SME
Piatok, 7. máj, 2021 | Meniny má MonikaKrížovkyKrížovky

Maurícius alebo Seychely, ktoré ostrovy si vybrať?

Seychely alebo Maurícius? Stojíte pred dilemou, kam sa vybrať na exotickú dovolenku a zvažujete všetky pre a proti?

Ktoré ostrovy budú tie správne na prežitie vášho tropického sna? Presne pre vás sme pripravili článok, aby sme vám pomohli zorientovať sa. Pozrite si prehľad hlavných zaujímavostí.

Podobné, ale nie rovnaké

Maurícius, podobne ako Seychely ležia v teplých vodách juhovýchodných oblasti Indického oceánu. Patria do oblasti, kde sa okrem nich nachádza Madagaskar alebo známy Reunion a spoločne tvoria najkrajšie ostrovy Indického oceánu. Vzdialenosť medzi Seychelami a Mauríciom je cca 1800 kilometrov.

Maurícius

Do súostrovia patrí menej ostrovov, tie sú však od seba oveľa viac vzdialené a tak menej dostupné. Obývané sú iba väčšie ostrovy, ktorým dominuje hlavný ostrov Maurícius. Ten dokonca tvorí cca 92 percent celej rozlohy Maurícia.

Hneď po ňom je najväčším ostrovom Rodrigues, no ten sa nachádza cca 500 kilometrov na západ od hlavného ostrova. Súčasťou Maurícia sú aj ostrovy Agalega. Tie sú dokonca vzdialené až 1000 kilometrov a sú tak bližšie k Seychelám. Maurícius obýva takmer 1,3 milióna ľudí.

Seychely

Seychely ležia bližšie k africkej pevnine a ich súostrovie tvorí takmer 115 ostrovov, ktoré sú roztrúsené na pomerne veľkej ploche v Indickom oceáne. Základné rozdelenie seychelských ostrovov vytvára tzv. vonkajšie a vnútorné ostrovy.

S najväčšou pravdepodobnosťou sa dostanete práve na "vnútorné ostrovy", pretože medzi ne patria aj ostrovy ako Mahé, La Digue alebo Praslin. Sú zároveň jedni z najstarších žulových ostrovov sveta. Absolútnym opakom sú "vonkajšie ostrovy", tvorené prevažne nízkymi atolmi sopečného pôvodu. Medzi najznámejšie patria Amiranty alebo Aldabra.

Turistická sezóna

Maurícius

Ak hľadáte vlhké a teplé počasie počas našej zimy, tak Maurícius tomu zodpovedá, pretože tu trvá medzi decembrom a aprílom. Dajte si však pozor na mesiace január a február, kedy tu je hlavná sezóna cyklónov. Nebude pršať každý deň od rána do večera, ale najhustejšie dažde môžu trvať pokojne aj tri dni. Chladnejšie a suchšie zimy pripadajú na mesiace júl až september. Najideálnejšie obdobie na cestovanie na Maurícius je medzi májom a decembrom.

Seychely

Klíma na Seychelách je vo všeobecnosti veľmi vlhká a aj najsuchší mesiac roka - júl má priemerné zrážky až 70 mm. Tropické dažde však prichádzajú v podobe krátkych silných dažďov a to prevažne v noci. Za najlepšie obdobie roka je považovaný máj až október, kedy prúdi juhovýchodný pasát a prináša suchšie a chladnejšie počasie.

Teplota vzduchu a mora

Maurícius

V priebehu roka sa teploty na Mauríciu držia v rozmedzí 19 - 30 °C. Počas hlavnej turistickej sezóny december - apríl sa teploty držia na priemernej teplote 29°C. Za najteplejší deň roka sa považuje podľa pozorovaní 4. február, ktorého denné priemery sa držia na 30 °C.

Najstudenším dňom roka je 18. august, kedy nebýva teplejšie ako 24 °C. Teplota mora sa drží pomerne stabilne na 22 °C v zime a 27 °C v lete.

Súvisiaci článok Maurícius: Slnečná dovolenka aj v zime Čítajte 

Seychely

Teploty sa na seychelských ostrovoch držia v rozmedzí 24 - 32 °C s vlhkosťou vzduchu okolo 80 %. Počas hlavnej turistickej sezóny máj - september sú priemerné denné teploty okolo 27 - 29 °C a nočné okolo 23 - 24 °C.

More je teplé približne 26 - 27 °C. Najteplejšie je more v apríli, kedy sa ohreje až na 30 °C.

Ceny na Mauríciu a Seychelách

Bežné ceny medzi Mauríciom a Seychelami sú výrazne rozdielne. Pri mnohých spotrebiteľských cenách je Maurícius lacnejší minimálne o 25 až 30 % než Seychely.

