SME
Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

Praktický sprievodca na Kapverdy

Užitočné informácie a tipy pri cestovaní na Kapverdské ostrovy.

Kapverdské ostrovy ponúkajú africkú exotiku a európsky komfort. Miestne hotelové komplexy sú na vysokej úrovni. V turistických strediskách sa možno celkom dobre dohovoriť anglicky. Vzhľadom na rozsiahle piesočné pobrežie hlavných turistických ostrovov tu nehrozia žiadne preplnené pláže. Hotely ponúkajú all inclusive pobyty a samozrejmosťou sú služby na vysokej úrovni.

Turistov lákajú na Kapverdy rozsiahle pláže s možnosťami vodných športov. Vynikajúce podmienky sú pre windsurfing aj potápanie.

Cestovanie a doprava na Kapverdách

Medzinárodné letiská na hlavných kapverdských ostrovoch nájdete na ostrovoch Sal, Santiago, Boa Vista and São Vicente. Pristávajú tu pravidelné medzinárodné linky, avšak početnejšie sú charterové lety s dovolenkármi. Zo Slovenska sa na Kapverdy lieta z Bratislavy. Let trvá približne 7 hodín a je potrebné rátať s časovým posunom -2 hodiny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pravidelné lety sú z niektorých európskych metropol ako Londýn, Brusel, Lisabon, Madrid, Miláno alebo Amsterdam. Na neďaleké Kanárske ostrovy si môžete odskočiť už za 100 €.

Na africký kontinent sa lieta na medzinárodné letisko v Casablance v Maroku. Z letiska Praia na ostrove Santiago stojí letenka do Maroka niečo cez 200 €. Lety nájdete aj do senegalského Dakaru či do Bissau, hlavného mesta Guinea-Bissau.

Od 1.1.2019 už nie je potrebné vybavovať na Kapverdy víza, pretože nám ich táto ostrovná krajina zrušila. Bez víz môžete stráviť na Kapverdách 30 dní s platným cestovným pasom, ktorý bude platiť aj 6 mesiacov po vašom odchode. Novinkou však je taxa, ktorú musíte zaplatiť po prílete. Tá je cca 3400 escudo (cca 30 €). Platiť ju môžete eurami, escudom alebo kartou (pozor len VISA karta).

Na jednotlivých ostrovoch sa možno pohodlne dopravovať modernými taxíkmi. Zvláštnosťou je tzv. aluguer, čo je menšie nákladné auto s lavičkami. Slúžia ako hromadné taxi na prepravu medzi vidieckymi oblasťami. Premávajú po hlavných uliciach a v blízkosti trhov a priebežne zbierajú cestujúcich. Keď je vozidlo plné, vyrazí na cestu. Najviac ich nájdete na ostrove Santo Antão.

Medzi ostrovmi sa na Kapverdách možno prepravovať vnútroštátnimi letmi. Trajektovú prepravu možno využiť na ostrovy, kde nie sú letiská, ako je Santo Antao a Brava. Treba však rátať s možným meškaním trajektov a to niekedy nieľkoľko hodín až dní. Niektoré trajekty premávajú dva krát za deň, iné raz za dva týždne. Je preto vhodné si vopred zistiť možnosti dopravy späť na východzí ostrov.

Počasie a teplota mora na Kapverdách

Kapverdy majú tropické podnebie, avšak na rozdiel od typickej tropickej klímy majú tieto ostrovy mimoriadne suché počasie bez dažďov, bežné pre africký Sahel. Mierne zrážky sú typické počas mokrej sezóny, ktorá pripadá ma mesiace august, september a október. Celkovo však padne iba približne 180 mm zrážok.

Teplota je celoročne veľmi vyrovnaná. Priemerné denné teploty mierne klesajú v novembri a opäť mierne stúpajú v júni. Najteplejším mesiacom roka je september s priemernými teplotami 27 °C. Najchladnejšími mesiacmi sú december až február, kedy teploty klesnú na priemer 24 - 27 °C.

Teplota mora je celoročne príjemná. V letných mesiacoch stúpne na 27 °C a postupne klesá. V zimných mesiacoch január - február dosahuje okolo 21-24 °C.

Ceny a alkohol na Kapverdách

Pri dovolenke na Kapverdách bude najpraktickejšie zameniť si hotovosť miestnej meny - escudo (CVE). Za 1 € dostanete 110 CVE.

Vo veľkých mestách a v obľúbených turistických destináciách je možné platiť aj priamo eurom, avšak rátajte s nevýhodným kurzom. Dostupné, ale často nespoľahlivé, sú bankomaty alebo priamo platobné terminály na bankomatové karty.

Ceny na Kapverdách sú približne rovnaké ako u nás, no často treba rátať aj s tým, že za niektoré potraviny sú ceny vyššie, než na aké sme zvyknutí, pretože väčšina potravín sa dováža z Portugalska. Po prepočítaní zaplatíte za kávu približne 1 – 1,50 €, za fľašu balenej vody 0,75 – 1 €. O niečo drahšie vás vyjde napríklad víno alebo pivo. Tretinková fľaša importovaného piva stojí okolo 150-200 CVE, čo je približne 1,40 – 1,80 €. Pol litra miestneho piva Strela vás vyjde iba o niečo viac.

Fľaša vína stojí priemerne 500 CVE, čo je približne 4,50 €. Určite sa oplatí ochutnať miestne vína z ostrova Fogo, ktoré je považované za národný alkohol. Víno Chã nájdete biele, červené alebo ružové. Ak budete mať možnosť, ochutnajte aj Saudade alebo Manecom.

K miestnym alkoholom sa radí aj aguardente, rum z cukrovej trstiny. Niekedy sa mu hovorí grogu or grogo. Je tiež súčasťou obľúbeného kokteilu Ponche.

Obed alebo večera v lacnej reštaurácii vyjde na cca 5 – 6 €, no ak si sadnete do lepšieho podniku počítajte radšej cca 10 – 15 €.

Čo vidieť na Kapverdách

Ostrovy Sal, Boa Vista a Maio sú rovinaté a piesčité. Nájdete tu množstvo krásnych pláží a hlavné letoviská Kapverd. Ostatné ostrovy sú prevažne hornaté a skalnaté. Napríklad Santo Antão ponúka vynikajúce možnosti vysokohorskej turistiky. Podobne Sao Nicolau je horský ostrov s prevahou vidieckej krajiny. Zaujímavý je ostrov Fogo, na ktorom sa nachádza sopka. Ponúka lákavý výhľad do širokého okolia.

Najväčším ostrovom Kapverd je Santiago so svojim hlavným mestom Praia. Ostrov je najdôležitejším zo súostrovia a je domovom viac ako polovice miestneho obyvateľstva (cca 300-tisíc). Ponúka zaujímavý mix piesočných pláží, vysokých hôr, náhorných plošín, stepných oblastí aj úrodných údolí.

V strede ostrova môžete vidieť najväčší a najstarší strom Kapverd. Strom Kapok je vysoký okolo 40 m a starý približne 500 rokov. Ak milujete hory, zamilujete si aj Santiago, pretože jeho stredom prechádza zelené pohorie Serra da Malagueta. Kedysi sa v miestnom prístave Tarrafal zastavili všetky lode križujúce Atlantik a má za sebou aj temnú minulosť obchodovania s otrokmi.

Praia, hlavné mesto Kapverd, je postavené na náhornej plošine a jeho historické centrum tvoria krásne koloniálne domy. K najkrajším patria radnica, palác spravodlivosti alebo prezidentský palác. Turistickou atrakciou je miestny trh s potravinami, ale aj známy maják Farol de Dona Maria Pia. Aj v okolí mesta nájdete príjemné pláže.

Ostrov Sal často patrí k najnavštevovanejším ostrovom celých Kapverd a na jeho 17-kilometrov dlhej pláži sa nachádza aj najviac turistických komplexov súostrovia. Nájdete tu aj zaujímavú čiernu pláž neďaleko mestečka Santa Maria alebo dokonca soľný dol Salinas, kde sa môžete aj namočiť a čo to dozvedieť aj o soľnej histórii ostrova.

Na severozápade ostrova pri mieste zvanom Buracona natrafíte na Olho Azul, teda Modré oko, ktoré nájdete v jaskyni pri krásnom počasí. Nevynechajte ani pôvodne rybárske mestečko Santa Maria s jeho farebnými fasádami domov a lokálnym životom. Niet divu, že tento najslnečnejší ostrov Kapverd je jednou z TOP destinácii súostrovia.

Menej známy ostrov Boa Vista je nemenej zaujímavý, pretože tu okrem nádherných pláží a zátok môžete objaviť aj typický obraz púštnej krajiny. Na púšti Deserto de Viana nájdete krásne pieskové duny, ktoré patria k najzaujímavejším miestam celého ostrova. Na pobreží môžete zbadať aj vrak lode Santa Maria. Prejdite sa aj dlhočiznou, až 22-kilometrovou plážou Santa Monica, ktorá bude dlho patriť len vám. V hlavnom meste Sal Rei nájdete lákavé uličky, niekoľko koloniálnych kostolov a kúsok histórie, ktorá bude príjemným prestriedaním od prírodných krás.

Kultúrnym centrom Kapverdských ostrovov je mestečko Mindelo na ostrove Sao Vincente. Je druhým najväčším mestom celého súostrovia. Do mesta možno prísť trajektom alebo letecky. Na vrchole kopca nad prístavom sa nachádza Fortim d'El Rei, stará pevnosť. Pôvodne slúžila na obranu prístavu, neskôr bola väznicou a dnes je opustená a chátra. Je voľne prístupná a ponúka krásny výhľad na mesto a prístav.

V Mindele nie je problém natrafiť na muzikantov, hudobníkov a ak sa ponoríte do niektorého z barov či podnikov, môžete si byť istý, že skôr či neskôr ste vo víre hudby. Ostrov Sao Vincente je známy aj svojim obrovským karnevalom, kvôli ktorému prichádzajú tisíce ľudí. Medzi obľúbené miesta na ostrove patrí aj lagúna Baia das Gatas.

Ostrov Fogo očarí svojou sopečnou krajinou a tak vám po nádherných plážach ukáže ďalšiu z lákavých tvárí Kapverd. V hlavnom meste Sao Filipe sa straťte v úzkych, kamenných uličkách a vychutnajte si aj výhľad z pevnosti na okolie, kde zbadáte aj ostrovček Brava. Zaujímavý je aj miestny cintorín Cimiterio Velha, kde pochovávali len bohatých Európanov. Fogo je synonymom pre sopku a tá poslednýkrát vybuchla v roku 2014.

Najmenej známym ostrovčekom je Maio a hoci leží neďaleko Boa Vista, len málokto ho navštívi. Ak však máte radi opustené a neznáme miesta, tak Maio sa vám za návštevu odvďačí nádhernými plážami bez akýchkoľvek rezortov. Mestečko Vila do Maio bude bez turistov a je plné koloniálnej architektúry.

Keď pricestujete na Kapverdské ostrovy, pozorne sa dívajte okolo seba. Môžete tu vidieť veľa druhov afrických a sťahovavých európskych vtákov. Zaujímavosťou je, že na Kapverdách nežije okrem netopierov žiadny miestny druh cicavcov. Na ostrovoch tiež nie sú hady, ale obdivovať možno rôzne farebné jaštery.

Šnorchlovanie, potápanie a žraloky

Ak máte radi šnorchlovanie a potápanie, Kapverdy vás nesklamú. Vďaka chladnejšiemu prúdu zo smeru od Kanárskych ostrovov sa znásobuje počet morských druhov fauny a flóry. Niektoré druhy exotických rýb tu možno pozorovať sezónne, iné počas celého roka. Bežné sú hviezdice, morské uhorky, koraly, ježovky. Morské korytnačky sú časté hlavne na ostrovoch Maio a Boa Vista.

Z exotických rýb tu môžete pozorovať pôsobivé ropušnicovité, štvorzubcovité ryby, morské šťuky, alebo tzv. lietajúce ryby.

Pri strmom pobreží ostrova Fogo možno pozorovať aj hlbokomorské druhy ako barakuda, raje, plachetníky, kosatky, vráskavce a ďalšie druhy veľrýb.

Určite tu zahliadnete delfínov a rôzne druhy mierumilovných žralokov. Nebezpečné druhy žralokov sa tu nevyskytujú. Riziko napadnutia žralokom je takmer nulové. Zaznamenaný útok žraloka bol pri ostrove São Vicente v roku 1932. So žralokmi sa môžete stretnúť v zátoke Shark Bay neďaleko mestečka Feijoal na obľúbenom ostrove Sal.

Ubytovanie a all inclusive na Kapverdách

Niektorých turistov strašia predstavy o afrických komároch. Áno, na Kapverdách sa vyskytujú aj komáre. Nie sú však nijako početné a ich výskyt je viazaný sa stojaté sladkovodné plochy. Zvyčajne ich možno nájsť v zanedbaných záhradných jazierkach, čo v prípade hotelových rezortov nie je obvyklé. Napriek tomu býva v hotelovej izbe samozrejmosťou moskytiera a sieťka na okná.

4* Oasis Atlantico Belorizonte

Oasis Atlantico Belorizonte 4* Oasis Atlantico Belorizonte 4* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

4* Royal Horizons Boavista

4* Royal Horizons Boavista 4* Royal Horizons Boavista (zdroj: dovolenka.sme.sk)

5* Riu Karamboa

5* Riu Karamboa 5* Riu Karamboa (zdroj: dovolenka.sme.sk)

5* Oasis Atlantico Salinas Sea

5* Oasis Atlantico Salinas Sea 5* Oasis Atlantico Salinas Sea (zdroj: dovolenka.sme.sk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 2. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 3. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 4. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 5. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 6. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 7. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 8. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 1. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí
 2. Na bezpečnom internete záleží
 3. Ako vyzerá inteligentný bytový dom? Tajomstvo je v technológiách
 4. Podporujme imunitu aj vysokočistým beta glukánom
 5. Môjobchod posilňuje svoju pozíciu v Košickom kraji
 6. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 8. O2 predstavilo novú generáciu O2 Paušálov
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 5 196
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 3 998
 3. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí 3 293
 4. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 265
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 842
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model 705
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka 671
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 361
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Lubo Repka: Dostali sa plavebné spoločnosti z krízy?
 2. Soňa Kallová: Pri pobreží Indického oceánu, Keňa
 3. Ladislav Kucharik: India 3 dôležitý hrob a pevnosť
 4. Lubo Repka: Tikal - najslávnejšie mesto Mayov v Guatemale
 5. Lubo Repka: Helikoptérou na El Mirador v Guatemale
 6. Miroslav Galovič: Zimný Londýn. Part 02 - Uličné pojazdné veterány (s bonusom od Harryho Pottera) a dva moderné kúsky.
 7. Martin Majzlan: NP Serengeti – Nekonečné pláne, divoká zver a drkotajúce zuby
 8. Peter Chovanec: Hory a jurty Kirgizska
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 30 018
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 18 437
 3. Richard Sulík: Ako sme vyriešili najväčší problém tejto krajiny a teraz ponúkame reštart 9 401
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 6 960
 5. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 611
 6. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii 3 325
 7. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 2 513
 8. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete 2 512
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
SkryťZatvoriť reklamu