V Ománe vás čaká púšť, hory aj more. (zdroj: Photo by Katerina Radvanska on Unsplash)

Omán je známy tým, že ponúka skutočne autentické zážitky z arabského sveta, bez výrazného narušenia moderným svetom, ako je to napríklad v susedných Spojených Arabských Emirátoch. Mestá v Ománe si stále zachovávajú svoje tradičné kúzlo a beduínske hodnoty budete nachádzať na každom kroku.

Pre rodinnú dovolenku je Omán ako stvorený, pretože ponúka veľkú variabilitu dobrodružstva od lákavých hôr, púští až po skvelé pobrežie v oblasti Salalah. Každý si určite nájde to svoje a spoločne strávený čas v Ománe bude nezabudnuteľným rodinným zážitkom.

Dominikánska republika

Dominikánska republika je explóziou farieb mora. Dominikánska republika je explóziou farieb mora. (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Okrem naozaj báječných pláží, neskutočných farieb pobrežia a dokonalej pohody môžete v Dominikánskej republike objavovať spolu s deťmi oveľa viac. Nenechajte si ujsť slávne jaskyne v Parku Los Tres Ojos a určite nevynechjte návštevu Múzea trampolín v Santo Domingo.

Dobrodružstvo a zábavu určite nájdete v prírodnom zábavnom parku Scape Park, ktorý je dizajnovaný pre všetky vekové kategórie. Ak vás viac láka pobrežie, vodné športy sú tu pre vás. Vyskúšajte jazdu na katamaráne alebo si užívajte šnorchlovanie v úžasnom prostredí.

Spojené arabské emiráty

Aj v SAE nájdete rodinnú zábavu počas prázdnin. Aj v SAE nájdete rodinnú zábavu počas prázdnin. (zdroj: Photo by Lucy M on Unsplash)

Spojené Arabské Emiráty sú exotické a vzrušujúce pre dospelých aj pre deti. V SAE môžete zažiť vynikajúci pobyt s deťmi, atrakciami sa to tu iba tak hemží.

Do denného programu si môžete vyberať od aquaparkov až po rôzne zábavné parky a indoor ihriská. Nákupné centrá sú plné rôznych atrakcií, nechýba možnosť korčuľovania na ľade alebo zjazdovky s umelým snehom. Unikátne zážitky si možno doniesť aj z výletu do púšte.

Ak hľadáte rušnejšie alebo mestské destinácie, vhodnou voľbou môže byť Dubaj alebo Abu Dhabi. Ak si chcete vychutnať skôr pokoj a relax na pláži, Ras Al Khaimah je pre vás ako stvorený.

Mexiko

Pláž Tulum Pláž Tulum (zdroj: Canva.com)

Hľadáte pre vaše cestovanie niečo naozaj exotické? Čo takto Mexiko a kúpanie sa v Karibiku? Stredoamerická krajina svojou pestrosťou zaujme celú rodinu.

Pobrežie Mexika lemuje viac ako 500 pláží. Z tyrkysových vôd Karibského mora a bieleho piesku budú deti nadšené. Miesta, o ktorých sa doposiaľ učili iba na hodinách dejepisu si môžu pozrieť na vlastné oči. Vyberte sa s nimi po stopách Mayov, navštívte pyramídy ukryté hlboko v hustých stromoch. Ochutnajte skvelú mexickú kuchyňu,

Turecko

Turecko je cez jarné prázdniny ako stvorené pre zážitky Turecko je cez jarné prázdniny ako stvorené pre zážitky (zdroj: Alex Azabache, unsplash.com)

O Turecku sa hovorí, že je jednou z najlepších destinácií pre rodiny s deťmi. Krajina ako taká je veľmi priateľská k deťom a samotní Turci sú rodinne založení. Hotely sú štandardne skvele vybavené aj pre malých návštevníkov a nechýbajú rôzne zariadenia a zábavné atrakcie.

More je počas jarných prázdnin pomerne chladné, ale miestne hotely majú vyhrievané vonkajšie alebo vnútorné bazény, ktoré vaše deti určite zabavia. Pre deti sú lákavé aj prieskumné výlety k početným historickým pevnostiam a zrúcaninám. Vnútrozemie Turecka ponúka navyše nádhernú krajinu na turistiku, zábavné výlety a outdoor aktivity. Objavujte rôzne zábavné parky, akváriá, parky divokej prírody alebo zaujímavé múzeá.

Maurícius

Aj Maurícius ponúka skvelú zábavu pre deti. Aj Maurícius ponúka skvelú zábavu pre deti. (zdroj: Vaughan McShane, Flickr.com)

Zaujímavou destináciou pre dovolenku s deťmi môže byť aj exotický Maurícius. Okrem zábavy na pláži si môžete užiť skutočné dobrodružstvá. Vyrazte napríklad do Detského zábavného parku na východnom pobreží a nebudete chcieť odísť. Nájdete tu dobrodružné chodníky, trampolíny, skákacie hrady, minizoo, skvelé ihrisko a ďalšie atrakcie.

Ak vás viac láka príroda, vašou doménou budú prírodné parky. Na severozápade nájdete miestne Akvárium a bohatý podmorský svet. Skvelý čas môžete stráviť v slávnom ebenovom lese Ebony alebo v Parku krokodílov a obrých korytnačiek. Za zmienku stojí aj Národná botanická záhrada, ale tu ponuka Maurícia pre zábavu detí nekončí.

Kanárske ostrovy

Kanárske ostrovy Kanárske ostrovy (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Jednou zo stálic dovolenkových destinácií ideálnych pre rodiny s deťmi sú jednoznačne Kanárske ostrovy. Majú skvelo prispôsobený cestovný ruch a môžete tu objavovať veľa atrakcií. Aj samotné výlety na susedné ostrovy sú dobrodružstvom s atraktívnym cestovaním trajektom.

Kanárske ostrovy sú známe množstvom skvelých zábavných a tematických parkov, nechýbajú aquaparky, zoo parky, safari parky, horolezecké steny alebo múzeá zamerané na deti. Môžete sa vydať na podmorský výlet alebo na pozorovanie delfínov a veľrýb. Nechýbajú potápačské školy s ponukou zaujímavých programov pre deti a začiatočníkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu