SME
Pondelok, 14. jún, 2021 | Meniny má VasilKrížovkyKrížovky

Turistický sprievodca na Sicíliu

Praktické informácie pre turistov, ktorí plánujú navštíviť taliansky ostrov Sicíliu.

Turistický sprievodca na Sicíliu.Turistický sprievodca na Sicíliu. (Zdroj: https://www.flickr.com/photos/98840132@N02/)

Výhodou južnej polohy Sicílie je dlhšia sezóna príjemného teplého počasia oproti strednému a severnému Taliansku. Typické letné dovolenkové počasie prevláda v mesiacoch jún - september. Máj a október majú priemerné denné teploty nad 15 °C.

Hornatý terén ostrova má na svedomí, že miestna klíma sa vyznačuje určitými rozdielmi. Juhovýchodné regióny sú vo všeobecnosti suchšie a teplejšie, pobrežie je pokojnejšie. Vo vyšších nadmorských výškach je chladnejšie a viac zrážok.

Najlepším mesiacom na kúpanie je august, kedy teplota mora dosahuje priemerne 27 °C. Príjemných 25 °C má more v mesiacoch júl a september. V máji má more 22 °C a v okóbri 23 °C.

Skryť Vypnúť reklamu

Letiská a cestovanie

Na let na Sicíliu môžete využiť jedno zo štyroch letísk: Palermo, Catania, Trapani a Comiso. Transfery z letísk do najbližšieho centra mesta trvajú v rozmedzí 20 - 40 minút. Autobusové linky premávajú každú pol hodinu až hodinu. Cena lístka stojí 1€ z letiska Catania, 4,50€ z letiska Trapani a 6,10€ z letiska Palermo.

Železničná preprava na Sicílii je dostupná a efektívna, hoci nepremávajú vysokorýchlostné vlaky. Z mestečka Messina premáva vlakový spoj na kontinent, pričom sa využíva jeden z mála vlakových trajektov v južnej Európe. Priame vlakové linky na Sicíliu premávajú z Neapola, Ríma, Benátok alebo Milána. Na Sicílii pokračujú do Palerma a Catanie. Z Benátok a Rím premávajú aj auto-vlaky.

Z kontinentálnej časti Talianska sa možno dostať na Sicíliu trajektom. Pravidelné spoje premávajú medzi sicílskou Messinou a mestom Villa San Giovanni. Za deň je vypravených približne 36 spojov, ktoré premávajú každých 20 minút. Jednosmerné prepravné za auto je 36€, spiatočné prepravné v rozmedzí prepravy 3 dni je 42€ a v rozmedzí do 90 dní je to 73€. Motocykle vám prepravia za 13,20 a 22€ a karavan za 56, 66 a 93€. Chodci zaplatia za jednosmerný lístok 2,50€ a cestujúci s bicylkom majú cestovné v jednom smere 3€.

Skryť Vypnúť reklamu

Po Sicílii sa krížom - krážom môžete pohodlne a relatícne lacno prepravovať autobusmi a vlakmi. Spoje sú časté a spoľahlivé. Menej spojov premáva v nedeľu.

Preprava autom je tiež pohodlná. Na Sicílii sú rýchlostné cesty zvyčajne bez poplatkov. K hlavným diaľničným trasím patria: Catania - Palermo, Palermo - Mazara a Catania - Noto.

Diaľnica Messina - Palermo s označením A20 je spoplatnená. Mýto sa vypočítava podľa výšky automobilu, trieda A je do výšky 1,3 m a trieda B nad 1,3 m. Automobil s prívesom alebo karavanom je v ďalšej triede. Za trasu je poplatok cca 10€. Spoplatnená je aj trasa A18 Messina - Catania. Poplatok za celú trasu je cca 4€.

Zaujímavosti: Čo vidieť na Sicílii

Mesto Palermo má za sebou dlhú a významnú históriu, ktorá siaha až 2500 rokov do minulosti. Bol križovatkou stredomorských obchodných ciest a dnes je hlavným mestom Sicílie.

Skryť Vypnúť reklamu

Počas arabskej okupácie dostalo Palermo prezývku mesto pôžitku a to vďaka krásnym záhradám a pôsobivej architektúre. Na Via Abramo Lincoln 2 je pôsobivá Botanická záhrada plná figovníkov, paliem, ibištekov, kávovníkov, platanov a ďalších rastlín. Tento doslova subtropický raj je plný chodníkov v tieni, čarovných zákutí a bylinkových záhrad. Otváracie hodiny sú od 9,00 do 20,00 hodiny. Vstupné je 5€ pre dospelých a 2€ pre deti.

