BRATISLAVA. Koloseum preslávili krvavé gladiátorské zápasy, ktoré mali pobaviť občanov Ríma.
Z každoročných šiestich miliónov návštevníkov však málokto tuší, že veľkolepá stavba slúžila počas stredoveku ako pevnosť. Nešlo pritom o krátke obdobie, Koloseum slúžilo ako základňa celých dvesto rokov.
Nejde o jedinú zaujímavosť, stavba zmenila charakter aj v roku 1600. V tom čase skôr pripomínala botanickú záhradu, než zápasnícku arénu. Takmer opustená stavba, ktorá mala vďaka klenutým stenám unikátnu mikroklímu, bola žičlivým prostredím pre viac než štyristo druhov rastlín.
Málo známu históriu svetoznámej pamiatky prezentuje novootvorená expozícia "The Colosseum: An icon". Cieľom výstavy, ktorá potrvá do januára 2018, je poukázať na fakt, že príbeh Kolosea neskončil rozpadom Rímskeho impéria.
"Je evidentné, že Koloseum malo mimoriadnu schopnosť meniť a rozvíjať svoju identitu," povedal na stredajšom otvorení výstavy Francesco Prosperetti, ktorý zodpovedá za správu pamiatky.

Barania hlava a vyrezávané parohy
Archeológovia už celé roky vedia, že v stredoveku Koloseum obsahovalo pevnosť, ktorú okupovala rodina Frangipanovcov. No mnoho dôkazov sa stratilo v 19. storočí. Časť múrov v tom čase ustúpila novostavbám, prípadne murivo využili pri rekonštrukciách v iných častiach mesta.
Dôkazy výskumníci získali vďaka nedávnym reštaurátorským prácam na horných úsekoch Kolosea. Našli sa stopy po drevenom mostíku, ktorý slúžil ako rozhľadňa pre vojakov. Rodina Frangipanovcov sa takýmto spôsobom snažila ubrániť pred útokmi rivalských rodín.
Nálezy pomohli historikom vypracovať model toho, ako by mohla vyzerať stredoveká pevnosť v Koloseu. Práve táto vizualizácia patrí medzi najväčšie lákadlá výstavy.
Ďalšie nálezy, vrátane baranej hlavy a vyrezávaných parohov, poukazujú na rušný život v útrobách monumentu. Stredoveké Koloseum bolo rušným šľachtickým sídlom, nechýbali remeselníci, trhy a náboženské inštitúcie.
Drevené opevnenie padlo za obeť zemetraseniu v roku 1349. Časti, ktoré sa zachovali, neskôr bohaté rodiny darovali nemocníc. Ich pečate objavili na mieste vykopávok.

Renovácia a nový šéf
Od svojho dokončenia, v roku 80 nášho letopočtu, bolo Koloseum najväčším amfiteátrom, ktorý vznikol za Rímskej ríše. Stavba sa týčila do výšky 48,5 metra a počas slávností sa do nej zmestilo až 80-tisíc divákov. Koloseum bolo dôkazom inžinierskeho génia a brutality, ktoré boli pre Rím typické.
Dávnu slávu chceli Taliani navrátiť vďaka rozsiahlej rekonštrukcii, jej prvá fáza skončila vlani. Spevnili sa viaceré sekcie stavby a steny očistili od nánosov špiny, ktorá sa na nich zbierali celé storočia. Práce stáli 25 miliónov eur a z veľkej časti ich preplatila spoločnosť, ktorá vyrába luxusnú módu a obuv.
Druhú fázu rekonštrukcie by už mala uhradiť talianska vláda. Zahŕňa prestavbu podlahy arény, vybudovanie priestorov pre koncerty a kultúrne podujatia, vrátane divadelných dobových predstavení z čias Rímskej ríše.