Od obrovských kovových štruktúr až po ručne upletené organické diela. Koncept lávok vyhradených pre chodcov nie je žiadna novinka.
Napríklad benátsky most Rialto sa datuje do roku 1588 a s chodníkmi popri cestách rátali aj architekti veľkolepého Brooklynského mostu.
Napriek tomu ľudstvo na istý čas akoby na chodcov zabudlo a veľkolepé diela inžinierov patrili iba autám. Budovaniu mostov určených jedine pre peších sa znovuzrodilo koncom minulého tisícročia.
Posledná generácia novovybudovaných alebo modernizovaných lávok pre chodcov - kde sú autá prísne zakázané - má veľa podôb. Niektoré slúžia predovšetkým ako atrakcia pre turistov.
Europabrücke, Švajčiarsko
Minulý týždeň sa zoznam mostov pre peších rozšíril o ďalší, takmer 500 metrov dlhý most pre peších turistov. Nachádza sa nad roklinou neďaleko švajčiarskeho mesta Zermatt a vraj ide o najdlhší visutý most pre peších na svete.

Most s názvom Europabrücke (Európsky most) má dĺžku 494 metrov a je umiestnený 85 metrov nad roklinou Grabengufer. Švajčiarski stavitelia ním nahradili starší most, ktorý poškodili padajúce skaly.
Langkawi Sky Bridge, Malajzia
K malajskému mostu Langkawi Sky Bridge sa musíte vyviesť lanovkou. Fascinujúca stavba, ktorá sa vlní 700 metrov nad Adamanským morom, ale nevedie prakticky nikam.

Most Hussaini, Pakistan

Jednou najdesivejších závesných konštrukcií na svete je visutý most Hussaini v Pakistane. Medzery medzi jeho drevenými doskami sú až znepokojivo široké.
Pôvodná konštrukcia pochádza zo sedemdesiatych rokov, viackrát ho však ťažko poškodili povodne, naposledy v roku 2010.
Capilano, Kanada

Jednoduchý visutý most neďaleko kanadského Vancouveru je upevnený len na dvoch miestach a pri chôdzi po ňom pocítite pre niekoho nepríjemné hojdanie.
Most je súčasťou Capilano River Regional Park, ktorý ponúka viacero podobných atrakcií na kamenných bralách a v korunách stromov.
Qeswachaka, Peru

Nejde o jediný most, pred ktorým majú cestovatelia rešpekt. Každý rok miestni dedinčania v Andách rekonštruujú svoje trávnaté lanové mostíky Q'eswachaka.
Kým sa mosty každoročne rozpadnú, turisti cez ne môžu prechádzať za malý poplatok.
Zhangjiajie Grand Canyon Glass Bridge, Čína

Sklenený most Zhangjiajie Grand Canyon Glass Bridge dokončili už v roku 2015 a po sérii bezpečnostných testov ho vlani otvorili oficiálne pre verejnosť. Po nápore turistov ho museli dočasne uzavrieť necelé dva týždne po slávnostnom otvorení.
Most tvorí 99 priehľadných tabúľ z trojvrstvového skla, ktoré sa počas promo akcií neúspešne pokúšali rozbíjať priamo na moste obrovským kladivom. Most naraz unesie 800 ľudí a jeho denná kapacita je obmedzená na 8-tisíc ľudí.
Ghasa, Nepál

Visutý most Ghasa postavili neďaleko dediny Gus v Nepáleaby uvoľnili úzke horské cesty v okolí, po ktorých pastieri hnali svoje stáda. Zámer celkom nevyšiel, po moste okrem ľudí presúvajú aj zvieratá.