Miniatúrne hotelové mydielka a šampóny si každý deň otvárajú milióny hostí. Avšak iba málokto je ubytovaný dosť dlho na to, aby spotreboval celé svoje balenie. Čo sa stane s načatou kozmetikou po tom, čo hosť odíde?
Takmer spravidla končia v kontajneroch a na skládkach odpadu. Problém má nie len ekologický a ekonomický, ale aj morálny rozmer.
Premárnená šanca
Údaje Svetovej zdravotníckej organizácie o detskej úmrtnosti uvádzajú hnačku medzi hlavnými príčinami smrti detí pod päť rokov. Prevenciou je správna hygiena a mydlo, ktoré sa v hoteliérstve považuje za odpad, by v inej časti sveta mohlo zachrániť životy.
Americký podnikateľ Shawn Seipler pracoval v technologickej spoločnosti a kvôli práci často nocoval v hoteloch. Počas návštevy Minneapolisu v roku 2008 si prvý krát položil otázku, čo sa stane s nespotrebovaným mydlom.
„Zavolal som na recepciu a povedali mi, že ho, samozrejme, vyhadzujú,“ povedal pre Telegraph Travel. Rozhodol sa preto nájsť spôsob, ako mydlá recyklovať a dostať tam, kde ich ľudia najviac potrebujú.

Zapojili sa tisíce hotelov
O rok neskôr začal Spieler zbierať mydlá, ktoré sa zvýšili hotelom na Floride. Začiatky charitatívnej organizácie Clean the World boli skromné, s recyklovaním začal v garáži svojho príbuzného. Škrabkami na zemiaky očistili mydielka od použitej vrstvy, rozomleli ich v mlynčeku na mäso, rozvarili a zmes liali do formičiek.
Dnes je už celý postup vrátane pridávania antibakteriálneho činidla automatizovaný. Organizácii sa dosiaľ podarilo distribuovať viac než 40 miliónov mydiel do viac než 115 krajín sveta. Napríklad, 500-tisíc kusov pomohlo ľuďom, ktorých zasiahol hurikán Matthew na Haiti a Bahamách.
V sieti je zatiaľ 4-tisíc hotelov, zapojili sa aj giganty ako Hilton, Disney a IHG. Hotely dokonca za účasť platia, program mesačne stojí zhruba dolár na izbu. Európska pobočka Clean the World funguje už dva roky, charita najbližšie plánuje rozšíriť pôsobenie o Čínu a Blízky východ.