SME

Viete, kde sa zrodili svetoznáme tance?

Tanec je jedným z vyjadrovacích prostriedkov, ktorý dokáže povedať veľa o kultúre krajín.

Samba na karnevale v Rio de JaneiroSamba na karnevale v Rio de Janeiro (Zdroj: https://www.flickr.com/photos/aforum/)

Ľudia si tancom spestrujú svoje dni, dávajú najavo radosť i smútok. Najznámejšie tance sveta často vznikali v ťažkých podmienkach a rokmi si získali takú popularitu, že prekročili hranice a reprezentujú kultúru krajín po celom svete.

Tango, Argentína

História tohto zmyselného tanca sa začala v 19. storočí v Buenos Aires. Tango sa najskôr tancovalo v chudobnejších štvrtiach na periférii. Tancom a hudbou bežní ľudia vyjadrovali svoje každodenné problémy, odzrkadľoval argentínsku kultúru.

Postupne sa z chudobnejších štvrtí tango dostávalo do barov, popredných tanečných klubov. Keď sa tango rozšírilo z Buenos Aires a podmanilo si celú Argentínu, bolo len otázkou času, kedy prekročí hranice a dostane sa do sveta.

Začiatkom 20. storočia si tango našlo cestu do Európy. Keďže Argentína patrila v tom čase medzi najbohatšie krajiny sveta, miestni boháči vlastnili drahé apartmány v európskych metropolách. Veľké oslavy, ktoré radi usporadúvali často hostili profesionálnych tanečníkov z Buenos Aires, ktorí Európanov tango aj učili. Svoj boom zažilo tango v roku 1913. Londýn, Rím, Berlín a dokonca už aj New York sa chcel učiť tango.

Salsa, Kuba

Energická salsa je jeden z najobľúbenejších štýlov tanca a reprezentuje latinskoamerické tance po celom svete. Na Kube je tancovanie salsy s typickou dynamickou hudbou neodmysliteľnou súčasťou kultúry. Tancuje sa v baroch, kaviarňach, na uliciach, či doma.

Jej história sa začala písať vo východnej časti karibského ostrova. Počas občianskej vojny na Kube videli tancovať salsu americkí vojaci a otvorili tak dvere jej ďalšej expanzii. Američania prichádzali na ostrov hľadať inšpiráciu a hudobné prvky zakomponovali do svojej tvorby.

Svoj boom zažila salsa v 70. rokoch 20. storočia, rozšírila sa do nových oblastí a okrem klasickej kubánskej salsy začali vznikať komunity, ktoré jej vdýchli niečo špecifické zo svojej geografickej polohy. Najpopulárnejšie sú Kolumbia, Miami, New York, Los Angeles.

Salsa je energická rovnako ako Kuba. Pozrite si našu aktuálnu ponuku zájazdov >>

Brušné tance, Egypt

Raqs sharqi v preklade znamená orientálny tanec a jeho pôvod je pripisovaný Egyptu. Aj keď nie je presne známe, kedy sa brušné tance začali tancovať, do svetového povedomia sa dostali vďaka tanečníčke s pseudonymom “Little Egypt” na expozícii v roku 1893 v Chicagu. Účastníci boli fascinovaní neobvyklými pohybmi trupu a orientálnymi rytmami, ktoré doposiaľ nevideli.

Počas 20. storočia sa v egyptskom meste Cairo otvorilo niekoľko klubov, kde prichádzali ľudia s úžasom sledovať, čo tanečníci so svojim telom dokážu. Vďaka vplyvu Hollywoodu sa zmenila pôvodná podoba tanca, začala sa používať viac horná časť tela a zapájať aj ramená.

Tanec sa učia už malé dievčatá, no nie je neobvyklé, že tancujú aj muži. V Egypte by ani jedna rodinná oslava nebola kompletná bez tancovania brušného tanca.

Dovolenkujte v Egypte a pozrite si brušný tanec priamo tam, kde vznikol >>

Viedenský valčík, Rakúsko

Viedenský valčík bol prvým tancom, ktorý sa začal tancovať v typickom tesnom držaní. Jeho predchodcom bol tradičný tanec z rakúskych alpských dedín ländler. Keď valčík vznikol, veľa ľudí bolo pobúrených spôsobom držania a označili tanec za koniec decentnosti. Mohli ho dokonca tancovať iba vydaté ženy, pretože telesnú blízkosť so slobodnou ženou spoločnosť považovala za príliš riskantnú.

