SME

Thajsko - pohodlná dovolenka aj ruch veľkomesta (Cestopis)

Thajsko je už roky veľmi obľúbenou destináciou pre dovolenkárov, ale aj cestovateľov, túžiacich po dobrodružstve.

Cestopisy čitateľov. Prečítajte si cestopisy od čitateľov a blogerov, zverejňujeme ich v ich pôvodnej forme len s drobnými jazykovými úpravami.

Jeho popularita stále stúpa, pretože tam nájdete známe nádherné pláže, hotelové rezorty, ale taktiež miesta, ktoré môžete objavovať. Thajsko je tiež ideálnym únikom pred Európskou zimou. V októbri totiž v Thajsku končí dažďová sezóna a nastáva ideálne počasie pre dovolenku. My sme túto krajinu navštívili na prelome novembra a decembra. Dovolenkovú časť sme strávili na ostrove Phuket a preskúmali sme aj hlavné mesto Bangkok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Obľúbené pláže ostrova Phuket

Phuket je jedným z najnavštevovanejších thajských ostrovov. Najznámejšie pláže sa nachádzajú na západnom pobreží ostrova. Rozhodli sme sa, že preskúmame viac oblastí, a preto sme svoj pobyt rozdelili na tri časti. Začali sme, ako inak, na najznámejšej pláži Patong Beach, ktorá je preslávená ako párty miesto. Nočný život je tu naozaj rušný. Väčšina podnikov, barov, reštaurácií a diskoték sa sústreďuje na ulici Bangla road. Čo sa týka samotnej pláže, Patong beach je široká piesková pláž, s pozvoľným vstupom do mora. Po pláži sa často prechádzajú predavači, ktorí ponúkajú ovocie a rôzne suveníry.

O pár dní sme sa presunuli ďalej. Južnejšie od Patongu sa nachádza Karon Beach. Toto miesto je už pokojnejšie. Na Karon Beach je menej turistov a prázdnejšie pláže, kde nemáte pocit, že je tam hlava na hlave.

SkryťVypnúť reklamu

Tradičný festival Loi Kratong

Počas nášho pobytu na Karon Beach sa v Thajsku konal festival Loi Kratong. Oslavuje sa v Thajsku aj v iných častiach Ázie pod rôznymi názvami, ale zvyky sú rovnaké. V tento deň, resp. večer, každý položí na hladinu vody, či už rieky alebo jazera, kvetinový veniec so zapálenou vonnou sviečkou. Popri tom si niečo praje. V tento večer sa konali aj koncerty na miestnom trhu a spoznali sme tak aj miestnu domácu muziku. Počas tohto festivalu sa tiež vypúšťajú do neba lampióny šťastia. Dátum tohto festivalu je pohyblivý. Pripadá na deň splnu Mesiaca v dvanástom mesiaci tradičného thajského lunárneho kalendára, u nás v novembri.

Zaujímavé atrakcie na Phukete

Nad plážou Karon beach sa vyníma obrovská socha Budhu, ku ktorej sa jednoducho dostanete taxíkom. Táto socha sa nazýva Big Buddha a je to jedzna z naznámejších atrakcií na Phukete. Nachádza sa na kopci, odkiaľ sa vám naskytne 360° výhľad na ostrov Phuket a pláže Karon beach a Kata beach. Vedľa sochy veľkého Budhu sa nachádza menšia zlatá socha Budhu.

SkryťVypnúť reklamu

Pri týchto atrakciách si môžete kúpiť typický zvonček, na ktorý si napíšte svoje želanie a zaveste ho na niektorý zo stromov. Keďže toto je náboženská atrakcia, nezabudnite sa vhodne obliecť, prípadne si požičať šatku na zahalenie - sarong.

Samozrejme, keď už sme boli v Thajsku, nevynechali sme ani preslávenú thajskú atrakciu, jazdu na slonovi. “Elephant tracking” sa nachádza asi pol hodinku jazdy od pláže Karon. V hoteli sme sa zapísali na skupinový zájazd a ráno nás prišiel vyzdvihnúť minibus. Pozbierali sme všetkých účastníkov zájazdu z rôznych hotelov, čo chvíľu trvalo, ale potom sme už vyrazili smerom do vnútrozemia.

Bol to takmer celodenný výlet, počas ktorého sme si boli pozrieť pozrieť aj kaučukovníky, nazývané aj rubber trees. Tekutina, ktorá vychádza z narezanej kôry kaučukovníka sa totiž používa na výrobu gumy.

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr sme si vyskúšali jazdu na slonovi a kŕmenie slonov. V čase obeda sme mali ukážku thajskej kuchyne. Priamo pred nami nám pani navarila jedno z obľúbených thajských jedál, pražené ryžové rezance, známe aj ako fried noodles. Recept aj celý postup sme si natočili a varíme ho dodnes.

Milovaná Thajská kuchyňa

Thajské jedlo stojí za samostatnú zmienku. Thajská kuchyňa je celosvetovo známa a je jednou z najobľúbenejších čo sa týka ázijskej kuchyne. Pražené rezance alebo pražená ryža s rôznymi prílohami sú pravou thajskou špecialitou. Okrem toho Thajci pripravujú najmä kuracie mäso - na ostrokyslo s ananásom alebo moje najobľúbenejšie s kešu orieškami. Ryžu vždy servírujú na samostatný tanierik.

V Thajsku nás prekvapil aj široký výber exotického ovocia, ktoré sme si neskutočne vychutnávali. Od mini sladučkých banánov, sladkého ananásu, rambutanu až po dragon fruit. Pre odvážnych odporúčame vyskúšať durian. Je to guľaté ovocie s takou pichľavou kôrou. Po otvorení má silný špecifický zápach, kvôli ktorému je toto ovocie zakázané priniesť si na izbu do hotela. Ak tento pach ale prekonáte a ochutnáte durian, je to jedno z najchutnejších ovocí na svete.

SkryťVypnúť reklamu

Luxusný rezort na severe ostrova

Ku koncu dovolenkovej časti na Phukete sme sa presťahovali na sever ostrova, čo najbližšie k letisku. Na záver sme si dopriali jednu noc v luxusnom rezorte na Nai Yang Beach. Bol to uzavretý priestor len pre hostí s vlastnou plážou. Ak by ste hľadali dokonalý oddych, toto je pravé miesto. Avšak s tou izoláciou to myslím vážne, nikde žiadne obchody, len malý obchod so suvenírmi na recepcii hotela a hotelová reštaurácia. Taxíkom by ste sa však dostali do rušnejšieho okolia. Našu oddychovú dovolenku sme teda zakončili tu a na druhý deň sme vyrazili na letisko.

Bangkok - najnavštevovanejšie mesto na svete

V Bangkoku sme strávili len jeden deň, ale stihli sme aj čo to vidieť. Hneď po príchode sme sa ubytovali v centre mesta v najvyššom hoteli v Thajsku a vyrazili von. Pochodili sme miestne trhy a samozrejme, išli sme na thajskú masáž. Ako to, že som ešte vlastne nespomenula thajské masáže?! V Bangkoku, ale aj na Phukete boli na každom kroku masážne salóny alebo ležadlá priamo na pláži. Mohli sme si tak dopriať masáž nôh alebo celého tela za lacný peniaz, neporovnateľný s našimi cenami. Nízke ceny za služby a jedlo sú v Thajsku veľká výhoda a preto je táto krajina dostupná pre veľa turistov. Bangkok bol vyhlásený za najnavštevovanejšie mesto z celého sveta za rok 2016.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhé ráno sme vyrazili do mesta. Klasickým dopravným prostriedkom v Thajsku je tuk tuk. V Bangkoku, kde sa tvoria obrovské dopravné zápchy najmä počas rannej špičky, je to ideálny prostriedok. Vodiči tuktukov akoby nemali pud sebazáchovy, púšťajú sa do cesty nezvyčajnou rýchlosťou nato, že je to otvorený dopravný prostriedok a kľučkujú medzi autami v kolónach a na semafóroch. Pravdou však je, že tuktukom sa do cieľa dostanete rýchlejšie než taxíkom. My sme zamierili pozrieť si najznámejší chrám Wat Pho.

V Chráme sme boli medzi prvými návštevníkmi ráno hneď po otvorení, čo bolo skvelé, keďže okolo desiatej už bolo neznesiteľne teplo a začínali sem prúdiť skupinky turistov. V tomto chráme sa nachádza známa zlatá socha ležiaceho Buddhu, ktorá je lákadlom pre mnohých turistov. Kto nemá fotku ležiaceho Buddhu, akoby v Bangkoku ani nebol. Keďže túto misiu sme splnili, presunuli sme sa na letisko smer domov.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  2. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  1. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  2. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  3. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  4. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  1. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 825
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 788
  3. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 442
  4. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 4 054
  5. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 3 200
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 614
  7. McDonald’s otvoril svoju prvú reštauráciu v Spišskej Novej Vsi 1 878
  8. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu 1 568
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Irena Šimuneková: Čriepky z Bojníc
  2. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pri pohľadoch na vysoké veže
  3. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  4. Patrik Užák: Balada o Balatóne
  5. Peter Lacina: Toskánsko za humnami: Spring '25
  6. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  7. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  8. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 21 800
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 16 012
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 14 285
  4. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 6 958
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 5 602
  6. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 243
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 4 036
  8. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 3 781
  1. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  2. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  3. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  5. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  6. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  8. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
SkryťZatvoriť reklamu