Maurícius má cenovú hladinu porovnateľnú so Slovenskom. Za 1,5 l balenej vody zaplatíme približne 0,80 € a kapučíno si môžeme dopriať za menej ako 2,50 €. Za jedlo v reštaurácii zaplatíte bežne okolo 7 – 9 €

Na Seychelách si však miestami poriadne priplatíme. Priemerné ceny sú aj o tretinu vyššie ako na Slovensku. Napríklad za balenú 1,5 litrovú vodu zaplatíme cez 1,50 € a kapučíno nás bude stáť takmer 4 €. Jedlo v reštaurácii často vyjde 2x toľko, ako na Mauríciu a tak počítajte s výdavkami minimálne okolo 15 - 20 €.

Dĺžka letu na Seychely a Maurícius

Na Seychelské ostrovy aj Maurícius sa lieta z Bratislavy, Košíc aj Viedne. V obidvoch prípadoch je časový posun + 3 hodiny.

Let na Seychely je o niečo kratší, trvá približne 9 hodín. Lieta sa na hlavný ostrov Mahé.

Let na Maurícius trvá priemerne 11 hodín. Lieta sa na hlavný ostrov Maurícius alebo Rodrigues.

Doklady pri cestovaní na Seychely a Maurícius

Pri cestovaní na Seychely aj Maurícius je potrebné mať cestovný pas platný ešte 6 mesiacov po návrate. Víza nie sú ani v jednej krajine potrebné, pokiaľ turistický pobyt nepresiahne 90 dní za posledných 6 mesiacov.

Ako chutia

Maurícius

Kuchyňu Maurícia utvárala poloha v Indickom oceánu, ale aj to, že na ostrove žije veľké množstvo Indov. Cítiť to aj na národnom jedle ostrovov akým je Dholl Puri, teda indická placka so šošovicou.

Nájdete tu aj skvelé kari, morské plody, dokonalé grilované ryby a ak milujete čili, tento ostrov budete milovať tiež. Domáci si ho dávajú takmer všade. Za ochutnávku stojí aj miestny rum alebo zaujímavý vanilkový čaj.

Seychely

Lokálnej seychelskej kuchyni dominujú čerstvé ryby a dary mora na všetky možné spôsoby. Najčastejšie si vychutnáte ryby grilované na drevenom uhlí, no obľúbeným jedlom je aj rybacie kari s kokosovým mliekom. Alebo ochutnáte žraloka na kurkme s kokosom?

Seychely sú naozaj tropickým rajom aj v kuchyni. Určite neodíďte bez toho, aby ste skúsili miestne banány, chlebovník a perfektné kokosové orechy Coco de Mer, ktoré patria medzi najznámejšie na svete.

Čo vidieť a zažiť

Seychely

Život na Seychelských ostrovoch je sústredený na vnútorných ostrovoch Mahé, Praslin a La Digue. Seychely sú dnes vnímané predovšetkým ako luxusná turistická destinácia s vynikajúcimi plážami, skvelými hotelovými komplexmi, službami a prostredím.

Súvisiaci článok Hodnotenie profesionála: Dovolenka na Seycheloch Čítajte 

Na najväčšom a najznámejšom ostrove Mahé leží hlavné mesto Victoria, preto je ideálny napríklad na spoznávanie mestského života, kultúrnych pamiatok a lokálnej kultúry.

Mahé zaujme aj niekoľkými pamiatkami, najmä z koloniálneho obdobia, kedy sa na ostrove udomácnili Francúzi a tak sa prejdete okolo Hodinovej veži, Francúzskeho kultúrneho centra alebo botanickou záhradou. Aj Malé má krásne pláže a tými najkrajšími na ostrove sú Anse Intendance a Baie Lazare. Severnému pobrežiu dominuje známa pláž Beau Vallon kam chodia radi domáci na svoje víkendové barbecue.

Ostrov Praslin je preslávený svojimi krásnymi plážami a je hlavnou turistickou destináciou na Seychelách, s množstvom vodných športov a zábavy. Skúste sa okúpať na pláži Anse Lanzio a ak chcete zažiť aj skvelé dobrodružstvo, vydajte sa do parku Vallé de Mai, kde môžete sledovať lokálne vtáctvo a nájsť unikátne palmy Coco de Mer. Na svete sú len dve miesta, kde divo rastú a toto je jedno z nich! O Prasline sa hovorí ako o jednom z najkrajších ostrovov celého Indického oceánu.

Súvisiaci článok Praktický sprievodca seychelským ostrovom Praslin Čítajte 

Ostrov La Digue je spomedzi známych ostrovov najmenej modernizovaný. Odráža autentický život miestnych ľudí. V jeho okolí leží veľa neobývaných ostrovčekov s krásnou prírodou a vzácnymi druhmi živočíchov. La Digue v sebe ukrýva jedno z najfotogenickejších miest celých Seychelských ostrovov. Reč je o Anse Source d´Argent s nádhernými skalami, priezračnou vodou a snehobielym pieskom.

Ak milujete miesta bez turistov a ste milovníci prírody, potom vám do oka možno padne málo známy seychelský ostrov Aride, jeden z najsevernejších ostrovov krajiny. Má v sebe niekoľko endemitických rastlín a 18 druhov vodných vtákov, ktorí sem prichádzajú za hniezdením. Aride má dokonca jednu z najväčších populácii plazov na meter štvorcový na svete!

Atol Aldabra je pod ochranou UNESCO a patrí medzi najväčšie atoly sveta. Je vzácny aj pre svoj podmorský život, ale najunikátnejšími obyvateľmi ostrova sú gigantické korytnačky, ktorých tu stále žije okolo 200-tisíc.

Maurícius

Hlavný ostrov Maurícius je obľúbenou exotickou destináciou aj pre rodiny s deťmi. Na západnom pobreží je celý rad chránených pokojných pláží vhodných pre deti. Juhozápadné pobrežie je ideálne na prechádzky a obdivovanie krásnych útesov.

Súvisiaci článok Maurícius. Desať miest, ktoré sa oplatí navštíviť Čítajte 

Športoví nadšenci nájdu ideálne podmienky na juhovýchode ostrova. Hlavné mesto ostrova Port Luis sa nachádza na severozápade ostrova, ktoré ponúka turistom zábavu aj prostredie pre turistiku. Objavte jeho exotické trhovisko plné ovocia, zeleniny, kokosových orechov aj suvenírov či remeselníckych výrobkov. Trhovisko bude aj pastvou pre váš fotoaparát, pretože vás totálna exotika doslova pohltí. Zaujme vás aj koloniálna architektúra, čínska štvrť alebo si pozriete slávne múzeum, kde je „modrý Maurícius“?

Medzi najkrajšie prírodné divy Maurícia patrí veľkolepý, 100-metrový vodopád Chamarel neďaleko ktorého nájdete aj fantastické duny siedmymi posiate farbami. Rovnako zaujímavo pôsobí aj Vanilla Crocodille Park, kde stretnete nielen krokodílov, ale aj neskutočné množstvo motýľov, opice alebo korytnačky.

Hoci samotný Maurícius pripomína raj, ak sa vydáte na ostrovček Ile aux Aigrettes na juhovýchode Maurícia, objavíte tu kus nádhernej prírody, morského pobrežia a dokonalý atol.

Najkrajšie pláže nájdete na miestach akými je Trou aux Biches, Belle Mare Plage alebo pláž Ile aux Cerfs.

Ostrov Rodrigues nepatrí medzi najznámejšie oblasti Maurícia, no kto miluje objavovanie neznámych miest, ten bude nadšený. Ukrýva v sebe niekoľko krásnych lákadiel. Pozoruhodný 360° výhľad ponúka Mont Limon, najvyšší vrch ostrova, ktorý má takmer 400 metrov nad morom.

Hlavné mesto Port Mathurin na severovýchode ostrova žije pomalým a pokojným životom. Oplatí sa navštíviť centrálny trh s množstvom remeselníckych výrobkov.

Na pobreží Pointe Coton nájdete unikátne skaliská a ak chcete vidieť obrovské korytnačky vydajte sa do parku Francois Leguat. Najkrajšie pláže na vás čakajú na malom ostrovčeku Ile aux Cocos.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príbehy investorov: Na čo si dávať pozor?
 2. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 3. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 4. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 5. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 6. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 7. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 8. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 9. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 10. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 1. Blíži sa Deň matiek. Pripravme im raňajky ako pre kráľovnú
 2. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 3. Jarná očista organizmu – ako sa do nej pustiť naplno?
 4. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 5. Kancelársky trh ožíva, potvrdzuje to aj najväčší developer
 6. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 7. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 8. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 9. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 10. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 1. Zaočkovaní dostávajú pivo zdarma alebo 350 eur 58 090
 2. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 18 916
 3. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 15 315
 4. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 13 690
 5. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 8 528
 6. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 7 680
 7. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 7 663
 8. Investuje od dvanástich. Najväčší rast dosiahol o 1 600 percent 7 409
 9. Minerálky pod lupou. Kedy nám škodia a kedy prospievajú? 7 188
 10. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd? 7 098
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu