Cestopisy čitateľov. Prečítajte si cestopisy od čitateľov a blogerov, zverejňujeme ich v ich pôvodnej forme len s drobnými jazykovými úpravami.
Historické mesto Féz
Z Európy je niekoľko možností, ako priletieť do Marockého kráľovstva. My sme odlietali z Ríma, kde sme pred cestou do Maroka pobudli niekoľko dní. Pristáli sme v bývalom hlavnom meste Féz, ktoré je taktiež druhým najväčším mestom v krajine, a jedným zo štyroch kráľovských miest v Maroku – patria medzi ne ešte Marrákeš, Meknes a hlavné mesto Rabat.
Féz bol založený v 8. storočí a patrí medzi najzachovalejšie arabské časti sveta. Historické centrum je zapísané do kultúrneho dedičstva UNESCO. Zaujímavosťou je, že centrum mediny tvorí 9 000 úzkych uličiek, kde každá je podobná tej ďalšej, a stratiť sa v nich nie je najmenší problém.
Ak idete na vlastnú päsť je dobré si zajednať miestneho sprievodcu, ktorý vás prevedie ich tajomnými uličkami. Do historického centra sa dostanete jednou z 11-tich vstupných brán, kde sa začne vaša rozprávka do stredoveku. Centrum je popretkávané uličkami plných stredovekých remesiel, pouličných predavačov, ktorí vám ponúknu tovar od výmyslu sveta.

Možno ste počuli o garbiarniach vo Féze, ktoré tu fungujú už 12 storočí. Spracovávanie kože a jej následné farbenie prebieha aj v súčasnosti rovnakým spôsobom ako od ich založenia. Garbiarne sa nachádzajú na strechách domov s úžasným výhľadom na rozsiahle mesto. Nezabudnite si pred ich vstupom zobrať kúsok mäty - môže sa vám hodiť. Ak vietor fúka silnejšie, počas horúceho dňa sa z garbiarní šíri neuveriteľný zápach. My sme sa dostali do garbiarní poobede, nakoniec sme mätu nepotrebovali.

Nočným autobusovým spojom sme sa prepravili do takmer 500 kilometrov vzdialeného mesta Merzouga. Toto mesto je v Maroku vstupnou bránou do najväčšej púšte na svete - Sahary. Najviac turistov paradoxne navštevuje marockú púšť v auguste, kde však denná teplota môže dosahovať aj 58 stupňov. My sme Maroko navštívili začiatkom mája, a už vtedy sa teploty šplhali k 30-tim stupňom. V noci teplota neklesla pod 18 stupňov. Jedným z nezabudnuteľných zážitkov je prespatie na púšti.

Môžete sa tu stretnúť s miestnymi kočovníkmi nazývanými Berberi, ktorí žijú svojským spôsobom života práve na severe Afriky - v Maroku a v Alžírsku. Bývajú na púšti a sú v prevažnej miere pastiermi. Mnohí však s príchodom turistov presedlajú na turizmus a sprevádzajú ich na ťavách po púšti. S Berberom sme absolvovali hodinovú jazdu na ťave, pokochali sa prekrásnym západom slnka, a prespali sme v stane asi 25 kilometrov od hraníc Alžírska.
Vedeli ste, že prechod cez hranice štatov cez púšť Sahara je zakázaný?
Aj keď bolo Alžírsko od nás vzdialené len pár kilometrov, museli by sme prejsť cez oficiálne hranice.

Ak budete mať šťastie, uvidíte oblohu plnú hviezd. My sme však také šťastie nemali, keďže bol spln. O dôvod viac vrátiť sa späť. Ráno sme sa zobudili a zažili jeden z najkrajších východov slnka. Ticho, ktoré je na púšti, je neopísateľné. Je počuť, ako vietor posúva zrnká piesku.
Počas noci sa nezriedka stane, že vietor popresúva duny, a ráno sa človek ocitne akoby na inom mieste. Bez sprievodcu by sme tak naspäť do mesta Merzouga určite netrafili.
V súčasnosti sa populárnou stáva terapia, kde ľudia vyčerpaní dnešným rýchlym spôsobom života, nachádzajú pokoj a oddych práve počas niekoľkých dní na Sahare, kde sú v zajatí svojich vlastných myšlienok bez prístupu na internet. Pobyt na púšti jednoznačne patril medzi naše top cestovateľské zážitky.
Divoký Marakeš
Nočným spojom sme sa presunuli zo saharskej púšte do slávneho Marakešu. Prekvapil nás všadeprítomný hluk. Nástrahy na turistu číhajú na každom kroku hneď po vystúpení z autobusu. Najprv sme navštívili farebnú mestskú záhradu s dlhým názvom Arsat Moulay Abdeslam Cyber Park, kde miestni veľmi radi trávia svoj voľný čas.

V neposlednom rade sme si vychutnali marocký čaj s výhľadom na pulzujúce námestie Jemaa el-Fnaa s presláveným miestnym trhom. Po západe slnka trh ožil a spustila sa jedna veľká mrava. Miestni predavači nám chceli predať všetko od výmyslu sveta.
Takisto nám chceli spraviť fotku s „maskotmi námestia“ – s vycvičenými kobrami. Ja som však od nich utekala čo najďalej, keďže mám fóbiu z hadov. Nepochybne sú však turistickou atrakciou. Pri množstve ľudí, s ktorými sme sa ocitli na námestí Jemaa el-Fnaa, sme si museli dať pozor nielen na svoje veci, ale aj na to, aby sme sa nezatúlali.

Francúzsky šarm pri Atlantickom oceáne
Po hlučnom a turistickom Marakeši sme sa presunuli do prímorskeho mesta Essaouira. Bez problémov sme sa sem dostali miestnym autobusom. Essaouira je menšie mesto s francúzskym nádychom a pohodovou atmosférou. Už pri vstupe do starého mesta sa človek do Essaouiry zamiluje. Domy sú pomaľované modrobielou farbou, a úzke uličky dodávajú mestu výnimočný šarm.

Ďalším dôvodom prečo zavítať do tohto menej známeho mesta je pláž pri Atlantickom oceáne. Je tu veterno, marocké pláže sú preto vhodné pre milovníkov vodných športov ako windsurfing či kitesurfing. Je však dobré dať si pozor na ostré slnko. Pocitová teplota môže byť nižšia vďaka silnému vetru, a ľahko sa môžete spáliť.

Čo ochutnať v Maroku
Asi najznámejšou marockou špecialitou je tajine. Pokrm je pripravovaný dusením v tehlovom hrnci s rovnakým názvom. Na výber je mäsový alebo zeleninový tajine. Ak nie ste vegetariáni, ochutnajte obe možnosti. My sme si ho museli dať každý deň, taký bol dobrý.

Vychutnať si môžete aj marocký čaj s mätou, s ktorým domáci vítajú svojich hostí. Z krajiny určite neodíďte bez marockého korenia, ktoré zoženiete na každom miestom trhu.
Za zmienku určite stojí argánový olej, ktorý sa vyrába z plodov vzácneho stromu - arganovníka, ktorý rastie jedine v Maroku. Nikde inde na svete sa mu totiž nedarí. Produkty z neho sú vhodné nielen do kuchyne, ale olej sa používa aj na výrobu kozmetiky, ktorá obsahuje množstvo vitamínov. Domáce ženy nedajú na ňu dopustiť vďaka skvelým účinkom na pokožku.

Pri nakupovaní na trhoch určite zjednávajte. Pripravte sa na pravých obchodníkov, ak sa na niečo zadívate, len tak ľahko vás nepustia bez toho, aby ste si to kúpili. Maročania majú obchod v krvi - sú totiž predkovia Feníčanov.
Maroko je rozmanitá krajina, ktorej krásy môžete objavovať aj niekoľko týždňov. Pár dní v Maroku však človeku stačí na to, aby sa do krajiny zamiloval a chcel sa čoskoro vrátiť.
Radi by ste strávili dovolenku v Maroku?
Pozrite si naše ponuky na portáli dovolenka.sme.sk
Autor: Kristína Smolková