BRATISLAVA. Zatiaľ čo Island, Nový Zéland a Antarktída bojujú so záplavou turistov, cestovné kancelárie hľadajú stále nové miesta. Ceny za nevšedné destinácie a zážitky pritom stúpajú do astronomických výšin.
V čase, kedy sa v médiách objavujú prvé recenzie na pobyt vo vesmíre, sa britská cestovná kancelária Blue Marble Private vydala opačným smerom - chystá výlety ku vraku Titanicu.
„Vrak Titanicu videlo omnoho menej ľudí, než bolo vo vesmíre alebo vystúpilo na Mount Everest,“ píše kancelária na svojej internetovej stránke. A má pravdu. Everest je za ostatné roky povestný skôr kráčaním v rade horolezcov, či množstvom odpadu a fekálií, než znamenitým výhľadom.
Nápad hodný státisícov?
Nápad Blue Marble Private sa ujal a ich prvá cesta k najslávnejšiemu vraku v roku 2018 už je obsadená. A to napriek cene, ktorá v prepočte vychádza na zhruba 100-tisíc eur. Cestovná kancelária už pripravuje ďalšiu cestu, v lete roku 2019.
Titanic sa však hromadných návštev pravdepodobne nedočká. Podľa vedcov sa vrak v hlbinách oceánu nezadržateľne rozpadá kvôli mikroflóre, slanej vode a korózii.
Okrem Američana Roberta Ballarda, ktorý objavil vrak v roku 1985, a vedcov, už Titanic videlo aj niekoľko podmorských turistov. V minulosti už podobnú výpravu usporiadala firma Deep Ocean Expeditions. Turistov naposledy vyslala v roku 2012.
Britská Blue Marble Private vyšle špeciálnu ponorku s deviatimi ľuďmi, ktorí sa v Atlantiku ponoria do hĺbky 3,8 kilometra.

Bezpečnejšia alternatíva
Vrak sa nachádza asi 600 kilometrov od pobrežia kanadskej provincie Newfoundland. Loď tam leží od apríla 1912, kedy sa ponorila po náraze do ľadovca. Plavba z anglického Southamptonu do New Yorku si vyžiadala viac než 1500 životov, zachránila sa iba tretina ľudí na palube.
Ľudia, ktorí majú strach z hlbokomorských výletov, majú aj druhú možnosť. Budúci rok by v stredočínskej provincii S'-čchuan mala byť dostupná verná replika Titanicu. Ukotvená bude v tamojšej umelej nádrži na rieke Čchi-ťiang. Na lodi bude jedáleň, divadlo, luxusné kabíny a bazén.
Vstupenky na čínsku repliku sú podstatne lacnejšie než prehliadky originálu. Návštevníka bude jedna noc stáť približne 400 eur. Napriek tomu, že dátum otvorenia nie je známy, ľudia si vstupenky objednávajú už od roku 2005.