BRATISLAVA. Krvavo červená, romanticky ružová, alebo tajuplne čierna. Pláže nemusia mať iba fádny pieskový odtieň.
Príčiny, kvôli ktorými pláže získali svoj prirodzený farebný nádych, sú rôzne. Niekedy zaň môžu vulkány, v iných prípadoch drobné živočíchy.
Čierne piesky môžu cestovatelia objaviť napríklad na Havajských ostrovoch, na Islande, alebo Aljaške. Nejde o pritom piesok v pravom slova zmysle, slovíčko odkazuje skôr na veľkosť čiastočiek, nie zloženie alebo farbu. Zvyčajne čiernu farbu pláže spôsobila neďaleká sopka, ktorá bola aspoň v minulosti aktívna.
So sopečnou činnosťou súvisia aj pláže, ktoré sú inej farby, než čiernej. V prípade Havajských ostrovov to platí napríklad pre zelené pláže, ktoré tvorí minerál olivín.
Tajomstvo červených pláži a pobreží zas najčastejšie tkvie v mäkkom červenom pieskovci, ktorý má vysoký obsah oxidu železa.
Ak je pláž ružová, dôvodom sú zvyšky živočíchov - kúsky koralov, škrupín a schránok z morských bezstavovcov. Napríklad na Bahamách zapríčinil ružovú farbu mikroskopický koralový hmyz Foraminifera.

Foraminifera sa hojne vyskytuje v oceánoch a má jasne ružovú alebo červenú škrupinku plnú otvorov. Keď hmyz zomrie, vlny ho zmetú z útesov. Rozdrvené zvyšky tiel more vyplaví na breh a zmieša ich s pieskom a kúskami koralov.
Ružová je najvýraznejšia vo vlhkom piesku na okraji vody. Na rozdiel od iných častí sveta je piesok na Bahamách vždy chladný, takže sa po ňom môžete prechádzať naboso.