Turisti môžu v Palerme obdivovať početné historické kostoly, budovy a námestia. K top atrakciám patrí podzemné bludisko Catacombe dei Cappuccini, ktoré sa nachádza pod kapucínskym kláštorom. Podľa návštevy možno vidieť niektoré z mumifikovaných pozostatkov, ktoré pôsobia až strašidelne. Vstup je na Piazza Cappuccini. Otváracie hodiny sú v časoch 9,00 - 13,00 a 15,00 - 18,00 hod. Vstupné je 3€ a pre deti do 8 rokov zdarma.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Palazzo dei Normanni nájdete kaplnku Cappella Palatina, ktorá sa vyznačuje majstrovským zdobením. Mramorová podlaha prechádza do dreveného stropu. Takmer každý kúsok je vykladaný drahými kameňmi a vzácnymi mozaikami. Kaplnka je prístupná pondelok až sobotu v čase 8,15 - 17,40 hod. Vstupné je 8,50€ pre dospelých a 6,50€ pre deti.

Neďaleko Palerma je malé mestečko Monreale postavené na kopci s krásnym výhľadom. Je obklopené olivovníkmi, pomarančovníkmi a mandľovníkmi. Jeho najväčšou atrakciou je monumenátlna katedrála a nádhernou mozaikovou interiérovou výzdobou. Katedrála je prístupná pondelok až sobotu od 8,30 - 12,45 a 14,30 - 17,00 hod. V nedeľu sú doobedné otváracie hodiny od 8,00 - 10,00 hod. Vstupné do hlavného priestoru katedrály je zdarma, do ostatných častí je vstupné cca 10€.

Skryť Vypnúť reklamu

Mestečko Trapani bolo odpradávna klasickým rybárskym prístavným mestom. Okrem rybolovu sa mietni ľudia venovali výrobe soli a vína. Historické centrum je vyhľadávaným miestom na prechádzky. Je tu niekoľko palácov, zámočkov a mnohé kostoly.

V Trapani sa oplatí navštíviť Museo Nazionale Pepoli, ktoré sídli na Via Conte Pepoli 180. V múzeu je vystavená zbierka Conte Pepoliho, ktorý zasvätil život záchrane tradičného miestneho umenia a remesiel. Vzácnosťou sú napríklad vyrezávané koralové predmety. Múzeum je otvorené v čase 9,00 - 17,30 hod. a vstupné je 6€.

Turisticky najobľúbenejším sicílskym mestom je Taormina, ktorá má povesť najlepšieho miesta na ochutnávku sicílskeho dolce vita. Vďaka tomu je plné turistov a pomerne drahé. Má však úchvatný výhľad na slávnu sopku Etnu a ohromujúce antické divadlo. Teatro Greco bolo postavené v 3. storočí pred našim letopočtom. Je prístupné celý deň od 9,00 hodiny a vstupné je 10€ pre dospelých a 5€ pre deti.

Skryť Vypnúť reklamu

Sicílske špeciality v Trapani

Rybárske mesto Trapani na západnom pobreží Sicílie hostí v júli známy gurmánsky festival Stragusto. Môžete si vychutnať typické sicílske špeciality priamo od pouličných predajcov. Atmosféru mesta dotvárajú pouliční hudobníci a umelci, ktorí dokonale zapadnú do krásneho barokového centra mesta.

Deviaty ročník festivalu Stragusto sa bude konať 26 - 30 júla 2017 na miestnom rybom trhu.

Budete môcť ochutnať rôzne špeciality, ako napríklad:

 • panella - vyprážané kúsky cesta z cícerovej múky
 • arancini - vyprážané guličky ryže v trojobale, plnené pikantnou náplňou
 • sfincione - hustá sicílsky pizza
 • focacce - pizzový osúch so slaninkou
 • cannoli - rúrkovité pečivo plnené sladkým syrom

Vychýrené sicílske pizzerie

V Palerme vám vynikajúcu pizzu upečú v Mounir - Pizzeria & Kebab na ulici Via Giovanni Da Procida. Ak chcete ochutnať niečo výnimočé, špecialitou podniku je PizzaKebab.

Skryť Vypnúť reklamu

Pizzéria Torquemada na Via Pignatelli Aragona 64 v Palerme. Priemerná pizza tu stojí 6 - 8€. Odporúčame vyskúšať niektorý z ponúkaných dezertov.

V Taormine neobíďte pizzeriu Gambero Rosso na Via Naumachia 11. Silnou stránkou je okrem vynikajúcich jedál aj príjemné vonkajšie stolovanie. Krásnu terasu s výhľadom má reštaurácia Al Saracento na Via Madonna della Rocca 16/18. Vynikajúcou pizzeriou v Taormine je aj L´Arco - About Pizza na Corso Umberto 240. Nájdete tu aj širokú ponuku tradičného pečiva.

V Trapani sa oplatí ochutnať pizzu v Calvino Pizzeria na Via Nunzio Nasi, 71. Ak chcete niečo špeciálne, vyberte si pizzu Trapanese. Priamo vedľa plážovej promenády vám v Pizzeria Amici Miei ponúknu aj bezlepkovú pizzu.

