Gran Canaria je tretí najväčší z Kanárskych ostrovov a spolu s mojimi spolucestovateľmi sme sa tu ocitli viac-menej náhodou. Veľkú úlohu zavážilo aj celoročne príjemné počasie, keďže som sem cestovala v septembri, zaujímavá príroda v spojení s oddychom na plážach. Aspoň podľa fotiek, ktoré som si pred odletom poctivo študovala. Musím uznať, že to bola pravda.
Maspalomas
Najstaršie letovisko na ostrove leží na juhu asi hodinu jazdy od letiska. Na prvý pohľad klasické miesto plné ruchu z okolitých hotelov, reštaurácii a obchodíkov. Keďže Kanárske ostrovy sú sopečného pôvodu, prírodné pláže majú tmavý piesok. Spomínam si, že aj keď bolo oblakov na oblohe dosť, aj napriek tomu som sa hneď v prvý deň poriadne spálila.
Maspalomas je však preslávené najmä kvôli svojim pieskovým dunám, preto sem smeruje množstvo turistov, aj keď sú ubytovaní v iných častiach. Piesok sem nafúkal vietor zo Sahary, ktorá je od južného pobrežia Gran Canarie vzdialená vzdušnou čiarou len okolo 200 kilometrov.
Pieskové duny sa tiahnu pobrežím v dĺžke asi 20 kilometrov a na niektorých miestach dosahujú výšku aj 30 metrov. V roku 1994 bola táto oblasť vyhlásená za národný park.

Vybrali sme sa na prechádzku a po chvíľke kráčania to naozaj vyzeralo, že sme uprostred púšte. Široko ďaleko nič, iba vlniaci sa piesok a občas steblá vysušenej trávy. Piesok je počas dňa horúci a slnko neznesiteľne páli, preto si vezmite dobré topánky, niečo na zakrytie hlavy a opaľovací krém s vysokým faktorom.
Okrem pieskových dún odporúčam aj prechádzku k 56 metrov vysokému majáku Faro de Maspalomas. V okolí sa nachádza veľa obchodov a reštaurácií, ktoré sa nám veľmi hodili ako útočisko pred búrkou.

Ide sa do hôr
Ukážka rozmanitosti Gran Canarie sa rozprestiera v centre ostrova. Požičali sme si auto a ihneď po opustení Maspalomas prechádzame do úplne inej scenérie. Cesty začínajú naberať razantné stúpanie a pred nami sa zjavujú skaly. Čím viac stúpame, tým hlbšie rokliny sa vytvárajú po stranách.
Musím povedať, že toto je skúška pre každého šoféra a moje obavy znásoboval fakt, že do tohto terénu nás požičovňa vybavila maličkým Nissanom Micra. Zvládli sme to a prichádzame do prvej dediny, Fataga. Okrem pár malých hotelov a dvoch reštaurácii, tu nie je nič, no zaujímavé je pozorovať rozmiestnenie typických bielych domov po okolitých kopcoch.

Po krátke pauze na kávu pokračujeme smerom k nášmu cieľu - sopečnej skale Roque Nublo, ktorá leží vo výške 1813 metrov. Auto sme nechali na záchytnom parkovisku a po vyznačenom chodníku kráčame pomaly hore až v diaľke vidíme 80-metrov vysokú skalu. Vďaka takmer bezoblačnej oblohe vidíme aj najvyšší bod ostrova - vrch Pico de las Nieves, ktorý sa týči vo výške 1956 metrov.

Cestou z Roque Nublo sme sa rozhodli zastaviť v dedine San Bartolome de Tirajana. Miestni posedávajúci na priedomí a takmer prázdne ulice boli úplný opak neutíchajúceho ruchu v Maspalomas. Určite za to mohla siesta, no podarilo sa nám nájsť reštauráciu, ktorá práve otvárala a deň sme zakončili skvelou paellou s výhľadom na okolité hory.
Kozmopolitné Las Palmas
História najväčšieho mesta na ostrove sa píše už od roku 1478, no najväčší rozruch v meste určite vyvolal Krištof Kolumbus, keď v miestnom prístave zakotvil v roku 1492 pred tým, než sa vydal smerom k Novému svetu. Obdobie námorníckych výprav a úlohu Las Palmas pri objavení Ameriky dokumentuje múzeum Casa de Colon.

Pri prechádzke mestom nevynechajte štvrť Vegueta. Na námestie Plaza de Santa Ana sa nachádza miestna katedrála, z ktorej je krásny výhľad.


Mesto je tiež plné parkov, takže ak sa nechcete na krásny deň pozerať cez okno reštaurácie, môžete si urobiť piknik napríklad v parku San Telde blízko autobusovej stanice.

Ďalšie miesta, ktoré odporúčam na ostrove navštíviť:
- Playa Amadores a Puerto Rico de Gran Canaria - z Puerto Rico, kde sme vystúpili z autobusu vedie príjemná prechádzka po pobreží až k pláži.

- Tejeda - horská dedinka, ktorú nájdete, keď budete pokračovať severne od Roque Nublo.
- Arucas - mestečko na severe ostrova je známe výrobou rumu Arehucas. V miestnej pálenici, ktorá bola založená v roku 1884, vám o výrobe rumu porozprávajú rôzne zaujímavosti a samozrejmosťou je ochutnávka.
- Playa del Inglés - z môjho pohľadu ešte rušnejšie miesto ako Maspalomas, no pláž stojí za to.
- Puerto Mogán - malebné prístavné mestečko, ktoré často prirovnávajú k Benátkam
Na ostrove Gran Canaria sa dovolenkuje celý rok
Pozrite si aktuálnu ponuku zájazdov na dovolenka.sme.sk.