Našťastie si to nemysleli hudobní velikáni, predovšetkým viedenskí skladatelia Joseph Lanner a otec aj syn Straussovci, ktorí zložili niekoľko ikonických skladieb pre valčík známych dodnes, ako napríklad Na krásnom modrom Dunaji. 19. storočie bolo zlatou érou viedenského valčíka, vznikali sály, v ktorých tancovali tisícky párov a tanec sa dostal až na cisársky dvor.

Flamenco, Španielsko

Tradičný tanec pochádza z najjužnejšej časti Španielska, Andalúzie. O jeho popularite nielen v hispánskych krajinách hovorí aj fakt, že v Japonsku je otvorených viac flamenco tanečných škôl než v Španielsku.

Flamenco je viac forma umenia než tanec v pravom slovazmysle. Kombinácia gitarovej hudby, spevu a mimoriadne precítených pohybov rúk a nôh je silným zážitkom. Najväčšiu popularitu zažilo flamenco v 19. storočí, kedy sa tanec stal formou zábavy v baroch a kaviarňach. Začali sa objavovať opery, divadelné hry a filmy a počas diktatúry Franca bolo flamenco uznané ako španielsky národný tanec.

Zažite energické flamenco priamo v Španielsku >>

Samba, Brazília

Rýchle prepletanie nohami a hýbanie sa v bokoch je typické pre rytmickú sambu. Symbol Brazílie sa do krajiny dostal cez otrokov privezených z Afriky. Samba sa považuje za hudbu a tanec Rio de Janeira, aj keď sa zrodila v regióne Bahía.

Samba má dnes veľa štýlov, ktoré sa vyvíjali v chudobných štvrtiach Ria, kde si miestni oslavovali karneval po svojom. Ich spoločným menovateľom je rytmus hudby, do ktorej sa samba tancuje. Prvá oficiálna škola samby vznikla v roku 1928. Je to skôr organizácia tanečníkov, ktorí trénujú takmer každý deň, no len tí najlepší majú možnosť tancovať v karnevalovom sprievode.

Temperamentná samba priamo v Brazílii je skvelý zážitok. Pozrite si našu ponuku ubytovania >>

Kankán, Francúzsko

Tak ako tesné postavenie pri viedenskom valčíku vyvolalo pobúrenie v Rakúsku, tancovanie kankánu v kabaretoch odsudzovali ľudia vo Francúzsku. Vysoké výkopy nôh vraj odhaľovali z tela tanečníčok viac než spoločnosť dokázala tolerovať.

Za miesto, kde sa zrodila moderná forma kankánu sa považuje najslávnejší parížsky kabaret Moulin Rouge. Rýchlo si získal popularitu aj vďaka extravagantným predstaveniam, nádherným kostýmom, dokonalému vzhľadu tanečníčok tohto nového tanečného štýlu. Vtedy ešte kankán tancovali sólo tanečníčky. V typických radoch sa začal tancovať až v Británii, USA a Kanade. Francúzi si všimli tento úspech a začali trénovať kankán v skupinách tanečníčok, ktoré museli mať skvelú kondíciu, zmysel pre rytmus a koordináciu.

Poďte s nami do Francúzska, pozrite si aktuálne ponuky ubytovania >>

Merengue, Dominikánska republika

Tradičný tanec z Dominikánskej republiky sa kedysi netancoval v pároch, ale v skupinách. Jeho pôvod sa pripisuje k pohybom otrokov, ktorí pracovali na cukrových poliach a mali zviazané nohy. Aby sa mohli hýbať, priťahovali k sebe nohy. Druhý príbeh hovorí tanci vidiečanov na znak solidarity vojnovému hrdinovi, ktorý sa vrátil so zranenou nohou a kríval.

Merengue je národný tanec Dominikánskej republiky s mimoriadnym významom pre domácich. V 30. rokoch minulého storočia bol tanec považovaný za provokáciu a autority sa ho snažili zakázať. Zvolenie diktátora Trujilla znamenalo znovuzrodenie a rozšírenie merengue medzi všetky spoločenské vrstvy. Aj keď bolo merengue časťou jeho politickej propagandy, nemožno mu uprieť fakt, že sa stalo národným symbolom a pýchou Dominikánskej republiky.

Merengue sa tancuje všade. Domáci vo svojej spontánnosti vyzvú do tanca aj turistov a radi ich naučia základné kroky.

Zatancujte si merengue priamo v Dominikánskej republike. Vybrali sme pre vás tie najlepšie ponuky zájazdov >>

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 333
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 046
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 088
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 918
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 904
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 622
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 494
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  8. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 210
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 069
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 850
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 321
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 613
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 856
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 657
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 880
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu