SME
Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

Štrnásť vecí, ktoré zažiť v Ubude na Bali

Mestečko, obklopené vysokými stromami balijskej džungle a ryžovými terasami, môže pôsobiť ako oáza pokoja na jógu či meditáciu.

(Zdroj: Michel Struhárová)

Mestečko, obklopené vysokými stromami balijskej džungle a ryžovými terasami, môže pôsobiť ako oáza pokoja na jógu či meditáciu. Ubud však ponúka dostatok aj pre zvedavých a akčných cestovateľov.

1. Ryžové terasy Tegalalang

Nielen v okolí Ubudu, ale na celom Bali, patria ryžové terasy Tegalalang k top miestam, ktoré turisti majú na svojich zoznamoch. Ryža hrá v každodennom živote Balijcov nezastupiteľnú úlohu. Nielenže ju konzumujú na raňajky, obed i večeru, no je súčasťou požehnania od kňaza v chráme.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Terasy Tegalalang majú dokonalé usporiadanie a sú krásnou ukážkou tradičného zavlažovacieho systému Subak. Vznikol v 8. storočí a jeho výnimočnosť ocenilo zápisom do svojich zoznamov aj UNESCO.

Cesta z Ubudu trvá asi 30 minút. Vstupné nie je stanovené, no očakáva sa príspevok asi 10 - 20 000 IDR (0,66 € - 1,35 €).

2. Trh s umením Sukawati

Dedinka Sukawati sa nachádza 30 minút jazdy z Ubudu. V Ubude je síce tiež dostatok trhov s umením, látkami, obrazmi a darčekmi, no a tomto trhu nestretnete také množstvo turistov a výber je oveľa pestrejší. Vo veľkom tu nakupujú aj domáci.

Ako na každom balijskom trhu, vyskúšajte si svoje zjednávacie schopnosti. Myslíte na pravidlo, že sa zjednáva iba vec, ktorú naozaj chcete. Keď sa dostanete na prijateľnú cenu a rozhodnete sa nekúpiť, domáci to považujú za neslušné.

SkryťVypnúť reklamu

Kúpiť si tu môžete napríklad sarong (súčasť balijského slávnostného odevu), ktorý bude nielen pekným suvenírom, ale hodí sa vám aj pri návštevách chrámov.

3. Chrám Tirta Empul

História vodného chrámu siaha do roku 926 a jeho názov v preklade znamená posvätný vodný prameň. Celý komplex bol vybudovaný pre prvého indonézskeho prezidenta Soekarna a tvoria ho 4 časti.

Najznámejšia je “Jaba Tengah”, 2 bazény s prameňmi, kde prichádzajú domáci zaúčelom očistenia od zlých síl. Hinduisti veria, že voda z prameňov má magickú silu. Do chrámu smeruje množstvo ľudí, preto je bežné čakať v dlhom rade, kým sa uvoľní miesto a dostanete sa k prameňom. Cesta k chrámu trvá 45 minút a vstupné je 15 000 IDR (1 €).

4. Opičí prales

Asi každý, kto zavíta do Ubudu nevynechá slávny opičí prales. Makaky tu voľne poskakujú zo stromu na strom, pobehujú okolo turistov a čakajú, kto im skôr dá nejakú maškrtu. Opice sú na turistov zvyknuté natoľko, že stačí zdvihnúť ruku s banánom, vylezú vám na plecia a banán si uchmatnú.

SkryťVypnúť reklamu

Dávajte si však pozor, opice niekedy hryzú a vedia byť zákerné, najmä ak sa im zapáči niečo z vašich vecí. Pred vstupom je potreba skryť všetko hodnotné, pretože opice sú v kradnutí veľmi rýchle. Vstupné je 40 000 IDR (2,70 €).

5. Campuhan Ridge Walk

Cez údolie Campuhan vedie príjemný chodník s výhľadom na okolité ryžové polia a zástupy paliem. Pokračujte ďalej, aj keď chodník končí. Dostanete sa k malým príjemným reštauráciám, kde si v úplnom pokoji môžete vychutnať kokos alebo šálku kávy s výhľadom na kopce a ryžové polia.

Vydajte sa sem skoro ráno, najlepšie okolo 6:30, pretože počas dňa je silné slnko neznesiteľné. Reštaurácie zvyknú otvárať okolo 7:30.

6. Chrám Saraswati

Nádherný chrám obklopený jazerom s leknami je jednou z najfotografovanejších stavieb v Ubude. Často sem chodia mladé manželské páry na svadobné fotenia. Hneď vedľa chrámu je príjemná reštaurácia tématicky pomenovaná Lotus Café.

SkryťVypnúť reklamu

7. Jóga a meditácia

Každý rok smerujú do Ubudu tisícky nasledovníkov Julie Roberts, ktorý sa rozhodli hľadať vnútorný pokoj a “Jesť, modliť sa a milovať”. Jóga a meditácia je obľúbený spôsob ako uvoľniť myseľ a telo, preto sa Ubud označuje ako “mekka jógy”. Pokiaľ ste na jogovej podložke ako doma, tak máme pre vás výbornú správu. Štúdiá jógy nájdete na každom rohu.

Štúdiá jógy nájdete na každom rohu. Hodiny vedú lektori, ktorí prichádzajú z celého sveta, aby odovzdávali na hodinách svoje skúsenosti. Ak ste jógu ešte neskúšali, skúste jej dať šancu práve v Ubude. Obľúbené štúdio je Yoga Barn, kde sa cvičí od 6:00 do 21:00. Cena za hodinu začína na 130 000 IDR (8,70 €).

8. Bali Bird Park

Park vznikol za účelom konzervácie a zachovania vzácnych druhov vtákov. Rozdelený je na 7 regiónov, pričom každý vytvára pre vtáky ich prirodzené prostredie. Indonéziu zastupujú vtáky zo Sumatry, Bornea, Jávy, Bali a ďalekej Papui. Okrem Indonézie v parku nájdete papagáje z Južnej Ameriky, pelikány z Južnej Afriky alebo špeciálny príbytok pre sovy. Nachádza sa v dedine Sukawati, do ktorej sa prepravíte za cca 30 minút. Vstupné do parku začína na 385 000 IDR (25,80 €).

SkryťVypnúť reklamu

9. Ohňový tanec Kecak

Tanec je neodmysliteľnou súčasťou balijskej kultúry. Kecak vznikol okolo roku 1930 prispôsobeným pohybov z tradičných rituálov, pri ktorých sa ľudia dostávali do tranzu. Tanečníci na úvod sedia v kruhu, hýbu rukami a zvolávajú “cak”. Neskôr sa k nim pridávajú ďalší tanečníci, ktorí hrajú dramatický príbeh z hinduistického eposu Ramajána.

V Ubude tento tanec môžete vidieť v každú stredu a sobotu o 19:30 v chráme Pura Dalem Taman Kaja. Vstupné je 75 000 IDR (5 €).

10. Chrám a jaskyňa Goa Gajah

V preklade názov znamená “slonia jaskyňa”. Chrám tvoria bazény s prameňmi vody. Pred nimi je neprehliadnuteľný vchod do jaskyne, ktorý vyzerá ako otvorené ústa. Okolo sú vyryté do kameňa rôzne zvieratá. Nikto presne nevie, čo má vchod symbolizovať, no domáci tvrdia, že ide o hinduistických bohov z mytológie. Cesta trvá 15 minút a vstupné je 15 000 IDR (1 €).

SkryťVypnúť reklamu
(zdroj: flickr.com)

11. Rafting na rieke Ayung

Vnútrozemská poloha Ubudu je výhodná aj pre také adrenalínové zážitky ako je rafting. 75 kilometrov dlhá divoká rieka Ayung si razí cestu okolo kopcov, vysokých stromov, hustú džungľu a okolité ryžové políčka. Voda z nej napája niekoľko skrytých vodopádov, takže v pokojnejších častiach splavu si užijete nádhernú scenériu. Rafting zvládnu všetky vekové kategórie, aj keď niektoré úseky začiatočníkov možno viac potrápia.

Kde si rafting rezervujete? Stačí sa prejsť po uliciach Ubudu a zabočiť do niektorého zo stánkov, kde výlet ponúkajú. Cesta trvá asi hodinu, no vyzdvihnutie v hoteli a preprava na miesto je zvyčajne v cene. Cena začína na 350 000 IDR (24 €)/osoba.

12. Múzeum Blanco Renaissance

Don Antonio Blanco mal španielskych rodičov a aj keď sa narodil na Filipínach, cítil spojenie najmä so Salvadorom Dalím. Súkromná rezidencia s výhľadom na údolie Campuhan vás očarí svojim bohatým zdobením a mramorom vykladanou vstupnou halou. Bol označovaný za kontroverzného, pravdepodobne kvôli jeho obľube v maľovaní nahých balijských žien.

SkryťVypnúť reklamu

Múzeum s inštaláciou Blancových diel sídli v hlavnej budove, no návštevníci sa môžu prejsť aj po zelených záhradách a okolí. Ak budete mať šťastie, budú vám pri prehliadke robiť spoločnosť členovia umelcovej rodiny. Vstupné pre cudzincov je 80 000 IDR (5,30 €).

13. Vodopád Tegenungan

Na záver dňa, po dlhom objavovaní v horúcom počasí nie je nič osviežujúcejšie než kúpanie vo vodopáde. Tegenungan sa nachádza 15 minút jazdy z Ubudu a trošku precvičí vašu kondičku. Cesta k nemu vedie cez niekoľko strmých schodov. Vodopádu sa vyhnite v sobotu večer a v nedeľu, kedy majú domáci voľno a radi sem vo veľkých skupinách chodia. Vstupné je 10 000 IDR (0,66 €).

14. Balijská masáž

Nachádzať sa v centre relaxu a nedopriať si balijskú masáž by bol hriech. Dobre vám padne na záver cestovania. Vychádza z tradičnej medicíny, ktorú aj dodnes šíria ľudoví liečitelia. Stojí približne 15 € a postarajú sa o vás ako o kráľov. Masáž je súčasťou celého balíka s telovým peelingom a záverečným kúpeľom. V salónoch používajú produkty vyrábané z lokálnych surovín a extra panenský kokosový olej.

SkryťVypnúť reklamu

Tipy na záver:

 • Najrýchlejší spôsob prepravy je skúter, ktorý sa dá požičať za 4 - 5 € na deň. Na jazdenie je potrebné mať medzinárodný vodičský preukaz.

 • Nemusíte sa obávať, že by ste pri jazdení zablúdili. Stačí si zakúpiť za pár eur lokálnu simkartu s internetom, zadať miesto do navigácie a vyraziť.

 • Ak vás neláka predstava jazdenia, vo vašom hoteli vám určite radi pomôžu prenajať auto so šoférom. Cena na 11 hodín prenájmu je približne 40 €.

 • Na Uber a podobné aplikácie sa spoľahnúť veľmi nedá, pretože najmä cestou späť do Ubudu je problematické nájsť odvoz.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 2. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 3. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 4. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 5. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 6. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 7. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 8. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 1. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí
 2. Na bezpečnom internete záleží
 3. Ako vyzerá inteligentný bytový dom? Tajomstvo je v technológiách
 4. Podporujme imunitu aj vysokočistým beta glukánom
 5. Môjobchod posilňuje svoju pozíciu v Košickom kraji
 6. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 8. O2 predstavilo novú generáciu O2 Paušálov
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 5 298
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 3 989
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 265
 4. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí 3 260
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 844
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model 704
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka 668
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 369
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Lubo Repka: Dostali sa plavebné spoločnosti z krízy?
 2. Soňa Kallová: Pri pobreží Indického oceánu, Keňa
 3. Ladislav Kucharik: India 3 dôležitý hrob a pevnosť
 4. Lubo Repka: Tikal - najslávnejšie mesto Mayov v Guatemale
 5. Lubo Repka: Helikoptérou na El Mirador v Guatemale
 6. Miroslav Galovič: Zimný Londýn. Part 02 - Uličné pojazdné veterány (s bonusom od Harryho Pottera) a dva moderné kúsky.
 7. Martin Majzlan: NP Serengeti – Nekonečné pláne, divoká zver a drkotajúce zuby
 8. Ľuboš Vodička: Maličkosti z Malých Karpát: Kamenné tváre a Obelisk
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 30 019
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 18 448
 3. Richard Sulík: Ako sme vyriešili najväčší problém tejto krajiny a teraz ponúkame reštart 9 410
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 6 947
 5. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 611
 6. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii 3 337
 7. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete 2 514
 8. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 2 490
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 8. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
SkryťZatvoriť reklamu