Vinárstvo a víno na Sicílii

Sicília je známa svojím vinárstvom. Údajne je tu najviac viníc ako v ktoromkoľvek inom talianskom regióne. Historicky sa tu vždy dorábali silné sladké vína, dnes sú v popredí ľahšie vína, biele aj červené.

Skryť Vypnúť reklamu

Ostrov je rozdelený do troch hlavných vinárskych oblastí: Trapani, Etna a Noto - Ragusta. Najslávnejším sicílskym vínom je Marsala, ktoré má dnes tri hlavné odrody a to zlatú, žltú a rubínovú.

Zaujímavosťou je víno Zibobo, ktoré sa vyrába kvasením a čiastočnou destiláciou silného vína typu Marsala. Kvasenie prebieha na slnku a je to starý tradičný postup až zo stredoveku.

K ďalším miestnym vínam, ktoré odporúčame ochutnať patria Moscato & Passito, Malvasia alebo Nero d'Avola.

Najlepšie pláže na Sicílii

Približne tisíc kilometrov pobrežia, kde nájdete široké sicílske piesočné pláže, krásne kamienkové zátoky a mnohé rušné letoviská. Vo všeobecnosti, pláže na severnom pobreží sú oveľa rušnejšie. Nedotknuté pláže možno objavovať hlavne na južnom pobreží. Východné pobrežie je známe väčším počtom skalnatých pláží.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak chcete stráviť deň na tichej piesočnej pláži, vyskúšajte Cala Mosche. Nájdete ju v prírodnej rezervácii Vendicari a je prístupná iba pešo, asi 15 minútovým chodníkom. Táto pláž je chránená z oboch strán skalnými stenami, takže je voda tichá a pokojná aj za veterného počasia.

V blízkosti Palerma je pláž Mondello s jemným svetlým pieskom. Pre jemný a pozvoľný vstup do mora je obľúbená u rodín s deťmi.

Jemný piesok, čisté vody a sladkovodné pramene má pláž Fontane Bianche v juhovýchodnej časti ostrova. Jednou z najznámejších pláží je Isola Bella na okraji Taormina. Priamo pred plážou je malý skalnatý ostrovček, ktorý je s pevninou spojený úzkym pieskovým chodníkom. Piesočná pláž Cefalu je typickou mestskou plážou, ktorá je lemovaná nádhernými historickými domami. Sampieri pláž je navštevovaná pre pôsobivé piesočné duny.

Skryť Vypnúť reklamu

Výlet na Etnu

Najlepšie je vydať sa na výlet z mesta Catania. Ráno o 8,15 hod. odchádza zo stanice autobusová linka, ktorá vás dovezie až do Rifugio Sapienza asi 1400 m pod vrcholom Etny na jej južnej strane. Autobus odchádza z nástupišťa č. 15. Jednosmerný lístok stojí 4€ a obojsmerný na ten istý deň stojí 6,60€. Lístky si zakúpite priamo u šoféra. Naspäť odchádza autobus z Rifugio Sapienza o 16,30 hod.

Na samotný vrchol Etny môžete ísť turistickým chodníkom. Cesta trvá približne 2 hodiny. Z Rifugio Sapienza premáva aj lanovka. Z vrcholu lanovky vo výške 2500 m. n. m. sa na Torre del Filosofo (2920 m. n. m.) môžete dostať pešo alebo štvolkovkou 4x4. Lanovka stojí 30€ na osobu (spiatočný lístok) a prenájom štvorkolky vás vyjde na 50€. Na výlet priamo do krátera je možné ísť v sprievode sprievodcu, pričom táto časť trasy stojí 25€ na osobu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ubytovanie a hotely na Sicílii

Hotel Fiesta Garden Beach 4* patrí k absolútnym bestsellerom tejto sezóny. V prítomnosti voňavých ibištekov, exotických kaktusov a magických magnólií sa budete cítiť mimoriadne príjemne.

Príjemnú rodinnú dovolenku si môžete užiť v hoteli Oasi Azzurra Village 3*, ktorý je zariadený v typickom stredomorskom štýle.

Elihotel 4* je príjemný moderný hotel v blízkosti piesočnej pláže a so súkromným úsekom pre hotelových hostí.

(zdroj: dovolenka.sme.sk)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 2. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy
 3. Hudbou proti holorubom.
 4. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 5. Ako sa mení dynamika firiem?
 6. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 7. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 8. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 9. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Behind every successful business lies a set of skilled people
 2. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 3. Ako sa mení dynamika firiem?
 4. Hudbou proti holorubom.
 5. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 6. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 7. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 17 623
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 12 200
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 11 063
 4. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 9 490
 5. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 9 407
 6. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 9 352
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 284
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 029
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 760
 10. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 5 312
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu