SME

Reportáž: Mesto, ktoré nedobyl ani Alexander Macedónsky

"Je fascinujúce, ako niečo také dokázali vtedy postaviť."

Rýchlostná cesta na sever od Antálye ide do kopcov medzi borovicové lesy. Pri maximálnej rýchlosti 110 km/h sme prišli k národnému parku Termessos asi za 30 minút. Zišli sme z diaľnice do lesíka a autom vyšli k búdke a závore.

“Koľko stojí vstup?” opýtal som sa mojej sprievodkyne Sabine Müller Kiliç (50), pôvodne z východného Berlína, teraz už 20 rokov domáca v Antályi.

“Nespomínam si, domáci používajú múzejnú kartičku,” povedala a z peňaženky vytiahla malú hnedú kartičku.

Vstup nakoniec stál 5 lír, čiže niečo viac ako euro. Vošli sme do borovicového lesíku, kde po pravej strane boli desiatky lavičiek so stolíkmi. Sabine rýchlo vysvetlila, že Turci zvyknú často chodiť na piknik, alebo barbecue. Je to tradícia.

Lesík končil o pár desiatok metrov, kde začínal výstup do kopca. Hore viedla slušná asfaltka. Po pravej strane sa črtal zráz, ktorý síce poskytoval náramné výhľady, avšak cesta nemala zvodidlá. Cesta bola široká iba tesne pre dve autá, aj keď bola obojsmerná. Ide sa do výšky 1000 m.n.m.

Mesto nedobyté Alexandrom Macedónskym

O meste Termessos písal Homér vo svojej Iliáde. Okrem toho sa preslávilo vďaka tomu, že to bolo jedno z mála miest, ktoré sa nepodarilo dobyť Alexandrovi Macedónskemu.

Už na ceste hore sme prechádzali okolo zrúcanín malých strážnych veží.

“Kto nakoniec dobyl Termessos? Čas?”

“Zemetrasenia,” odpovedala sprievodkyňa.

Na záchytnom parkovisku bolo iba 5-6 áut, jeden manželský pár, dve rodiny a dvaja mladí muži, zrejme kamaráti. Odtiaľto potom vedie cesta do kopcov, tam sa však už autom zájsť nedá. Cestu hore si treba poctivo vyšľapať preto sa odporúča pevnejšia obuv.

Chcete tip na výborné ubytovanie? Vyskúšajte Delphin Imperial v Lare

Cesta hore trvá okolo 15 minút. Bolo pod mrakom, príjemných 25 stupňov. Onedlho sme uvideli jeden z múrov, ktorý kedysi chránil mesto. V spodnej časti mal otvor, kde končila antická kanalizácia.

Zaujímavé neboli iba pamiatky, ktoré zostali stáť - veľa pamiatok ležalo doslova pri nohách. Pováľané kúsky nádherne opracovaných iónskych stĺpov len tak ledabolo ležali v tráve. Hrali ste niekedy Angry birds? Centrum mesta vyzeralo ako po ich útoku.

"Je fascinujúce, ako niečo také dokázali vtedy postaviť."

Čo ma udivovalo bolo ticho. Teda jeho absencia. Vtáčiky hlasno štebotali, muchy bzučali medzi vysokými listami papradí, ktoré práve kvitli jasne bielymi drobnými kvietkami. Pokračovali sme hlbšie to mesta. Cestou sme po pravej strane objavili niekdajšie trhovisko. Pokračovali sme však ďalej. Zrazu sme sa ocitli pred niekoľkými kamennými balvanmi, ktoré blokovali cestu Ďalej. Sprievodkyňa na prvý vyliezla a ja som ju nasledoval. Preliezol som dva tri balvany, keď sa pred nami zrazu ukázal obrovský antický amfiteáter.

“Bol asi pre 7000 ľudí. Zvyčajne ich stavali pre 10% populácie mesta.”

Dole, presne uprostred, stál kameň, na ktorý sa kedysi postavil umelec s maskou, stvárňujúdou istú emóciu. Amfiteáter vyzeral impozantne, aj keď okrem nás dvoch tam boli už len bzučiace muchy a jeden manželský pár.

Ülker (49) s manželom Aladinom (62) boli z tohto miesta rovnako nadšení: “Keď človek vezme do úvahy, koľko času odvtedy ubehlo, je fascinujúce, ako to dokázali postaviť. Tiež ma fascinuje, akú dôležitosť pripisovali umeniu. A hlavne, že aj keď sa o to nikto moc nestará, je stále v dobrom stave.”

Termessos opustili jeho poslední obyvatelia niekedy v piatom storočí. Nestalo sa to dôsledkom vojen, ale prírody. Zemetrasenie zničilo akvadukt, obyvatelia prišli o zdroj pitnej vody a nemali inú možnostˇ, iba mesto opustiť.

Keď sa budete vracať z dole, vyberte si druhú cestu dole, na opačnej strane opevnenia. Túto cestu totiž lemujú vyrabované kamenné sarkofágy a hrobky vtesané do skál. Kto vie, aké poklady kedysi skrývali? To sa už nikto nedozvie. Teraz tam ležia vyrabované.

Prečítajte si tiež: Reportáž: Antálya nie je iba o rezortoch. Aj tieto miesta sa oplatí vidieť Čítajte 

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu