Ramadan Mubarak! Islamský svätý mesiac tento rok pripadol na 27. mája až 24. júna. Ak sa v tomto období chystáte vycestovať do krajiny, kde prevláda moslimská viera, čaká vás fascinujúci zážitok.
Na mnohých miestach vrátane Spojených arabských emirátov, Maroka, Tuniska, Indonézie a Egypta sa každodenný život v tomto mesiaci dramaticky mení.
Vďaka tomu majú návštevníci príležitosť spoznať región z úplne inej perspektívy.
1. Poznajte základy
Ramadán je lunárny mesiac venovaný pôstu (sawm), ktorý je jedným z piatich pilierov islamu. Od východu po západ slnka sa veriaci zdržiavajú jedla, nápojov, tabaku a sexu, aby sa plne sústredili na duchovnú očistu.
Po západe slnka prichádza euforický iftar (jedlo po západe slnka), po ňom neskoro nasleduje suhur (jedlo pred svitaním). Neznamená to, že však, že po celodennej disciplíne nasleduje večerný flám.
Postenie je náročné a preto dni plynú pomalším tempom.

2. Plánujte dopredu
Ako každý sviatok, aj ramadán vplýva na dostupnosť služieb. Rozhodne nie je ideálnym obdobím na intenzívny maratón turistických prehliadok. Mnohé miesta fungujú so skrátenými otváracími hodinami a zníženým počtom zamestnancov.
Je preto dobré si rezervovať ubytovanie, dopravu a zájazdy ešte pred príchodom. Naplánujte vopred aj svoje stravovanie.
Medzinárodné hotely budú často podávať jedlá, fungovať by mal aj obmedzený počet reštaurácií. Pravdepodobne si ale budete musieť vopred rezervovať stôl).
Riešením sú predpripravené balíčky a zásoba vody. Jesť a piť je však vhodnejšie v súkromí. Alkohol zvyčajne nie je dostupný vôbec, ani v noci.
3. Prispôsobte si rozvrh
Ramadán je najmä o nočných slávnostiach. Tradície sa v jednotlivých regiónoch líšia, ale s iftar zvyčajne sprevádza spoločenské posedenie s rodinou a priateľmi.
V Maroku sa ulice rozžiaria, všade znie hudba a voňajú sladkosti. V Turecku sa Ramadán zásadne nelíši od každodennej reality, no zaujímavosťou sú stany v parkoch a na námestiach, v ktorých sa ľudia počas iftaru zhromažďujú. Často sú dotované miestnou samosprávou a ponúkajú lacné alebo bezplatné jedlo.
V štátoch Perzského zálivu sú podobné stany miestom na stretávanie, nočnú hostinu, fajčenie šishy a hranie hier. Kdekoľvek sa nachádzate, nemoslimovia sú takmer vždy vítaní.

4. Sledujte miestne zákony a zvyky
Pred príchodom si preštudujte zákony krajiny, do ktorej cestujete. Niektoré krajiny sledujú dodržiavanie ramadánu omnoho prísnejšie, než iné.
Od nemoslimov sa zvyčajne neočakáva, že budú tiež dodržiavať pôst. Podľa tradície sú oslobodení aj moslimskí cestujúci. Jesť alebo piť pred moslimami je neslušné a pokojne môžete obísť aj s mastnou pokutou.
Taktiež je vhodné zvoliť konzervatívnejšie oblečenie.
5. Vychutnajte si atmosféru
Ramadán je čas veľkej pohostinnosti a štedrosti, a preto prijímajte ramadánové sladkosti alebo pozvánky na slávnosti, párty a rodinné stretnutia. Poďakovať sa môžete darčekovými krabičkami s jedlom alebo praktizovaním zakátu, čiže príspevkom pre miestnu charitu.
Môže chvíľu trvať, kým sa vaše biologické hodiny prispôsobia rytmu pokojných dní a intenzívnych nocí, no ak to zvládnete budete omnoho príjemnejšie a zaujímavé zážitky.
Skoordinovať sa s lokálnym iftarom vám pomôže Twitter. Vyhľadajte spravodajskú sieť @AlArabiya, použite hashtag #iftar, po ktorom nasleduje meno vášho mesta (napr. #Dubai). Okamžite sa vám zobrazí odpoveď s miestnym časom iftaru.