Island sa nedá porovnať s ničím. Unikátnosť tejto krajiny pochopíte, keď uvidíte na vlastné oči takmer nedotknutú a nespútanú prírodu.
Najsevernejšie hlavné mesto Európy
Reykjavík je na prvý pohľad netypické hlavné mesto. Žiadne vysoké budovy, na ktoré sme zvyknutí z iných európskych miest, nečakajte. Namiesto toho vás čakajú ulice lemované farebnými domami, typickými pre severské krajiny. Ulice nie sú preplnené aj keď tu žijú ⅔ celého obyvateľstva Islandu a z ľudí sála veľká pohoda.

Najznámejšou ulicou je Laugavegur, ktorá vedie k najznámejšej budove v meste. Kostol Hallgrímskirkja s výškou 74 metrov je široko ďaleko najvyššou stavbou. Jeho nezvyčajná architektúra má znázorňovať čadičové lávové stĺpy, ktoré nájdete napríklad pri vodopáde Svartifoss alebo na pláži Reynisfjara. Oplatí sa počkať v dlhom rade a vystúpiť na vyhliadku vo veži kostola, odkiaľ budete mať Reykjavík ako na dlani.

Miesto, kde sa stretávajú dva kontinenty
Z Reykjavíku sa vydávame severne smerom k národnému parku Þingvellir. Údolie, ktoré vedie národným parkom vzniklo pohybom dvoch tektonických platní, ktoré sa tu stretávajú - európskej a severoamerickej. Ocitnete sa tak naraz na dvoch kontinentoch.
Z historického hľadiska má národný park mimoriadny význam. Keď na Island dorazili v 10. storočí Vikingovia, práve toto miesto si zvolili na zhromaždenie Althing, ktoré je najstarším parlamentom na svete.

Parkom tečie rieka Öxará, ktorá napája vodopád Öxarárfoss. Vedie k nemu chodník pomedzi vysoké skalnaté steny.

Ukážka islandských prírodných živlov
Východne od národného parku Þingvellir leží oblasť nazývaná Zlatý okruh. Pohodlne ju dokážete prejsť aj za 1 deň.
Najväčšie lákadlo je aktívny gejzír Strokkur, ktorý vystrekuje približne každých 5-10 minút horúcu vodu niekedy až do výšky 30 metrov. Nachádza v meste Gejzír, podľa ktorého sú pomenované všetky gejzíry na svete. Celkovo je v tejto oblasti niekoľko horúcich prameňov, ktorých aktivita začala asi pred 1000 rokmi.

Svojou silou vás prekvapí mohutný vodopád Gullfoss, ktorého prúd budete počuť už z parkoviska. Voda padá dolu dvoma kaskádami s celkovou výškou až 32 metrov.

Poslednou zastávkou Zlatého okruhu je 55 metrov hlboký kráter Kerið. Informačná tabuľa prezrádza, že kráter je prepadnutou lávovou komorou a vznikol po sopečnej erupcii pred viac ako 6000 rokmi. V jeho vnútri je jazero s tyrkysovou vodou, ktorá pekne kontrastuje s okolitou červenou zeminou.

Spoznajte Island so slovenským sprievodcom
Poznávací zájazd vám predstaví mnohé tváre Islandu.
Pozrite si aktuálne termíny a ceny >>
Juh ostrova pod dohľadom sopiek a ľadovcov
Juh Islandu vám ukáže ďalšiu z tvárí ostrova. Dlhé pláže, ktoré lemujú pobrežie prechádzajú do vysokých útesov, za ktorými sa týčia vrcholky ľadovcov. Z nejedného útesu padá menší či väčší vodopád.

Cestou k jednému z nich, Seljalandsfoss, vidíme stále aktívnu sopku Eyjafjallajökull. Možno si spomínate, koľko problémov spôsobil jej masívny výbuch v roku 2010. Samotný vodopád má výšku 60 metrov a jeho silu môžete pocítiť na vlastnej koži, ak sa vyberiete po cestičke okolo neho.

Obľúbenou zastávkou je pláž Reynisjara s čiernym pieskom. Atlantický oceán sa tu ukazuje v plnej sile, preto hneď pri príchode upozorňuje turistov veľká tabuľa, aby sa neotáčali chrbtom. Vlny sú mimoriadne silné a nebezpečné. Na pláži si môžete všimnúť zaujímajú stenu s čadičovými stĺpmi, ktoré boli inšpiráciou architektúry kostola Hallgrímskirkja v Reykjavíku.

Relax na záver v Modrej lagúne
Neďaleko Reykjavíku sa nachádza svetoznáma Modrá lagúna, ktorá patrí medzi najobľúbenejšie atrakcie. Zaujímavá je aj jej lokalita. Lagúna sa objaví z ničoho nič na čiernom lávovom poli. Jej jasná modrá voda je bohatá na minerály, ktoré nechávajú pokožku po kúpaní veľmi jemnú. V cene vstupu je aj minerálna maska na tvár s obsahom kremeňa, ktorý je základnou zložkou liečivej vody.

Užitočné tipy na cestovanie na Islande
- Takmer všade môžete na Islande platiť kartou. Jedinou výnimkou bol vstup ku kráteru Kerið, kde sa však dalo platiť eurami, takže sme islandské koruny vôbec nepotrebovali.
- Island patrí do skupiny európskych štátov, kde nepotrebujete roaming a môžete využívať svoje dáta, či volania rovnako ako na Slovensku.
- Loviť polárnu žiaru sa vyberte od približne konca septembra do polovice apríla, kedy je na Islande polárna noc.

- Možno to vyznie smiešne, ale to najtradičnejšie, čo môžete ochutnať na Islande sú hot dogy. Nájdete ich v stánkoch na každom kroku.
- Oblečenie si pripravte na všetky 4 ročné obdobia. Je viac ako pravdepodobné, že ich zažijete všetky počas jedného dňa.
- Nezabudnite si pribaliť plavky. Na Islande je množstvo skrytých termálnych prameňov, kde sa môžete okúpať.
Nespútaný Island bez starostí
Bohatý 4-dňový program vás prevedie unikátnymi prírodnými úkazmi Islandu.
- zabezpečili sme pre vás spiatočnú letenku z Budapešti
- ubytovanie v 3* hoteli v Reykjavíku s raňajkami
- nabitý program so slovenským sprievodcom
Pozrite si aktuálne termíny a ceny >>